Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

περιδεση


Recommended Posts

Καλημερα. Θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας οσεσ γνωριζετε κατι. Μετα απο δυο αποβολες δευτερου τριμηνου ενεινα παλι εγκυος. Ξεκινησα με τραχηλο στην α επιπεδου 39 κ εκανα περιδεση προλυπτικα μετα την περιδεση ειχα 39 εωσ την 18 που πηγε 34 . Εχθες στη β επιπεδου πηγε 27 . Δηλαδη κοριτσια ειναι φυσιολογικη αυτη η πτωσ η?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με περιδεση μικραινει ο τραχηλος? μα γι αυτο δεν γινεται? για να να μεινει κλειστος? Ο γιατρος σου τι λεει. Μηπως πρεπει να μεινεις στο κρεβατι? συσπασεις εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειπα κ εγωμε περιδεση κ μικραινει ο τραχηλος. Γι αυτο ρωταω μηπως εχει τυχει σε καποια κοπελα! Εννοειται πως ειμαι στο κρεβατι για συσπασεισ δεν εχω καταλαβει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειπα κ εγωμε περιδεση κ μικραινει ο τραχηλος. Γι αυτο ρωταω μηπως εχει τυχει σε καποια κοπελα! Εννοειται πως ειμαι στο κρεβατι για συσπασεισ δεν εχω καταλαβει κατι.

 

Καλημερα κ με το καλο το μωρακι σου.Κ εγω προσφατα εκανα επειγουσα περιδεση κ εχω κανει μια μετρηση απο τοτε που εδειξε οτι ειμαστε στο ιδιο μηκος που αποκτησαμε μετα την περιδεση.Δεν ξερω αν μειωνεται εφοσον κανεις την επεμβαση αλλα για να τον μετρανε στους υπερηχους δεν παιζει κ αυτο το ενδεχομενο;Δε ρωτησα το γιατρο καθολου..Εσενα τι σου ειπε ο γιατρος για τη μειωση;

SMOlp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να μειωθηκε μου ειπε πως πλεον δεν υπαρχει αμφιβολια οτι εχω ανεπαρκεια τραχηλου κ οσο μεγαλωνει το μωρο μικραινει κ ο τραχηλος. Τωρα σηκωνομαι μονο για τουαλετα κ βαζω μια κολπικη κρεμα την vasclor μηπως κ βοηθησει τη κατασταση. Κ καθε δυο εβδομαδεσ θα πηγαινω να μου μετραει το τραχηλο. Απλα δε περιμενα να μειωθει τοσο συντομα. Ο Θεος βοηθος ...

Link to comment
Share on other sites

Για να μειωθηκε μου ειπε πως πλεον δεν υπαρχει αμφιβολια οτι εχω ανεπαρκεια τραχηλου κ οσο μεγαλωνει το μωρο μικραινει κ ο τραχηλος. Τωρα σηκωνομαι μονο για τουαλετα κ βαζω μια κολπικη κρεμα την vasclor μηπως κ βοηθησει τη κατασταση. Κ καθε δυο εβδομαδεσ θα πηγαινω να μου μετραει το τραχηλο. Απλα δε περιμενα να μειωθει τοσο συντομα. Ο Θεος βοηθος ...

 

Η αληθεια ειναι οτι κ εμενα δε μου περνουσε απ το μυαλο οτι μπορει με την περιδεση να εχεις παλι θεμα ανεπαρκειας..εφυγε το ραμμα απ τη θεση του τι εγινε;ευχομαι να πανε ολα καλα κ με την αγωγη και την ξεκουραση να φτασεις μεχρι τελους!

SMOlp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για να μειωθηκε μου ειπε πως πλεον δεν υπαρχει αμφιβολια οτι εχω ανεπαρκεια τραχηλου κ οσο μεγαλωνει το μωρο μικραινει κ ο τραχηλος. Τωρα σηκωνομαι μονο για τουαλετα κ βαζω μια κολπικη κρεμα την vasclor μηπως κ βοηθησει τη κατασταση. Κ καθε δυο εβδομαδεσ θα πηγαινω να μου μετραει το τραχηλο. Απλα δε περιμενα να μειωθει τοσο συντομα. Ο Θεος βοηθος ...

 

Θέλει ξεκούραση και vasclor. Είχα και εγώ ανεπαρκεια που προκάλεσε αποβολη β τριμηνου και με το που έμεινα εγκυος ξανά άρχισε η στενή παρακολούθηση. Έκανα περιδεση τελος πρώτου τριμηνου και σταδιακά άρχισε να μειώνεται. Στη β επιπέδου ήταν κάτω απο δυο εκατοστά και ξαναμπήκα χειρουργείο. Ο γιατρός έλυσε το πρωτο ράμμα και έκανε δεύτερο πιο βαθιά στον κόλπο το οποίο και κράτησε μεχρι την γεννα στην 37η εβδομάδα. Απο το δεύτερο χειρουργείο και μετα σηκωνομουν μόνο για να πάω τουαλέτα, έπαιρνα φάρμακα για τις συσπασεις, προγεστερονη και vasclor. O τραχηλος σε όλο το τρίτο τρίμηνο ήταν γύρω στα δυο εκατοστά. Αυτό δεν σημαίνει ότι θέλεις χειρουργείο βέβαια. Η δικιά μου περίπτωση ήταν εξαιρετικά δύσκολη γιατι ο τραχηλος ήταν μαλακός και τραυματισμένος. Παιρνε τα φαρμακα σου και μείνε όσο το δυνατόν περισσότερο στο κρεβάτι. Ολα θα πανε καλά! Σου εύχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω μου εδωσεσ κουραγιο... τα ραμματα ειναι στη θεση τους τη τελευταια φορα που πηγα τωρα που θα παω πρωτα Ο Θεος αυτη τη εβδομαδα θα μαθω πως παει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακουω πως ολες παιρνουν φαρμακα για συσπασεις εμενα γιατι δεν μου δινει ο γιατρος μου???

 

Εχεις συσπασεις γενικα;εγω ειχα απο πολυ νωρις κ ισως κ γι αυτο προεκυψε θεμα στην τωρινη εγκυμοσυνη μου,ενω στην προηγουμενη εφαγα ολο τον 9ο κ πηγα με προκληση χωρις καμια συσπαση..παντως για καποιο λογο απ οταν εκανα την επεμβαση κ μετα,εχω ελαχιστες εως καθολου κ μαλιστα δεν παιρνω τιποτα για τις συσπασεις..πηρα μονο 10 μερες προγεστερονη κ αυτο ητανε.δεν μπορω να το εξηγησω..ισως κ η υπερβολικη ξεκουραση βοηθησε,τι να πω..ο,τι σε προβληματιζει συζητα το με το γιατρο σου.ευχομαι να πανε ολα καλα!

SMOlp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα και καλως σας βρηκα ,θα ηθελα να ρωτησω εκανα περιδεση προληπτικα στην 14η εβδομαδα επειδη εχω δυο νινακια ,τα συμπτωματα που ειχατε μετα την περιδεση θα ηθελα να ξερω,εφω κανα δυο ,τρεις φορες εχω νιωσει κατι τσιμπιματακια οχι εντονα και τις δυπ πρωτες μερες ειχα αιματακι,μετα ειχα κατι καφε,οι δικες εμπειριες ποιες ειναι θα ηθελα πολυ να μου απαντησετε,ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 2 months later...

Να ρωτήσω κατι;πως καταλαβαινεις τις συσπάσεις όταν εχεις κανει περίδεση;κ ακομα όσες έχετε κανει περίδεση κ άλλαζε ο τράχηλος ολο και μικρός με τον καιρο τι συμπτώματα είχατε;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...