Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κακή διατροφή - Βοήθεια


Recommended Posts

Γεια σας! Λοιπόν.. Αγχώνομαι λιγάκι για την κακή διατροφή που κάνω.. Ήμουν άτομο που έτρωγε τα πάντα.. Και υγιεινά! Σαλάτες, φρούτα, κρέας κ.λπ. Όπως πρέπει. Ακολουθούσα πρόγραμμα διαιτολόγου! Όταν έμαθα πως είμαι έγκυος συνέχισα το πρόγραμμά μου για να παίρνει και το μωρό όλα τα θρεπτικά συστατικά! Σταμάτησα βέβαια τα γυμναστήριο γιατί είχα ήδη αρκετά φορτωμένο πρόγραμμα με τη δουλειά.

 

Κατά την 6η εβδομάδα όμως ξεκίνησαν ανυπόφορες ναυτίες.. Μέσα σε δύο μήνες έχασα 5 κιλά.. Δεν έτρωγα τίποτα κι αν έτρωγα τα έβγαζα.. Τις τελευταίες μέρες (είμαι πλέον στην 17η εβδομάδα) άρχισα να νιώθω καλύτερα, όμως εξακολουθώ να σιχαίνομαι τα φρούτα, τα λαχανικά, το κρέας και πολλά άλλα υγιεινά, ενώ αντιθέτως όταν μου έρχεται όρεξη για φαγητό θέλω πίτσα, παγωτό, πατατάκια και οτιδήποτε junk.

 

Εννοείται πως την άλλη μέρα το μετανιώνω πικρά γιατί το στομάχι μου κάνει σβούρες.. Γιατί έχουν αλλάξει τόσο πολύ οι συνήθειές μου? Γιατί πλέον δεν μου αρέσουν όλα αυτά που έτρωγα με ευχαρίστηση μέχρι πρότινος? Τι θρεπτικά συστατικά παίρνει αυτό το έμβρυο?? Τι να κάνω????? :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας! Λοιπόν.. Αγχώνομαι λιγάκι για την κακή διατροφή που κάνω.. Ήμουν άτομο που έτρωγε τα πάντα.. Και υγιεινά! Σαλάτες, φρούτα, κρέας κ.λπ. Όπως πρέπει. Ακολουθούσα πρόγραμμα διαιτολόγου! Όταν έμαθα πως είμαι έγκυος συνέχισα το πρόγραμμά μου για να παίρνει και το μωρό όλα τα θρεπτικά συστατικά! Σταμάτησα βέβαια τα γυμναστήριο γιατί είχα ήδη αρκετά φορτωμένο πρόγραμμα με τη δουλειά.

 

Κατά την 6η εβδομάδα όμως ξεκίνησαν ανυπόφορες ναυτίες.. Μέσα σε δύο μήνες έχασα 5 κιλά.. Δεν έτρωγα τίποτα κι αν έτρωγα τα έβγαζα.. Τις τελευταίες μέρες (είμαι πλέον στην 17η εβδομάδα) άρχισα να νιώθω καλύτερα, όμως εξακολουθώ να σιχαίνομαι τα φρούτα, τα λαχανικά, το κρέας και πολλά άλλα υγιεινά, ενώ αντιθέτως όταν μου έρχεται όρεξη για φαγητό θέλω πίτσα, παγωτό, πατατάκια και οτιδήποτε junk.

 

Εννοείται πως την άλλη μέρα το μετανιώνω πικρά γιατί το στομάχι μου κάνει σβούρες.. Γιατί έχουν αλλάξει τόσο πολύ οι συνήθειές μου? Γιατί πλέον δεν μου αρέσουν όλα αυτά που έτρωγα με ευχαρίστηση μέχρι πρότινος? Τι θρεπτικά συστατικά παίρνει αυτό το έμβρυο?? Τι να κάνω????? :confused:

 

Οσο περναει ο καιρος θα νιωθεις καλυτερα απο τις ναυτιες και γω ετσι ειμουν.....λαχανικα ουτε εμενα μου αρεσει να τρωω πλεον προσπαθω ομως να μαγειρευω φαγητα που μου αρεσουν και περιεχουν μεσα λαχανικα..πχ μουσακα με ψητα τα λαχανικα για να ειναι υγειηνα...η μπιφτεκια λαχανικων.....πιτσα φτιαξε μονη σου .....οσο για τα φρουτα εγω κανω φρουτοσαλατες και αν εχω βαζω λιγο σιροπι φραουλας για να νιωθω οτι τρωω γλυκο.πατακια αφου σου αρεσουν πολυ κανε στο φουρνο σε λαδοκολα πολυ λεπτα κομεννα σαν σπιρτα με λιγο ελαιολαδο και λιγο αλατι ειναι μουρλια.γενικα προσπαθησε να τα φτιαχνεις εσυ και οχι ετοιμα που ειναι φουλ στα συντηρητικα.

Link to comment
Share on other sites

Με έχει πιάσει και μια βαρεμάρα.. Δεν θέλω να κάνω τίποτα, ούτε να μαγειρεύω.. Σκέφτομαι τις μυρωδιές που μου προκαλούν αναγούλα.. Άσε που τη μια στιγμή θέλω κάτι και την άλλη στιγμή με αηδιάζει.. Αποτέλεσμα? Να κάτσω να φτιάξω αυτό που θέλω, να κάνω εμετό μόνο στη σκέψη ότι είναι να το φάω και να το πετάξω κιόλας! Απελπισία!

 

Χθες ονειρεύτηκα φασολάκια! Τα έφαγα με όρεξη.. Μετά από μισή ώρα τα έβγαλα :( Δεν ξέρω τι να κάνω πια!

 

Θα προσπαθήσω να κάνω αυτά που μου προτείνεις για να δω! Στη φρουτοσαλάτα τι φρούτα βάζεις..?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...