Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατροφή στην εγκυμοσύνη για να μην πάρεις κιλα


mum wanna be

Recommended Posts

Αχ ρε παιδιά ανακουφίζονται που σας διαβάζω. Εγω ειμαι1,57 και ξεκίνησα εγκυμοσύνη στα 45 κιλά. Πάντα όλοι με αποκαλούσαν τσιλιβιθρα παρ όλο που κατεβάζω τον αγλεορα! Και το εννοώ: για σουβλάκια. 3 τυλίχτηκα ειναι κανονικά Γιαμαρέλου μενα, μα πίτσα την έχω άνετα κ ακόμα τσιμπολογώντας, 2 πιάτα μακαρονάδες. Οκ εκτός απο σάντουιτς με το φαγητό δεν τρώω ψωμί κ δεν μου αρέσουν τα γλυκά (δυστυχώς ούτε τα φρούτα) παρά μόνο η σοκολάτα υγείας. Κ τωρα στην 17η βδομάδα έχω πάρει 3 κιλά κ κατι κ ο γιατρός μου λέει να προσέξω. Σαλάτες κατεβάζω με το κιλό κ τα φάστ φουντ τα έχω ελαττώσει σε μια φορά την εβδομάδα συνήθως σουβλάκι 1-2 γτ τα θεωρώ πιο οκ απο πίτσες κ πατάτες τηγανίτες. Τηγάνι τα δεν τρώω γτ βαριέμαι να τηγανίζω. Τι άλλο να κάνω για να προσέξω? δώστε κ καμία καλή ιδέα για δρκατιανα κ απογευματινά εκτός φρουτου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα έλεγα να βάλεις λιγο μετρό στην ποσοτητα.Θα σε βοηθούσε αν επινες ενα ποτήρι νερο 5 λεπτά πρην απο καθε γευμα.Θα τρως λιγότερο ετσι...και φυσικα οχι πολυ αργά το βραδυ,7 το αργότερο να ειναι το τελευταίο σου γευμα.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν τρως φρούτα είναι ένα θέμα, γιατί πέρα απ' τις βιταμίνες σε φουσκώνουν κιόλας, οπότε δεν τρως πολύ. Από εκεί και πέρα είναι και θέμα όρεξης - σημαντικό το ότι δεν έχεις λιγούρες για γλυκά! Εγώ αν και απ 'τη μέση και μετά έτρωγα πολλά φρούτα και σαλάτες συν 3 λιτρα νερό τη μέρα (εντολή γιατρού τους τελευταίους μήνες), δεν το πρόσεξα στην αρχή με τα ψωμιά και έφτασα αισίως τα +16...

 

Λίγη προσοχή θέλει, αλλά ψυχραιμία, φεύγουν τα κιλά μετά, ειδικά αν δεν είχες παραπανίσια, μη μας γίνουν κι εμμονή! ;)

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν τρως φρούτα είναι ένα θέμα, γιατί πέρα απ' τις βιταμίνες σε φουσκώνουν κιόλας, οπότε δεν τρως πολύ. Από εκεί και πέρα είναι και θέμα όρεξης - σημαντικό το ότι δεν έχεις λιγούρες για γλυκά! Εγώ αν και απ 'τη μέση και μετά έτρωγα πολλά φρούτα και σαλάτες συν 3 λιτρα νερό τη μέρα (εντολή γιατρού τους τελευταίους μήνες), δεν το πρόσεξα στην αρχή με τα ψωμιά και έφτασα αισίως τα +16...

 

Λίγη προσοχή θέλει, αλλά ψυχραιμία, φεύγουν τα κιλά μετά, ειδικά αν δεν είχες παραπανίσια, μη μας γίνουν κι εμμονή! ;)

 

Ε όχι να μην μας γίνουν εμμονή! Οκ προσπαθώ! Τρώω 1 μπανανούλα το απόγευμα η 3-4 μανταρίνια, δεν το πολυεχω με τους χυμούς κ δεν θέλω να πίνω έτοιμους κ για ένα ακόμα φρουτάκι τρώω αποξηραμένα δαμάσκηνα. Αλλα τα αποξηραμένα κάνουν καλο οέο;:?::confused:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, Lorig! Τα αποξηραμένα κάνουν μεν καλό γιατί έχουν κάποια ιχνοστοιχεία και μέταλλα, αλλά να προσέξεις τι αποξηραμένα γιατί τα περισσότερα έχουν πολλή ζάχαρη και συντηρητικά. Διάβαζε τα συστατικά στη συσκευασία και προτίμησε καλύτερα βιολογικά ή να αναφέρουν χωρίς ζάχαρη και συντηρητικά.

 

Οι μπανάνες και τα μανταρίνια που τρως είναι πολύ καλά, αν μπορείς βάλε και φυσικό χυμό πορτοκάλι, στυμμένο από εσένα όμως! :P

 

Άλλα δεκατιανά που μπορώ να σκεφτώ: γιαούρτι με μήλο και σταφίδες ή με μπανάνα, κουάκερ με γάλα και σταφίδες, κινόα και λιναρόσπορο με σαλάτα. Γενικώς τα λαχανικά βάζε τα όπου μπορείς, αφού δεν σε τρελαίνουν τα φρούτα. Ξετίναξε τις σαλάτες! Κόβε στικς πιπεριάς/καρότου/ντοματίνια και μπορείς να τσιμπολογάς τέτοια σνακ.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
egw na kanw mia erwthsh sxetika me ta kila??to brady an den thes na fas faghto kai thes na pieis gala h giaourti yparxei thema??

 

Όχι ίσα ίσα που είναι είναι καλύτερο να είναι ελαφρύ γεύμα το βραδινό. Φαντάζομαι την υπόλοιπη πέρα τρως αυτά που πρέπει, καλό πρωινό, καλό μεσημεριανό, φρουτάκια, λαχανικά κλπ.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ίσα ίσα που είναι είναι καλύτερο να είναι ελαφρύ γεύμα το βραδινό. Φαντάζομαι την υπόλοιπη πέρα τρως αυτά που πρέπει, καλό πρωινό, καλό μεσημεριανό, φρουτάκια, λαχανικά κλπ.

 

nai enoeite kanwnika apla gennika prosexw...dhladh an prosexeis den trws alati gluka zaxasrh kai gennika apeksw mporeis na mn pareis polla kila???

Link to comment
Share on other sites

Ναι αμέ, αν γενικά προσέχεις και δεν τρως πολλά τηγανιτά και ζάχαρες και πολλά κιλά δεν θα πάρεις και είναι υγιεινό για το μωρό. Όμως δεν θέλει να στερείσαι και σε καμιά περίπτωση να κάνεις δίαιτα. Πρέπει να τρέφεσαι καλά κι υγιεινά! Αν ζηλέψεις κάτι να το φας, αλλά με κράτει.

 

(γράφε αν θες με Ελληνικά :))

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αμέ, αν γενικά προσέχεις και δεν τρως πολλά τηγανιτά και ζάχαρες και πολλά κιλά δεν θα πάρεις και είναι υγιεινό για το μωρό. Όμως δεν θέλει να στερείσαι και σε καμιά περίπτωση να κάνεις δίαιτα. Πρέπει να τρέφεσαι καλά κι υγιεινά! Αν ζηλέψεις κάτι να το φας, αλλά με κράτει.

 

(γράφε αν θες με Ελληνικά :))

 

αα ευχαρηστω γιατι ακουω διαφορα οτι..οτι και να κανεις τηα πρειστεις οτι και να κανεισ τηα γινεισ ετσι..εγω πιστευω οτι το σωμα αντιδραει με τον ιδιο τροπο οπωσ και χωρισ μωρο απλα βαζεις μονο τα κιλα του μωρου .ετσι μια φιλη μου προσεκσε και πηρε μονο 7..και μετα τη γεννα τα εχασε ολα και επανηλτηε και πολυ γρηγορα.να ρωτησω κατι τα ουτρογεσταν τα χαπια κσερεισ αν πρειζουν??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...