Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυο εμβόλια μαζι;;;


Recommended Posts

Καλησπέρα, το κοριτσάκι μου είναι 15 μηνών και η παιδίατρος μας μας έγραψε δύο εμβόλια για την επόμενη επίσκεψη, το prevenar 13 που ειναι πνευμονιοκοκκικό εμβόλιο και το engerix 10 mcg που είναι εμβόλιο Ηπατίτιδας B. Μου είπε να τα κάνουμε και τα δύο μαζί την επόμενη φορά και με παραξένεψε. Εσάς ποια είναι η άποψή σας; σας έχει συμβεί ποτέ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μηπως εχει μεινει πισω το παιδακι στα εμβολια και γιαυτο στο ειπε?το ειχε κανει και στην δικια μου αλλα σε διαστημα 2 εβδομαδων αντι για ενα μηνα επειδη ειχαμε μεινει πισω.και μενα θα μου ακουγοτανε καπως.αν δεν εχει μεινει πισω στα εμβολια ασυζητιτη εγω θα αρνιομουνα

Link to comment
Share on other sites

Μην το κάνεις, υπάρχει περίπτωση να υπάρξουν σοβαρές παρενέργιες.

έχω παραδείγματα απο το περιβάλλον μου, αλλά και από όσα διαβάζω κατά καιρούς.

Να τα κάνετε ένα ένα.

Κι εμένα ο παιδίατρος που πηγαίνω το γιο μου μου το πρότεινε αλλά δεν το δέχηκα.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

και εμεις εχουμε κανει πολλες φορες δυο εμβολια μαζι...φυσικα και ο παιδιατρος σου, γνωριζει ποια εμβολια μπορουν να γινουν την ιδια στιγμη σε ενα παιδακι...διαφορετικα δεν θα το προτεινε...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι να μην κανεις 2 εμβολια μαζι...ένα ένα.Για ποιο λογο να επιβαρυνεις ετσι τον οργανισμο του παιδιου?Πολλοι γιατροι προτινουν 2 εμβολια μαζι...λυπάμαι αλλα οσοι το κανουν απλα δεν ξερουν τι τους γινεται...παιρνουν μεγαλο ρισκο στην πλατη των παιδιων.Ειμαι κατά του να μην εμβολιάζονται τα παιδακια αλλα είμαι και κατά του να πλακωνουμε σε ένα παιδακι απανωτα εμβολια ειδικα όταν μιλαμε για τοσο μικρο παιδι.Εμας μας παρουσιαστηκε καποιο πρόβλημα υγειας του παιδιου μετα από καποιο εμβολιο.Επειδη όπως καταλαβαίνεις εχω συζητησει το θεμα του εμβολιασμου με πολλους γιατρους παιδιτρους,παθολογους ,παιδονευρολογους ολοι μου εχουν πει ότι τα εμβολια πρεπει να γινονται ένα ένα.

 

magdoulini τι εννοεις ότι ο γιατρος γνωριζει ποια εμβολια μπορουν να γινουν την ιδια στιγμη σε ενα παιδακι...πως το γνωριζει αυτό δλδ?Κανει καποιον ελεγχο δλδ ο παιδίατρος σε κάθε παιδι και βλεπει ποια εμβολια μπορουν να γινουν?Γιατι εγω αποσο ξερω ολοι απλα ακολουθουν το συστημα εμβολιασμου.Το ότι ένα παιδι είναι υγειες δε σημαινει ότι είναι ασφαλες να του κανεις 2 εμβολια μαζι.Και ο γιος μου μια χαρα υγειεστατος ηταν πριν του το συγκεκριμενο περιστατικο.

Link to comment
Share on other sites

[quote

magdoulini τι εννοεις ότι ο γιατρος γνωριζει ποια εμβολια μπορουν να γινουν την ιδια στιγμη σε ενα παιδακι...πως το γνωριζει αυτό δλδ?Κανει καποιον ελεγχο δλδ ο παιδίατρος σε κάθε παιδι και βλεπει ποια εμβολια μπορουν να γινουν?Γιατι εγω αποσο ξερω ολοι απλα ακολουθουν το συστημα εμβολιασμου.Το ότι ένα παιδι είναι υγειες δε σημαινει ότι είναι ασφαλες να του κανεις 2 εμβολια μαζι.Και ο γιος μου μια χαρα υγειεστατος ηταν πριν του το συγκεκριμενο περιστατικο.

 

μας εξηγησε λοιπον οταν ρωτησα, οτι τα συστατικα που περιεχουν καποια εμβολια, μπορουν να συνδιαστουν χωρις προβλημα για τα παιδια...να το πω εντελως απλα, ταιριαζουν....για ολα τα παιδια,οχι αναλογως κλινικης εικονας του καθενος...ενω καποια εμβολια,κανουν αντενδειξη το ενα με το αλλο και για αυτο γινονται μονα τους...

 

αμφισβητω και εγω πολλα πραγματα,αλλα δεν προσπαθω να κανω τον γιατρο στην θεση του πραγματικου γιατρου,με τις αποψεις που αποκομιζω μεσω διαδικτυου...αρα η ερωτηση σου "που το ξερει ο γιατρος..." αντιστρεφεται και σε ρωταω, εσυ που ξερεις το αντιθετο??και με ποιες γνωσεις το υποστηριζεις??πως γνωριζεις για την ασφαλεια το να γινουν ενα ενα τα εμβολια ή περισσοτερα μαζι??

 

οι ερωτησεις μου ειναι φιλοσοφικες και χωρις υφος,για να μην παρεξηγηθουμε...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

και να συμπληρωσω,οτι το φυλλο οδηγιων καποιων εμβολιων, αναγραφει οτι το ταδε συγκεκριμενο μπορει να συνδιαστει ταυτοχρονα με το αλλο ταδε συγκεκριμενο και να γινουν το καθε ενα σε διαφορετικο σημειο πχ ενα στο ενα χερακι ενα στο αλλο...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν υποστηριζω κατι το οποιο να χρειαζομαι ιατρικες γνωσεις για να το πω.Το ότι τα εμβολια...όλα...οσο καλα και χρήσιμα και αν είναι δυναται να είναι επιβαρυντικα για τον οργανισμο του παιδιου δεν νομιζω ότι είναι κατι κρυφο από κανεναν.Εγω αυτό που λεω είναι ότι δεν υπαρχει λογος να ανεβάζεις το ρισκο κανοντας διπλα εμβολια.Δεν εκανα ουτε το γιατρο ουτε τπτ.Ωστοσο να με συγχωρεις και στο λεω με κάθε καλη διαθεση μην εισαι αφελης....γιατι πανω στο θεμα των εμβολιων κανενας γιατρος...μα κανενας γιατρος δε μπορει να μιλησει με βεβαιοτητα για το τι μπορει η όχι να προκαλεσει ένα εμβολιο σε ένα παιδι.

 

Όταν εγινε ότι εγινε στο γιο μου για αρχη ολοι μας ελεγαν ότι δε μπορει να φταιει το εμβολιο.Οταν όμως φτασαμε στο δια ταυτα και ειπα οκ αφου δε φταιει το εμβολιο αρα να συνεχισουμε κανονικα τον εμβολιασμο του παιδιου τοτε ολοι οι γιατροι καναν πισω..τοτε αρχισαν τα μισολογα...τα ναι μεν αλλα...ας μην τον εμβολιάσουμε καλυτερα άλλο.Η παιδονευρολογος του φετος που ξανατεθηκε το ερωτημα μιας και το παιδι παει πολύ καλα μου ειπε ...σα γιατρος σου λεω να συνεχισεις τα εμβολια αλλα σα μαμα σου λεω ότι ουτε κι εγω θα τον ξαναεμβολιαζα.Ακομα και όταν τεθηκε θεμα το αν θα κανουμε το εμβολιο στον δευτερο γιο μου ακομα κι εκει μου ελεγαν...ασε μη βιαζεσαι...καθυστερησε το να μεγαλωσει λιγο.και πιστεψε με εχω μιλησει με 3 από τους καλυτερους παιδονευρολογους που υπαρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Από κει και περα ο κάθε γονιος κανει ότι θεωρει αυτος σωστος για τα παιδια του.Η κοπελα ζητησε την αποψη μας κι εγω λεω την αποψη μου με βαση την εμπειρια μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, το κοριτσάκι μου είναι 15 μηνών και η παιδίατρος μας μας έγραψε δύο εμβόλια για την επόμενη επίσκεψη, το prevenar 13 που ειναι πνευμονιοκοκκικό εμβόλιο και το engerix 10 mcg που είναι εμβόλιο Ηπατίτιδας B. Μου είπε να τα κάνουμε και τα δύο μαζί την επόμενη φορά και με παραξένεψε. Εσάς ποια είναι η άποψή σας; σας έχει συμβεί ποτέ;

 

Όταν σε παραξένεψε, γιατί δεν ρώτησες ποιος είναι ο λόγος να γίνουν την ίδια μέρα και αν υπάρχουν επιπλέον κίνδυνοι ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνω μαζι σου νικη, το νομισμα εχει παντα δυο οψεις...προσπαθω να εχω εμπιστοσυνη στον γιατρο,εχοντας τις αμφιβολιες μου για πολλα πραγματα...σε αλλα πειθομαι, για οσα δεν πειθομαι,παιρνω την ευθυνη του ναι ή του οχι και προχωραω...

 

ελπιζω να ειναι ιασιμο οτιδηποτε προεκειψε στο παιδακι σου...επιτρεπεται να γραψεις ποιο εμβολιο ηταν αυτο που του προκαλεσε το προβλημα??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω είμαι της αποψης ότι βρίσκεις ένα γιατρο που να τον εμπιστεύεσαι και πραττεις παντα σε συνεννοηση μαζι του.Δυστυχως όμως μετα την περιπετεια μας καταλαβα ότι υπαρχουν περιπτώσεις που ως γονεις καλουμαστε να παρουμε εμεις την ευθυνη.

 

Εμας το εμβολιο μετα το οποιο παρουσιαστηκαν όλα ηταν το tetravac.Για να μην παρεξηγηθώ να πω ότι ουτε κι εγω η ιδια θεωρω ότι το εμβολιο από μονο του δημιουργησε το πρόβλημα (επιληψια).Προφανως το παιδι ειχε καποια προδιαθεση την οποια το εμβολιο εφερε στην επιφανεια.Απλα ξερεις τι γενεται ...όταν νεχεις ένα παιδι υγειεστατο του κανεις ένα εμβολιο και μεσα σε λιγες ωρες εχεις ξαφνικα ένα παιδι να παθαινει επιληπτικες κρισεις κάθε μια ωρα δυσκολα λες ότι ηταν τυχαιο και δεν επαιξε ρολο το εμβολιο.Δοξα το Θεο παμε πολύ καλα...ειμαστε 2 χρονια χωρις κριση...βεβαια συνεχιζουμε θεραπεια αλλα ευελπιστώ να το ξεπεράσουμε μια και καλη.Και ξαναλεω ότι ακομα και μετα από ολο αυτό εξακολουθώ να είμαι υπερ του παιδικου εμβολιασμου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει μείνει περίπου ένα μήνα πίσω με τις ιώσεις αλλά δεν νομίζω ότι είναι λόγος να κάνουμε 2 εμβόλια μαζι. Και την ρώτησα ποιος ο λόγος και ότι εγώ δεν είμαι θετική σε αυτό και μου είπε ότι έχουμε μείνει λίγο πίσω και πως είτε κάνουμε το ένα είτε και τα δύο της είναι το ίδιο. Δεν με κάλυψε και εννοείτε πως θα τα κάνουμε χωριστά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...