Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιχειλιος πλακούντας κίνδυνοι


Recommended Posts

Καλημερα σε ολες, διανύω την 19 εβδομαδα υστερα απο προσπαθείες εξωσωματικης και πολλες επεμβασεις καταφέραμε το πολυπόθητο, χθες στον υπερηχο ο γιατρος διαπίστωσε επιχειλιο πλακούντα ενω σε ολους τους προηγούμενους υπερήχους ηταν απλα οπίσθιος χαμηλός.

Τι κίνδυνοι υπαρχουν? κοπελες με αναλογη εμπειρια έμειναν με επιχειλιο η ανέβηκε? ισχυει η περιπτωση πρόωρου τοκετού - αιμορραγιες κλπ?

Εχω τρομοκρατηθεί μου ειπε να προσεχω οσο μπορω ξεκουραση αλλα οχι πλήρης ακινησία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαγνώστηκα κι εγώ με επιχείλιο στην βʼ επιπέδου. Στις περισσότερες περιπτώσεις ανεβαίνει, σε έμενα αυτό δεν έγινε, πιθανόν λόγω προηγούμενης καισαρικής που παίζει ρόλο.

 

Δεν είχα καθόλου προβλήματα, πρόσεχα βέβαια, αλλά όχι υπερβολικά, έχω και ένα μεγαλύτερο παιδάκι που είχε κι αυτό τις ανάγκες του. Ακόμη και στον τοκετό (που τελικά δεν προχώρησε και έκανα και δεύτερη καισαρική) ο πλακούντας δεν έδωσε αίμα. Κάθε περίπτωση βέβαια είναι διαφορετική.

 

Μπορείς να ρωτήσεις τον γιατρό σου πόσα εκατοστά απέχει από τον τράχηλο. Όσο περισσότερα, τόσο καλύτερα. Μην σε ανησυχεί υπερβολικά. Ο επιχείλιος δεν είναι και τόσο επικίνδυνος. Είσαι και νωρίς στην εγκυμοσύνη σου, έχει χρόνο ακόμη να ανέβει.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ μου έδωσες θάρρος με την ιστορια σου! Να σου ζήσουν τα παιδακια σου, αυτη η μπεμπουλα μου εχει παρει τα μυαλά, για την ωρα ξεκουράζομαι στο σπιτι καναπε-κρεββατι ειμαι, εχω β επιπεδου 30/8 ελπιζω να εχει ανεβει εστω και λιγο ο πλακούντας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δυστυχως σημερα στο νοσοκομειο και ενω ειμαι αισίως στην 21+4 εβδομαδες δεν ανέβηκε ο πλακούντας παραμένει οπως ηταν, υπαρχει ελπιδα για πιο μετα? η λιγοστεύουν οι πιθανοτητες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...