Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και πόνος στη μέση από κακή στάση


chv

Recommended Posts

Γεια σας! Έχω έναν μπέμπη 1 μηνός, τον οποίο θηλάζω αποκλειστικά. Δυστυχώς από τους πολύωρους θηλασμούς και την κακή μου στάση λόγω του ότι έπρεπε να βοηθάω συνεχώς τον μπεμπούλη να "πιάσει" σωστά στις αρχές έχω φοβερό πόνο σε σπόνδυλο πίσω ανάμεσα στις δύο ωμοπλάτες. Επίσης, είναι ακόμα μικρός για να θηλάσει σωστά στην ξαπλωτή στάση, δηλ. να καταπίνει και όχι να πιπιλάει, κι έτσι καθηλώνομαι καθιστή επί ώρες. Επιπλέον, και ξαπλωτή στο πλάι πάλι πονάω φοβερά ανάμεσα στους 2 σπονδύλους.

 

Πείτε μου σας παρακαλώ ότι περνάει μετά το 2μήνο που θα μεγαλώσει το αντράκι μου, γιατί δεν θέλω ούτε με κύφωση να καταλήξω και πραγματικά όσο και να προσπάθησα να κάθομαι με χαλαρούς ώμους κατεβασμένους και χωρίς σκύψιμο, πάλι πονάω. Να σημειώσω ότι ο μπέμπης μου ακόμα είναι 3 κιλάκια, έχω μαξιλάρι σκληρό πέταλο και θηλάζει με σωστή προσκόλληση. Παρ' όλα αυτά άνετη στάση για μένα δεν έχω πετύχει. Καμιά συμβουλή ή ενθάρρυνση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μήπως να πας σε κάποιο γιατρό; Γιατί αν δε βλέπεις βελτίωση, ίσως χρειαστείς φυσιοθεραπείες... Το καταλαβαίνω πως όταν θηλάζεις δεν είναι καθόλου εύκολο να αφήνεις το μωρό, αλλά αφού μου λες ότι έχεις και μαξιλάρι και παρ' όλα αυτά πονάς, μήπως να το κοιτάξεις καλύτερα;

 

Μήπως να βάλεις κάποιον να σου κρατάει το μωρό (να στο στηρίζει δηλαδή) την ώρα που θηλάζεις;

 

Πάντως ξαναδοκίμασε σύντομα την ξαπλωτή στάση, γιατί από μέρα σε μέρα τα μωρά δυναμώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε την ξαπλωτή θέση ξανά και δοκίμασε και τη μπάλα του ράγκμπυ με το μαξιλάρι.

Έκανες επισκληρήδειο; Γέννησες με καισαρική μήπως; Είχα κι εγώ ένα τέτοιο πόνο για καιρό και ήταν από αυτά τα δυο. Δεν μπορούσα να πάρω ανάσα.

 

Φέρνουμε το παιδί στο στήθος και όχι το στήθος στο παιδί και φροντίζουμε να είμαστε καλά καλά "μπαζωμένες" με μαξιλάρια. Μίλα με φυσιοθεραπευτή και αν η κατάστασή σου στο επιτρέπει δες μήπως κάνεις και μερικές διατάσεις στο σπίτι με την καθοδήγησή του.

 

Τα πράγματα θα φτιάξουν σύντομα πάντως, αλλά ζήτα και λίγο βοήθεια.

 

Να σου ζήσει το νινί.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας! Γέννησα φυσιολογικά, ο πόνος στο σπόνδυλο είναι από κακή στάση θηλασμού και ευτυχώς υποχώρησε με αντιφλεγμονώδη αλοιφή. Βέβαια θα χρειαστεί και ασκήσεις μου είπε ο φυσικοθεραπευτής. Πριν την εγκυμοσύνη γυμναζόμουν συστηματικά, δεν είχα θέματα, οπότε τα δεκαοχτάωρα θηλασμού στον καναπέ προσπαθώντας να τον κάνω να πιάσει σωστά με έβγαλαν νοκ άουτ. Πολλά μαξιλάρια και στάση με το μοιρογνωμόνιο, αλλά κάπου εκεί μες στην άγρια νύχτα εγκατέλειπα και τη σωστή στάση και όλα.

 

Η ξαπλωτή πάντως δυστυχώς δεν με βολεύει, δηλ. πιάνομαι να είμαι στο πλάι επί ώρες, φταίει μάλλον που ακόμα θηλάζει ή πιπιλάει το βράδυ για κανένα 2ωρο. Ελπίζω στο μέλλον να μειωθεί ο χρόνος ο βραδινός και να στρώσει το κορμάκι μου!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα φτιάξει.

 

Στην ξαπλωτή θέση δοκίμασε να βάλεις τι μεγάλο μαξιλάρι να ακολουθεί και να στηρίζει το σώμα σου. δηλ τη μια άκρη στο κεφάλι σου, την κούρμπα στη σπονδυλική σου στήλη και τη άλλη άκρη ανάμεσα στα γόνατα ή τις κνήμες σου. έτσι θα σηκώνει το μαξιλάρ το βάρος σου και όχι εσύ.

 

Καλό κουράγιο. Οι δυσκολίες αυτού του είδους κοντεύουν να τελειώσουν... βάστα γερά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ax, aυτό το μαξιλάρι που λες δεν το έχω, το ξέρω, εγώ έχω το άλλο, το μικρό. Αλλά και να το πάρω μετά δεν ξέρω πού θα μπει ο άντρας μου, χαχαχα! Για την ώρα συνεχίζω καθιστή μέχρι λίγο να μεγαλώσει και ίσως -λέω εγώ τώρα- να μπορώ να τον θηλάζω εγώ ανάσκελα κι αυτός από πάνω μου; Γίνεται; Αλλά μετά δεν θα 'ναι άνετα γι' αυτόν! Τι να πω, απορώ πώς βολεύονται οι υπόλοιπες κοπέλες στο ξαπλωτό με το θηλασμό.

 

Σ' ευχαριστώ, μιρίκι μου, για το κουράγιο, υπομονή θα κάνω όπως λες! Άλλωστε κάθε μέρα και καλύτερα όπως φαίνεται! Mε το καλό το δεύτερο μπουμπουκάκι σου! Τώρα είδα ότι είσαι έγκυος

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα φτιάξει.

Στην ξαπλωτή θέση δοκίμασε να βάλεις το μεγάλο μαξιλάρι να ακολουθεί και να στηρίζει το σώμα σου. δηλ τη μια άκρη στο κεφάλι σου, την κούρμπα στη σπονδυλική σου στήλη και τη άλλη άκρη ανάμεσα στα γόνατα ή τις κνήμες σου.

 

Κι εμένα αυτό με είχε βολέψει πολύ! Σου συνιστώ να το αγοράσεις, αξίζει τα λεφτά του. Εκτός κι αν μπορεί κάποια να σου φτιάξει ένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ax, aυτό το μαξιλάρι που λες δεν το έχω, το ξέρω, εγώ έχω το άλλο, το μικρό. Αλλά και να το πάρω μετά δεν ξέρω πού θα μπει ο άντρας μου, χαχαχα! Για την ώρα συνεχίζω καθιστή μέχρι λίγο να μεγαλώσει και ίσως -λέω εγώ τώρα- να μπορώ να τον θηλάζω εγώ ανάσκελα κι αυτός από πάνω μου; Γίνεται; Αλλά μετά δεν θα 'ναι άνετα γι' αυτόν! Τι να πω, απορώ πώς βολεύονται οι υπόλοιπες κοπέλες στο ξαπλωτό με το θηλασμό.

 

Σ' ευχαριστώ, μιρίκι μου, για το κουράγιο, υπομονή θα κάνω όπως λες! Άλλωστε κάθε μέρα και καλύτερα όπως φαίνεται! Mε το καλό το δεύτερο μπουμπουκάκι σου! Τώρα είδα ότι είσαι έγκυος

 

Το ανάσκελο γίνεται, με μαξιλάρι στο σημείο της μασχάλης ας πούμε (ανάμεσα στο θώρακα και στο χέρι σου), πάνω στο οποίο βάζεις το μωρό για να βρίσκεται στο σωστό ύψος. Μου το είχε δείξει μία σύμβουλος, ήταν super άνετη πόζα. Αν δεν είχα τον καταραμένο πόνο στις θηλές θα μπορούσα και να κοιμηθώ έτσι. Βέβαια αφού έφυγε η σύμβουλος από το σπίτι δεν κατάφερα να το κάνω τόσο άψογα, αλλά εντάξει, μεγαλώνουν τα μωρά είπαμε και αρχίζουν και βολεύονται ποικιλοτρόπως. Πολύ σε βοήθησα ε :mrgreen:?

Link to comment
Share on other sites

Το ανάσκελο γίνεται, με μαξιλάρι στο σημείο της μασχάλης ας πούμε (ανάμεσα στο θώρακα και στο χέρι σου), πάνω στο οποίο βάζεις το μωρό για να βρίσκεται στο σωστό ύψος. Μου το είχε δείξει μία σύμβουλος, ήταν super άνετη πόζα. Αν δεν είχα τον καταραμένο πόνο στις θηλές θα μπορούσα και να κοιμηθώ έτσι. Βέβαια αφού έφυγε η σύμβουλος από το σπίτι δεν κατάφερα να το κάνω τόσο άψογα, αλλά εντάξει, μεγαλώνουν τα μωρά είπαμε και αρχίζουν και βολεύονται ποικιλοτρόπως. Πολύ σε βοήθησα ε :mrgreen:?

 

Πουλχερία, ευχαριστώ! Δηλ. το μωρό πάνω στο μαξιλάρι θα' ναι μπρούμυτα για να φτάνει το στήθος; Καλά κατάλαβα; Μάλλον έχουμε δρόμο για να το πετύχουμε αυτό ακόμα :)

Link to comment
Share on other sites

Πουλχερία, ευχαριστώ! Δηλ. το μωρό πάνω στο μαξιλάρι θα' ναι μπρούμυτα για να φτάνει το στήθος; Καλά κατάλαβα; Μάλλον έχουμε δρόμο για να το πετύχουμε αυτό ακόμα :)

Καλά κατάλαβες! Θυμάμαι πολύ καλά ότι σύμβουλος μας επισκέφθηκε όταν σαραντίσαμε περίπου (έπαθα μαστίτιδα και το θυμάμαι). Οπότε όπως αντιλαμβάνεσαι και η δικιά μου μικρή ήταν. Να πω βέβαια ότι γεννήθηκε 3500gr και μέχρι να σαραντίσει είχε ήδη γίνει σαν μπιφτέκι, επίσης είχε καλή στήριξη του αυχένα εξ'αρχής, αλλά δε νομίζω ότι παίζουν μεγάλο ρόλο αυτά στην εν λόγω πόζα... Δοκίμασε αν θέλεις, αν χρειαστείς και άλλα μαξιλάρια, βάζεις και άλλα μαξιλάρια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά κατάλαβες! Θυμάμαι πολύ καλά ότι σύμβουλος μας επισκέφθηκε όταν σαραντίσαμε περίπου (έπαθα μαστίτιδα και το θυμάμαι). Οπότε όπως αντιλαμβάνεσαι και η δικιά μου μικρή ήταν. Να πω βέβαια ότι γεννήθηκε 3500gr και μέχρι να σαραντίσει είχε ήδη γίνει σαν μπιφτέκι, επίσης είχε καλή στήριξη του αυχένα εξ'αρχής, αλλά δε νομίζω ότι παίζουν μεγάλο ρόλο αυτά στην εν λόγω πόζα... Δοκίμασε αν θέλεις, αν χρειαστείς και άλλα μαξιλάρια, βάζεις και άλλα μαξιλάρια...

 

Εμάς πριν λίγο καιρό έγινε 3,5 κιλά! θα το δοκιμάσω και θα σου πω την εμπειρία μου, αλλιώς απλώς θα κάνω υπομονή και βλέπουμε :cool: Σ' ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...