Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπέρηχος 5ος μήνας εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Είμαι στην 18η εβδομάδα κύησης και μεθαύριο έχω το καθιερωμένο μηνιαίο ραντεβού για την παρακολούθηση της εγκυμοσύνης. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ο υπέρηχος αυτός γίνει κολπικά ή επάνω από την κοιλιά. Πότε γίνονται κολπικοί υπέρηχοι στην εγκυμοσύνη; Επίσης, ο έλεγχος του τραχήλου πότε γίνεται; Έχω ακούσει για περιπτώσεις κοριτσιών που αποδείχθηκε ότι είχαν χαλαρό τράχηλο και έπρεπε οι κοπέλες να είναι προσεκτικές, αλλά αυτό πώς μπορείς να το καταλάβεις αν δεν κάνεις την εξέταση από την κόλπο; Μήπως από κάποιον μήνα και μετά σταματά ο υπέρηχος με το τζελ στην κοιλιά και γίνεται ενδοκολπικά; Αν ισχύει αυτό, από ποιο μήνα της εγκυμοσύνης ξεκινά;

 

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και κατά καιρούς μου δημιουργούνται απορίες τις οποίες δεν έχω την υπομονή να περιμένω το ραντεβού με τον γιατρό μου για να τις λύσω..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιο κορίτσι μπει στον κόπο να μου απαντήσει και εύχομαι σε όλες τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


daffodil

Συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου, ειχαμε μιλησει καποια στιγμη σε ενα προηγουμενο θεμα.

Παμε σχεδον μαζι, εγω βρισκομαι στην 17η εβδομαδα.

Κολπικο υπερηχο δεν κανουν καθολου, εκτος στην αρχη.

Τον τραχηλο μπορουν να τον υπολογισουν απο τον υπερηχο η με κολποδιαστολεα για μεγαλυτερη ακριβεια.

Στο Β επιπεδου σιγουρα τον μετρανε που τα μηχανηματα ειναι καλα.

 

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Λεμονιά! Σε θυμάμαι! Είσαι κι εσύ εγκυούλα; Συγχαρητήρια πολλά και ένα υπέροχο υπόλοιπο σου εύχομαι!

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, είναι πολλές οι ερωτήσεις που μου έρχονται στο μυαλό και όταν πηγαίνω στον γιατρό πολλές φορές πάνω στη συζήτηση ξεχνάω και κάποιες, παρόλο που τις σημειώνω..Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο ρε κορίτσι, με όλο το θάρρος και με συγχωρείς κιόλας, αλλά με την...τουαλέτα πώς τα πας;;;Εγώ ένα δράμα...Σήμερα νομίζω ότι είδα και λίγο αίμα κι έχω τρομοκρατηθεί...Σκέφτομαι να πω στον γιατρό μου να μου μειώσει λίγο τον σίδηρο.

 

Ελπίζω η δική σου εγκυμοσύνη να μην έχει τέτοιες...παρενέργειες...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

H δικη μου εχει αρκετες δυσκολιες, ειχα αποκολληση και ημουν κατω στο κρεβατι για 40 ημερες. Τωρα εχω επανελθει στη δουλεια αλλα ειναι καθιστικη . Δεν κανω τιποτο αλλο.

Γενικα φοβαμαι αρκετα, νιωθω οτι εχω και συσπασεις δεν ειμαι και σιγουρη εαν ειναι μετεωρισμος η συσπασεις.

Το Σαββατο μαλλον θα παω στο γιατρο και θα τον ρωτησω.

Σχετικα με αυτο που ρωτας δεν εχω τοσο εντονο προβλημα αν και εχω δυσκοιλιοτητα. Με καλη διατροφη λυνεται το θεμα. Ισως και ο σιδηρος να στο προκαλει. Ρωτησε τον οπωσδηποτε.

Αμνιοπαρακεντηση εχεις κανει η εκανες ενα απο τα καινουρια μη επεμβατικα τεστ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

daffodil γεια σου με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου..επειδη παρακολουθω τις συζητησεις που εχεις κανε8ι στο παρελθον με ολο το θαρρος η συλληψη σου εγινε με σπερματεγχυση ή φυσιολογικα?ειμαι στην φαση πριν την σπερματεγχυση με ανεξηγητη υπογονιμοτητα καθως οι εξετασεις μας ειναι φυσιολογικες..εχεις να μου συστησεις κατι ή καποια εξεταση να κανω?σε ευχαριστω εκι των προτερων.συγγνωμη που ειμαι σε λαθος τοπικ:oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!!

Με το καλο!!!

Μονο στο τελος τελος της εγκυμοσυνης θα σε δει κολπικα! Ισως και μονο στην γεννα!

Εκτος ΑΝ δει πως ειναι αρκετα κοντός, εχεις συσπασεις ή δεις αιμα....

Σε αυτες τις περιπτωςεις θα σε δει απο κατω για ποιο σίγουρα!!! :wink:

Θα ειναι για καλο ομως!

Εμένα με κοιτούσε απο τον 7ο και μετα με υπερηχο αλλα και με το χερι για να δει αν εχει ανοίξει ο τραχηλος και ποσο... Γιατι ειχα συσπασεις!

Να ξερεις πως απο την κοιλια ειναι δυςκολο να δει ακριβως εμένα ειδικα ειχε το κεφαλι μεσα στην λεκανη μου απο νωρίς και ηταν ακομη πιο δυςκολο!!!

Αφου ουτε να το ζυγίσει σωστά δεν μπορούσε!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας εγκυμονούσες.

Είμαι στο 5ο μήνα και χτες μόλις έκανα τον μεγάλο υπέρηχο (Β επιπέδου) ο οποίος κράτησε πάνω από 1 ώρα και κόστισε 150 ευρώ. Ο γιατρός μου, μου είπε ότι η μήτρα μου είναι μικρή και δεν αφήνει το παιδί να κινηθεί εύκολα με αποτέλεσμα να κάνει δύσκολη τη δουλειά του και προκειμένου να δει το παιδί όπως πρέπει στον υπέρηχο, να πιέζει και να κουνάει συχνά τη κοιλιά μου με το μηχάνημα του υπερήχου για να αλλάξει το παιδί στάση. Είναι φυσιολογικό αυτό; Επίσης υπάρχει καμία που να είχε παρόμοιο πρόβλημα (μικρή μήτρα) ; Εμένα το μόνο που μου είπε ότι μπορώ να κάνω για να μεγαλώσει το μέγεθος της μήτρας είναι ξεκούραση, αν και ήδη ξεκουράζομαι πολύ! Στον υπέρηχο είδα κάτι σαν γρομπαλάκι το οποίο μου εξήγησε ότι είναι οι συσπάσεις, τις οποίες όμως εγώ δεν αισθάνομαι σε καθημερινή φάση συχνά. Μόνο πετρώματα στη κοιλιά έχω που και που. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εγκυμονούσες.

Είμαι στο 5ο μήνα και χτες μόλις έκανα τον μεγάλο υπέρηχο (Β επιπέδου) ο οποίος κράτησε πάνω από 1 ώρα και κόστισε 150 ευρώ. Ο γιατρός μου, μου είπε ότι η μήτρα μου είναι μικρή και δεν αφήνει το παιδί να κινηθεί εύκολα με αποτέλεσμα να κάνει δύσκολη τη δουλειά του και προκειμένου να δει το παιδί όπως πρέπει στον υπέρηχο, να πιέζει και να κουνάει συχνά τη κοιλιά μου με το μηχάνημα του υπερήχου για να αλλάξει το παιδί στάση. Είναι φυσιολογικό αυτό; Επίσης υπάρχει καμία που να είχε παρόμοιο πρόβλημα (μικρή μήτρα) ; Εμένα το μόνο που μου είπε ότι μπορώ να κάνω για να μεγαλώσει το μέγεθος της μήτρας είναι ξεκούραση, αν και ήδη ξεκουράζομαι πολύ! Στον υπέρηχο είδα κάτι σαν γρομπαλάκι το οποίο μου εξήγησε ότι είναι οι συσπάσεις, τις οποίες όμως εγώ δεν αισθάνομαι σε καθημερινή φάση συχνά. Μόνο πετρώματα στη κοιλιά έχω που και που. Ευχαριστώ

 

 

εννοει οτι εχεις ανατομικη ανωμαλια μητρας?? πχ μονοκερη?? οι μονοκερες ειναι μικρες μητρες και ειναι κατι το οποιο δεν φαινεται στους υπερηχους,παρα μονο με υστεροσκοπιση ή υστεροσαλπιγγογραφια...επισης η μητρα μεγαλωνει οσο μεγαλωνει το μωρο,δεν ξερω που κολλαει η ξεκουραση για το μεγεθος, περα απο το γεγονος,οτι ισως πρεπει να προσεχεις περισσοτερο για να μην εχεις πιθανο προωρο τοκετο...

καλη συνεχεια σου ευχομαι

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...