Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόνοι περιόδου και πέτρωμα στην 30η εβδομάδα!


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπερα!Θέλω τις εμπειρίες σας!

Εδώ και ώρα,νιώθω έντονους πόνους περιόδου, πόνο στην μέση,και κάποιες στιγμές πετρωνει η κοιλιά μου!Κατα καιρούς,είχα ενοχλήσεις,αλλά τώρα δεν περνάνε,ακόμη κι αν είμαι ξαπλωμένη(απλώς όσο ξαπλωνω αρεωσαν)!

Το έχει νιώσει κάποια?

Έχω αγχωθει λιγάκι,ηθελα να ρωτησω εάν σας έχει συμβεί!Βέβαια μάλλον θα πάω στο νοσοκομείο, αλλά Είπα μήπως περάσει!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!

Τα έχουμε νιώσει πολλες αυτα ...

Ομως καλο θα ηταν να πάρεις τον γιατρο σου τηλεφωνο ή να σε δει κιόλας αν μπορει!

Τα νιωθεις συχνα ή τωρα σε έπιασαν;

Εγω πχ εχω συνεχεια συσπασεις... Αρα δεν ανησυχω :-)

Δεν μπορω να κανω και αλλιως!

Ενημέρωσε τον και θα σου πει τι να κανεις!

Μην αγχωνεσαι ομως δεν υπάρχει λόγος!

Αυτα συμβαινουν σε κάποιες γυναικες!

 

 

Link to comment
Share on other sites

καθησε κατω, ξαπλωμενη, παρε μαγνησιο και βοηθαει πολυ το ντεπον, οσο και να φαινεται παραξενο .Γιατι χαλαρωνει. Δεν παθαινεις τιποτα να παρεις μια φορα.

 

Μια φορα μου το ειχε προτεινει και ο γιατρος στην προηγουμενη κυηση.

Και ηταν πολυ αποτελεσματικο .

Οπωσδηποτε ομως επικοινωνησε με τον γιατρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Τελικά πηγα στον γιατρό μου,έχω συσπάσεις και ο τράχηλος έχει μικρότερο μήκος αναλογικά με την εβδομάδα που διανυω!Ξεκιναω χάπια,έκανα και κορτιζόνη για παν ενδεχόμενο, ξεκούραση και υγρά πολλά!

Παίρνω θάρρος γιατί ξέρω πως πολλές από σας είχατε παρόμοια θέματα!Σας βοήθησαν τα χάπια?

Παίρνω trofocard και utrogestan,εάν τα γράφω σωστά!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βοηθάνε τα χαπια και η ξεκούραση!

Και μην αγχωνεσαι και πιέζεται η κοιλιτσα σου!

Δηλαδη ποσο ειναι ο τραχηλος σου;

Ολα καλα θα πανε άλλωστε εισαι ήδη στις 30 εβδομαδες!!!

Και συνεχίζεις!!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και ευχαριστώ για το ενδιαφερον, δίνοντας άμεσα απαντήσεις!

Χριστίνα μου,ο τράχηλος είναι 2,4 εκατοστα!Στην εβδομάδα που είμαι έπρεπε να είναι τουλάχιστον 3!Τον προηγούμενο μήνα ήταν 3,6!

Δόξα Τον Θεό,που μου έτυχε τώρα,δε θέλω μα είμαι αχάριστη!Υπάρχουν κοπέλες που ταλαιπωρήθηκαν περισσότερο!

Γνωρίζεται/έχετε ακούσει πως/εάν το ασβέστιο προκαλεί συσπάσεις?Δεν μου ανέφερε κάτι ο γιατρός! Αλλά μου το είπε χθες ή κουνιάδα μου!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Maria μεινε κατω στο κρεβατι , τουλαχιστον μεχριν την 35η εβδομαδα.

Δεν ειναι πολυς ο καιρος ενας μηνας περιπου. Μην το ρισκαρεις. Ξερω περιπτωση σαν τη δικη σου που τα καταφερε εως την 36η εβδομαδα με το που σηκωθηκε ξεκινσαν οι συσπασεις και γεννησε. Αλλα το μωρακι μετα τις 34 εβδομαδες δεν θελει ουτε οξυγονο.

Μηπως θα ηταν καλο να πηγαινες και σε κανενα νοσοκομειο αυτο το διαστημα.

Να σε προσεχουν καλυτερα και να μην μπαινεις στον πειρασμο να σηκωνεσαι επανω.

Για το ασβεστιο δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία μου, θα συμφωνήσω με τις κοπέλες ότι πρέπει να μένεις ξαπλωμένη όσο μπορείς, να μην κουράζεσαι, να μην σηκώνεις βάρη. Να κάνεις ό,τι μπορείς για το μικρούλι σου, για να μην ταλαιπωρηθεί ούτε αυτό ούτε κι εσείς μετά. Υπομονή και ο καιρός θα περάσει γρήγορα. Καλή δύναμη για τη συνέχεια και ευχές για να πάνε όλα καλά!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια είμαι καινούργια στο forum με λένε Νόρα κ είμαι στην 8η βδομάδα :)

 

Γεια σου Νόρα, καλωσήλθες και υπέροχη εγκυμοσύνη να έχεις!!! Μάλλον όμως αυτή η ανάρτηση θα έπρεπε να μπει κάτω από άλλο θέμα :) Θα τα μάθεις σιγά-σιγά, μην ανησυχείς!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρία_thess εντάξει ο τραχηλος δεν ειναι λίγος!!!

Αλλες εχουν πολυ νωρίς τοσο και ολα πήγαν καλα!

Μπορει να μην αλλαξει!

Αλλα με ξεκούραση ολα καλα!

Το Ασβέστιο δεν ξερω αλλα δεν νομιζω κιόλας και εγω παίρνω και απο συσπασεις χαμός δεν θα μου το έκοβε!;;! :-)

Πάντως οι συσπασεις δεν ειναι απαραίτητο πως μειώνουν τον τραχηλο.!

Εγω εχω απο τον 5ο μηνα συσπασεις και τωρα πιο πολλες μιλαω για 30 την ημερα αλλα ο τραχηλος δεν εχει αλλαξει.... Ακομη! :-)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μαρία_thess εντάξει ο τραχηλος δεν ειναι λίγος!!!

Αλλες εχουν πολυ νωρίς τοσο και ολα πήγαν καλα!

Μπορει να μην αλλαξει!

Αλλα με ξεκούραση ολα καλα!

Το Ασβέστιο δεν ξερω αλλα δεν νομιζω κιόλας και εγω παίρνω και απο συσπασεις χαμός δεν θα μου το έκοβε!;;! :-)

Πάντως οι συσπασεις δεν ειναι απαραίτητο πως μειώνουν τον τραχηλο.!

Εγω εχω απο τον 5ο μηνα συσπασεις και τωρα πιο πολλες μιλαω για 30 την ημερα αλλα ο τραχηλος δεν εχει αλλαξει.... Ακομη! :-)

 

Χριστίνα ο τράχηλος δεν είναι λίγος,δεν είναι όμως και ικανοποιητικός για την εβδομάδα που διανυω!Ότι κάποιες κοπέλες είχαν μηκος 2 εκ,για παράδειγμα,και όλα πήγαν καλά,με γεμίζει αισιοδοξία!

Μακάρι να μην αλλάξει,μένω μόνο σε αυτό!

Στην δική μου περίπτωση οι συσπάσεις μου μείωσαν τον τράχηλο!

Δόξα τον θεό που εσύ με τόσες συσπάσεις,δεν ειχες ανάλογο προβλημα, αλλά εσύ έχεις τον οργανισμό της Χριστίνας και γω της Μαρίας!

Οπότε,τι συγκρίνουμε?

Από την άλλη δεν Είπα,κοιτά τι με βρήκε!Ευγνώμων είμαι,που μου έτυχε τώρα!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νοσοκομείο? Χαχαχαχαχα!!!!!! Που καλέ?Ο γυναικολόγος είναι 15 μέρες εδώ που μένω(επαρχία), 15μερες στην διπλανή κωμόπολη!Αχ γλυκιά μου Λεμόνια,αυτά είναι τα κατά της επαρχίας!Είμαι ήδη ξάπλα,ήρθε ή πεθερά μου,και την επόμενη βδομάδα ή μάνα μου!Τις έχω και αυτές 300 χιλιόμετρα μακρυά!Έχω και την μικρή μου κόρη που θέλει συνέχεια να είναι μαζι μου!

Τέλος πάντων!Όλα θα πάνε καλά!

Ή Παναγία μας είναι μεγάλη!Αρκεί να είναι υγιεστατη και ας μου την δώσει οπότε θέλει!

 

Ευχαριστώ γλυκες μου για τις απαντήσεις σας!

Ο τρόπος με τον οποίο με προσεγγισατε ήταν πολύ γλυκός!

Ευχαριστώ πολύ!

Άρχισα ζητώντας εμπειρίες σε άλλο κεφάλαιο, αλλά τελικά αλλιώς εξελίχθηκαν!😊

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Κοριτσια καλησπερα. Ειμε 30 εβδομαδων και με πθανουν περιεργοι πονοι στα νεφρα. Κ ποναει κ η κοιλια καποιες φορες. Δεν εχω ομως ουρολοιμωξη κ τα νεφρα εινε καθαρα. Γιατι ποναω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπερα!Θέλω τις εμπειρίες σας!

Εδώ και ώρα,νιώθω έντονους πόνους περιόδου, πόνο στην μέση,και κάποιες στιγμές πετρωνει η κοιλιά μου!Κατα καιρούς,είχα ενοχλήσεις,αλλά τώρα δεν περνάνε,ακόμη κι αν είμαι ξαπλωμένη(απλώς όσο ξαπλωνω αρεωσαν)!

Το έχει νιώσει κάποια?

Έχω αγχωθει λιγάκι,ηθελα να ρωτησω εάν σας έχει συμβεί!Βέβαια μάλλον θα πάω στο νοσοκομείο, αλλά Είπα μήπως περάσει!

 

 

Sweety!!!!! Kαλησπερα αυτοι ειναι πονοι γεννας νομιζω. Ποσο βδομαδβων εισαι. Καλυτερα μιλα με τον γιατρο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια θελω την βοηθεια σας..εδω και μερες εχω κατι πονους στην κοιλια και με χτυπανε και στην μεση..χαμηλα στην κοιλια και η κοιλια μου πετρωνη. Μερικες φορες ειναι κατι σαν σουβλιες. Ειμαι 30 εβδομαδων. Ο γιατρος μου αφξισε το μαγνησιο και μου εδωσε και προγεστερονη. Το εχετε παθει και εσεις? Ειναι φυσιολογικος τοσος δυνατος πονος? Ειναι για λιγα λεπτα αλλα τακτικος..ανα μιση η μια ωρα..εσεις τι λετε??

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θελω την βοηθεια σας..εδω και μερες εχω κατι πονους στην κοιλια και με χτυπανε και στην μεση..χαμηλα στην κοιλια και η κοιλια μου πετρωνη. Μερικες φορες ειναι κατι σαν σουβλιες. Ειμαι 30 εβδομαδων. Ο γιατρος μου αφξισε το μαγνησιο και μου εδωσε και προγεστερονη. Το εχετε παθει και εσεις? Ειναι φυσιολογικος τοσος δυνατος πονος? Ειναι για λιγα λεπτα αλλα τακτικος..ανα μιση η μια ωρα..εσεις τι λετε??

 

Να ενημερώνεις το γιατρό σου για τη συχνότητα των "πετρωμάτων". Είναι συσπάσεις και μέχρι 10 την ημέρα θεωρείται φυσιολογικό. Παραπάνω όχι. Τον γιατρό σου και μόνο να συμβουλευτείς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...