Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

38η εβδομάδα και αίμα


Recommended Posts

Καλησπέρα μέλλουσες αλλά και ήδη μανούλες.

 

Θα ήθελα τη βοήθεια των πιο έμπειρων από εμένα, καθώς την τελευταία ώρα έχω αγχωθεί. Ειμαι στο τέλος της πρώτης μου εγκυμοσύνης, 38η εβδομάδα βάσει αυχενικής και 37η βάσει ΤΕΡ, δεν ξέρω ποιο είναι πιο ισχυρό...Πριν λίγο διαπίστωσα κάποια πολύ μικρή σταγονίτσα αίματος στο σερβιετάκι μου και δεν ξέρω πώς να αισθανθώ..Δεν έχω πάρει τηλέφωνο τον γιατρό μου ακόμα, σκεφτόμουν να τον πάρω εφόσον ξαναπαρουσιαστεί κάτι τέτοιο, αλλά με τρώει η αγωνία. Έχετε κάποια ανάλογη εμπειρία οι παλαιότερες μανούλες; Στην προτελευταία εξέταση ούρων (αλλά όχι στην τελευταία) που μου έκανε στο ιατρείο, είχε διαπιστωθεί ότι ίσως έχω και λιγη λάσπη στη χολή. Υπάρχει περίπτωση το αίμα να είναι από αυτό; Επιπλέον, τις τελευταίες ημέρες έχω πόνους περιόδου (συνήθως απογευματινές ώρες) και σήμερα έκανα και μία ώρα χαλαρό περπάτημα στο διάδρομο.

 

Σας παρακαλώ, βγάλτε με από τη μιζέρια μου, κάνω άσχημες σκέψεις...Πιστεύετε ότι πρέπει να πάρω άμεσα τον γιατρό μου τηλέφωνο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποια μπει στον κόπο να απαντήσει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να τον πάρεις για να ηρεμήσεις και να κοιμηθείς. Ηρεμία και ξεκούραση χρειάζεσαι τώρα γιατί η εγκυμοσύνη πλησιάζει στο τέλος της αργά ή γρήγορα και μετά θα χεις να ζουπάς πατουσάκια όλη τη μέρα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τη Μιρίκι, πάρε το γιατρό σου ένα τηλέφωνο να ηρεμήσεις. Είσαι και κοντά στη γέννα και πλέον όλα τα σημάδια που σου δίνει το σώμα σου καλό είναι να τα παρακολουθείς και να του τα αναφέρεις. Με το καλό το μωράκι σου (και το δικό σου Μιρίκι :) )

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μέλλουσες αλλά και ήδη μανούλες.

 

Θα ήθελα τη βοήθεια των πιο έμπειρων από εμένα, καθώς την τελευταία ώρα έχω αγχωθεί. Ειμαι στο τέλος της πρώτης μου εγκυμοσύνης, 38η εβδομάδα βάσει αυχενικής και 37η βάσει ΤΕΡ, δεν ξέρω ποιο είναι πιο ισχυρό...Πριν λίγο διαπίστωσα κάποια πολύ μικρή σταγονίτσα αίματος στο σερβιετάκι μου και δεν ξέρω πώς να αισθανθώ..Δεν έχω πάρει τηλέφωνο τον γιατρό μου ακόμα, σκεφτόμουν να τον πάρω εφόσον ξαναπαρουσιαστεί κάτι τέτοιο, αλλά με τρώει η αγωνία. Έχετε κάποια ανάλογη εμπειρία οι παλαιότερες μανούλες; Στην προτελευταία εξέταση ούρων (αλλά όχι στην τελευταία) που μου έκανε στο ιατρείο, είχε διαπιστωθεί ότι ίσως έχω και λιγη λάσπη στη χολή. Υπάρχει περίπτωση το αίμα να είναι από αυτό; Επιπλέον, τις τελευταίες ημέρες έχω πόνους περιόδου (συνήθως απογευματινές ώρες) και σήμερα έκανα και μία ώρα χαλαρό περπάτημα στο διάδρομο.

 

Σας παρακαλώ, βγάλτε με από τη μιζέρια μου, κάνω άσχημες σκέψεις...Πιστεύετε ότι πρέπει να πάρω άμεσα τον γιατρό μου τηλέφωνο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποια μπει στον κόπο να απαντήσει!

 

Έχεις καθόλου συσπάσεις ή έχεις παρατηρηςει να αλλάζει κάτι άλλο αυτές τις ημέρες στο σώμα σου; Εγώ πάντως τη μερα που είχα λίγο αιματακι(36+6) γέννησα. Καλύτερα να ενημερώσεις το γιατρό σου ή ακόμα καλύτερα να τον επισκεφτείς. Η μεγάλη στιγμή πλησιάζει...με το καλό!

 

υγ: τον διάδρομο βρε κορίτσι μου τι τον ήθελες;

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσε τον γιατρό σου. Μήπως πριν πηγες στην τουαλέττα για να ουρησεις?? Πρεπει να ενημερωσεις τον γιατρο σου γιατι ειναι και βραδυ και καλο θα ειναι να σε έχει "στον νου" του αν εχεις εξελίξεις την νυχτα. Η λάσπη στην χολή δεν εχει καμια σχεση με την κηλιδα που παρατηρησες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!

Το αιμα συνηθως ειναι απο την αλλαγη του τραχηλου που ειναι πολυ καλο σημαδι για μια καλη γεννα!

Βεβαια δεν σημαινει πως ερχεται αμεσα η γεννα!

Μπορει να κανει 1 βδομαδα να ανοιξει ο τραχηλος!

Λογικα εχεις παει ηδη στον γιατρο σου!

Με το καλο!!!!

Εγω γεννησα 38 εβδ βΊ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλες, καλημέρα σε όλες σας κι ευχαριστώ πάρα πολύ κάθε μία ξεχωριστά για τις άμεσες απαντήσεις!

 

Μίλησα σήμερα το πρωί με τον γιατρό μου ο οποίος μου είπε πάνω-κάτω ό,τι και το Χριστινάκι, δηλαδή μάλλον αρχίζει να αλλάζει ο τράχηλος αλλά ακόμα κι έτσι ένας τοκετός μπορεί να πάρει και ημέρες για να ξεκινήσει. Μου είπε να το παρακολουθήσω και σε περίπτωση που ξαναδώ κάτι πιο έντονο να πάω στο ιατρείο του να με δει. Συσπάσεις νομίζω πως έχω λίγες κάθε μέρα, όχι κάτι πολύ δυνατό..Την ερχόμενη εβδομάδα έχω και το (τελευταίο) προγραμματισμένο ραντεβού οπότε, όπως και να'χει, θα πάω ούτως ή άλλως. Για να είμαι ειλικρινής, έχω αρχίσει να ανυπομονώ να γεννήσω γιατί έχει δυσκολέψει αρκετά το πράγμα, με την αναπνοή, τον ύπνο, το φαγητό, τις κινήσεις μου...Έχω ξεκινήσει και χαλαρό περπάτημα στον διάδρομο καθως έχω διαβάσει ότι βοηθά στο να κατέβει το μωρό και να πάρει θέση..Αλλά προσπαθώ να μην το σκέφτομαι συνέχεια..

 

Εύχομαι με το καλό τα μωράκια σας και εύκολους τοκετούς και Χριστινάκι να σου ζήσει το αγγελούδι! Αν έχω κάποια εξέλιξη μέσα στο σαββατοκύριακο θα μπω να το γράψω!

 

Φιλιά σε όλες κι ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω παντως τη μερα που ειδα αιμα, πολυ λιγο ροζ οταν σκουπιστηκα μην φανταστεις πολυ, μετα απο λιγο αρχισαν οι συσπασεις και το αλλο πρωι γεννησα! Οποτε εχε το νου σου αν νιωσεις πονακια που δυναμωνουν παρε τον γιατρο χωρις καθυστερηση!

Με το καλο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω παντως τη μερα που ειδα αιμα, πολυ λιγο ροζ οταν σκουπιστηκα μην φανταστεις πολυ, μετα απο λιγο αρχισαν οι συσπασεις και το αλλο πρωι γεννησα! Οποτε εχε το νου σου αν νιωσεις πονακια που δυναμωνουν παρε τον γιατρο χωρις καθυστερηση!

Με το καλο!

 

goody μου, να σου ζήσει κι εσένα το μωράκι σου! Να το δεις όπως ποθείς και πάντα να έχει υγεία! :)

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλες, καλημέρα σε όλες σας κι ευχαριστώ πάρα πολύ κάθε μία ξεχωριστά για τις άμεσες απαντήσεις!

 

Μίλησα σήμερα το πρωί με τον γιατρό μου ο οποίος μου είπε πάνω-κάτω ό,τι και το Χριστινάκι, δηλαδή μάλλον αρχίζει να αλλάζει ο τράχηλος αλλά ακόμα κι έτσι ένας τοκετός μπορεί να πάρει και ημέρες για να ξεκινήσει. Μου είπε να το παρακολουθήσω και σε περίπτωση που ξαναδώ κάτι πιο έντονο να πάω στο ιατρείο του να με δει. Συσπάσεις νομίζω πως έχω λίγες κάθε μέρα, όχι κάτι πολύ δυνατό..Την ερχόμενη εβδομάδα έχω και το (τελευταίο) προγραμματισμένο ραντεβού οπότε, όπως και να'χει, θα πάω ούτως ή άλλως. Για να είμαι ειλικρινής, έχω αρχίσει να ανυπομονώ να γεννήσω γιατί έχει δυσκολέψει αρκετά το πράγμα, με την αναπνοή, τον ύπνο, το φαγητό, τις κινήσεις μου...Έχω ξεκινήσει και χαλαρό περπάτημα στον διάδρομο καθως έχω διαβάσει ότι βοηθά στο να κατέβει το μωρό και να πάρει θέση..Αλλά προσπαθώ να μην το σκέφτομαι συνέχεια..

 

Εύχομαι με το καλό τα μωράκια σας και εύκολους τοκετούς και Χριστινάκι να σου ζήσει το αγγελούδι! Αν έχω κάποια εξέλιξη μέσα στο σαββατοκύριακο θα μπω να το γράψω!

 

Φιλιά σε όλες κι ευχαριστώ πολύ!

 

😊 ολα καλα λοιπον!!!

Ευχομαι να'χεις μια πολυ ομορφη γεννα οπως την φανταζεσαι και ο πονος σου να ειναι γλυκος οπως ηταν και ο δικος μου!

Ενα υπεροχο συναισθημα!

Αυτες τις μερες πριν την μεγαλη εξοδο χαλαρωσε προετοιμασου να κοιμασαι αρκετες ωρες ωστε να εισαι ξεκουραστη αν τυχει κατι!

και μια συμβουλη οταν θα σου λεει γιατρος να σπρωξεις να βαζεις ολη σου την δυναμη και καλες αναπνοες για να χεις οξυγονο!

Το μωρο στην ουσια οταν υπαρχει τελεια διαστολη και αρχισεις τα σπρωξιματα βγαινει στο π και φ!!! 😊😊😊

Μια στιγμη φανταστικη που θα αντικρίσεις τον ερωτα της ζωης σου!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

daffodil πιθανόν να έχεις γεννήσει ήδη! Εγώ στο πρώτο μωρό μου είδα αίμα στις 7μισι το πρωί και μέχρι τις 2 περίπου το μεσημέρι είχα γεννήσει (39+3)! Στο δεύτερο μωρό είδα αίμα και υγρά στις 10μισι το βράδυ και γέννησα 6μισι το πρωί (38+4)! Τα γράφω απλά για ενημέρωση για όσες κοπέλες έχουν απορία τι σημαίνει άμα δουν αίμα στο τέλος της εγκυμοσύνης. Αυτά από τη δική μου εμπειρία. Έχω ακούσει και από άλλες κοπέλες, ότι όταν δει κάποια σημάδι από αίμα, σημαίνει ότι γεννάει!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα σε όλες! Ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον που έχετε δείξει όλες! Δεν είχα μπει όλες αυτές τις ημέρες στο σάιτ, είχα λίγο τρέξιμο...Δεν έχω γεννήσει ακόμη, τελικά μάλλον δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο τότε, αλλά μόλις πριν απλο λίγο που πήγα τουαλέτα διαπίστωσα ότι το παντελόνι της πυτζάμας μου είναι βρεγμένο, έχει στάμπες από νερά. Μετά από 15 λεπτά που ξαναήλεγξα, είδα και μεγάλη στάμπα από αίμα οπότε υποθέτω ότι τώρα τα σημάδια δείχνουν ΚΑΤΙ! Περιμένω να ξημερώσει για να πάρω τηλέφωνο το γιατρό μου, πού και πού νιώθω κάτι πόνους περιόδου καθώς και το έντερό μου...

 

Λογικά ο γιατρός θα μου πει να μην πάω ακόμα στο μαιευτήριο, έχω διαβάσει ότι μπορεί και μετά από 48 ώρες από τη στιγμη που σπάνε τα νερά να ξεκινήσει ο κυρίως τοκετός, οπότε προσπαθώ να μην αγχωθώ... Θα ξαναμπώ λίγο αργότερα να ξαναγράψω για την εξέλιξη...

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλες!

Φιλάκια!

 

Edit: Μόλις πήρα στο μαιευτήριο και αυτοί μου είπαν να ξεκινήσω να π'αω γιατί ξεκινάει ο τοκετός, αλλά μίλησα και με το γιατρό μου και μου είπε να μην πάω ακόμα και ότι το σπάσιμο των νερών δεν είναι απλά στάμπα στο ρούχο αλλά τρέχει μεγάλη ποσότητα και για το αίμα μου είπε ότι μάλλον έχω κάποια διαστολή. Τι να πω...Μου είπε να ξυπνήσω με την ησυχία μου και μετά να τον ξαναπάρω,,....Με ρωταέι εμένα όμως αν μπορώ να κοιμηθώ;;;; :confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...