Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν εχω γαλα;;


Mariagal

Recommended Posts

Με το θηλασμό ειδικά, δεν ξέρω αν μόνο εγώ το αντιλαμβάνομαι έτσι, βλέπω ότι τείνουμε να απομακρυνθούμε από το ένα άκρο, μπιμπερό και πιπίλα από την 1η ώρα της ζωής (εμένα ας πούμε η μητέρα μου δε με θήλασε ούτε μέρα), στο άλλο, να προωθούν κάποιοι την αντίληψη, και εμείς να την αποδεχόμαστε ως απόλυτα σωστή, ότι θηλασμός είναι όλα ή τίποτα, αν θέλεις δηλαδή να το κάνεις σωστά, δε λες ποτέ όχι, ανεξάρτητα αν το παιδί είναι ενός- ενάμιση ή όσο είναι.

 

Αυτό το έχω σκεφτεί κι εγώ πάρα - πάρα πολλές φορές. Και πραγματικά χαίρομαι όταν ακούω μαμάδες που θήλασαν τα μωρά τους μέχρι λίγο μετά το χρόνο, γιατί δε θέλω να επικρατήσει η άποψη ότι ο "σωστός" θηλασμός είναι ο μακροχρόνιος, αλλιώς ας μη θηλάσεις καθόλου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό το έχω σκεφτεί κι εγώ πάρα - πάρα πολλές φορές. Και πραγματικά χαίρομαι όταν ακούω μαμάδες που θήλασαν τα μωρά τους μέχρι λίγο μετά το χρόνο, γιατί δε θέλω να επικρατήσει η άποψη ότι ο "σωστός" θηλασμός είναι ο μακροχρόνιος, αλλιώς ας μη θηλάσεις καθόλου.

Δεν εννοώ αυτό (ντάξει, αυτό που λες είναι αυτονόητα απαράδεκτο, αν κάποιος το έχει πει). Αναφέρομαι στην άποψη ή την επίσημη σύσταση των ειδημόνων ακόμα, ότι το παιδί για όσο καιρό θηλάζει, της όποιας ηλικίας, θα πρέπει ανεμπόδιστα να βρίσκεται στο στήθος (feed on demand). Ακόμα και όταν δεν υπάρχει στην πραγματικότητα «feeding». Όταν το παιδί είναι άρρωστο την τακτική αυτή τη βρίσκω σωτήρια. Όταν δε συμβαίνει τίποτα, νομίζω ότι ΜΠΟΡΕΙ να καταλήξει προβληματική, για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω. Και πάλι, για να είμαστε συνεννοημένες, αναφέρομαι σε μεγάλα μωρά, κοντά στο έτος.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο και κυριο ειναι να πιει μητρικο, ανθρωπινο γαλα το παιδι. Γιατι ειναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ για την υγεια του, κι ας πιει εστω λιγο. Αυτο ειναι προτιμοτερο απο καθολου! Το δευτερο ειναι ιδανικα να γινει αυτο μεχρι τουλαχιστον 2 ετων. Ομως δεν το καταφερνουν ολες για πολλους και διαφορους λογους και ειναι απολυτα σεβαστο. Προσωπικα δεν ειμαι φανατικη του θηλασμου αυτου καθε αυτου αλλα ειμαι φανατικη του παιδιου....εννοωντας οτι θα κανω ο,τι καλυτερο, αποδεδειγμενα υπαρχει, για να εχει το καλυτερο ξεκινημα το παιδι μου. Και λεω ξεκινημα...οχι εφ'ορου ζωης ο,τι ζηταει το παιδι θα το παιρνει... Το κατ'απαιτηση λοιπον αναφερεται στο γεγονος οτι το μωρο ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ κατι τετοιο. Ακομα και ενος ετους μεχρι και 2 το παιδι ειναι πολυ μικρο για να νομιζουμε οτι ζηταει στηθος απλα για να μας ταλαιπωρει. Κατι χρειαζεται απο αυτο που ειναι πολυ σημαντικο για εκεινο καθως ειναι επαφη με την μαμα (τροφη; παρηγορια; παιχνιδι;).Και μιλαω για το κατ'απαιτηση εχοντας στο νου μου την τροφη που χρειαζεται μεχρι 2 ετων. Απο 2 ετων και μετα η αναγκη για γαλα πεφτει κατακορυφα, αρα μαζι της και το κατ'απαιτηση, αν θελουμε! Εννοειται οτι δεν ειμαστε ρομποτ που προσφερουμε το στηθος ακομα και στις πιο αντιξοες, για εμας, συνθηκες οπως π.χ αν την ωρα εκεινη τυχαινει να εχουμε νευρα ή να μην θελουμε, εν πασει περιπτωσι βρε αδερφε, να δωσουμε! Φυσικα και μου εχει τυχει και θα μου ξανατυχει στο μελλον...

Μεσα απο τα οσα εγραψα δεν υπαρχει πουθενα η αντιληψη των ακρων. Θεωρησα αυτονοητο να μιλησω μονο για θηλασμο, αφου ειμαστε και σε αυτην την ενοτητα.

Δυστυχως ναι, υπαρχουν φανατικες που θα ξεκινησουν καυγα γυρω απο ολο αυτο, εγω ομως προσωπικα θα φροντιζα να παραθεσω τις επιστημονικες αποψεις και οχι να αναλωθω σε συζητησεις επι του προσωπικου.

Οι σοβαροι επιστημονες γνωριζουν ακριβως για τι μιλανε και φροντιζουν να το γνωστοποιουν...δεν βλεπω κατι κακο σε αυτο!

Τελος, ειναι απολυτα γνωστο μεταξυ μας, οτι διαφερει η καθε θηλαζουσα απο την αλλη, οπως και το καθε μωρο, γι αυτο και δεν εχουν ολες τις ιδιες αντοχες και τον ιδιο χαρακτηρα να κανουν κατα γραμμα αυτο που λενε οι ειδικοι του θηλασμου. Δεν ζω σε εναν κοσμο ονειρικο. Γνωριζω την πραγματικοτητα και το μονο που κανω ειναι προσεγγιζω τις μανουλες με ευγενεια.

Οκ, η δικη μου ιδιοσυγκρασια και η συνειδηση μου δεν μου επιτρεπουν να κανω διαφορετικα με το παιδι μου. Ομως η αντιληψη των ακρων, οταν αυτη ξεδιπλωνεται με ελλειψη σεβασμου και φανατισμο ως προς την προσωπικη προσεγγιση του καθενος, ειναι κατι το οποιο δεν με χαρακτηριζει. Γνωριζω πιο ειναι το σωστο, αρα καταρριπτεται αυτοματως το θεμα των ακρων.

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Βασει της τελευταιας προτασης που εγραψαν να διατυπωσω πιο σωστα αυτο που ηθελα να πω, δηλαδη οτι αντικειμενικα γνωριζω ποιο ειναι το σωστο για το ανθρωπινο ειδος, αρα η μαχη μεταξυ των ακρων υποκειται σε μια υποκειμενικοτητα.

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Βασει της τελευταιας προτασης που εγραψαν να διατυπωσω πιο σωστα αυτο που ηθελα να πω, δηλαδη οτι αντικειμενικα γνωριζω ποιο ειναι το σωστο για το ανθρωπινο ειδος, αρα η μαχη μεταξυ των ακρων υποκειται σε μια υποκειμενικοτητα.

 

Δεν ξέρω...έχω τις αμφιβολίες μου για το αν υπάρχει αντικειμενικά σωστό, ακόμη και για το ίδιο, το δικό σου παιδί. Για παράδειγμα, αυτό με το μακροχρόνιο θηλασμό, το ότι δεν υπάρχει όριο, με ενοχλεί. Δεν πιστεύω στο "όσο επιθυμούν η μητέρα και το παιδί". Θεωρώ ότι κάπου πρέπει να μπει ένα όριο. Αλλά κι αυτό υποκειμενικό είναι.

 

Ασχετο, foteinina, πώς ακριβώς δίνεις το ωμό καρότο; Γιατί και ο δικός μου (29 μηνών)

τρελλαίνεται και το προτιμά από το βρασμένο, αλλά φοβάμαι ακόμη να του το δώσω μήπως πνιγεί. Κι ας έχει ήδη από καιρό 20 δόντια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω...έχω τις αμφιβολίες μου για το αν υπάρχει αντικειμενικά σωστό, ακόμη και για το ίδιο, το δικό σου παιδί. Για παράδειγμα, αυτό με το μακροχρόνιο θηλασμό, το ότι δεν υπάρχει όριο, με ενοχλεί. Δεν πιστεύω στο "όσο επιθυμούν η μητέρα και το παιδί". Θεωρώ ότι κάπου πρέπει να μπει ένα όριο. Αλλά κι αυτό υποκειμενικό είναι.

 

Ασχετο, foteinina, πώς ακριβώς δίνεις το ωμό καρότο; Γιατί και ο δικός μου (29 μηνών)

τρελλαίνεται και το προτιμά από το βρασμένο, αλλά φοβάμαι ακόμη να του το δώσω μήπως πνιγεί. Κι ας έχει ήδη από καιρό 20 δόντια.

 

Κοιτα να δεις, οριο στον θηλασμο δεν υπαρχει και οντως ειναι υποκειμενικο. Οριο ομως στο γαλα υπαρχει και αυτο οριζεται εως 2 χρονων οτι ειναι εντελως απαραιτητο. Με το δικο μου σκεπτικο λοιπον, θεωρω απαραιτητο τον θηλασμο μεχρι τα 2 ΠΕΡΙΠΟΥ χρονια και λεω πεειπου γιατι ολα τα παιδια δεν ειναι ιδια αλλα αυτος ειναι ο μεσος ορος! Παντα εξαλλου και η επιστημη αναφερεται στον μεσο ορο.

Το καροτακι το δινω κομενο σε πολυ λεπτες φετες μακροστενες (τυπου τσιπς) στο χερακι της και το τρωει μονη της, παρουσια εμου. Περιττο να σου πω οτι γρηγορα ζηταει, τι ζηταει δηλαδη απαιτει, νεο κομματι. :mrgreen:Παντα παρουσια εμου ομως.

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μμμ νομίζω ότι, ότι κρινεί η μαμά-μπαμπάς για το παιδί του είναι απλώς υποκειμενικά σωστό, είτε έχει να κάνει με ανεμπόδιστο-προγραμματισμένο θηλασμό είτε με την διατροφή του γενικότερα.

 

Σχετικά με τα κακά σνακς που λέγατε, εγώ για να πω την αλήθεια δεν έχω αρνηθεί στην μικρή να δοκιμάσει σοκολάτα. Έχω και ένα μεγαλύτερο παιδί που ούτε θέλω να τρώει κρυφά από την μικρή αλλά ούτε και να την βλέπω να τον κοιτάει σαν ξελιγωμένη και εγώ να της λέω όχι. Γενικά καμία σχέση να έχεις ένα παίδι και άλλο να έχεις παραπάνω.:wink: Αλλά βέβαια, παν μέτρον άριστον.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Α, και το αντικειμενικα σωστο ειναι το ανθρωπινο γαλα. Κανενας δεν μπορει να το αμφισβητησει αυτο. Βεβαια υπαρχουν εξαιρεσεις σε πολυ σπανιο επιπεδο, οπως παντου και σε ολα υπαρχουν εξαιρεσεις. Ομως δεν μιλαμε για αυτες αλλα για την συντριπτικη πλειονοτητα.

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Το καροτακι το δινω κομενο σε πολυ λεπτες φετες μακροστενες (τυπου τσιπς) στο χερακι της και το τρωει μονη της, παρουσια εμου. Περιττο να σου πω οτι γρηγορα ζηταει, τι ζηταει δηλαδη απαιτει, νεο κομματι. :mrgreen:Παντα παρουσια εμου ομως.

 

Εγώ δεν το δίνω σε τόσο λεπτές φέτες, φαντάσου 1 καρότο κομμένο σε τέσσερις λωρίδες. Επίσης παρουσία εμού και το τελευταίο κομμάτι της μιας λωρίδας που συνηθίζει να το βάζει όλο στο στόμα της και τρομάζω της λέω να μου δώσει λίγο γιατί η μανούλα πεινάει:-D

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μμμ νομίζω ότι, ότι κρινεί η μαμά-μπαμπάς για το παιδί του είναι απλώς υποκειμενικά σωστό, είτε έχει να κάνει με ανεμπόδιστο-προγραμματισμένο θηλασμό είτε με την διατροφή του γενικότερα.

 

Σχετικά με τα κακά σνακς που λέγατε, εγώ για να πω την αλήθεια δεν έχω αρνηθεί στην μικρή να δοκιμάσει σοκολάτα. Έχω και ένα μεγαλύτερο παιδί που ούτε θέλω να τρώει κρυφά από την μικρή αλλά ούτε και να την βλέπω να τον κοιτάει σαν ξελιγωμένη και εγώ να της λέω όχι. Γενικά καμία σχέση να έχεις ένα παίδι και άλλο να έχεις παραπάνω.:wink: Αλλά βέβαια, παν μέτρον άριστον.

 

Η διατροφη γενικα ειναι ενα μεγαλο θεμα. Εγω μιλαω για το γαλα, οσον αφορα την αντικειμενικοτητα του θεματος. Και εγω εχω δωσει σοκολατα στο παιδι μου, το θεμα ειναι τι ειδους σοκολατα;;; πολλα αχρηστα πραγματα κυκλοφορουν στην αγορα! Η σοκολατα ας πουμε με 80% περιεκτικοτητα σε κακαο, με σιροπι αγαυης αντι για ζαχαρη, χωρις γαλα (φουλ στις ορμονες και τα αντιβιοτικα) ή με γαλα ζωων ελευθερας βοσκης, ειναι μια υγιεινη προταση. Τετοια σοκολατα δινω στο παιδι μου, ΑΝ θα δωσω. Συμφωνω με το παν μετρον αριστον, αρκει να ειναι η ποιοτητα καλη.

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν το δίνω σε τόσο λεπτές φέτες, φαντάσου 1 καρότο κομμένο σε τέσσερις λωρίδες. Επίσης παρουσία εμού και το τελευταίο κομμάτι της μιας λωρίδας που συνηθίζει να το βάζει όλο στο στόμα της και τρομάζω της λέω να μου δώσει λίγο γιατί η μανούλα πεινάει:-D

 

Ασ'τα να πανε...η φοβια μας με τον πνιγμο θα σταματησει μονο αφου μεγαλωσουν λιγο. Τωρα σε επιφυλακη. Για παραδειγμα εγω της εδινα κομματακια αμυγδαλο μεχρι που διαβασα εδω μια περιπτωση οπου τραβηξανε τα πανδεινα οι γονεις με κομματακι αμυγδαλο που περασε στα πνευμονια του παιδιου (αισιο τελος) και τβρα πια της το δινω τριμμενο μεσα στο γιαουρτακι....θελει μεγαλη προσοχη. Ακομα φοβαμαι να της δωσω μεγαλυτερο κομματι καροτου κι ας εχει 16 δοντια....

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στην πραγματικότητα κανένας δεν ξέρει να μας πει ποσό πρεπει να τρώει το παιδι μας και ειδικά αν μιλάμε για θηλασμό που δεν ξέρουμε καθόλου ποσό πινει το μωρο, η πιο σωστή συμβουλή που μπορούσαν να δώσουν ειναι θηλασμός κατα απαίτηση του παιδιού.

Εκείνο ξέρει μονο αν του έφτασε αυτό που πηρε ή αν θελει και άλλο. Η christas μείωσε μόνη της τους θηλασμους, παρότι το μωρο ήθελε να θηλάσει το βράδυ. Οποτε με την θεωρία, ναι θηλάζει λίγο. Αυτό που δεν ξέρουμε ομως ειναι αν τελικα ¨ανάγκασε¨ το σώμα της και το μωρο να πέρνει το γαλα που χρειαζεται σε μονο 2 θηλασμους, η απορία μου ειναι γιατι δεν δίνεις και τα δυο στήθη κάθε φορά; Εγω αυτό θα έκανα...

Συμφωνώ οτι μπορει να σε κανει πιπίλα και να θελει κάθε τρεις και λίγο να δοκιμάσει και ας εχει βγεις για μια ωρα έξω και εκείνη την στιγμη του ήρθε... Αλλα άντε να βάλεις όριο.

Παντως... Στους 8 θηλασμους που θα κάνουμε θα πιει γαλα σε όλους, δεν με θελει μονο για πιπίλα, εχει μπει καλα στις στέρεες ναι, αλλα μετα απο κάθε γεύμα πινει και γαλα. Δεν του το αρνούμαι γιατι και θελω και μπορω να το κανω, αλλα και γιατι είμαστε σχεδόν χορτοφάγοι, ε... Και οπως και να το κάνουμε τρώει πιο ελαφριά, οποτε ζητάει και γαλα μετα.

Αυτό που με ανησυχεί δεν ειναι αν εχω πολυ γαλα, αλλα αν εχω καθόλου! Αν είχα δλδ. Και δεν ειναι η ιδέα μου, το στηθος μου επανηλθε σε αυτό που ήξερα ως κανονικό για εμένα,

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στην πραγματικότητα κανένας δεν ξέρει να μας πει ποσό πρεπει να τρώει το παιδι μας και ειδικά αν μιλάμε για θηλασμό που δεν ξέρουμε καθόλου ποσό πινει το μωρο, η πιο σωστή συμβουλή που μπορούσαν να δώσουν ειναι θηλασμός κατα απαίτηση του παιδιού.

Εκείνο ξέρει μονο αν του έφτασε αυτό που πηρε ή αν θελει και άλλο. Η christas μείωσε μόνη της τους θηλασμους, παρότι το μωρο ήθελε να θηλάσει το βράδυ. Οποτε με την θεωρία, ναι θηλάζει λίγο. Αυτό που δεν ξέρουμε ομως ειναι αν τελικα ¨ανάγκασε¨ το σώμα της και το μωρο να πέρνει το γαλα που χρειαζεται σε μονο 2 θηλασμους, η απορία μου ειναι γιατι δεν δίνεις και τα δυο στήθη κάθε φορά; Εγω αυτό θα έκανα...

Συμφωνώ οτι μπορει να σε κανει πιπίλα και να θελει κάθε τρεις και λίγο να δοκιμάσει και ας εχει βγεις για μια ωρα έξω και εκείνη την στιγμη του ήρθε... Αλλα άντε να βάλεις όριο.

Παντως... Στους 8 θηλασμους που θα κάνουμε θα πιει γαλα σε όλους, δεν με θελει μονο για πιπίλα, εχει μπει καλα στις στέρεες ναι, αλλα μετα απο κάθε γεύμα πινει και γαλα. Δεν του το αρνούμαι γιατι και θελω και μπορω να το κανω, αλλα και γιατι είμαστε σχεδόν χορτοφάγοι, ε... Και οπως και να το κάνουμε τρώει πιο ελαφριά, οποτε ζητάει και γαλα μετα.

Αυτό που με ανησυχεί δεν ειναι αν εχω πολυ γαλα, αλλα αν εχω καθόλου! Αν είχα δλδ. Και δεν ειναι η ιδέα μου, το στηθος μου επανηλθε σε αυτό που ήξερα ως κανονικό για εμένα,

 

Mariagal, πολυ ενδιαφερον αυτο που λες για το εαν ο οργανισμος της xristas (στην προκειμενη περιπτωση) ρυθμισε την επαρκεια γαλακτος σε 2 θηλασμους...

Η φυση για ολα φροντιζει, λογικο θα ηταν να φροντιζε και γι αυτο εαν υποθεσουμε οτι μια τετοια περιπτωση κατατασσεται στον νομο των πιθανοτητων...αρα, η φυση τι προεβλεψε για αυτην την περιπτωση;;;

Παρολο που εχουμε αρκετα επιστημονικα δεδομενα για την συσταση και τα οφελη του μητρικου γαλακτος και για τον τροπο που λειτουργει ο θηλασμος, πολλες ακομα ερευνες θα επρεπε να γινουν σχετικα με την επαρκεια γαλακτος και ρυθμισης της παραγωγης σε περιπτωσεις απουσιας της μαμας.

Επανηλθε λες σε αυτο που ηξερες εσυ για κανονικο...με ποιον τροπο;;

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Mariagal, πολυ ενδιαφερον αυτο που λες για το εαν ο οργανισμος της xristas (στην προκειμενη περιπτωση) ρυθμισε την επαρκεια γαλακτος σε 2 θηλασμους...

Η φυση για ολα φροντιζει, λογικο θα ηταν να φροντιζε και γι αυτο εαν υποθεσουμε οτι μια τετοια περιπτωση κατατασσεται στον νομο των πιθανοτητων...αρα, η φυση τι προεβλεψε για αυτην την περιπτωση;;;

Παρολο που εχουμε αρκετα επιστημονικα δεδομενα για την συσταση και τα οφελη του μητρικου γαλακτος και για τον τροπο που λειτουργει ο θηλασμος, πολλες ακομα ερευνες θα επρεπε να γινουν σχετικα με την επαρκεια γαλακτος και ρυθμισης της παραγωγης σε περιπτωσεις απουσιας της μαμας.

Επανηλθε λες σε αυτο που ηξερες εσυ για κανονικο...με ποιον τροπο;;

 

Απο μονο του Επανηλθε, δεν έκανα τπτ απλά νομίζω οτι αρχίζω να συνδυάζω όταν τρώω ψάρι 2 μέρες σερί, ίσως να συμβαίνει αυτό; Θα το τσεκάρω ξανά...υπάρχει περίπτωση να επηρεάζει;

Link to comment
Share on other sites

Απο μονο του Επανηλθε, δεν έκανα τπτ απλά νομίζω οτι αρχίζω να συνδυάζω όταν τρώω ψάρι 2 μέρες σερί, ίσως να συμβαίνει αυτό; Θα το τσεκάρω ξανά...υπάρχει περίπτωση να επηρεάζει;

 

Δεν καταλαβα τι εννοεις με το "να συνδυαζω οταν τρωω ψαρι 2 μερες σερι". Μηπως εννοεις οτι αρχιζεις να συνδεεις το γεγονος της επαναφορας του "κανονικου" γαλατος με το οτι τρως ψαρι;

Αν λες αυτο, δε νομιζω....ειναι γαλακταγωγο το ψαρι; δεν γνωριζω κατι τετοιο. Να επηρεαζει θετικα την παραγωγη σου; Δεν ξερω, θα το ψαξω...

Παντως πρωτη φορα ακουω μαμα που θηλαζει μακροχρονια και πολλες φορες την ημερα, να νιωθει μειωση γαλακτος σε σημειο που να διερωταται εαν εχει και μετα να αισθανεται οτι επανηλθε απο μονο του. Πολυ ενδιαφερουσα η περιπτωση σου! Αληθεια!

Το μονο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι μηπως, την περιοδο που ενιωθες οτι δεν ειχες γαλα, συνεβη κατι που σε εριξε πολυ ψυχολογικα..; Το εντονο αγχος και η στεναχωρια, σε μερικες περιπτωσεις, επιφερουν μειωση της παραγωγης. Σκεφτομαι τον ψυχολογικο παραγοντα γιατι ο αριθμος θηλασμων που κανετε δεν δικαιολογει την μειωση... Συγνωμη αν κανω λαθος, διορθωσε με, προσπαθω να καταλαβω.

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν καταλαβα τι εννοεις με το "να συνδυαζω οταν τρωω ψαρι 2 μερες σερι". Μηπως εννοεις οτι αρχιζεις να συνδεεις το γεγονος της επαναφορας του "κανονικου" γαλατος με το οτι τρως ψαρι;

Αν λες αυτο, δε νομιζω....ειναι γαλακταγωγο το ψαρι; δεν γνωριζω κατι τετοιο. Να επηρεαζει θετικα την παραγωγη σου; Δεν ξερω, θα το ψαξω...

Παντως πρωτη φορα ακουω μαμα που θηλαζει μακροχρονια και πολλες φορες την ημερα, να νιωθει μειωση γαλακτος σε σημειο που να διερωταται εαν εχει και μετα να αισθανεται οτι επανηλθε απο μονο του. Πολυ ενδιαφερουσα η περιπτωση σου! Αληθεια!

Το μονο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι μηπως, την περιοδο που ενιωθες οτι δεν ειχες γαλα, συνεβη κατι που σε εριξε πολυ ψυχολογικα..; Το εντονο αγχος και η στεναχωρια, σε μερικες περιπτωσεις, επιφερουν μειωση της παραγωγης. Σκεφτομαι τον ψυχολογικο παραγοντα γιατι ο αριθμος θηλασμων που κανετε δεν δικαιολογει την μειωση... Συγνωμη αν κανω λαθος, διορθωσε με, προσπαθω να καταλαβω.

 

Γιατί σου κάνει εντύπωση? Εμένα μου κάνει εντύπωση η αντίθετη περίπτωση:wink: Anyway, υπάρχουν και εμένα ημέρες μέσα στον μήνα που νιώθω ότι δεν έχω τόσο πολύ όσο χθες, δεν ξέρω αν έχει σχέση με την διατροφή, με την κατανάλωση του υγρού στοιχείου, με περίοδο - ωορηξία, άγχος στενοχώρια κτλ ή έχει να κάνει με το ότι το ίδιο το παιδί. Τρώει αυτό που θέλει, δεν θέλει να φάει περισσότερο, θέλει περισσότερο το χάδι και την αγκαλιά της μαμάς.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Το αντίθετο εννοώ.. Οτι ίσως το ψάρι μειώνει το γαλα. Τον να μην εχω γαλα εχει συμβεί 2-3 φορές τελευταία δεν θυμάμαι καλα ομως τις άλλες φορές. Κατα την ωορηξια υπάρχει μείωση και εκεί; Ψυχολογικά είμαι μια χαρά... Δεν ειναι αυτό.

2 μέρες τώρα εχω και νεα δεδομένα, αναγούλες και εμετό σήμερα, και τους προηγούμενους μήνες ζαλάδες, είχα κανει ομως εξετάσεις πριν 6 μήνες και ηταν ολα μια χαρά, μάλλον αποκλείω να είμαι ξανά έγκυος γιατι αδιαθέτησα κανονικά πριν 8 μέρες. μαλλον πρεπει να παω να δω σε γιατρό αν συμβαίνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σου κάνει εντύπωση? Εμένα μου κάνει εντύπωση η αντίθετη περίπτωση:wink: Anyway, υπάρχουν και εμένα ημέρες μέσα στον μήνα που νιώθω ότι δεν έχω τόσο πολύ όσο χθες, δεν ξέρω αν έχει σχέση με την διατροφή, με την κατανάλωση του υγρού στοιχείου, με περίοδο - ωορηξία, άγχος στενοχώρια κτλ ή έχει να κάνει με το ότι το ίδιο το παιδί. Τρώει αυτό που θέλει, δεν θέλει να φάει περισσότερο, θέλει περισσότερο το χάδι και την αγκαλιά της μαμάς.

 

Ε, ενταξει εγω αναφερομουν στην ολοτητα του σε συνδυασμο με το οτι οι πολλοι θηλασμοι παραγουν γαλα, οχι σε περιπτωσεις που μειωνεται το γαλα λογω περιοδου και αλλων... Σε αυτες τις περιπτωσεις ναι εννοειται και εγω εχω δει μειωση παροδικη.

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Το αντίθετο εννοώ.. Οτι ίσως το ψάρι μειώνει το γαλα. Τον να μην εχω γαλα εχει συμβεί 2-3 φορές τελευταία δεν θυμάμαι καλα ομως τις άλλες φορές. Κατα την ωορηξια υπάρχει μείωση και εκεί; Ψυχολογικά είμαι μια χαρά... Δεν ειναι αυτό.

2 μέρες τώρα εχω και νεα δεδομένα, αναγούλες και εμετό σήμερα, και τους προηγούμενους μήνες ζαλάδες, είχα κανει ομως εξετάσεις πριν 6 μήνες και ηταν ολα μια χαρά, μάλλον αποκλείω να είμαι ξανά έγκυος γιατι αδιαθέτησα κανονικά πριν 8 μέρες. μαλλον πρεπει να παω να δω σε γιατρό αν συμβαίνει κάτι.

 

Ναι, καλο θα ηταν να πας. Και εγω ζαλαδες συχνα και το εχω αποδωσει στην κουραση και την υπερενταση...

Παντως για το ψαρι τι να σου πω, δεν ξερω με σιγουρια αν επηρεαζει εσενα προσωπικα γιατι εμενα δεν μου εχει μειωσει την παραγωγη καθως τρωω πολυ συχνα, ειμαι ιχθυοχορτοφαγος...

Εαν εχει συμβει 2-3 φορες δεν θα ανησυχουσα, καταλαβα οτι σε βαθος χρονου ειχες μειωση (παρεξηγηση). Τωρα βεβαια εσυ ξερεις το σωμα σου και μονον εσυ θα κρινεις αν ειναι κατι ασυνηθιστο. Παρε ενα τηλεφωνακι καποια συμβουλο γαλουχιας να ρωτησεις...αυτο θα εκανα εγω (δεν ειναι αναγκη να πληρωσεις επισκεψη βεβαια)!

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καλο θα ηταν να πας. Και εγω ζαλαδες συχνα και το εχω αποδωσει στην κουραση και την υπερενταση...

Παντως για το ψαρι τι να σου πω, δεν ξερω με σιγουρια αν επηρεαζει εσενα προσωπικα γιατι εμενα δεν μου εχει μειωσει την παραγωγη καθως τρωω πολυ συχνα, ειμαι ιχθυοχορτοφαγος...

Εαν εχει συμβει 2-3 φορες δεν θα ανησυχουσα, καταλαβα οτι σε βαθος χρονου ειχες μειωση (παρεξηγηση). Τωρα βεβαια εσυ ξερεις το σωμα σου και μονον εσυ θα κρινεις αν ειναι κατι ασυνηθιστο. Παρε ενα τηλεφωνακι καποια συμβουλο γαλουχιας να ρωτησεις...αυτο θα εκανα εγω (δεν ειναι αναγκη να πληρωσεις επισκεψη βεβαια)!

Νομίζω οτι οι ζαλάδες ηταν απο την έλλειψη νερού. Οποτε το ένιωθα έπειτα νεράκι. Και εχουν μειωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...