Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έχει κολλήσει η ζυγαριά(αποκλειστικός θηλασμός)


lilika26

Recommended Posts

Γεια σας!Θηλάζω αποκλειστικά σχεδόν 2 μήνες τώρα.Πήρα 22 κιλά στην εγκυμοσύνη.Ήμουν 70 πήγα 92 στο τέλος.Στις πρώτες 10 μέρες έχασα 11 κιλά (πήγα 81) και λέω οκ παιχνιδάκι τα υπόλοιπα. Απο τότε έχει κολήσει η παλιοζυγαρία. Όχι οτι κάνω δίαιτα αλλά θα μπορούσα να χάσω.Αφήστε πουπίνω τρελές ποσότητες νερού αλλά δεν πάω την αντίστοιχη τουαλέτα.Λογικά γίνετε κατακράτηση.Λοιπόν ρωτώ πότε αρχισατε να χάνετε βάρος μετον θηλασμό?Όταν τελείωσε όταν σας ήρθε η περίοδος?Καμία συμβουλη,κανένα tip?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας!Θηλάζω αποκλειστικά σχεδόν 2 μήνες τώρα.Πήρα 22 κιλά στην εγκυμοσύνη.Ήμουν 70 πήγα 92 στο τέλος.Στις πρώτες 10 μέρες έχασα 11 κιλά (πήγα 81) και λέω οκ παιχνιδάκι τα υπόλοιπα. Απο τότε έχει κολήσει η παλιοζυγαρία. Όχι οτι κάνω δίαιτα αλλά θα μπορούσα να χάσω.Αφήστε πουπίνω τρελές ποσότητες νερού αλλά δεν πάω την αντίστοιχη τουαλέτα.Λογικά γίνετε κατακράτηση.Λοιπόν ρωτώ πότε αρχισατε να χάνετε βάρος μετον θηλασμό?Όταν τελείωσε όταν σας ήρθε η περίοδος?Καμία συμβουλη,κανένα tip?

 

Καλησπερα.εγω εχασα τα 10 κιλα της εγγυμοσυνης μεχρι να βγω απο το νοσοκομειο κ αλλα 7 μεχρι να γινει 6 μηνων η μπουμπου.δ ειναι οτι θα χασεις μονο με το θηλασμο.εγω πλεον παω σε διατροφολογο.αν αδιαθετησεις θα ξεπρηστεις σιγουρα.οχι πολυ αλατι.λαχανικα.φρουτα.οχι πολυ λαδι.light γαλακτοκομικα.ολικης.μικρα συχνα γευματα.προσεχε θερμιδες απο ροφηματα.οχι ζαχαρη κ γλυκα.κ βολτες με το καροτσι για γυμναστικη.αν εχεις πρβλμ με δυσκοιλιοτητα προσπαθησε να λυσεις αυτο πρωτα

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησε γυμναστική, αν δεν μπορεις να πας γυμναστήριο ξεκίνησε περπάτημα με το καρότσι και κάνε βόλτες σε όλη την περιοχή σου. Όλα με τα πόδια!

 

Κόψε ζάχαρη, απο γλυκαντικά μόνο μέλι, περιόρισε τα αμυλα που μπλοκάρουν το μεταβολισμό κι αύξησε πρωτεΐνες, μείωσε αλάτι και κομμένα τα φαγητά απ έξω και τα τρανς λίπη. Μόνο καλα λιπαρά.

 

Μετά το πρώτο έτος του θηλασμού το ποσοστό λίπους στο σώμα της γυναίκες πέφτει σε χαμηλότερα επίπεδα απ ότι πριν την εγκυμοσύνη.

Εγώ μετά τους 15 μήνες έφτασα σε κιλά ρεκόρ για εμένα-δεν ήμουν ποτε τόσο αδύνατη- κι απίστευτα μειωμένο ποσοστό λίπους που τα έχω διατηρήσει ακόμη.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πεινάω συνέχεια!τον στομάχι μου είναι σαν ενα βαρέλι χωρίς πάτο που δεν γεμίζει ποτε.λογικό να μην χάνω κιλά.(τουλάχιστον δε έχω πάρει κ αλλα...ακόμα)ποτε δεν είχα τόσο πολλή όρεξη ουτε καν στην εφηβεία!θηλάζω 2 μηνες περιπου,ποτε θα σταματήσω να εεχω τοση όρεξη?(και για γλυκά που εγώ γλυκά πριν σπάνια έτρωγαν)

Link to comment
Share on other sites

Πεινάω συνέχεια!τον στομάχι μου είναι σαν ενα βαρέλι χωρίς πάτο που δεν γεμίζει ποτε.λογικό να μην χάνω κιλά.(τουλάχιστον δε έχω πάρει κ αλλα...ακόμα)ποτε δεν είχα τόσο πολλή όρεξη ουτε καν στην εφηβεία!θηλάζω 2 μηνες περιπου,ποτε θα σταματήσω να εεχω τοση όρεξη?(και για γλυκά που εγώ γλυκά πριν σπάνια έτρωγαν)

 

Λογικα οταν δε θα τρωει τοσο συχνα το μωρο.εγω οταν ετρωγε πεινουσα τρελα.σταματουσε κ δεν πεινουσα μετα.μετα τον 4 μπορουσα να βαλω φρενο εγω στις ορεξεις μου.φροντισε να τρως 6 γευματα ανα 3 ωρες περιπου απλα να ειναι θρεπτικα κ υγειινα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέρει καμια κανέναν διατολογο διατροφολογο για θηλασμό?κάτι πρεπε νακανω δραστικό γιατίσε λίγο θα φάω και τα ντουλάπια!ουφφφφ!!και ότι με το θηλασμό θα φύγουν αμέσως,...

Link to comment
Share on other sites

Πεινάω συνέχεια!τον στομάχι μου είναι σαν ενα βαρέλι χωρίς πάτο που δεν γεμίζει ποτε.λογικό να μην χάνω κιλά.(τουλάχιστον δε έχω πάρει κ αλλα...ακόμα)ποτε δεν είχα τόσο πολλή όρεξη ουτε καν στην εφηβεία!θηλάζω 2 μηνες περιπου,ποτε θα σταματήσω να εεχω τοση όρεξη?(και για γλυκά που εγώ γλυκά πριν σπάνια έτρωγαν)

 

Τρως επαρκή ποσότητα πρωτεϊνών και καλών λιπαρών ή τρέφεσαι κυρίως με υδατάνθρακες;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γεια σας! Θηλάζω κι εγώ τον 1 μηνός μπουμπούκο μου αποκλειστικά! Έχετε να μου προτείνετε διατροφολόγο εντός Αθήνας για τα κιλάκια που δεν φεύγουν; Ξέρω είναι λίγο νωρίς, αλλά σκέφτομαι να τον επισκεφτώ όταν ο μπέμπης μου γίνει 2 μηνών. Μέχρι στιγμής έχασα εύκολα 12 κιλά, αλλά δυστυχώς μου μένουν άλλα 10 περίπου. Τρέφομαι υγιεινά, μετρημένα και χωρίς γλυκά, έχω αρχίσει τις καροτσάδες, αλλά θα ήθελα και να μη ριψοκινδυνέψω με το θηλασμό και να τα χάσω ομαλά. Αν έχετε γνώστη διατροφολόγο περί θηλασμού παρακαλώ πμ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γεια σας! Θηλάζω κι εγώ τον 1 μηνός μπουμπούκο μου αποκλειστικά! Έχετε να μου προτείνετε διατροφολόγο εντός Αθήνας για τα κιλάκια που δεν φεύγουν; Ξέρω είναι λίγο νωρίς, αλλά σκέφτομαι να τον επισκεφτώ όταν ο μπέμπης μου γίνει 2 μηνών. Μέχρι στιγμής έχασα εύκολα 12 κιλά, αλλά δυστυχώς μου μένουν άλλα 10 περίπου. Τρέφομαι υγιεινά, μετρημένα και χωρίς γλυκά, έχω αρχίσει τις καροτσάδες, αλλά θα ήθελα και να μη ριψοκινδυνέψω με το θηλασμό και να τα χάσω ομαλά. Αν έχετε γνώστη διατροφολόγο περί θηλασμού παρακαλώ πμ!

Διατροφολόγο δε σου έχω, αλλά υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να χάσεις τα κιλά από το θηλασμό και μόνο (και αποφεύγοντας κατά το δυνατόν τη σαβουροφαγία). Πλέον είμαι 5 κιλά μείον σε σχέση με την ΠΡΟ εγκυμοσύνης περίοδο. Δώσε λίγο χρόνο μήπως και δε χρειαστεί να κάνεις κάτι. Έχουμε ακόμα λίγο χρόνο για το καλοκαιράκι και 10 κιλά δεν είναι και πάρα πολλά...Επίσης κι εγώ ψηφίζω καροτσάδα ή "μαρσιπάδα" τώρα που το μωρό είναι light. Με το μάρσιπο μπορείς να κάνεις τη "γυμναστική" σου και μέσα στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κι εγώ ψηφίζω καροτσάδα ή "μαρσιπάδα" τώρα που το μωρό είναι light. Με το μάρσιπο μπορείς να κάνεις τη "γυμναστική" σου και μέσα στο σπίτι.

 

Συμφωνώ! Η βόλτα με το μωρό στο μάρσιπο είναι ό,τι πρέπει για χάσιμο κιλών. Κανονική γυμναστική!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ! 10 κιλά που έχω μου φαίνονται βουνό, δε μου φαίνονται λίγα, ειδικά που εδώ και 2 εβδομάδες και παρά τον αποκλειστικό θηλασμό η ζυγαριά έχει κολλήσει. Οπότε το ερώτημά μου προς όποια ξέρει καλή διατροφολόγο παραμένει! Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...