Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έλλειψη ρινικού οστού στην αυχενική


Recommended Posts

Κορίτσια, γεια σας!

Αν και η αυχενική μου διαφάνεια και οι αιματολογικές ήταν καλές δεν φάνηκε ρινικό οστό και ανησυχώ κάπως. Τα ποσοστά για σύνδρομο Down ήταν σχετικά καλά, όμως λέει ότι μόνο το 1 % των κανονικών παιδιών δεν έχουν ρινικό.

Όμως δε θέλω με τίποτα να κάνω αμνιοπαρακέντηση γιατί ακόμα και το 0,5 % της πιθανότητας αποβολής που υπάρχει, είναι πολύ περισσότερο από τα ποσοστά που μου δίνει το τεστ. Επιπλέον, λόγω ηλικίας και εξωσωματικής, μια πιθανή αποβολή μπορεί να σημαίνει ότι δε θα κάνω ποτέ παιδί.

Παρόλα αυτά ανησυχώ.

Είχε καμία άλλη το ίδιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


λέει ότι μόνο το 1 % των κανονικών παιδιών δεν έχουν ρινικό.

 

Είχα κι εγώ περίπου το ίδιο πρόβλημα(υποπλαστικό ρινικό οστό). Έκανες την αυχενική σε πιστοποιημένο γιατρό για αυχενική;

 

Σ'αυτήν τη έρευνα από τον Νικολαίδη(τον πατέρα της αυχενικής διαφάνειας) το ποσοστό των φυσιολογικών εμβρύων χωρίς ρινικό οστό στην αυχενική είναι 2,5%.

 

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/uog.992/pdf

 

 

 

Εγώ έκανα Μη Επεμβατικό Προγεννητικό Έλεγχο για το σύνδρομο Down, Edwards και Patau από το αίμα της μητέρας.

 

http://www.life-code.gr/en/news/1371571963

 

Κοστίζει περίπου όσο η άμνιο άλλα χωρίς κανένα ρίσκο για το έμβρυο.

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά. :D

Link to comment
Share on other sites

Είχε καμία άλλη το ίδιο πρόβλημα;

 

Όχι και δεν ξέρω και κάποια γνωστή μου για να σου πω τι επέλεξε τελικά να κάνει. Εγώ εύχομαι να είναι τελικά όλα καλά.

Στον μπόμπιρά μου είχα κάνει άμνιο λόγω ηλικίας παρά την καλή αυχενική. Πρόβλημα δεν είχα κανένα. Τώρα είμαι έγκυος στο δεύτερο και θα πάω για αυχενική την Δευτέρα. Εννοείται μ΄έχει φάει το άγχος, μήπως και χρειαστεί να κάνω λήψη τροφοβλάστης και δεν θέλω καθόλου. Χίλιες φορές άμνιο!

Βέβαια, ο γυναικολόγος μου μίλησε και για μια σχετικά νέα, αλλά αξιόπιστη μέθοδο ανιχνευσης ανωμαλιών μόνο με απλή αιμοληψία (είδα παρακάτω ότι την έχει κάνει η Μπεμπούλα10 και θα την ρωτήσω σχετικά), οπότε μια καλή λύση είναι αυτή. Βέβαια, έχω διαβάσει ότι αν βγουν μεγαλούτσικα τα ποσοστά συνιστάται και επεμβατική μέθοδος (άμνιο λόγω περασμένης πια εβδομάδας), αλλά αφού θες να αποφύγεις την άμνιο, γιατί δεν σκέφτεσαι πρώτα την αιματολογική εξέταση;

 

Είχα κι εγώ περίπου το ίδιο πρόβλημα(υποπλαστικό ρινικό οστό). Έκανες την αυχενική σε πιστοποιημένο γιατρό για αυχενική;

 

Σ'αυτήν τη έρευνα από τον Νικολαίδη(τον πατέρα της αυχενικής διαφάνειας) το ποσοστό των φυσιολογικών εμβρύων χωρίς ρινικό οστό στην αυχενική είναι 2,5%.

 

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/uog.992/pdf

 

 

 

Εγώ έκανα Μη Επεμβατικό Προγεννητικό Έλεγχο για το σύνδρομο Down, Edwards και Patau από το αίμα της μητέρας.

 

http://www.life-code.gr/en/news/1371571963

 

Κοστίζει περίπου όσο η άμνιο άλλα χωρίς κανένα ρίσκο για το έμβρυο.

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά. :D

 

Αν κρίνω από τα τικεράκια σου τα αποτελέσματα της αιματολογικής βγήκαν καλά παρά την αυχενική!!! :P:p:p Μπράβο!!!!

 

Και λογικά την έκανες και πρόσφατα, σωστά;

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

 

1) η αιμοληψία γίνεται στο κέντρο που κάνεις την αυχενική ή σε κάποιο εξειδικευμένο μικροβιολογικό; Έχω διαβάσει ότι οι αναλύσεις γίνονται στο εξωτερικό, σωστά;

 

2) την εξέταση αυτήν την ζήτησες εσύ ή στην υπέδειξε ο γυναικολόγος σου ως έγκυρη και αξιόπιστη;

 

3) όντως περίμενες 2-3 εβδομάδες για τα αποτελέσματα ή βγήκαν νωρίτερα;

 

Σόρυ αν σε κούρασα με τις ερωτήσεις, αλλά δεν ξέρω καμιά άλλη κοπέλα που να έκανε την εξέταση κι επειδή πρέπει να αποφασίσω μέχρι την Δευτέρα που θα κάνω την αυχενική, έχω αρχίσει το ψαχτήρι. Αλλά και πολλά σχετικά άρθρα δεν εχω βρει. Εμένα με ενημέρωσε ο γυναικολόγος μου, αλλά για πιο αναλυτικά μου είπε να ρωτήσω την εμβρυολόγο που θα μου κάνει την αυχενική και αναλόγως να πράξω εκείνη την μέρα. Αλλά έλα που θέλω να πάω όσο πιο ενημερωμένη γίνεται!!!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και με το καλο το μωρακι σου! Προσωπικα δεν μου εχει τυχει αλλα εχω φιλη που δεν της ειχαν δει το ρινικο οστο και επανελαβε περιπου 10 μερες μετα και φανηκε μια χαρα. Μηπως την εκανες αρκετα νωρις? Παρε και αλλη μια γνωμη καλυτερα πριν καταφυγεις σε περισσοτερες εξετασεις. Αν θελεις μπορω να σου προτεινω τον εμβρυολογο μου που εκανα αυχενικη πριν μια εβδομαδα. φιλια και ολα να πανε καλα.

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

1) η αιμοληψία γίνεται στο κέντρο που κάνεις την αυχενική ή σε κάποιο εξειδικευμένο μικροβιολογικό; Έχω διαβάσει ότι οι αναλύσεις γίνονται στο εξωτερικό, σωστά;

 

H αιμοληψία γίνεται σε εργαστήρια γενετικής. Το αίμα στέλνεται για ανάλυση στο εξωτερικό.

 

 

2) την εξέταση αυτήν την ζήτησες εσύ ή στην υπέδειξε ο γυναικολόγος σου ως έγκυρη και αξιόπιστη;

 

Όταν είδαμε στην αυχενική ότι υπάρχει πρόβλημα με το ρινικό οστό, ο γιατρός που μου έκανε τον υπέρηχο με ενημέρωσε και για τις επιλογές που είχα. Τον αιματολογικό έλεγχο τον θεωρεί πολύ αξιόπιστο, οπότε για να μη ρισκάρω δεν έκανα αμνιο.

 

 

3) όντως περίμενες 2-3 εβδομάδες για τα αποτελέσματα ή βγήκαν νωρίτερα;

 

Σε 12 μέρες από την αιμοληψία με πήραν τηλ από το εργαστήριο και μου είπαν τα αποτελέσματα.

 

Καλή συνέχεια σου έυχομαι και καλά αποτελέσματα ότι κι αν αποφασίσεις να κάνεις. ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ΄ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και για τις ευχές Μπεμπούλα10!

 

Ελπίζω και η γιατρός που θα μου κάνει την αυχενική να μου την συστήσει ως αξιόπιστη, ώστε να βγω από το δίλημμα! Ήδη κλίνω προς αυτήν κι αν η αυχενική είναι ικανοποιητική, μάλλον θα την προτιμήσω...

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ κι εγώ για το ενδιαφέρον.

 

Ο γιατρός που μου έκανε την αυχενική είναι πιστοποιημένος. Το μόνο που με προβλημάτισε σε ήταν ότι οι εικόνες δεν ήταν καθόλου καθαρές όπως έχω δει πχ της νύφης μου. Το ρινικό οστό μέχρι ποια εβδομάδα φαίνεται μήπως κάνω προσπάθεια και αλλού μόνο για αυτό;

Θα το ψάξω για τις αιματολογικές. Ξέρω ότι σε κάθε κέντρο έχει και άλλο όνομα και άλλη τιμή, όπως επίσης ότι καμιά φορά μπορεί να μη φτάσει σώο το δείγμα και ότι μπορεί να πρέπει να ξαναδώσεις αίμα, αλλά αυτό είναι το λιγότερο.

Οποιαδήποτε πληροφορία παραπάνω θα με βοηθούσε...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα κακές αιματολογικές, καλή αυχενική και υποπλαστικό ρινικό οστό. Μου είχαν βγαλει αποτελέσμα πολύ μεγάλη πιθανότητα για συνδρομο down και μεγάλη πιθανότητα για άλλο σύνδρομο. Τελικά με τη βοήθεια του Θεού όλα πήγανε καλά. Εχω μια υγιέστατη κορούλα με μια πανεμορφη μικρή μυτούλα. Δεν είχα κάνει ούτε αμνιο ουτε τίποτα.

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σε ρωτήσω που την έκανες την αυχενική;σε μαιευτήριο ή σε γιατρό; Εγώ στον γιό μου την έκανα σε γνωστό μαιευτήριο και μας είχε βγάλει "υποπλαστικό ρινικό οστό". Τι να σου πω ότι τρελαθήκαμε λίγο θα είναι...5 μέρες μετά πήγαμε σε άλλον γιατρό πιστοποιημένο (by the way και η γιατρός στο μαιευτήριο πιστοποιημένη ήταν) και ο άνθρωπος αν και την ήξερε την πρώτη γιατρό και ήταν και φίλη του και δεν ήθελε να την εκθέσει μας λέει " Τι να σας πω τώρα ότι δεν το βλέπω...το βλέπω" . Λοιπόν το μωράκι μας και είχε ρινικό οστό και μια χαρά ήταν απλά η πρώτη γιατρός εμφανώς βιαζόταν να τελειώσει και δεν είχε την υπομονή να περιμένει το μωρό να αλλάξει λίγο θέση και να φανεί καλύτερα. Είναι και το κύκλωμα τέτοιο....αν δεν υπήρχαν οι αμνιοκεντήσεις και οι λήψεις τροφοβλάστη πως θα επιβίωνε ο κλάδος;;;Anyway....μήπως λοιπόν να το κοίταγες και αλλού;;;

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Την αυχενική την έκανα σε κέντρο κοντά στο Αλεξάνδρα που μου το σύστησε ο γιατρός μου και έχουν μια εμπειρία. Μάλιστα μου σύστησε και συγκεκριμένους γιατρούς. Τι να πω; Και είπα κιόλας, τη δεύτερη φορά που πήγα, εμμέσως πλην σαφώς ότι έχω κλείσει για άμνιο στο Αλεξάνδρα αν χρειαστεί, για να μην κάνει όνειρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα το ίδιο θέμα με την κόρη μου. Έκανα την αυχενική 11 εβδομάδες και κάτι και ενώ όλα ήταν καλά (αυχενική και αιματολογικές), δεν υπήρχε το ρινικό οστό. Ο γιατρός μου ζήτησε να πάω μια βδομάδα μετά, οπότε και το είδαμε! Στη θέση σου θα ξαναπήγαινα την επόμενη βδομάδα. Απορώ που δεν στο πρότειναν οι ίδιοι οι γιατροί! Σε ποια βδομάδα έκανες την αυχενικη?

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και δεύτερη φορά από μόνη μου αν και ο γιατρός μου είπε να μην πάω γιατί λέει δεν έχει νόημα, όμως πήγα στον ίδιο εξεταστή.

Αύριο θα πάω και αλλού μόνο για το οστό, αν και από εδώ και πέρα λέει ότι, αν δεν υπήρχε, δεν εμφανίζεται πια. Εκτός και αν υπήρχε και δεν το είδανε. Και μετά βλέπουμε τι θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε μένα φαινόταν στην αρχή το ρινικό και μετά από 2 ίσως και 3 εβδομάδες εμφανίστηκε αλλά υποπλαστικό δηλαδή μικρότερο από το κανονικό. Να πας και αλλού!

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Aν ημουν στη θέση σου θα έκανα αμνιο σε κάποιο εξειδικευμένο για την εξέταση κέντρο. Την έκανα ούτως ή άλλως στο γιο μου λόγω ηλικίας και επειδή φοβόμουν όπως κι εσύ πάρα πολυ το 0,5%, το συζήτησα εκτενώς και με τη γυναικολόγο μου και με τον εξεταστή και μου εξήγησαν ότι το ποσοστό βγαίνει επί συνόλου, συμπεριλαμβανομένων π.χ.και των τυχαίων γυναικολόγων στην επαρχία που την κάνουν στο ιατρείο τους χωρίς μεγάλη εμπειρία στον τομέα και είναι κατά πολύ χαμηλότερο όταν μιλάμε για τους εξειδικευμένους εξεταστές/ κέντρα. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω ούτε μία περίπτωση αποβολής μετά από άμνιο, η οποία έγινε τηρουμένων των παραπάνω προϋποθέσεων, το ίδιο και η γυναικολόγος μου. Είμαι σίγουρη ότι όλα θα είναι καλά αλλά αξίζει η αγωνία;:-D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλή συνέχεια σου έυχομαι και καλά αποτελέσματα ότι κι αν αποφασίσεις να κάνεις. ;)

 

Βρέθηκα σε μεγάλο δίλημμα, από τη μια η αυχενική την Δευτέρα ήταν 2,4 (η ανώτερη μέτρηση, είχαμε από 2,1 ως 2,4). Σε συνδυασμό με την ηλικία μου (42) βγήκε πιθανότητα 1:36 για σύνδρομο Νταόυν. Βέβαια, όλες οι υπόλοιπες μετρήσεις ήταν πάρα πολύ καλές, αλλά την ψυχρολουσία μου την πήρα!!!

Έφυγα πολύ προβληματισμένη (συζητήσαμε και για την αιματολογική, η οποία μου είπε η γιατρός εκεί ότι σαφώς και είναι αξιόπιστη, αλλά το 99,9% της τροφο ή της άμνιο δεν το φτάνει και ότι πάλι πρόκειται για εξέταση που σου δίνει ποσοστά, δηλ. ανήκει στα screening tests). Ήθελα να το σκεφτώ λίγο ακόμη και να αποφασίσω. Τελικά με προτροπή του γυναικολόγου μου και του συζύγου, αποφάσισα να κάνω βιοψία τροφοβλάστης. Την έκανα Τετάρτη και ήδη Πέμπτη απόγευμα είχαν βγει τα πρώτα αποτελέσματα. Ευτυχώς το μπεμπάκι είναι υγιέστατο και πάλι αγοράκι :P. Από την διαδικασία δεν είχα κανένα πρόβλημα, ούτε πόνους μετά, ούτε σταγόνες αίματος που φοβόμουν, ούτε πετρώματα, ούτε τίποτα γενικά. Αποδείχτηκε για μένα πιο εύκολη κι από την άμνιο που είχα κάνει στο πρώτο μου παιδάκι.

Πάντως ελπίζω και εύχομαι η εξέταση ελεύθερου αίματος προοδευτικά να αντικαταστήσει πλήρως τις επεμβατικές μεθόδους, δίνοντας ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα και εξετάζοντας ακριβώς ό,τι και αυτές. Γιατί, κακά τα ψέμματα, το άγχος των αποτελεσμάτων σε συνδυασμό με το άγχος για την επεμβατική εξέταση δεν το διαχειρίζεται εύκολα μια έγκυος γυναίκα.

Κορίτσια, εύχομαι σε όλες μα όλες πάντα να έχουμε τα καλύτερα αποτελέσματα!!!! Ή ακόμη καλύτερα, να μην χρειάζεται εξαρχής να μπαίνουμε σε τέτοιες αγωνίες.

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρέθηκα σε μεγάλο δίλημμα, από τη μια η αυχενική την Δευτέρα ήταν 2,4 (η ανώτερη μέτρηση, είχαμε από 2,1 ως 2,4). Σε συνδυασμό με την ηλικία μου (42) βγήκε πιθανότητα 1:36 για σύνδρομο Νταόυν. Βέβαια, όλες οι υπόλοιπες μετρήσεις ήταν πάρα πολύ καλές, αλλά την ψυχρολουσία μου την πήρα!!!

Έφυγα πολύ προβληματισμένη (συζητήσαμε και για την αιματολογική, η οποία μου είπε η γιατρός εκεί ότι σαφώς και είναι αξιόπιστη, αλλά το 99,9% της τροφο ή της άμνιο δεν το φτάνει και ότι πάλι πρόκειται για εξέταση που σου δίνει ποσοστά, δηλ. ανήκει στα screening tests). Ήθελα να το σκεφτώ λίγο ακόμη και να αποφασίσω. Τελικά με προτροπή του γυναικολόγου μου και του συζύγου, αποφάσισα να κάνω βιοψία τροφοβλάστης. Την έκανα Τετάρτη και ήδη Πέμπτη απόγευμα είχαν βγει τα πρώτα αποτελέσματα. Ευτυχώς το μπεμπάκι είναι υγιέστατο και πάλι αγοράκι :P. Από την διαδικασία δεν είχα κανένα πρόβλημα, ούτε πόνους μετά, ούτε σταγόνες αίματος που φοβόμουν, ούτε πετρώματα, ούτε τίποτα γενικά. Αποδείχτηκε για μένα πιο εύκολη κι από την άμνιο που είχα κάνει στο πρώτο μου παιδάκι.

Πάντως ελπίζω και εύχομαι η εξέταση ελεύθερου αίματος προοδευτικά να αντικαταστήσει πλήρως τις επεμβατικές μεθόδους, δίνοντας ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα και εξετάζοντας ακριβώς ό,τι και αυτές. Γιατί, κακά τα ψέμματα, το άγχος των αποτελεσμάτων σε συνδυασμό με το άγχος για την επεμβατική εξέταση δεν το διαχειρίζεται εύκολα μια έγκυος γυναίκα.

Κορίτσια, εύχομαι σε όλες μα όλες πάντα να έχουμε τα καλύτερα αποτελέσματα!!!! Ή ακόμη καλύτερα, να μην χρειάζεται εξαρχής να μπαίνουμε σε τέτοιες αγωνίες.

 

Kαταρχήν συγχαρητήρια και για τα αποτελέσματα αλλά και για το σοβαρό και ώριμο τρόπο που χειρίστηκες το ζήτημα. Πράγματι οι νέες αιματολογικές εξετάσεις θα βοηθήσουν πολλές έγκυες να αποφύγουν τις παρεμβατικές μεθόδους αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι και αυτές δεν είναι διαγνωστικές και η θέση που τείνουν να πάρουν είναι να συμπληρώσουν την πρόγνωση που δίνει ό έλεγχος αυχενικής διαφάνειας και όχι να αντικαταστήσουν τις επεμβατικές μεθόδους.

Και εγώ έκανα αμνιοπαρακέντηση με κίνδυνο 1/200 για down και δεν έπαθα τίποτα και ηρέμησα ότι το μωρό είναι καλά.Μάλιστα ώσπου να την κα΄νω είχα μετανιώσει που δεν έκανα λήψη τροφοβλάστης που θα με έβγαζε νωρίτερα από την αγωνία.

Όταν μια έγκυος βρίσκεται στο δίλλημα διότι ο κίνδυνος για χρωμοσωμική ανωμαλία είναι <1/300 καλά θα κάνει να ψάξει τον πιο έμπειρο επεμβατικό υπερηχογραφιστη και να μην βασίζεται σε άλλες εμπειρίες εγκύων. Υπάρχουν κάποιες που με κίνδυνο 1/20 γέννησαν υγιέστατα μωρά και κάποιες άλλες που με κίνδυνο 1/250 ή ακόμη και 1/600 απέκτησαν μωρά με σύνδρομα.

Να χαρείς το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου.

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν συγχαρητήρια και για τα αποτελέσματα αλλά και για το σοβαρό και ώριμο τρόπο που χειρίστηκες το ζήτημα. Πράγματι οι νέες αιματολογικές εξετάσεις θα βοηθήσουν πολλές έγκυες να αποφύγουν τις παρεμβατικές μεθόδους αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι και αυτές δεν είναι διαγνωστικές και η θέση που τείνουν να πάρουν είναι να συμπληρώσουν την πρόγνωση που δίνει ό έλεγχος αυχενικής διαφάνειας και όχι να αντικαταστήσουν τις επεμβατικές μεθόδους.

 

Αλήθεια είναι αυτό που λες, τουλάχιστον στην παρούσα φάση. Στο ίδιο συμπέρασμα κατέληξα κι εγώ. Βέβαια ομολογώ ότι με άλλα ποσοστά στην αυχενική θα έμπαινα σοβαρά στον πειρασμό να αποφύγω την τροφοβλάστη. Αλλά ένιωσα ότι δεν είχα περιθώρια και κυρίως ότι και πάλι θα έμενα με ένα ποσοστό αμφιβολίας. Αποφάσισα λοιπόν να εμπιστευτώ τον γυναικολόγο μου που με διαβεβαίωνε ότι με στέλνει σε πολύ έμπειρους γιατρούς (άλλωστε εκεί είχα κάνει και αμνιοπαρακέντηση στο γιο μου και δεν είχα κανένα πρόβλημα) και ότι αν θέλω να ξέρω με βεβαιότητα τι γίνεται δεν υπάρχει πιο σίγουρος τρόπος. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά. Δεν ξέρω αν είχα επιπλοκές από την εξέταση ποια θα ήταν η θέση μου (και ευτυχώς δεν θα μάθω και ποτέ). Η κάθε γυναίκα σε τέτοιες περιπτώσεις ζυγίζει τα υπέρ και τα κατά και πράττει αναλόγως...και μακάρι η κάθε απόφαση να βγαίνει σε καλό.

Και εγώ έκανα αμνιοπαρακέντηση με κίνδυνο 1/200 για down και δεν έπαθα τίποτα και ηρέμησα ότι το μωρό είναι καλά.Μάλιστα ώσπου να την κα΄νω είχα μετανιώσει που δεν έκανα λήψη τροφοβλάστης που θα με έβγαζε νωρίτερα από την αγωνία.

 

Κι εγώ τώρα αυτό λέω...αν με ρωτούσες νωρίτερα, θα σου έλεγα ότι την τροφοβλάστη την έτρεμα (είχα σε εγκυμοσύνη που δεν κατέληξε καλά θέματα με αιμορραγίες και η σκέψη ότι θα μου πειράξουν τον πλακούντα με τρομοκρατούσε)..

 

Όταν μια έγκυος βρίσκεται στο δίλλημα διότι ο κίνδυνος για χρωμοσωμική ανωμαλία είναι <1/300 καλά θα κάνει να ψάξει τον πιο έμπειρο επεμβατικό υπερηχογραφιστη και να μην βασίζεται σε άλλες εμπειρίες εγκύων. Υπάρχουν κάποιες που με κίνδυνο 1/20 γέννησαν υγιέστατα μωρά και κάποιες άλλες που με κίνδυνο 1/250 ή ακόμη και 1/600 απέκτησαν μωρά με σύνδρομα.

 

Κι εδώ συμφωνώ. Στον γιο μου έκανα άμνιο καθαρά λόγω ηλικίας κι επειδή είχα διαβάσει περιπτώσεις γυναικών που με πολύ καλές μετρήσεις και ποσοστά τελικά γέννησαν παιδάκια με σύνδρομα.

 

Να χαρείς το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου.

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ!!! Κι εσύ να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!! (ή τα παιδάκια σου αν έχεις περισσότερα από ένα)

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Θελω με τη σειρα μου να σας μπω την εμπειρια μου για να δωσω θαρρος σε ολους εδω μεσα... ειμαι 39, εκανα αυχενικη στην 11w+3d και ειδαμε οτι η αυχενικη διαφανεια ηταν 2,5 κ το ρινικο οστο απων!!!! Αμεσως εκανα ληψη τροφοβλαστης που ετσι κι αλλιως ειχα αποφασισει να κανω λογω ηλικιας αλλα η καρδια ετρεμε... με μεγαλη πιστη στην Παναγια τη μεγαλοχαρη κ μετα απο 4 ημερες το μωρακι μου ειναι υγιεστατο!! Μη χανετε κοριτσια την πιστη σας... η Παναγια ειναι μεγαλη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Συγγνώμη, αλλά στα κορίτσια που είχαν πρόβλημα και ανάγκαστηκαν να κάνουν διακοπή, η Παναγία έλλειπε;;; Η είχε προηγούμενα μαζί τους ;;;

 

Δεν θέλω να γίνω βλάσφημη, αλλά να προσέχουμε και τι λέμε εδώ μέσα ...

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΦΑΝΕΙ ΤΟ ΡΙΝΙΚΟ ΟΣΤΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΜΗ ΕΠΕΜΒΑΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΟ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Η ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ.
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...