Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορίες περί θηλασμού


Recommended Posts

Συμφωνώ σε όλα περί ψυχολογίας.

 

Διαφωνώ στο ότι μερικά μωρά είναι γεννημένα να δαγκώνουν. Τα μωρά' date=' φυσιολογικά, ΔΕ δαγκώνουν. Ή αυτοί οι ειδικοί που προσπάθησαν δεν τα κατάφεραν (όσο καλοί και να είναι) ή το μωρό έχει κάποια ιδιαιτερότητα.[/quote']

 

Ωραία, πριν καταλήξουμε στο ότι το μωρό μου έχει κάποια ιδιαιτερότητα όπως λες και μιας και φαίνεσαι και εσύ ειδική στο θέμα αφού δηλώνεις απόλυτα τα παραπάνω θα ήθελες να μου προτείνεις τους σωστούς ειδικούς που πιθανότατα γνωρίζεις?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα. Δεν εχω ιατρικες γνωσεις για να σε βοηθησω στο προβλημα σου αλλα μπραβο για την προσπαθεια σου. Σχεδον ολες οσες θηλαζουμε ξερουμε ποσο πονανε οι πληγωμενες θηλες το πρωτο διαστημα. Οπως κ να εχει σε τιμαει οτι το παλευεις κ το ψαχνεις τοσο πολυ. Μη σε παιρνει απο κατω οποιο κ αν ειναι το αποτελεσμα. Το παν ειναι η προσπαθεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει! Το μωράκι γεννήθηκε με καισαρική ή φυσιολογικά;

 

Είδες βελτίωση μετά την επίσκεψη στον οστεοπαθητικό;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Egkioula, δεν είχα καθόλου την πρόθεση να επιβαρυνω την ψυχολογία σου (αλλά φαίνεται πως αυτό έκανα :rolleyes: ).

 

Δεν έχω στο μυαλό μου κάποιον συγκεκριμένο ειδικό. Αλλά μπορεί κάποιος που είναι πραγματικά καλός να μην κατάφερε να βοηθήσει. Αυτό θα μπορούσε να συμβεί σε οποιοδήποτε θέμα. Αν ανατρέξεις στο φόρουμ, θα δεις 10 μητέρες να συστήνουν τον τάδε οθοπαιδικο, γυναικολόγο, νευρολογο κτλ ως κορυφαίο/καταπληκτικό και μία να αναφέρει ότι δεν τη βοήθησε καθόλου ή της έκανε ζημιά.

 

Εν ολίγοις, εγώ θα ζητούσα δεύτερη γνώμη για το θηλασμό (από σύμβουλο της La Leche League ή από άλλον IBCLC).

 

ΥΓ: ήμουν απόλυτη γιατί έχω διαβάσει πολλά για το θηλασμό και πραγματικά δεν έχω δει κάπου ότι κάποια μωρά είναι αναμενόμενο να δαγκώνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου Scratée. Τις μερες που δεν κοιμόταν τα πήγε πολύ καλά με πάνες δεν ειδα ιδιατερη διαφορα. Απο κενωσεις εχουμε 7-8 τη μέρα και φυσικά και τσισάκια κάθε φορά.

 

Η αλήθεια είναι ότι το μωράκι μας είναι μάλλον κάπως νευρικό, αλλά ο παιδίατρος μας λέει πως αν το μωρό δαγκώνει να μην το ψάχνουμε και πολύ, θα δαγκώνει. Και να σου πω την αλήθεια παρά τις συμβουλές από ειδικούς και τα ευχολόγια και τις εγγυησεις ότι το μωρό θα αλλάξει, το ένστικτό μου λέει ότι ο γιατρός μάλλον εχει δικιο. Δηλαδή πως θα αλλάξει το στυλ που τρώει? Θα γίνει θαυμα και ξαφνικα θα αρχισει να γυριζει τα χειλακια της? Αυτο που με εκνευριζει πιο πολυ ειναι ενω ολοι οι συμβουλοι κ σε ολα τα σεμιναρια που εχω παρακολουθησει σου λενε με αυστηροτητα οτι δεν υπαρχει περιπτωση να μη θηλασεις αν πραγματικα το θες, απο την αλλη ομως περιπτωσεις σαν τη δικη μ δεν αναφερονται, γιατι? Για να μην πτοηθουν οι νεες μαμαδες?

Δλδ ειν καλυτερο να παθουν το ψυχολογικο που εχω παθει εγω τωρα και ναπροσφερουν ενα γαλα πλουσιο σε αδρεναλινη?Και ομως η περιπτωση μου δεν ειν μοναδικη. Ετυχε να διαβασω και απο αλλες μαμαδες εδω στο φορουμ περιπτωσεις σαν τη δικη μου.Δεν ειδα ομως πώς λύθηκαν... Μάλλον δε λύθηκαν και κατέφυγαν στη λύση του ξένου αλλά φυσικά δεν τόλμησαν να το γράψουν για να μην τους πουν ότι δεν προσπάθησαν αρκετά. Με συγχωρείτε για το ξέσπασμα, είναι που από την πολλή ενημέρωση είχα την αυτοπεποίθηση ότι θα τα κατάφερνα και τώρα είμαι τόσο μα τόσο απογοητευμένη .

 

Πράγματι είναι πιθανό να μην πάει καλά. Και συμβαίνει συχνά. Και δεν είναι πάντα από έλλειψη ενημέρωσης ή θέλησης... Κατά τη γνώμη μου αν θηλάζεις και υποφέρεις είτε σωματικά είτε ψυχικά δεν προσφέρεις το καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες σας. Θα ήθελα να θέσω μια ερώτηση σχετικά με τον θηλασμό που δεν εχω καταλάβει ακόμη. Η εναλλαγή στήθους αυξάνει το γαλα ακόμη και αν δεν αδειάσει κανένα απο τα δυο στήθη? το εφαρμόζω γιατι το μωρο μου ειναι λίγο ανυπόμονο με το φαγητό του και κάθε φορά που μου αφήνει το στηθος.. Πάει να πει "δεν μου δίνει άλλο" το βάζω στο άλλο και ξανά και ξανά μέχρι να μην θελει άλλο το στηθος. Με αυτόν τον τροπο τρώμε 3 φορές απο το ενα και 2 απο το άλλο. Μετα παμε σε μπουκάλι. Δεν θα κάτσει να πιπιλησει και να περιμένει να κατέβει και άλλο γαλα. Η ερώτηση μου ειναι οτι ακόμη και έτσι αυξάνει το γαλα? σας ευχαριστω έξ αρχής για τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

Mariagal ναι, κι έτσι αυξάνει η παραγωγή. Σκέψου ότι, αφού είναι ανυπόμονο το μωράκι και θέλει μεγάλη ροή, αν δεν άλλαζες συχνά, θα σταματούσε πιο γρήγορα. Άκουσέ το πώς καταπίνει και θα δεις ότι μετά από κάθε αλλαγή πίνει πιο γρήγορα, που σημαίνει ότι η ροή είναι πιο γρήγορη. Αν θέλεις να κόψεις σιγά σιγά το μπουκάλι, μπορείς να το βάζεις πιο συχνά στο στήθος, ακολουθώντας το σύστημα που εφαρμόζεις τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολύ pax. Αυτό παρατήρησα και εγω οτι όταν τον αφήνω στο ενα στηθος και καλα για να το αδειάσει και μετα να παμε στο άλλο.. Μένω με την ελπίδα..δεν συνεχιζει και συνολικά τρώει λιγότερο απο το στηθος. Απλως εχω την απορεία τι γίνεται γενικά εάν το στηθος δεν αδειάζει κάθε φορά. Ειδικά την νύχτα που το στηθος ειναι γεμάτο και εκείνος δεν τρώει πολύ, παραμένουν και τα δυο στήθη γεμάτα, δεν τα αδειάζω με το θυλαστρο γιατι κάθε φορά την πατάω. Μόλις τα αδειάσω θελει να φάει και προσπαθώ να κάνω μια ρουτίνα τουλάχιστον μέχρι το γεύμα των 12 το μεσημέρι να μην παίρνει μπουκάλι. Αλλα έτσι φοβάμαι μην μειωθεί το γαλα μου. Δε ξέρω πως να συνδυάσω την άντληση με τον θηλασμό. Είμαστε σε διαδικασία επαναγαλακτισμου.

Ευχαριστω και πάλι για την απάντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να αντλείς στο τέλος κάθε θηλασμού, όταν πια το μωρό δεν πρόκειται να πιει άλλο.

Εγω όταν έκανα επαναγαλακτισμό, είχα συνεχώς το μωρό στο στήθος και είχα το ίδιο πρόβλημα μ'εσένα. Δεν ήξερα πότε να κάνω άντληση αφού στο στήθος είχα συνέχεια το μωρό.

Αυτό που έκανα ήταν να αντλώ 10λεπτά από τον δεξί μαστό όσο το μωρό θήλαζε από τον αριστερό. Και μόλις το μωρό άλλαζε στήθος και το έβαζα στον δεξί, αντλούσα 10 λεπτά από τον αριστερό.

Προσπαθούσα να μη σκέφτομαι οτι του "κλέβω" το γαλατάκι αλλά οτι έτσι στο δευτερο στήθος θα πιει κατευθείαν το πιο λιπαρό γάλα.

Πάντως γενικά στον επαναγαλακτισμό δίνουμε προτεραιότητα στο θηλασμό σε σχέση με την άντληση.

Απέφυγε το μπιμπερό και δίνε το έξτρα γάλα στο μωρό με εναλλακτικά μέσα σίτισης (πχ σύριγγα, μπιμπερό).

Τέλος ιδανικό για την περίπτωσή σου είναι το sns! Δοκίμασέ το.

 

ΥΓ: Και δοκίμασε να θηλάζεις όρθια περπατώντας, τραγουδώντας κλπ. Η δικιά μου καθόταν έτσι περισσότερο στο στήθος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό με το θυλαστρο στο ενα στηθος το είχα κανει κάποια φορά που έκατσε ήρεμος και πραγματικά εντυπωσιάστηκα με το ποσό γαλα έβγαλα στο θυλαστρο. Αλλα μετα θεώρησα οτι τελείωσε το γαλα και δεν δοκίμασα να τον βαλω στο άλλο. Θα ξαναπροςπαθηςω Προς το παρόν βολευόμαστε μονο στην ξαπλώτη θέση με χεράκια και ποδαράκια να κουνιούνται όποτε και εναλλακτικός τρόπος πλην του μπιμπερο δεν παίζει γιατι μάλλον θα πάει στην μπλούζα το γαλα...στα μαλλιά.. Θα προσπαθήσω όμως ποτηράκι σε κανά δυο εβδομάδες.. Αντιπαθώ τρελα τα μπιμπερο ούτως η άλλος. Βρε που θα μου παει... Θα του παρω τον αέρα...προς το παρόν μου τον εχει πάρει αυτός... Σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση σου

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας.. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής..

Το μπεμπακι μου ειναι 7 μηνων απο τότε που ξεκινήσαμε τις Στερεες τροφές έχουμε κόψει το συμπλήρωμα. Μέχρι τους 6 έκανα αντλήσεις για κάποιο διάστημα αποκλειστικά και μετα αρχησε να τρώει σιγά σιγά στο στηθος και έδινα και σκόνη γιατι δεν κατάφερα να βγάζω όσο χρειαζόταν. Τώρα πια ομως είμαστε χωρις συμπλήρωμα. Όσο άρχιζε να μπαίνει στο στηθος όλο και πιο πολύ μείωνα τις αντλήσεις, είδα οτι όταν έβρισκε γαλα καθόταν.

Τώρα έχουμε φτάσει στο εξής σημείο.: μέχρι το γεύμα των 10 το πρωί που εχω πιο πολύ γαλα δεν δίνω φρούτο αλλα θυλαζουμε και επειδή στο επόμενο γεύμα τρώμε φαγητό, αφού πέσει για υπνο μετα το δεκατιανό βγάζω το γαλα και το δίνω το βράδυ στις 9. Μέσα στη ημερα άντε να κανω κανά 2 αντλήσεις ακόμη όταν ειναι να του δώσω στο επόμενο φαγητό. Τις αντλήσεις τις κανω αφού εχει φάει και εχει πέσει για νάνι, για να μην μένει το γαλα μέσα στο στηθος απο φόβο μην μου μειωθεί και χρειαστεί να ξαναδωσω ξένο.

Πριν φάει στέρεες δεν τον θηλάζω γιατι μετα δεν μου τρώει τπτ, ξεκινάμε με φαγητό και μετα κανά μισάωρο που θελει γαλα, τον βάζω στο στηθος και μετα που θελει να κοιμηθεί ξαναθυλαζει.

Το βράδυ που ειναι να πιεί μονο γαλα ξεκινάμε στηθος μετα μπουκάλι μετα στηθος και όπως παει.. Αυτό που παρατήρησα λοιπόν ειναι οτι ο,τι και να βγάλω μέσα στην μερα θα το πιεί το βράδυ.. Λες και το ξέρει οτι τα εχω στο ψυγείο...

Με αυτά και με αυτά λοιπόν εχω ξεμείνει να κανω αντλήσεις για να μην μου μειωθεί το γαλα, με το σκεπτικό.. Οτι όσο λιγότερο μείνει το γαλα στο στηθος τόσο καλυτερα..

Ισχύει κάτι τέτοιο?

αν κόψω τελείως τις αντλήσεις το γαλα που ειναι να πιεί μέσα στην μερα πχ 600 μλ ( μου εχει μείνει απο τις αντλήσεις αυτό το κουσούρι να μετράω τα μλ) θα τα δώσει το στηθος μου το βράδυ για παράδειγμα που θελει πιο πολύ γαλα? ¨η εφόσον δεν βγάλω το γαλα το πρωι ο οργανισμός θα καταλάβει οτι δεν το χρειαζόμαστε και θα το μειώσει?

 

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα σας.. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής..

Το μπεμπακι μου ειναι 7 μηνων απο τότε που ξεκινήσαμε τις Στερεες τροφές έχουμε κόψει το συμπλήρωμα. Μέχρι τους 6 έκανα αντλήσεις για κάποιο διάστημα αποκλειστικά και μετα αρχησε να τρώει σιγά σιγά στο στηθος και έδινα και σκόνη γιατι δεν κατάφερα να βγάζω όσο χρειαζόταν. Τώρα πια ομως είμαστε χωρις συμπλήρωμα. Όσο άρχιζε να μπαίνει στο στηθος όλο και πιο πολύ μείωνα τις αντλήσεις, είδα οτι όταν έβρισκε γαλα καθόταν.

Τώρα έχουμε φτάσει στο εξής σημείο.: μέχρι το γεύμα των 10 το πρωί που εχω πιο πολύ γαλα δεν δίνω φρούτο αλλα θυλαζουμε και επειδή στο επόμενο γεύμα τρώμε φαγητό, αφού πέσει για υπνο μετα το δεκατιανό βγάζω το γαλα και το δίνω το βράδυ στις 9. Μέσα στη ημερα άντε να κανω κανά 2 αντλήσεις ακόμη όταν ειναι να του δώσω στο επόμενο φαγητό. Τις αντλήσεις τις κανω αφού εχει φάει και εχει πέσει για νάνι, για να μην μένει το γαλα μέσα στο στηθος απο φόβο μην μου μειωθεί και χρειαστεί να ξαναδωσω ξένο.

Πριν φάει στέρεες δεν τον θηλάζω γιατι μετα δεν μου τρώει τπτ, ξεκινάμε με φαγητό και μετα κανά μισάωρο που θελει γαλα, τον βάζω στο στηθος και μετα που θελει να κοιμηθεί ξαναθυλαζει.

Το βράδυ που ειναι να πιεί μονο γαλα ξεκινάμε στηθος μετα μπουκάλι μετα στηθος και όπως παει.. Αυτό που παρατήρησα λοιπόν ειναι οτι ο,τι και να βγάλω μέσα στην μερα θα το πιεί το βράδυ.. Λες και το ξέρει οτι τα εχω στο ψυγείο...

Με αυτά και με αυτά λοιπόν εχω ξεμείνει να κανω αντλήσεις για να μην μου μειωθεί το γαλα, με το σκεπτικό.. Οτι όσο λιγότερο μείνει το γαλα στο στηθος τόσο καλυτερα..

Ισχύει κάτι τέτοιο?

αν κόψω τελείως τις αντλήσεις το γαλα που ειναι να πιεί μέσα στην μερα πχ 600 μλ ( μου εχει μείνει απο τις αντλήσεις αυτό το κουσούρι να μετράω τα μλ) θα τα δώσει το στηθος μου το βράδυ για παράδειγμα που θελει πιο πολύ γαλα? ¨η εφόσον δεν βγάλω το γαλα το πρωι ο οργανισμός θα καταλάβει οτι δεν το χρειαζόμαστε και θα το μειώσει?

 

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων..

 

Κανένα μωρό δεν μπορει να παρει απο το στήθος 600μλ σε 1-2 θηλασμους, οσο αποτελεσματικά και να θηλαζει!

 

Θα μπορούσες να θηλάζεις 1 ώρα πριν το γευμα στερεών για να συντηρήσεις την παραγωγή σου χωρίς αντλήσεις. Δεν εχει σημασία πόση ποσότητα στερεών θα φάει, ακόμη το γαλα σου ειναι η κυρία τροφή.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κανένα μωρό δεν μπορει να παρει απο το στήθος 600μλ σε 1-2 θηλασμους, οσο αποτελεσματικά και να θηλαζει!

 

Θα μπορούσες να θηλάζεις 1 ώρα πριν το γευμα στερεών για να συντηρήσεις την παραγωγή σου χωρίς αντλήσεις. Δεν εχει σημασία πόση ποσότητα στερεών θα φάει, ακόμη το γαλα σου ειναι η κυρία τροφή.

Nina nana ευχαριστω για την απάντηση σου.. Δεν εννοούσα να πίνει όλο το γαλα το βράδυ ούτε μονο 2 θυλασμους, η απορία μου είχε ως εξής. Αν δεν βγάζω το γαλα το πρωι που μου ΄περισσεύει ΄ Θα μου μειωθεί? εβγαζα γαλα το πρωι και το έδινα το βράδυ που δεν είχα πολύ.

Το έκοψα τελικά... Γιατι εχει γινει πολύ συνεργάσιμος πλέον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nina nana ευχαριστω για την απάντηση σου.. Δεν εννοούσα να πίνει όλο το γαλα το βράδυ ούτε μονο 2 θυλασμους, η απορία μου είχε ως εξής. Αν δεν βγάζω το γαλα το πρωι που μου ΄περισσεύει ΄ Θα μου μειωθεί? εβγαζα γαλα το πρωι και το έδινα το βράδυ που δεν είχα πολύ.

Το έκοψα τελικά... Γιατι εχει γινει πολύ συνεργάσιμος πλέον.

 

Θα σου μειωθεί αλλά το ζητούμενο δεν ειναι να έχουμε πολυ ή λιγο γαλα αλλα να έχουμε οσο γαλα χρειαζεται το μωρό! ;)

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Θα σου μειωθεί αλλά το ζητούμενο δεν ειναι να έχουμε πολυ ή λιγο γαλα αλλα να έχουμε οσο γαλα χρειαζεται το μωρό! ;)

Προφανώς!

Για 3 με 4 μήνες έκανα αποκλειστική άντληση και έβγαζα 570 μλ την μερα. Τα υπόλοιπα συμπλήρωμα. Όταν ξεκίνησαμε να μπαίνουμε στις στέρεες τροφές ξαναμπηκε και στο στηθος. Επειδή ήθελα να κόψω τελείως το ξένο γαλα αγχωνομουνα να φάει στέρεες, ώστε να του αρκεί το δικο μου.

Σταδιακά μείωνα τις αντλήσεις. Την πρωινή ομως την κρατούσα. Είχα ήδη μειωμένο γαλα και δεν ήθελα να μειωθεί και άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Προφανώς!

Για 3 με 4 μήνες έκανα αποκλειστική άντληση και έβγαζα 570 μλ την μερα. Τα υπόλοιπα συμπλήρωμα. Όταν ξεκίνησαμε να μπαίνουμε στις στέρεες τροφές ξαναμπηκε και στο στηθος. Επειδή ήθελα να κόψω τελείως το ξένο γαλα αγχωνομουνα να φάει στέρεες, ώστε να του αρκεί το δικο μου.

Σταδιακά μείωνα τις αντλήσεις. Την πρωινή ομως την κρατούσα. Είχα ήδη μειωμένο γαλα και δεν ήθελα να μειωθεί και άλλο.

 

Πως τα πάτε τώρα; Κανεις πρωινή άντληση;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη σας αλλά και τις εμπειρίες σας γιατί είμαι λίγο προβληματισμενη. Έχουμε ενα αγοράκι 3 μηνων και δυο εβδομάδων το οποίο γεννήθηκε με καισαρική 40 εβδομαδων και δυο ημερών 4100kgr και από τη μέρα που ηρθαμε σπίτι θηλαζει αποκλειστικά χάρη σε αυτά που έχω διαβάσει εδώ και σας ευχαριστώ γι αυτό!

 

Από τότε βάζει δυο κιλά το μήνα και σήμερα που είναι 3.5μηνων είναι 9,600kgr και 70cm. Τη μέρα θηλαζει πολύ αποτελεσματικα κάθε 1.5ωρα και τη νύχτα κάθε 3-4 ώρες.

Ο προβληματισμος μου είναι ότι έχει πάρει πολύ βάρος (ευτυχώς και ύψος!). Ο γιατρός σε κάθε επίσκεψη λέει ότι δεν πειράζει που έχουμε φύγει στις καμπύλες έξω από το βιβλίο :lol: και ότι θα πέσει ο ρυθμός του.

 

Έχει καμία σας τόσο λαιμαργο παιδάκι; όντως δεν πειράζει; :oops:

 

ΥΓ. Περιττό να σας πω ότι ο πρώτος παιδιατρος που πήγαμε μας είπε ότι αποκλείεται να καταφέρω να το θηλασω και φευγωντας μας εδωσε ένα κουτί σκονη :shock::shock: Και είναι από τους γνωστούς της δυτικής Θεσσαλονίκης τρομάρα του!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη σας αλλά και τις εμπειρίες σας γιατί είμαι λίγο προβληματισμενη. Έχουμε ενα αγοράκι 3 μηνων και δυο εβδομάδων το οποίο γεννήθηκε με καισαρική 40 εβδομαδων και δυο ημερών 4100kgr και από τη μέρα που ηρθαμε σπίτι θηλαζει αποκλειστικά χάρη σε αυτά που έχω διαβάσει εδώ και σας ευχαριστώ γι αυτό!

 

Από τότε βάζει δυο κιλά το μήνα και σήμερα που είναι 3.5μηνων είναι 9,600kgr και 70cm. Τη μέρα θηλαζει πολύ αποτελεσματικα κάθε 1.5ωρα και τη νύχτα κάθε 3-4 ώρες.

Ο προβληματισμος μου είναι ότι έχει πάρει πολύ βάρος (ευτυχώς και ύψος!). Ο γιατρός σε κάθε επίσκεψη λέει ότι δεν πειράζει που έχουμε φύγει στις καμπύλες έξω από το βιβλίο :lol: και ότι θα πέσει ο ρυθμός του.

 

Έχει καμία σας τόσο λαιμαργο παιδάκι; όντως δεν πειράζει; :oops:

 

ΥΓ. Περιττό να σας πω ότι ο πρώτος παιδιατρος που πήγαμε μας είπε ότι αποκλείεται να καταφέρω να το θηλασω και φευγωντας μας εδωσε ένα κουτί σκονη :shock::shock: Και είναι από τους γνωστούς της δυτικής Θεσσαλονίκης τρομάρα του!

 

Καλησπερα κ να σου ζησει.σου γραφω απλως σαν μανουλα δεν εχω πολυ εμπειρια αλλα ουτε ειδικες γνωσεις.συγχαρητηρια για τον αποκλειστικο θηλασμο.πιστευω δε χρειαζεται να ανησυχεις.καποια στιγμη θα υπαρξει στασιμοτητα οπως ειπε κ ο παιδιατρος.τοτε να μην προβληματιστεις δε χορταινει κλπ.κ η μικρη μου κ ο ανηψιος μου(φορμουλα)κ ο αδερφος μου ηταν φαγανα μωρα,οχι τοσο αλλα ο αδερφος μου υπερβαρος σιγουρα.ουτως η αλλως τι να κανεις;διαιτα στο μωρο;ευχομαι να ειναι καλοφαγος κ στις στερες κ να μη σε παιδεψει

Link to comment
Share on other sites

Πως τα πάτε τώρα; Κανεις πρωινή άντληση;

 

Όχι πια... Το έκοψα...τόσες γυναίκες θήλασαν χωρις άντληση, τώρα θυλαζουμε μια χαρά και το βράδυ πριν κοιμηθεί... Το μονο θέμα μου ειναι οτι ειναι 8 μηνων και ξυπνάει 4 φορές την νύχτα για να φάει...σχεδόν ανα δίωρο...ειναι λογικό αυτό? θα το αντέξω... Τι να κανω? αλλα ειναι λογικό?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη σας αλλά και τις εμπειρίες σας γιατί είμαι λίγο προβληματισμενη. Έχουμε ενα αγοράκι 3 μηνων και δυο εβδομάδων το οποίο γεννήθηκε με καισαρική 40 εβδομαδων και δυο ημερών 4100kgr και από τη μέρα που ηρθαμε σπίτι θηλαζει αποκλειστικά χάρη σε αυτά που έχω διαβάσει εδώ και σας ευχαριστώ γι αυτό!

 

Από τότε βάζει δυο κιλά το μήνα και σήμερα που είναι 3.5μηνων είναι 9,600kgr και 70cm. Τη μέρα θηλαζει πολύ αποτελεσματικα κάθε 1.5ωρα και τη νύχτα κάθε 3-4 ώρες.

Ο προβληματισμος μου είναι ότι έχει πάρει πολύ βάρος (ευτυχώς και ύψος!). Ο γιατρός σε κάθε επίσκεψη λέει ότι δεν πειράζει που έχουμε φύγει στις καμπύλες έξω από το βιβλίο :lol: και ότι θα πέσει ο ρυθμός του.

 

Έχει καμία σας τόσο λαιμαργο παιδάκι; όντως δεν πειράζει; :oops:

 

ΥΓ. Περιττό να σας πω ότι ο πρώτος παιδιατρος που πήγαμε μας είπε ότι αποκλείεται να καταφέρω να το θηλασω και φευγωντας μας εδωσε ένα κουτί σκονη :shock::shock: Και είναι από τους γνωστούς της δυτικής Θεσσαλονίκης τρομάρα του!

 

να μην σε προβληματιζει καθολου!εδω κανουνε σαν τρελοι οι παιδιατροι να παρουν βαρος τα μωρα:D.και εμενα η μπουμπου μου τους πρωτους μηνες ηταν πολυ ψηλα στις καμπυλες αλλα ο ανιψιος μου ειχε ξεφυγει εντελως και στο υψος και στο βαρος.και τα 2 με αποκλειστικο θηλασμο.μετα παντως ειναι πιο αργοι οι ρυθμοι.επισης οταν θα αρχισει να περπαταει πανε αυτες οι διπλες που εχουν στα χερακια και στα μπουτακια!ζουληξε το οσο προφταινεις χεχεχε:D

Link to comment
Share on other sites

Όχι πια... Το έκοψα...τόσες γυναίκες θήλασαν χωρις άντληση, τώρα θυλαζουμε μια χαρά και το βράδυ πριν κοιμηθεί... Το μονο θέμα μου ειναι οτι ειναι 8 μηνων και ξυπνάει 4 φορές την νύχτα για να φάει...σχεδόν ανα δίωρο...ειναι λογικό αυτό? θα το αντέξω... Τι να κανω? αλλα ειναι λογικό?

 

Δόντια!!!!!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη σας αλλά και τις εμπειρίες σας γιατί είμαι λίγο προβληματισμενη. Έχουμε ενα αγοράκι 3 μηνων και δυο εβδομάδων το οποίο γεννήθηκε με καισαρική 40 εβδομαδων και δυο ημερών 4100kgr και από τη μέρα που ηρθαμε σπίτι θηλαζει αποκλειστικά χάρη σε αυτά που έχω διαβάσει εδώ και σας ευχαριστώ γι αυτό!

 

Από τότε βάζει δυο κιλά το μήνα και σήμερα που είναι 3.5μηνων είναι 9,600kgr και 70cm. Τη μέρα θηλαζει πολύ αποτελεσματικα κάθε 1.5ωρα και τη νύχτα κάθε 3-4 ώρες.

Ο προβληματισμος μου είναι ότι έχει πάρει πολύ βάρος (ευτυχώς και ύψος!). Ο γιατρός σε κάθε επίσκεψη λέει ότι δεν πειράζει που έχουμε φύγει στις καμπύλες έξω από το βιβλίο :lol: και ότι θα πέσει ο ρυθμός του.

 

Έχει καμία σας τόσο λαιμαργο παιδάκι; όντως δεν πειράζει; :oops:

 

ΥΓ. Περιττό να σας πω ότι ο πρώτος παιδιατρος που πήγαμε μας είπε ότι αποκλείεται να καταφέρω να το θηλασω και φευγωντας μας εδωσε ένα κουτί σκονη :shock::shock: Και είναι από τους γνωστούς της δυτικής Θεσσαλονίκης τρομάρα του!

 

Ουαου, σούπερ!!!!!!!!!!

Μην σε προβληματίζει! Οσο ενα μωρό θηλαζει αποκλειστικά αναπτύσσεται οσο ακριβώς πρέπει κι ειναι στη φύση του να αναπτυχθεί! Πίνει το κατάλληλο για το ανθρώπινο είδος γαλα οπότε δεν υπάρχει περιττή ανάπτυξη! Δεν υφίσταται παχυσαρκία στον αποκλειστικό θηλασμο, ενα μωρό μπορει να παιρνει 400 γρ ή 2 κιλα και να ειναι φυσιολογικό! Κάθε θερμίδα δεν παει χαμένη, θα αξιοποιηθεί απο τον οργανισμό οταν έρθει η ώρα με το μπουσουλημα, περπάτημα, τρέξιμο κτλ.

 

Απλα εχε στο νου σου οτι καποια στιγμή η πρόσληψη βάρους μπορει να φρενάρει λιγο ή πολυ κι οτι θα ειναι κατι απόλυτα φυσιολογικό, μπορει να υπάρξουν μήνες που δεν θα παρει καθόλου βάρος αλλα και παλι δεν υπάρχει λογος ανησυχίας εφόσον δεν εχεις επέμβει στον τροπο θηλασμού!

Καλή συνεχεια!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

update :

 

Τώρα είναι 6.5 μηνών και 12,5kg και 75cm , κάπως έπεσαν οι ρυθμοί του βάζει 1 κιλό το μήνα. Αρχίσαμε φρούτα (το προηγούμενο μήνα) και λαχανικά τώρα, όλα τα δέχεται με μεγάλη χαρά και όρεξη !

 

Αυτό που ήθελα να πω στις μανούλες που διαβάζουν και διάβασαν και τα προηγούμενα ποστ, ο καιρός περνάει γρήγορα και ο θηλασμός γίνεται πολύ εύκολος με το καιρό . Σκεφτείτε οτι έχω θήλαστρο και δεν ασχολούμαι γιατι θα φάω κανένα μισάωρο να το "προετοιμάσω" . Πλέον οι θηλασμοί μέσα στη μέρα είναι λίγοι 4-5 το πολύ . Τη νύχτα δε ξέρω, γιατί έχει το στήθος μου σαν πιπίλα (...) ειδικά τώρα με τα δόντια έχει τρελή ανησυχία και καμια φόρα δαγκώνει κιόλας (..............)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...