Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γοπ Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, λάθη κ υπερβολές


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 833
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μονο κλωτσιές;;; Εγώ είμαι έτοιμη να του καψω το ιατρείο! Κανει και τόξο καμια φορά και "μουγκρίζει"σαν να ζοριζεται...

 

Το βάρος είναι καλό δλδ;

Σε τι στάση θηλάζει το μωρό;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το βάρος-τουλαχιστον μέχρι πριν δυο εβδομαδες-ηταν καλό ναι! Τη θηλάζω στην "κλασσική" στάση (αν μπορω να το πω έτσι...ελπίζω να σου δωσα να καταλάβεις..) και το βράδυ ξαπλωμένη δίπλα μου. Έχω δοκιμάσει κι άλλες στάσεις (όρθια, κάτω από τη μασχάλη,μπρούμυτα πάνω μου) αλλά ποτε δεν τις δεχτηκε!

Link to comment
Share on other sites

Το βάρος-τουλαχιστον μέχρι πριν δυο εβδομαδες-ηταν καλό ναι! Τη θηλάζω στην "κλασσική" στάση (αν μπορω να το πω έτσι...ελπίζω να σου δωσα να καταλάβεις..) και το βράδυ ξαπλωμένη δίπλα μου. Έχω δοκιμάσει κι άλλες στάσεις (όρθια, κάτω από τη μασχάλη,μπρούμυτα πάνω μου) αλλά ποτε δεν τις δεχτηκε!

 

Το βράδυ που θηλάζει ξαπλωμένη βγάζει γουλιές; Σηκώνεις το μωρό να ρευτεί ή απλά κοιμάστε;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ,την πρωτη φορά που θα ξυπνήσει για να φαει, τη θηλάζω σε καθιστή στάση και δε ρευεται συνηθως, οπότε τη βάζω να κοιμηθεί στο πλάι μήπως βγάλει γουλια. Όταν ξαναξυπνησει δεύτερη φορά την βάζω δίπλα μου να θηλάζει και κοιμάμαι κι εγώ κι αυτή για να ξεκουραζομαστε λιγο γιατι ολη μερα ειμαι μονη μου και δεν εχω χρονο να ξεκουραστω και η μπέμπα όλη την ημερα δεν κοιμαται και θελει αγκαλια!!! Βασικά δίπλα μου κοιμάται λίγο,ξυπνάει,θηλάζει, ξανακοιμαται και ούτω καθεξής μέχρι να ξυπνησουμε το πρωι κανονικά. Καμια φορά την ακούω που ρευεται δίπλα μου,αλλά για να είμαι ήσυχη μήπως βγάλει γουλια της βάζω πίσω από την πλάτη της μαξιλάρια για να μη γυρίσει ανασκελα. Τη στάση αυτή μου την πρότεινε σύμβουλος θηλασμού για να μπορω να ξεκουραζομαι λίγο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το βράδυ,την πρωτη φορά που θα ξυπνήσει για να φαει, τη θηλάζω σε καθιστή στάση και δε ρευεται συνηθως, οπότε τη βάζω να κοιμηθεί στο πλάι μήπως βγάλει γουλια. Όταν ξαναξυπνησει δεύτερη φορά την βάζω δίπλα μου να θηλάζει και κοιμάμαι κι εγώ κι αυτή για να ξεκουραζομαστε λιγο γιατι ολη μερα ειμαι μονη μου και δεν εχω χρονο να ξεκουραστω και η μπέμπα όλη την ημερα δεν κοιμαται και θελει αγκαλια!!! Βασικά δίπλα μου κοιμάται λίγο,ξυπνάει,θηλάζει, ξανακοιμαται και ούτω καθεξής μέχρι να ξυπνησουμε το πρωι κανονικά. Καμια φορά την ακούω που ρευεται δίπλα μου,αλλά για να είμαι ήσυχη μήπως βγάλει γουλια της βάζω πίσω από την πλάτη της μαξιλάρια για να μη γυρίσει ανασκελα. Τη στάση αυτή μου την πρότεινε σύμβουλος θηλασμού για να μπορω να ξεκουραζομαι λίγο..

 

Η στάση είναι σούπερ!

Δεν πιστεύω ότι το μωρό σου έχει γοπ. Τα μωρά που έχουν γοπ αποφεύγουν από ένστικτο συνήθως την ξαπλωτη στάση θηλασμού κι ανακουφίζονται με την καθιστή και τις πιο όρθιες στάσεις.

Πιστεύω ότι είτε δεν πεινάει και θέλει το στήθος για να κοιμηθεί μόνο αλλά βγαίνει γάλα κι εκνευρίζεται, είτε μετά από το τελευταίο άλμα ανάπτυξης έχει αυξηθεί λίγο η παραγωγή σου και το μωρό θηλάζει γρήγορα, εσυ νομίζεις ότι πεινάει κι άλλο, το βάζεις στο στήθος ξανά, αλλά αυτό δε θέλει άλλο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μα δείχνει να πειναει, ανοίγει το στόμα του διάπλατα και πιάνει τη θηλή με μανία για να φαει αλλά σε λίγο την αφήνει κλαιγοντας δυνατά, ώσπου κοκκινιζει και κοντεύει να μείνει απο το κλάμα που λέμε... Πιστεύεις οτι αν έχω αυξημένη παραγωγη, μπορεί να το έχει ενοχλήσει; Αυτό που λες οτι θελει να κοιμηθεί το έχω σκεφτεί κι εγώ αλλά τοτε δε θα έκανε σαν να εχει να φαει ενα μήνα!!! 😊 Σκέφτηκα και την απεργία θηλασμού αλλά δε θα έπινε μπιμπερο τότε; Αυτή κλαίει επισης αν της δώσω μπιμπερο. Υπάρχει περιπτωση να είναι απλα μια φαση που περνάει; Ελπίζω...

Link to comment
Share on other sites

Μα δείχνει να πειναει, ανοίγει το στόμα του διάπλατα και πιάνει τη θηλή με μανία για να φαει αλλά σε λίγο την αφήνει κλαιγοντας δυνατά, ώσπου κοκκινιζει και κοντεύει να μείνει απο το κλάμα που λέμε... Πιστεύεις οτι αν έχω αυξημένη παραγωγη, μπορεί να το έχει ενοχλήσει; Αυτό που λες οτι θελει να κοιμηθεί το έχω σκεφτεί κι εγώ αλλά τοτε δε θα έκανε σαν να εχει να φαει ενα μήνα!!! 😊 Σκέφτηκα και την απεργία θηλασμού αλλά δε θα έπινε μπιμπερο τότε; Αυτή κλαίει επισης αν της δώσω μπιμπερο. Υπάρχει περιπτωση να είναι απλα μια φαση που περνάει; Ελπίζω...

 

Βάλε τον παιδιατρο να δει αν εχει χαλινο κατω απο την γλώσσα - αγκυλογλωσια- αν ξερει να ανιχνεύει τέτοια, δεν ειναι ολοι ειδικοί

Αυτο το πετσακι πολλές φορές περιορίζει την κινητικότητα της γλώσσας και το μωρο αρχίζει να κλαει γιατι δεν μπορει να μεταφέρει γαλα καλα

 

Οταν βαζεις το δάχτυλο στο στομα της το θηλαζει κανονικα;

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι 3' date='5 μηνών! Αν είχε κοντό χαλινό, θα είχαν ήδη παρουσιαστεί προβλήματα στο θηλασμό![/quote']

 

Στον μικρο μας δεν το βγάλανε καλα την πρώτη φορά και ξανά δημιουργήθηκε - ολα ηταν καλα (ακομα και πριν το βγάλουν την πρώτη φορά ) μέχρι πρόσφατα γυρω στους δυο μηνες που επανηλθε με μανία!!!

Σε πολλα χειροτερεύει η καταςταςη αργότερα που μεγαλώνει το στομα και που πεινάνε πιο πολυ

 

Αν μπορει να θηλασει το δάχτυλο καλα και η γλώσσα βγαίνει έξω ΜΠΟΡΕΙ και να μην το εχει, αν οχι μπορει να εχει δημιουργηθεί disorganised suck που σημαινει οτι το μωρο δεν μπορει να συντονίσει το θηλασμο με οταν καταπίνει και μετα που παιρνει ανάσα...αυτα δεν εμφανίζονται απο την αρχή δυστυχώς

 

Με λίγα λόγια ειναι τόσοι πολλοί οι λόγοι που το μωρο ξαφνικά κλαίει στο στηθος

 

Felibio αν παιρνει το δάχτυλο σου δωστης το για δυο λεπτά και μετα βαλτη στο ατηθος αμεςως!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για κοντό χαλινο έχει κοιτάξει η παιδίατρος αλλά είναι οκ. Αυτό με το δάχτυλο δεν το έχω δοκιμάσει αλλά θα το κάνω.. Το έχω κανει όμως με πιπιλα και δεν έπιασε! Το θέμα είναι οτι το πιάνει μια χαρά το στήθος (απο την πρωτη φορά που την ακουμπησαν πανω μου μετα τη γεννα) αλλά θηλάζει μονο για λιγα λεπτακια κ μετα κλαίει. Αν χορταινε δεν έπρεπε να αφήνει το στήθος ήρεμη;;; Εμείς δε θηλαζουμε, γίνεται πόλεμος!!!!!! Παλεύει αυτή, κλαίω εγω ,κλαίει κι αυτή....χαμός!!! Αλλά όπως ειπες είναι πολλοί οι λόγοι κι άντε να τον βρω τωρα!!! Θα κάνω υπομονή και εύχομαι να περάσει γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις περνάμε τα ίδια απλα ειναι πιο ήρεμος τωρα και δεν κλαει απλα δεν θηλαζει για πανω απο δυο λεπτά ξύπνιος!

 

Λοιπόν κανε ατο με το δάκτυλο και δες αν το ρουφηγμα ειναι ρυθμικό (δες στο youtubr για baby suck training)

 

Αν το παιρνει κανονικα μετα απο δυο λεπτά βαλτη στο στηθος

Μπορει να πρεπει να το κανεις μερικές φορές

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και κατι άλλο: οταν σταματήσει να ρουφαει ρυθμικά στο στηθος (μαλλον μετα απο κανά λεπτό) κανε συμπίεση (δες στο YouTube για breast compression Newman )

Παρα πολλα μωρα τρώνε μονο οταν εχουμε το letdown (ξερεις τι ειναι;) και αν δεν ρέει μετα το γαλα εκνυνευριζονται.. Σιγουρα το εχει ο δικός μου αυτο! Οποτε μην την πιέζεις ποτε ατο στηθος απλα εκει που σταματάει να ρουφαει και πριν εκνευριστεί κανε την συμπίεση και δες αν ξαναρουφαει

Link to comment
Share on other sites

Κάνω και συμπιέσεις που μου έδειξε σύμβουλος θηλασμού αλλά πλεον δεν πιάνει τίποτα σ'αυτη τη φαση :( Κλαίει παλι.. Κάποια στιγμη έπιασε ήσυχη με ψευδοθηλη αλλά τέλος κι αυτό!!! Μήπως πονάει η κοιλιτσα της γιατί ακούω πολλά γουργουρητα τώρα τελευταια αλλά και παλι απο τι να πονάει ξαφνικα;;; Απελπίστηκα.. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον παιρνει πολυ αέρα απο τον τροπο που θηλαζει.. Συνεχήσε να την ρευεις!

Υπομονή φαση ειναι, σε δυο μηνες ουτε που θα τα θυμάσαι

Προς το παρόν προσπάθησε να θηλαζεις οταν ειναι μισό κοιμησμενη , αφου ειναι μικρή θα κοιμάται πολυ την μερα οπότε θα πάρει αρκετα γεύματα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την ημερα δεν κοιμάται καθόλου!! Το πολύ δυο μισαωρα! Απο νεογέννητο δεν κοιμόταν την ημερα αλλά ευτυχώς τη νύχτα κοιμάται πολύ καλά,ξυπνάει να φαει και ξανακοιμαται αμέσως! Σήμερα η λύση που βρήκα ηταν να τη θηλάζω κάθε μια ωρα απο λίγο,δηλαδή μέχρι να κλάψει.. Τουλαχιστον να ξέρω οτι τρωει,έστω και λίγο λίγο! Τελοσπαντων όπως ειπες υπομονή και θα περάσουν όλα.. Σας ευχαριστώ όλες για το χρόνο σας πάντως!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Μα δείχνει να πειναει, ανοίγει το στόμα του διάπλατα και πιάνει τη θηλή με μανία για να φαει αλλά σε λίγο την αφήνει κλαιγοντας δυνατά, ώσπου κοκκινιζει και κοντεύει να μείνει απο το κλάμα που λέμε... Πιστεύεις οτι αν έχω αυξημένη παραγωγη, μπορεί να το έχει ενοχλήσει; Αυτό που λες οτι θελει να κοιμηθεί το έχω σκεφτεί κι εγώ αλλά τοτε δε θα έκανε σαν να εχει να φαει ενα μήνα!!! �� Σκέφτηκα και την απεργία θηλασμού αλλά δε θα έπινε μπιμπερο τότε; Αυτή κλαίει επισης αν της δώσω μπιμπερο. Υπάρχει περιπτωση να είναι απλα μια φαση που περνάει; Ελπίζω...

 

Δεν χρειάζεται να υπεραναλυεις το κλάμα, το ξέρω ότι ειναι δύσκολο γιατί ανησυχείς αλλά προσπάθησε να μη ζητάς λογική εξήγηση για όλα. Πιστεύω ότι δεν πεινάει, απλά δεν έχει άλλη εναλλακτική. Λατρεύει το στήθος (όπως όλα τα μωρά που θηλάζουν) ορμάει σε αυτό (λογικό) αλλά ξενερώνει με το γάλα γιατί θέλει να ηρεμήσει. Προσπάθησε να το ηρεμησεις με άλλους τρόπους. Αγκαλιά, λίκνισμα, μαρσιπο αγκαλιάς, βολτίτσα. Δώσε εναλλακτικές, ερεθίσματα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Nina-Nana ανησυχω γιατί άλλαξε συμπεριφορά ξαφνικα όχι γιατί απλα κλαίει. Το αν πειναει πιστεύω οτι μπορω να το κρινω πλεον απο τα σημάδια και δεν θεωρώ οτι θέλει μονο να ηρεμήσει στο στηθος μετα απο 5 ωρες χωρίς γάλα και με 2 λεπτα θηλασμο και κλάματα... Αλλωστε παντα αγκαλιά ηρεμεί και με κούνημα, το στήθος μέχρι τώρα το εχει συνδέσει με φαγητό (εννοώ πως δεν ηταν κολλημένη στο στηθος π.χ για πιπιλα ή για ύπνο κτλ). Πειναει γιατί δεν τρώει, αυτό το θεωρώ δεδομενο.. Το γιατί ψάχνω :confused: Απλά το πήρα πιο ψύχραιμα σήμερα και το παλευω με ηρεμία,υπομονή και πολλές αγκαλιες! ;)

Link to comment
Share on other sites

Nina-Nana ανησυχω γιατί άλλαξε συμπεριφορά ξαφνικα όχι γιατί απλα κλαίει. Το αν πειναει πιστεύω οτι μπορω να το κρινω πλεον απο τα σημάδια και δεν θεωρώ οτι θέλει μονο να ηρεμήσει στο στηθος μετα απο 5 ωρες χωρίς γάλα και με 2 λεπτα θηλασμο και κλάματα... Αλλωστε παντα αγκαλιά ηρεμεί και με κούνημα, το στήθος μέχρι τώρα το εχει συνδέσει με φαγητό (εννοώ πως δεν ηταν κολλημένη στο στηθος π.χ για πιπιλα ή για ύπνο κτλ). Πειναει γιατί δεν τρώει, αυτό το θεωρώ δεδομενο.. Το γιατί ψάχνω :confused: Απλά το πήρα πιο ψύχραιμα σήμερα και το παλευω με ηρεμία,υπομονή και πολλές αγκαλιες! ;)

 

Πόσες πάνες βρέχει το μωρό σου;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Βρέχει 4-5 αλλά με πολύ λιγότερα τσισα,δηλαδή πιο ελαφριές.. Σήμερα είναι καλυτερα πάντως!!

 

Αν δεν έτρωγε τίποτα δε θα έβρεχε πάνες.

Πως είστε;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είπα οτι δεν τρώει τίποτα αλλά οτι δεν τρώει όπως έτρωγε,ήρεμα κι ωραία! Είμαστε καλυτερα σήμερα, τουλαχιστον θηλαζει πιο πολύ και δεν κλαίει τόσο! Ισως ηταν μια φαση-που το ευχομαι!!! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! :)

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είπα οτι δεν τρώει τίποτα αλλά οτι δεν τρώει όπως έτρωγε,ήρεμα κι ωραία! Είμαστε καλυτερα σήμερα, τουλαχιστον θηλαζει πιο πολύ και δεν κλαίει τόσο! Ισως ηταν μια φαση-που το ευχομαι!!! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! :)

 

Καλή συνέχεια!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα και από μένα.. Δεν έχω μπει ακόμα καλά καλά στην 8η βδομάδα και έχω δυσπνοια.. Είναι φυσιολογικό; Διαβάζω πως οι περισσότερες έχετε δυσπνοια αλλά έχετε μεγάλα μωράκια στις κοιλίτσες που σας πιέζουν το διαφραγμα.. Είχε καμιά άλλη αυτό το σύμπτωμα στο πρώτο τρίμηνο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας. Είμαι μητέρα ενός αγοριού 2.5 μηνών και αντιμετωπιζω το εξής πρόβλημα. Εκει που επινε 100με 120 μλ τη φορά ξαφνικά έπεσε στα 90 και μετά στα 60. Ακόμα και αν τον πιέσω να φάει περισσότερο (βόλτες πάνω κάτω , τραγουδάκια κλπ) κάποιες φορές πίνει λίγο παραπάνω (20μλ) κάποιες Όχι . Το τελευταίο διάστημα δεν ξεπερνάει τα 60 ακόμα και αν τον πιέσω . Τα γεύματα του είναι ανα 3ωρο 4ωρο και θα έπρεπε να πίνει 120 με 150.θηλαζω κανονικά απλά κάποιες φορές του δίνω και ξενο γιατί δεν έχω πολύ γάλα. Η παιδίατρος δε μου εδωσε καποια εξηγηση πχ αν οφειλεται σε παλινδρόμηση παρα μας έδωσε το σιρόπι Epadoren πρωί βράδυ . Δεν ξέρω που οφείλεται . Επισης δεν κανει εμετούς για να ανησυχησω για παλινδρόμηση . Απλά έχει σταματήσει να τρώει οπως ετρωγε και ψιλογκρινιαζει. Μασαει συνεχεια τα δαχτυλα του και ρουφαει με μανια την πιπιλα ενω αν του δώσω μπιμπερο το πεταει και δεν πιανει και στήθος. Εχει αντιμετωπίσει κανεις κάτι παρόμοιο να μου πει που μπορεί να οφείλεται ? 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...