Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Από ποιά ηλικία επιτρέπονται τα γυαλιά ηλίου?


Recommended Posts

Το μόνο που ξέρω είναι ότι σε αυτή την ηλικία πρέπει να πάρεις αυτά με το λάστιχακι και όχι με το κοκαλινο σκελετό στα πλάγια γιατι δεν κάνει καλο στο αυτί/κρανίο

 

Απο μάρκες/τιμές δυστυχώς δεν ξέρω απο Ελλάδα :-)

 

αυτό με το σκελετό πρώτη φορά το ακούω! Αν δεν τα φοράνε πολλές ώρες όμως δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Κοιτα να είναι καλοί οι φακοι που θα διαλέξεις και μετά πρόσεχε να μην γρατζουνιστούν. Αν δεις γρατζουνιές θα πρέπει να τους αντικαταστήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το μόνο που ξέρω είναι ότι σε αυτή την ηλικία πρέπει να πάρεις αυτά με το λάστιχακι και όχι με το κοκαλινο σκελετό στα πλάγια γιατι δεν κάνει καλο στο αυτί/κρανίο

 

Απο μάρκες/τιμές δυστυχώς δεν ξέρω απο Ελλάδα :-)

Φέτος ξεκίνησε κι ο δικός μου να φοράει γυαλια ηλιου και του αρεσει πολυ αλλα παρατηρώ οτι του τσαλακωνει τα αυτακια,δηλαδη πετάνε προς τ εξω γιατι ειναι πολυ μαλακά ακόμα.Αυτο που βλεπω δεν μου αρεσει καθολου γιατι αν τα φοράει για ώρες τα αυτιά του μένουν ετσι και σιγα σιγα επανέρχονται.Πηγα σε μια οπτικό εδώ στην γειτονιά και δοκιμάσαμε πολλες μάρκες αλλα ολα ηταν το ιδιο και μου είπε οτι ετσι πρεπει και να μην ανησυχώ γιατι τα παιδια που φοράνε γυαλια μυοπιας κανένα δεν εχει πεταχτά αυτιά!! Δεν με έπισε ομως....Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Φέτος ξεκίνησε κι ο δικός μου να φοράει γυαλια ηλιου και του αρεσει πολυ αλλα παρατηρώ οτι του τσαλακωνει τα αυτακια,δηλαδη πετάνε προς τ εξω γιατι ειναι πολυ μαλακά ακόμα.Αυτο που βλεπω δεν μου αρεσει καθολου γιατι αν τα φοράει για ώρες τα αυτιά του μένουν ετσι και σιγα σιγα επανέρχονται.Πηγα σε μια οπτικό εδώ στην γειτονιά και δοκιμάσαμε πολλες μάρκες αλλα ολα ηταν το ιδιο και μου είπε οτι ετσι πρεπει και να μην ανησυχώ γιατι τα παιδια που φοράνε γυαλια μυοπιας κανένα δεν εχει πεταχτά αυτιά!! Δεν με έπισε ομως....Τι να κάνω;

 

Δηλαδή πήρες αυτά με το κόκκινο σκελετό; Δηλαδή για να πετάνε τα αυτιά προς τα έξω, το κόκαλο τους πρεπει να ειναι πολύ χοντρό , έτσι ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πήρες αυτά με το κόκκινο σκελετό; Δηλαδή για να πετάνε τα αυτιά προς τα έξω, το κόκαλο τους πρεπει να ειναι πολύ χοντρό , έτσι ειναι;

Σορη..ποιο κόκκινο σκελετό; Κανονικά ειναι της οχι πολυ χονδρό την Ben10 που λυγίζουν και ειναι υποτίθεται για αυτη την ηλικία. http://www.otticacenter.gr/gyalia-ilioy-ben-10-bts-011#.VSvR9n8aySM

 

 

Αυτα για την ακρίβεια.Αλλα και αλλα που δοκιμάσαμε που ηταν και πιο λεπτά το ιδιο έκαναν,κατεβάζουν ελαφρώς το πανω με τις του αυτιού.

Link to comment
Share on other sites

Σορη..ποιο κόκκινο σκελετό; Κανονικά ειναι της οχι πολυ χονδρό την Ben10 που λυγίζουν και ειναι υποτίθεται για αυτη την ηλικία. http://www.otticacenter.gr/gyalia-ilioy-ben-10-bts-011#.VSvR9n8aySM

 

 

Αυτα για την ακρίβεια.Αλλα και αλλα που δοκιμάσαμε που ηταν και πιο λεπτά το ιδιο έκαναν,κατεβάζουν ελαφρώς το πανω με τις του αυτιού.

 

Sorry ρε Alexia κοκαλινο σκελετό εννοουσα αλλα αυτο το κ**ο autocomplete μου τα βγάζει ολα περίεργα!!

 

Κοιτά αυτο εδώ ειναι κοκαλινο , αυτο εννοουσα πριν ότι αυτά 'παραμορφώνουν' τα αυτιά η το κρανίο .. Έτσι τουλάχιστον μου εχει πει ο γιατρος μου και σε ενα μεγάλο κατάσταση παιδικών γιαλυων εδω δεν τα πουλάνε καν για τα πολύ μικρά

Μπορείς να του πάρεις με το λάστιχο; Η να πας κάπου σε ενα κατάστημα γυαλιων και να τους πεις να αντικαταστήσουν το κόκαλο στα πλάγια με λάστιχο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sorry ρε Alexia κοκαλινο σκελετό εννοουσα αλλα αυτο το κ**ο autocomplete μου τα βγάζει ολα περίεργα!!

 

Κοιτά αυτο εδώ ειναι κοκαλινο , αυτο εννοουσα πριν ότι αυτά 'παραμορφώνουν' τα αυτιά η το κρανίο .. Έτσι τουλάχιστον μου εχει πει ο γιατρος μου και σε ενα μεγάλο κατάσταση παιδικών γιαλυων εδω δεν τα πουλάνε καν για τα πολύ μικρά

Μπορείς να του πάρεις με το λάστιχο; Η να πας κάπου σε ενα κατάστημα γυαλιων και να τους πεις να αντικαταστήσουν το κόκαλο στα πλάγια με λάστιχο;

Αυτό θα κάνω μάλλον.Θα του παρω ενα με λαστιχακι για φέτος κα βλέπουμε.Ευχαριστω παντως!(Υ.Γ.πω πω ποτε πηγε ο μικρος σου 6 μηνων ήδη; )

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γενικά από μια μικρή έρευνα που έχω κάνει είναι ότι το θέμα με τα γυαλιά ηλίου είναι πολύ περίεργο. Υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις και θα σας πω τι γνωρίζω. Το ανθρώπινο μάτι είναι κατασκευασμένο για να προσρμόζεται εύκολα σε ακραίες συνθήκες φωτισμού, όταν λοιπόν συνεχώς το προστατεύουμε από το φυσικό φως, η κόρη αρχίζει να δυσκολεύεται να προσαμόζεται φυσικά στην αλλαγή έντασης του φωτός. Εγώ που δεν φορούσα ποτέ γυαλιά ηλίου δεν έχω κανένα πρόβλημα στα μάτια μου, αλλά ο σύζηγός μου που φοράει από μικρός έχει αναπτύξει υπερευαισθησία σε έντονο ηλιακό φώς και δεν αντέχει χωρίς γυαλιά, και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω με το μικρό, εγώ απλά προσπαθώ με καπελάκι να το προστατεύω κυρίως το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά από μια μικρή έρευνα που έχω κάνει είναι ότι το θέμα με τα γυαλιά ηλίου είναι πολύ περίεργο. Υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις και θα σας πω τι γνωρίζω. Το ανθρώπινο μάτι είναι κατασκευασμένο για να προσρμόζεται εύκολα σε ακραίες συνθήκες φωτισμού, όταν λοιπόν συνεχώς το προστατεύουμε από το φυσικό φως, η κόρη αρχίζει να δυσκολεύεται να προσαμόζεται φυσικά στην αλλαγή έντασης του φωτός. Εγώ που δεν φορούσα ποτέ γυαλιά ηλίου δεν έχω κανένα πρόβλημα στα μάτια μου, αλλά ο σύζηγός μου που φοράει από μικρός έχει αναπτύξει υπερευαισθησία σε έντονο ηλιακό φώς και δεν αντέχει χωρίς γυαλιά, και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω με το μικρό, εγώ απλά προσπαθώ με καπελάκι να το προστατεύω κυρίως το καλοκαίρι.

 

Καλησπερα.μηπως δεν παιζει ρολο μονο αυτο;πχ πιο ανοιχτοχρωμα ματια η βαθμοι μυωπιας;γτ αυτο εχω παρατηρησει εγω απο εμενα,το συζηγο κ φιλους.για τη μικρη φοραμε απο εξι μηνων καταλληλα για την ηλικια της συμφανη κ η παιδιατρος.σε αρθρο που διαβασα απο αγγλους οφθαλμιατρους ελεγε ποτε δεν ειναι πολυ νωρις για γυαλια ηλιου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δεν φορούσα ποτέ γυαλιά ηλίου δεν έχω κανένα πρόβλημα στα μάτια μου, αλλά ο σύζηγός μου που φοράει από μικρός έχει αναπτύξει υπερευαισθησία σε έντονο ηλιακό φώς και δεν αντέχει χωρίς γυαλιά.

Ακριβώς αυτό έχω σκεφτεί και για μας, επειδή κι εγώ φοράω σπάνια γυαλιά ηλίου (και εγώ και ο σύζυγος είμαστε ανοιχτόχρωμοι). Για την ακρίβεια, μόνο στο αμάξι τα έχω και τα φοράω όταν στραβώνομαι από τον πολύ ήλιο. Ένα καλοκαίρι που τα φόραγα συνέχεια, θυμάμαι το φθινόπωρο τρόμαξα να τα βγάλω.

 

Πάντως το δικό μου μωρό που είναι πολύ ανοιχτόχρωμο και ήταν 6 μηνών το καλοκαίρι δεν το έβγαζα έξω το μεσημέρι και πρωί/απόγευμα στη βόλτα τής φόραγα καπελάκι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα σας.Εμεις φοραμε γυαλάκια ηλιου εδω κ ενα χρόνο απο τα δύο μας.Δεν ειχα σκεφτει να του παρω γιατι τον θεωρουσα μικρο αλλά το παιδι μολις τον χτυπουσε ο ηλιος αρχιζε να κλαιει.Ετσι ρωτησα τη γιατρο κ μου ειπε μετα τιν 1ο χρονο επιτρεπεται.Τα πηραμε λοιπον κ εκτοτε ποτε τα φοραει κ ποτε όχι.Δεν τον πιεζω αλλα συνηθως τα ζητάει.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Είδα τυχαία το θέμα, ψάχνοντας γενικές συμβουλές για γυαλάκια. Τα μικρά μου θα κλείσουν 5 σε ένα μήνα περίπου και τώρα μας επέτρεψε ο παιδοοφθαλμίατρος να πάρουμε γυαλιά ηλίου. Πέρσυ μας είχε πει μετά τα 4 και τώρα είπε οτι με τα νέα δεδομένα, όχι πριν τα 5. Ο γιός μου έχει σκούρα μάτια αλλά η κόρη μου γαλάζια και ευαίσθητα. Ο γιατρός είναι εξειδικευμένος παιδοοφθαλμίατρος που ταξιδεύουμε στη Θεσσαλονίκη για να βρούμε αλλά συμφωνεί μαζί του και η οφθαλμίατρός μας στην επαρχία (απλή οφθαλμίατρος αλλά ασχολείται με παιδιά λόγω έλλειψης παιδοοφθαλμιάτρου στην περιοχή). Μου εξήγησε το λόγο όταν τα μικρά ήταν μόλις 2 αλλά πραγματικά δε θυμάμαι. Συγρκάτησα μόνο οτι κάνουν πιο πολύ κακό παρά καλό και αυτό ήταν αρκετό. Τότε είχα ακούσει κι εγώ "μετά τα 2" και βιαζόμουν γιατί φοβόμουν ιδιαίτερα για τη μικρή αλλά με 2 ειδικούς γιατρούς να επιμένουν, τι να πεις;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...