Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νεογεννητο και ζωα... τι κανουμε??


Recommended Posts

Ωχ, πολλά μαζί θα του έρθουν... Πόσοι μήνες είναι από τη μετακόμιση μέχρι τη γέννα; Ακόμα και 2 μήνες αρκούν για να προσαρμοστεί το σκυλάκι, βέβαια κατ'αρχήν στη μετακόμιση και το καινούργιο μέλος (τον μπαμπά για αρχή). Και μόλις συνηθίσει, σιγά σιγά θα το προετοιμάσεις και για το μωρό.

Ναι, αν δεν τους κάνεις σωστή γνωριμία και νιώσει το σκυλί ότι χάνει τα προνόμιά του εξ'αιτίας του παιδιού, μπορεί να αγριέψει στο μωρό. Γι'αυτό και δεν τους αφήνεις ποτέ μα ποτέ μόνους τους, τουλάχιστον στην αρχή, μέχρι να σιγουρευτείς ότι το έχει αποδεχτεί. Γι'αυτό φρόντισε να του τα πάς σταδιακά και να το εξοικειώσεις με την καινούργια του ζωή (δηλαδή, δεν θα ανεβαίνεις στα κρεβάτια, πχ, ή δεν θα τρέχεις μέσα στο σπίτι) και ό,τι δεν θέλεις να κάνει όταν γεννηθεί το μωρό, καλό είναι να το φροντίσεις πριν γεννήσεις.

 

 

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου...θα μετακομίσουμε όταν θα είμαι 6 μηνών κάπου οπότε θα έχει χρόνο να προσαρμοστεί στο σπίτι και στον άντρα μου (τον ξέρει μεν, αλλά όχι σαν δεύτερο αφεντικό του που θα γίνει). Προσπαθώ από τώρα βέβαια να τον βγάζει μόνος του βόλτα και τα σχετικά αλλά σαν να υπάρχει μια ένταση! Γενικά δεν τα πάει καλά με τα μωράκια προσπαθώ από τώρα να το βάζω με το βαφτιστήρι μου ή με τα γειτονάκια αλλά εκνευρίζεται! Το είχα πάντα και σαν ''παιδάκι''... τι να πω μακάρι να τα πάνε καλά!:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχουμε και εμεις το Γουφάκο μας εδώ και 4 χρόνια! Το βρήκαμε στο δρόμο και το κάναμε μέλος της οικογένειάς μας! Πρίν 4,5 μήνες που ήρθε ο πριγκιπας μας στη ζωή τον υποδέχτηκε όλο περιέργεια! Τώρα κάθε απόγευμα που γυρνάμε στο σπίτι, πρώτα φιλάει τα ποδαράκια του μωρού και μετά χαιρετάει εμάς!

Δεν σκεφτήκαμε ούτε δευτερόλεπτο να αποχωριστούμε το σκυλάκι μας! Ναι εντάξει και εμένα γαυγίζει με το παραμικρό που ακούει, και μένουμε και δίπλα σε νηπιαγωγείο που τα παιδιά παίζουνε όλη μερα, αλλά ο μικρός μας ΄τον έχει συνηθήσει πια!! Είμαι πολύ χαρούμενη που ο γιός μου θα μεγαλώσει μαζί με τον γουφάκο!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα κι από μένα! Σε περίπου 1,5 μήνα θα έρθει η κορούλα μας! Στο σπίτι μας έχουμε εδώ και 7 χρόνια μια μικρόσωμη σκυλίτσα. Όλα αυτά τα χρόνια την έχω πάντα εμβολιασμένη κι αποπαρασιτωμένη. Στο τέλος του μήνα πάμε για κούρεμα. Κοιμάται μαζί μας στο κρεβάτι. Το σπίτι μας είναι 60 τ.μ. Δεν έχω δωμάτιο για το μωρό, άρα δεν υπάρχει δυνατότητα για να περιορίσω ένα χώρο.

 

Πειράζει αν η κούνια είναι στον ίδιο χώρο το βράδυ;

Και στο σαλονάκι να τη βάλω, εκεί καθόμαστε όλη μέρα και έρχεται μαζί μας και η σκυλίτσα.

 

Εννοείται ότι αλλάζω παιδίατρο αν μου πει να τη διώξω από το σπίτι. Αυτό δεν το συζητάω καν! Είναι οικογένειά μου και δε σηκώνω κουβέντα!

 

Υπάρχει περίπτωση να μου πει να μην είναι στον ίδιο χώρο;;;:cry::cry::cry::cry:

JXShp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα! Σε περίπου 1,5 μήνα θα έρθει η κορούλα μας! Στο σπίτι μας έχουμε εδώ και 7 χρόνια μια μικρόσωμη σκυλίτσα. Όλα αυτά τα χρόνια την έχω πάντα εμβολιασμένη κι αποπαρασιτωμένη. Στο τέλος του μήνα πάμε για κούρεμα. Κοιμάται μαζί μας στο κρεβάτι. Το σπίτι μας είναι 60 τ.μ. Δεν έχω δωμάτιο για το μωρό, άρα δεν υπάρχει δυνατότητα για να περιορίσω ένα χώρο.

 

Πειράζει αν η κούνια είναι στον ίδιο χώρο το βράδυ;

Και στο σαλονάκι να τη βάλω, εκεί καθόμαστε όλη μέρα και έρχεται μαζί μας και η σκυλίτσα.

 

Εννοείται ότι αλλάζω παιδίατρο αν μου πει να τη διώξω από το σπίτι. Αυτό δεν το συζητάω καν! Είναι οικογένειά μου και δε σηκώνω κουβέντα!

 

Υπάρχει περίπτωση να μου πει να μην είναι στον ίδιο χώρο;;;:cry::cry::cry::cry:

 

Στον ιδιο χωρο δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.Εκει που θα προβληματιστεις λιγο στην αρχη και για κανα δυο μηνες ειναι το κρεβατι.Καλο ειναι να του μαθεις να μην κοιμαται στο κρεβατι σας απο τωρα γιατι στην αρχη το μπεμπε θα ειναι πολυ ευαισθητο σε ολα!!!Μπορει να χρειαστει να παρεις μαζι σου το μωρο και το σκυλακι χωρις να το θελει να το πατησει ή κατι τετοιο.Εγω πχ που εχω γατες με πειραζε μονο μην τα γρατσουνησουν κατα λαθος αφου ειχα διαπιστωσει οτι τα γατια μου εχουν θετικες διαθεσεις.

ΠΧ θα παρακολουθησεις το σκυλακι πως αντιδραει με το μωρο και αν συμφωνεις με το κρεβατι θα του το μαθεις απο τωρα να μην ανεβαινει.Παρολα αυτα την ακρη θα την βρεις ...καλη διαθεση να υπαρχει για τα ζωακια μας!!

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς είναι υπάκουο σκυλάκι, μας αγαπάει πολύ και ευτυχώς είναι και μικροσωμούλα (8,5 κιλά). :mrgreen:

 

Την είχαμε κατεβάσει λίγο καιρό όταν το μάθαμε και αμέσως το έμαθε!:-P

JXShp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου και με το καλο να ερθει το μωρακι σου!εχω και γω ενα σκυλο 15κιλα και ανεβαινε κανονικα στο κρεββατι μου (στα ποδια βεβαια)οταν ο μπεμπακος μας ηταν 20ημερων.δεν τον αφηνα να τον γλυφει ή να τον ακουμπαει.μου εδωσε απιστευτη δυναμη κατα τον θηλασμο(με τα ποδια χαιδευα το σκυλακι και στα χερια ειχα το μωρακι) και τον πρωτο καιρο με το μωρο που ηταν ολα δυσκολα!τωρα το μωρακι μου ειναι4μηνων και δεν εχει κολλησει τιποτα.εννοειται το σκυλακι μο ειναι εμβολιασμενο ,πλυμενο κτλ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας και απο μενα.εχω μια απορια.η στεφανια μου ειναι 2 μηνων και επειδη εργαζομαι την κραταει καθε πρωι η πεθερα μου.στο σπιτι της εχει ενα πιτς πομερανιαν(μικροσωμο περιπου 7 κιλα) σκυλακι 4 ετων.ειναι πολυ φιλικο αν και ζηλευει λιγακι.το εχω αφησει να μυρισει τη μικρη και να γλειψει το πατουσακι της αλλα εδειξε ταση να πηδηξει πανω της οσο την ειχα αγκαλια.υπαρχει καποιος τροπος να καταλαβω αν το εκανε με ταση επιθετικη????ειναι πεντακαθαρο σκυλι πληρως εμβολιασμενο και αποπαρασιτωμενο.βγαινει εξω μονο για τουαλετα.δε με τρομαζουν οι αλλεργιες.οταν μπαινουμε στο σπιτι εχει παντα τη ταση να πηδει πανω μας και αν δεν της μιλησουμε φρικαρει λιγο....να την φερω σε πιο στενη επαφη ή οχι ακομα??????????:?

Link to comment
Share on other sites

Πως ορμησε; ειχε τα αφτια προς τα πισω; γρυλιζε; αν οχι και αν κουνουσε ουριτσα ( το πιο πιθανο) τοτε το εκανε για να παιξει. Δε νομιζω οτι υπαρχει λογος ανησυχιας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 7 months later...

Γεια σας!!!!

Σε λίγες μερες η μπέμπα μας γινεται 2 μηνων :-)

Εχω εναν γατο εδω και 3 χρονια και απο τοτε που γεννήθηκε το μωρο μενει με την μαμα μου ο γατος μας!

Πλεον ομως δεν θελει να τον κρατήσει ( πραγμα που με στεναχωρεί πολυ )

Ειχα σκοπό να τον παρω ξανα σπιτι μας οταν θα μεγάλωνε λιγο το μωρο αλλα πλεον με πιέζουν να τον παρω και να τον δωσω! :-/

Εγω ομως δεν θελω να τον δωσω αλλου γιατι δεν εχω κανέναν που να ειμαι ΣΙΓΟΥΡΗ πως θα τον εχει οπως εγω και θα τον αγαπαει αλλα και επειδη εχω δεθει μαζι του!

Εχω ομως κάποιους προβληματισμούς!!!

1. Ειναι περσιας με μακριά τρίχα και καναμε μηνες να καθαρίσουμε ρουχα και σπιτι, αυτοκίνητο μεχρι να γεννηθεί το μωρο!

Θα γινει παλι χαλια το σπιτι!

2. Δεν τον εμπιστεύομαι μονο με την μικρη και δεν μπορω να τον εχω απομονωμένο οταν δεν ειμαι παρόν!

Αν ορμήσει; Δεν ξερω.....

Επισης δεν ειναι στειρωμένος και κάποιες περιόδους ουρλιάζει τα βραδιά αλλα εκτος αυτού αν του κλείσω την πορτα θα την γρατσουναει ολο το βραδυ!!!

Υπάρχει λύση;

Τι να κανω;

Να τον κούρεψω και συχνή κουρα ομορφιάς και να τον στειρώσω;

Θα ειναι σίγουρα ήρεμος μετα;

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χριστίνα, καλημέρα και να σου ζήσει η μικρη σου!

Ο γάτος αστείρωτος σε τετοια ηλικια ειναι απόλυτα λογικό να εμφανίζει αλλοπρόσαλλη συμπεριφορά, να ουρλιαζει, να μαρκάρει με ούρα το χωρο, κλπ, θα μπορούσε να εχει γινει και επιθετικός λογω ορμονών και μονο. Αυτο θα επρεπε να στο ειχε πει και ο κτηνιατρος χρονια τωρα. Κατα τη γνώμη μου πρεπει να τον στειρώσεις για να ηρεμήσει το ζωντανο και θα δεις οτι οσο καταλαγιάζουν οι ορμόνες του θα γινει και πιο ησυχη η συμπεριφορά του.

Γατα και μωρο συμβιώνουν μια χαρα, αν διαβάσεις το θεμα απο την αρχή θα το δεις. Εγω με δυο μωρα κ δυο γατες ποτε δεν ειχα θεμα επιθετικότητας, ισα ισα που απο μια ηλικια και μετα πρεπει να προστατεύεις τη γατα απο τύψος αγαρμπος χειρισμούς των παιδιών. Αν υπαρχει ενα γατόδεντρο ψηλό να μπορει να κοιμαται και να βριςκει την ησυχία του και να ακονίζει και τα νύχια του, θα ηταν το ιδανικό. Συνεχίζεται...

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οι περσικές γατες ειναι ιδιαίτερα απαιτητικές σε χτένισμα, κανονικά θέλουν καθημερινό για να μην κανουν κόμπους και να μη μαδανε υπερβολικά. Επισης, θέλουν καθε μερα καθάρισμα στα ματια. Αν μπορεις να τα προσφέρεις αυτα, σε συνδυασμό με μια στοιχειώδη καθαριότητα στο σπίτι, θα είστε μια χαρα απο τριχα. Αν ο γάτος μαδαει υπερβολικά τοτε μαλλον πρεπει να δεις τι τροφή τρωει και αν χρειαζεται καποια καλύτερης ποιότητας. Μια γατα που δεν τρέφεται σωςτα ειναι λογικό να μαδαει. Επισης, βοηθάει πολυ το στεγνωτήριο για το καθάρισμα των ρούχων απο τις τρίχες.

Τέλος, επειδη μαλλον εισαι νεαρή μανούλα, σου λέω με αγαπη οτι πλέον η οικογένεια σου εισαι εσυ, ο σύντροφος σου, το μωρο και ο γάτος, εάν τον θέλετε. Οι υπόλοιποι ειναι τρίτοι και δεν ξέρουν τι ειναι το καλυτερο για τη δική σου οικογένεια. Οπως εισαι υπεύθυνη για τη ζωή του μωρου σου, ετσι εισαι και υπεύθυνη για το γατο σου που δεν μπορει να φροντίσει τον εαυτό του. Αν αφήσεις τους τρίτους να ανακατεύονται, θα συνεχίσουν να το κανουν και με αλλα πραγματα. Το αν θα θηλάσεις, το τι θα τρωει το μωρο, η λίστα ειναι ατελείωτη και γράφω ως παθούσα. Αν εχεις τη συμπαράσταση του συντρόφου σου, ολα ειναι δυνατά. Το μωρο σου θα μεγαλωσει ευτυχισμένο συντροφιά με ενα ζωάκι, δεν υπαρχει πιο τρυφερό πράγμα. Εγω βλεπω τα παιδια μου με τη γατα καθε μερα και τα χαίρομαι, ο μεγαλος παιζει και το μωρο κανει απίστευτες χαρές μονο που την κοιτάει. Δεν θα το μετανιώσεις. Απλα θελει αποφαση, ψυχραιμία και καλη οργάνωση στο θεμα της φροντίδας και της τρίχας. Ο,τι χρειαστείς στείλε μου προσωπικο μήνυμα, εχω φίλες με περσικά και θα χαρώ να σε βοηθήσω.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα κι εγώ για να πω ότι η Χρύσα έχει δίκιο σε όλα. Πάρε τον γάτο σου στο σπίτι και στείρωσε τον, έπρεπε να το έχει προτείνει ο κτηνίατρος από καιρό. Ναι μπορείς να τον κουρέψεις. Μπροστά στα οφέλη που θα πάρετε εσείς και το μωρό σας, τι είναι οι τρίχες. Και να θυμάσαι πολλοί θα πουν γνώμες αλλά ο μόνος αρμόδιος για την παθοφυσιολογία του ζώου και το πως μας επηρεάζει, είναι ο κτηνίατρος.

Link to comment
Share on other sites

:D

Γεια σας!!!!

Σε λίγες μερες η μπέμπα μας γινεται 2 μηνων :-)

Εχω εναν γατο εδω και 3 χρονια και απο τοτε που γεννήθηκε το μωρο μενει με την μαμα μου ο γατος μας!

Πλεον ομως δεν θελει να τον κρατήσει ( πραγμα που με στεναχωρεί πολυ )

Ειχα σκοπό να τον παρω ξανα σπιτι μας οταν θα μεγάλωνε λιγο το μωρο αλλα πλεον με πιέζουν να τον παρω και να τον δωσω! :-/

Εγω ομως δεν θελω να τον δωσω αλλου γιατι δεν εχω κανέναν που να ειμαι ΣΙΓΟΥΡΗ πως θα τον εχει οπως εγω και θα τον αγαπαει αλλα και επειδη εχω δεθει μαζι του!

Εχω ομως κάποιους προβληματισμούς!!!

1. Ειναι περσιας με μακριά τρίχα και καναμε μηνες να καθαρίσουμε ρουχα και σπιτι, αυτοκίνητο μεχρι να γεννηθεί το μωρο!

Θα γινει παλι χαλια το σπιτι!

2. Δεν τον εμπιστεύομαι μονο με την μικρη και δεν μπορω να τον εχω απομονωμένο οταν δεν ειμαι παρόν!

Αν ορμήσει; Δεν ξερω.....

Επισης δεν ειναι στειρωμένος και κάποιες περιόδους ουρλιάζει τα βραδιά αλλα εκτος αυτού αν του κλείσω την πορτα θα την γρατσουναει ολο το βραδυ!!!

Υπάρχει λύση;

Τι να κανω;

Να τον κούρεψω και συχνή κουρα ομορφιάς και να τον στειρώσω;

Θα ειναι σίγουρα ήρεμος μετα;

 

 

Καλημέρα

 

Έχω δύο γατες, η μια Περσική . Την κουρεύω δυο φορες το χρόνο (όχι χειμώνα) αφού η κακομοιρα ταλαιπωρείται απο την πολυ τρίχα η οποία θέλει τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα χτένισμα κ τώρα με το μωρό δεν προλαβαίνω! Επίσης εκτός απο τα εμβόλια που κάνω, κάθε μήνα της βάζω μια αμπούλα για τα πάρασιτα.

Σαφώς κ να κρατήσεις την γάτα η οποία είτε αρσενική είτε θηλυκη πρεπει να στειρωθεί επειγόντως!!!! Ο μικρός κάθε φορά που έρχεται η γάτα κοντά του τρελαίνεται απο την χαρά του! Ότι καλύτερο για ένα παιδί να μεγαλώνει κ να έχει κοντά του κ ένα ζωάκι, αν είναι εφικτό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας και παλι!!

Εχω νεα!!!

Πηγαινουμε σπιτι μας....

Εγω ο αντρας μου η μπεμπα μας και ο γατος μας!

αντε να δουμε πως θα παει...

θα κανονισω απο βδομαδα κουρεμα και κοψιμο νυχιων.

σημερα θα τον κανουμε μπανιο, του καναμε μια φορα τον μηνα περιπου.

επισης παρατηρησα πως φοβαται πολυ την μικρη δεν πλησιαζει και τρομαζει οταν κλαιει....

Σε μια βδομαδα θα ερθει η κουνια μας γιατι ως τωρα κοιμαται σε καλαθουνα και θελω να βρω προστατευτικο για να μην μπορει να μπει ο γατος... υπαρχουν τετοια;

Εκτος απο ψυλλους μπορει να εχει κατι αλλο ο γατος κακο για το μωρο;

εμβολιο κανει μια φορα το χρονο.

Η μικρη θα κανει το πρωτο της εμβολιο την δευτερα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά κι από εμένα και να σου ζήσει η μικρούλα σου! Καλώς ήρθατε όλοι μαζί λοιπόν στο σπιτικό σας!

Να μην ανησυχείς για τίποτα, όλα καλά θα πάνε!

Μπράβο που τον κράτησες τον γατούλη σου, μόνο καλό θα κάνει στο μωράκι σου! (διάβαζα κι ότι στην Αμερική συνταγογραφούν οι γιατροί να πάρεις ζωάκι για να μεγαλώσει σωστά το παιδί).

Κι εμένα είναι 5 μηνών ο μικρός μου και έχω μαζί μας και τις 3 μας γάτες (ο ένας αρσενικός και άγριος). Κι εμένα τον φοβούνται λίγο μα ενώ τους είχε δωθεί η ευκαιρία να τον γρατζουνίσουν δεν έκαναν τίποτα. Το ένστικτο των ζώων με τα παιδιά είναι μαγικό... Αρκεί να μην επέμβουμε εμείς με φοβίες και εντάσεις. Μόνο μην ξεχνάς να τον χαϊδεύεις κι αυτόν...χιχι.

Όσο για την κούνια του... ¨Οταν λείπει το μωρό μας από την κούνια, πάει και κοιμάται ο γάτος... την κρατάει και ζεστή...χιχι

Έχε απλά την προσοχή σου τώρα στην αρχή και θα δείς... θα δικαιωθείς για την επιλογή σου. Να είσαι καλά!

:D
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Ειναι ησυχος και παρατηρει τα παντα γουργουριζει ευτυχως τρωει πολυ καλα βεβαια κοιμαται στο σπιτακι του πραγμα που δεν εκανε ποτε ισως φταιει η διαμονη του στη μαμα μου 2 μηνες ενω την παρακαλουσα να τον προσεχει οσο μπορει εκεινη δεν το εκανε τον αφησε στην γιαγια μου που ειναι μεγαλη και δν κινειται ευκολα και συνηθως τον ειχαν δεμενο στην αυλη με λουρακι.

Γι αυτο και επρεπε επειγοντως να τον παρω...

Τον τελευταιο καιρο ηταν ελευθερος βεβαια σ`ολο το σπιτι...

τεσπα!

Το πρωι πηγα τον χαιδεψα ηταν χαρουμενος τριβοταν στα ποδια μου του εβαλα γαλα να πιει γιατι τρελαινεται και θα του αγορασω κονσερβακια και γιαουρτι που κανει σαν τρελος!!!!

Ελπιζω να μην αισθανεται ασχημα τον αφησα να μας πλησιασει αλλα χαιδευτκε στα χερια μου και κοιταξε λιγο το μωρο αλλα το φοβαται.

τον κρατουσα και πανω απο την καλαθουνα οταν κοιμοταν αλλα μαζευοταν τον χαιδεψα και τον αφησα...

Εχει αδυνατισει λιγακι γι αυτο αναφερω το οτι τρωει , αν και ποτε δεν ετρωγε πολυ!

Αυτα...

Πειραζει που την νυχτα τον εχω στο μισο σπιτι και κλεινω την κρεβατοκαμαρα ;

μεχρι να παρουμε κουνια..

48 τμ ειναι το σπιτι :-P.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, μια χαρά φαίνονται όλα... Δώσε χρόνο όπως κάνουμε με όλα σε κάθε νέα αρχή. Καθόλου δεν πειράζει που το κλείνεις το μισό σπίτι. Κι οι γάτες θέλουν το δικό τους χώρο γενικά.

Σίγουρα βέβαια όταν γνωριστεί καλά με το μωρό, θα κοιμάστε όλοι μαζί αγκαλιά και μια χαρά όλα.

Μα όπως σου είπαν και οι προηγούμενες κοπέλες, μην ξεχάσεις να τον στειρώσεις... Θα είναι καλό και για τον ίδιο το γατούλη...

:D
Link to comment
Share on other sites

Ναι για το στειρωμα ειχα λαθος οδηγίες ομως...

Πχ. "Γιατι να του κανεις τέτοιο κακο;"

 

Για τη στείρωση, η οποία ειναι ιατρική πράξη, αρμόδιος να πει αν ειναι τέτοιο κακό ειναι ο κτηνιατρος. Και ναι, ειναι μια παρεμβατική πράξη ενάντια στη φύση του ζώου, αλλα η γατα στο διαμέρισμα ειναι επισης μια παρέμβαση στη φύση, η γατα στην πόλη με συνεχή φωτισμό και τροφη ειναι επισης μια παρέμβαση στη φύση γιατι εχει πολυ περισσότερους οίστρους απο οτι εχει η γατα στο βουνό, κλπ κλπ.

Γενικα παντα επιλέγουμε με βάση τα δεδομένα που εχουμε. Στην προκειμένη περίπτωση η στείρωση ειναι το μικρότερο κακό νομιζω, αν θελουμε να εξασφαλίσουμε μια μακρά κ ήρεμη ζωή στο ζώο.

Σε καθε περίπτωση, το συζητάς με τον κτηνίατρο, διαβάζεις λιγο στο ιντερνετ (υπαρχουν δυο τουλαχιστον ελληνικά φορα για γατες με σχετική αρθρογραφία ) και αποφασίζεις. :)

Σημασία εχει οτι είστε παλι μαζι! Τα υπόλοιπα θα τα βρείτε στην πορεία!

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα να ρωτήσω να μου πείτε την γνώμη σας. Έχω ένα μωράκι 4,5 μηνών και θέλω να πάρω σκυλάκι. Να σημειώσω ότι έχω μεγαλώσει με σκυλιά και μέχρι τους 3 μήνες του μωρού ήμασταν με τα σκυλάκια μας. Τώρα όμως μετακόμισα στο σπίτι μου και θέλω να πάρω ένα σκυλάκι να μεγαλώσει μαζί με το μωρό. 

Η απορία μου λοιπόν είναι η εξής. Εάν πάρω σκυλάκι θα το βγάζω έξω για βόλτα. Επίσης σε λίγο καιρό η μικρή μου θα μπουσουλάει. Τι θα πρέπει να προσέχω με τα πατουσάκια του σκυλιού και πως θα πρέπει να προσέχω και επίσης είναι τόσο κακό να μπουσουλάει η μικρή και να πατάει και το σκυλάκι στον ίδιο χώρο μέσα στο σπίτι?

Εάν κάτι δεν καταλάβατε έτσι πως τα έχω γράψει ρωτήστε με. Ευχαριστώ πολύ!

Επεξεργάστηκαν by Ariadni27Angy8
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται κ τι σκύλο σκέφτεσαι να πάρεις. Μεγάλα σκυλιά μεγάλα σκ@τ@ λέω εγώ κ το λέω κυριολεκτικά.
Δεν είναι όλα τα σκυλιά φιλικά με τα παιδιά αν και θα μεγαλώσουν μαζί και θα ναι αγαπημένοι. Εγώ έχω ένα μαλτεζάκι από πριν γεννηθεί το παιδί μου. Το δικό μου σκυλί σαν ράτσα δε γουστάρει τα μικρά παιδιά. Με τον γιο μου έχουν σχέση αγάπης-συμφέροντος! Αυτός την κυνηγάει γιατι την αγαπάει (θέλει να τη χαϊδέψει ρίχνοντας της μπάτσες,τραβώντας τ αφτιά της κ την ουρά!!!), αυτή λούης και τον πλησιάζει μόνο όταν έχει κέφια, όταν προσπαθεί να μας δείξει πως είναι καλή και όταν τρώει για να την ταΐσει(όλα αυτά με αντανακλαστικά νίτζα-για να ξεφύγει άν χρειαστεί). Ζει πολύ αρμονικά μαζί του αλλά μόνο στο φαγητό είναι κολλητάρια, προς το παρόν. Δεν έκανα τπτ διαφορετικό με την καθαριότητα του σκυλιού μετά το μωρό. Όταν το είχα νεογέννητο το μωρό το πρόσεχα από τα πάντα ούτως ή άλλως και στην πορεία χαλάρωσα με πάντα. Πλέον "τρώνε από το ίδιο πιάτο". Το μωρό σου θα εκτεθεί πολύ σύντομα σε όλα αυτά που έχει το σκυλί, στο ίδιο το σκυλί δεν αλλάζει κάτι στο πάτωμα, δλδ και στον καναπέ θα αράζει το σκυλί και στον αέρα υπάρχει το σκυλι. Το μωρό σου δεν είναι τόσο μικρό και δεν έχεις να φοβάσαι κάτι. Εγώ μέχρι να γεννήσω κοιμόμουν μαζί με τη φιλενάδα μου τώρα κοιμάται από δίπλα στο κρεβατάκι της και μας συνοδεύει κάποιες φορές μόνο αν κοιμηθούμε σε άλλο κρεβάτι με το μωρό π.χ στη γιαγιά μας.Η υγιεινή του σκυλιού σε νορμαλ επίπεδο σε καλύπτει. Όπως κ η υγιεινή του παιδιού, όταν κυκλοφορεί έτσι κ αλλιώς θα πιάνει τα πάντα κ ολα τα υπόλοιπα δεν είναι πιο καθαρά απ' το σκυλί. Πριν φάτε πχ θα πλένετε χέρια εξάλλου. Όσο είναι μικρό το σκυλί και το μωρό και δεν έχουν σωστή κρίση προσέχεις τα περιττώματα λίγο περισσότερο σε σχέση με πιο μετά.


Η σκυλίτσα μας ανήκει στην "αλλόκοτη" οικογένειά μας!

 

Να προσθέσω πως εννοείται δεν αφήνουμε μόνο του μωρό με σκυλί- ένα κουτάβι μπορεί παίζοντας να τραυματίσει το μωρό ή να "κινδυνεύει" το σκυλί απ' το μωρό όπως γίνεται με μας. Με τον καιρό θα μάθουν να συμπεριφέρονται σωστά κ οι δυο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...