Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βιβλία θηλασμού


Hope14

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες,

Θα ήθελα τη γνώμη σας για βιβλίο θηλασμού. Θα γεννήσω τον Αύγουστο και θέλω να ενημερωθώ σωστά ως τότε. Διάβασα για 2: Πατσούρου Άννα - Θηλασμός μια υπέροχη εμπειρία και Παπαβέντσης Στέλιος- Επιστροφή στον μητρικό θηλασμό. Ποιο προτείνετε και γιατί

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλες,

Θα ήθελα τη γνώμη σας για βιβλίο θηλασμού. Θα γεννήσω τον Αύγουστο και θέλω να ενημερωθώ σωστά ως τότε. Διάβασα για 2: Πατσούρου Άννα - Θηλασμός μια υπέροχη εμπειρία και Παπαβέντσης Στέλιος- Επιστροφή στον μητρικό θηλασμό. Ποιο προτείνετε και γιατί

Ευχαριστώ

Εγω διάβασα του παπαβεντζη. Ειναι κάπως φανατικός με τον θυλασμο σε σημείο που κατα την γνώμη μου περιορίζεται το βιβλίο σε τι στραβό μπορει να σου συμβεί και πώς όλο το σύστημα ειναι κατα του θυλαςμου. Ενημερώθηκα απο αυτό βέβαια και ηταν απλά η αρχή για να επιλέξω τον θυλασμο, απο εκεί και ύστερα, ούτε κάν το δάνεισα σε φίλες μου που μου το ζήτησαν, αντ΄αυτου τους ελεγα να δούνε κάποια βίντεο στο YouTube της πατσουρου.

Δες τα και εσυ νομίζω ειναι πολυ καλη.

Συγνώμη στον παπαβεντζη, κατα τα αλλα πιστεύω πως επιτελεί έργο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ με το καλο το μωρακι σου.μπραβο που ενημερωνεσαι ειναι το παν.εχω το βιβλιο της πατσουρου το οποιο ειναι εκπληκτικο.χαρη σε αυτο ,το ενστικτο μου κ το φορουμ θηλαζω!διαβασε και οτι θεματα εχει εδω το φορουμ για το θηλασμο κ βρες παιδιατρο-πιστοποιημενο συμβουλο θηλασμου.εχω διαβασει κ αρθρα του παπαβεντση κυριως για τις στερεες τροφες κ πιστευω ειναι εξαιρετικος επιστημονας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ με το καλο το μωρακι σου.μπραβο που ενημερωνεσαι ειναι το παν.εχω το βιβλιο της πατσουρου το οποιο ειναι εκπληκτικο.χαρη σε αυτο ,το ενστικτο μου κ το φορουμ θηλαζω!διαβασε και οτι θεματα εχει εδω το φορουμ για το θηλασμο κ βρες παιδιατρο-πιστοποιημενο συμβουλο θηλασμου.εχω διαβασει κ αρθρα του παπαβεντση κυριως για τις στερεες τροφες κ πιστευω ειναι εξαιρετικος επιστημονας

 

Ευχαριστώ πολύ πολύ!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω διάβασα του παπαβεντζη. Ειναι κάπως φανατικός με τον θυλασμο σε σημείο που κατα την γνώμη μου περιορίζεται το βιβλίο σε τι στραβό μπορει να σου συμβεί και πώς όλο το σύστημα ειναι κατα του θυλαςμου. Ενημερώθηκα απο αυτό βέβαια και ηταν απλά η αρχή για να επιλέξω τον θυλασμο, απο εκεί και ύστερα, ούτε κάν το δάνεισα σε φίλες μου που μου το ζήτησαν, αντ΄αυτου τους ελεγα να δούνε κάποια βίντεο στο YouTube της πατσουρου.

Δες τα και εσυ νομίζω ειναι πολυ καλη.

Συγνώμη στον παπαβεντζη, κατα τα αλλα πιστεύω πως επιτελεί έργο.

 

Σε ευχαριστώ πολύ! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες,

Θα ήθελα τη γνώμη σας για βιβλίο θηλασμού. Θα γεννήσω τον Αύγουστο και θέλω να ενημερωθώ σωστά ως τότε. Διάβασα για 2: Πατσούρου Άννα - Θηλασμός μια υπέροχη εμπειρία και Παπαβέντσης Στέλιος- Επιστροφή στον μητρικό θηλασμό. Ποιο προτείνετε και γιατί

Ευχαριστώ

Έχω διαβάσει της Πατσούρου το βιβλίο και όχι του Παπαβέντση. Διαβάζω όμως γενικώς άρθρα του Παπαβέντση και έχω να πω ότι το θέμα δυσκολεύεται να το "πιάσει" από τη σκοπιά της γυναίκας/μητέρας και είναι και λογικό. Αντιθέτως υπερθεματίζει σε ό,τι έχει να κάνει με το μωρό. Κι αυτό δεν είναι κακό βεβαίως αλλά όταν έχουμε να κάνουμε με δυάδα (μαμά- μωρό) νομίζω ότι η προσέγγιση αυτή είναι ελλιπής, άσε που μπορεί να σε φορτώσει και με ενοχές, ειδικά αν δεν μπορείς να τα κάνεις πάντα ΟΛΑ "by the book"...Εκτός αν το βιβλίο διαφοροποιείται σε κάτι, δεν μπορώ να έχω γνώμη.

Της Πατσούρου το βιβλίο (βασικά για τόμο μιλάμε), επειδή γράφτηκε απο παιδίατρο/μαμά που έχει θηλάσει και η ίδια δίδυμα κορίτσια, πετυχαίνει εκτός από το να σε ενημερώνει ολοκληρωμένα, να σε στηρίζει και να σε παρηγορεί ώστε να καταφέρεις να πιάσεις το στόχο που έχεις θέσει. Το αγόρασα όταν η μικρή ήταν 5-6 μηνών και μετάνιωσα που δεν το έκανα νωρίτερα. Ανέτρεχα και ανατρέχω σε αυτό κάθε φορά που είμαι "down". Για μένα είναι super.

Και επειδή αναφέρθηκαν και τα βίντεο της Πατσούρου στο youtube, όταν η μικρή ήταν ακόμα ολίγων εβδομάδων και έψαχνα να βρω μπαλκόνι να πηδήξω (δεν είναι και τόσο χιούμορ αυτό), μπορώ να πω ότι βοηθήθηκα πάρα πολύ (και αποφάσισα τελικά να μην πηδήξω). Αναφέρεται στις πρώτες 40 ημέρες με το μωρό αν θυμάμαι καλά, αν και θίγει κάποιες φορές και θέματα που μπορεί να απασχολήσουν αργότερα. Δες τα κι αυτά.

Επίσης διοργανώνει συχνά online σεμινάρια θηλασμού γνωστή εταιρεία με βρεφικές κρέμες και γάλατα (ναι, ξέρω πώς ακούγεται), τα οποία παραδίδει μαία που απαντά επιτόπου σε ερωτήσεις. Η οποία ,ω του θαύματος, δεν είναι άσχετη, ούτε προτείνει πρακτικές αποθηλασμού. Είναι δωρεάν με μόνη υποχρέωση να δώσεις email και δ/νση, την οποία χρησιμοποιούν για να στείλουν εκπτωτικά κουπόνια για κρέμες (όχι γάλα) και μπορεί να στείλουν και κανένα δείγμα από ρυζάλευρο βανίλια. Αξίζει νομίζω, αν σε ενδιαφέρει στείλε μου μήνυμα για λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα δεν τα έχω διαβάσει, αλλά θα σου πρότεινα αν έχεις την οικονομική δυνατότητα να τα πάρεις και τα δύο. Ο λόγος είναι ότι εγώ διάβασα βιβλία που βρήκα στο ίντερνετ, στην αγγλική γλώσσα, από το bookzz.org και διαπίστωσα ότι κάθε βιβλίο είχε κάποιες πληροφορίες που δεν τις είχα βρει αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Του Παπαβέντση δεν το έχω διαβάσει, μπορεί να το διαβάσω στο 2ο, αλλά διάβασα της Πατσούρου και πήγα σε πολλά σεμινάρια περιμένοντας τώρα το πρώτο και πραγματικά της Πατσούρου με κάλυψε απόλυτα! Γράφει με τρόπο που σε ηρεμεί, δεν κατακρίνει και είναι πολύ ευαίσθητη και γλυκιά προς τις γυναίκες που θα δυσκολευτούν λόγω συνθηκών εργασίας/παραπληροφόρησης να θηλάσουν και γενικώς ενημερώνει πολύ σφαιρικά δίνοντας πάντα σημασία και στην ψυχολογία και στην αντιμετώπιση του περίγυρου.

 

Η πιο σημαντική της συμβουλή που κράτησα ως ρεζουμέ από το βιβλίο για τις πρώτες μέρες (που ελπίζω σύντομα να την αξιοποιήσω) είναι ότι επειδή οι γύρω μας νοιάζονται να είμαστε εμείς καλά και στην πρώτη δυσκολία μας θα μας πουν "κόψ' το να ηρεμήσεις" καλό είναι να μην το κάνουμε θέμα όσο γίνεται και με υπομονή και χαμόγελο να κάνουμε υπομονή τις πρώτες μέρες και με σωστή καθοδήγηση όλα θα στρώσουν!

Link to comment
Share on other sites

Η πιο σημαντική της συμβουλή που κράτησα ως ρεζουμέ από το βιβλίο για τις πρώτες μέρες (που ελπίζω σύντομα να την αξιοποιήσω) είναι ότι επειδή οι γύρω μας νοιάζονται να είμαστε εμείς καλά και στην πρώτη δυσκολία μας θα μας πουν "κόψ' το να ηρεμήσεις" καλό είναι να μην το κάνουμε θέμα όσο γίνεται και με υπομονή και χαμόγελο να κάνουμε υπομονή τις πρώτες μέρες και με σωστή καθοδήγηση όλα θα στρώσουν!

Όπως επίσης και το: "μη σκέφτεστε και μην ξεχνάτε να αναπνέετε" :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...