Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε παιρνει θεση το μωρό?


Recommended Posts

καλημέρα,

έκανα εχτές NST και θα έκανα και κολπική εξέταση αλλα η μπέμπα δεν έχει γυρίσει ειμαι στη 37 εβδομαδα.Ο γιατρος μου είπε οτι λόγω βάρους και ογκου του μωρου δεν θα γυρισει τωρα ειναι παρα πολυ δυσκολο οποτε παω για Κ.Τ.Καλυτερα χειροτερα? δεν ξερω απλα να βγει καλα θελω....

 

 

Μια απο τα ιδια. μαλλον δικιο εχει ο γιατρος σου. Και εμενα για καισαρικη προγραμματισμενη με παει. Ο μπεμπης μου ειναι εγκαρσιος. Μεχρι τον 6ο μηνα ηταν κεφαλικος. Μαλλον κατι δεν του αρεσει με τη λεκανη μου απο οσο καταλαβα. Τι να κανουμε... Το μονο που με προβληματιζει ειναι επειδη ο δικος μου ειναι λιγο μικρουλης το ποτε θα πρεπει να τον βγαλουμε. Ουτε νωρις ουτε αργα. Προσανατολιζομαστε για 38 ακριβως. Εσας σας ειπε?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμενα η πρωτη απο την β'επιπεδου με το κεφαλι κατω και τελικα κτ στις 36 εβδομαδες.τωρα στη 2η παλι απο την β'επιπεδου κατω και στις 37 εβδομ.ο γιατρος ειπε οτι πηρε θεση.σημερα παλι ραντεβου(39+3) να δουμε τι θα μας πει

Link to comment
Share on other sites

εμενα η πρωτη απο την β'επιπεδου με το κεφαλι κατω και τελικα κτ στις 36 εβδομαδες.τωρα στη 2η παλι απο την β'επιπεδου κατω και στις 37 εβδομ.ο γιατρος ειπε οτι πηρε θεση.σημερα παλι ραντεβου(39+3) να δουμε τι θα μας πει

 

 

να εχω ελπιδες δηλαδη? πηρε θεση στην 37 εβδομαδα? μηπως ξερεις τι βαρος ειχε τοτε?

 

Γιατι στην 1η εκανες καισαρικη στις 36 εβδομαδες? δεν ηταν νωρις?

 

σορυ για τον καταιγισμο ερωτησεων αλλα με καιει το θεμα...:oops:

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

και εμενα ειχε παρει θεση απο τα τελη 7ου και ηταν 1,5κιλο περιπου..μεχρι σημερα ολα ειναι μια χαρα καθως μπαινω 38η βδομαδα και βρισκεται στην ιδια θεση!!ειμαστε τελικη ευθεια και περιμενουμε την ζουζουνιτσα μας!:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΕΜΕΝΑ Η ΜΠΕΜΠΑ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΛΗ ΙΟΥΛΙΟΥ.ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΝΤΟΠΛΕΡ ΜΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΗΤΑΝ.ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΔΟΞΑ ΣΟΙ Ο ΘΕΟΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
πολύ λόξυγκα!!!!!συνέχεια γκουπ γκουπ γκουπ.....το καημένο μου....λογικά κ εγώ εκεί που χτυπάει με τον λόξυγκα, εκεί καταλαβαίνω οτι είναι το κεφαλάκι της.....κ είναι πάντα κάτω αριστερά..ελπίζω να παραμείνει εκεί μέχρι το τέλος!!!!!

 

ηθελα να ρωτησω για το λοξυγγα! εγω τη τελευταια εβδομαδα αισθανομαι χυπηματα ρυθμικα, ας πουμε καθε 5 δευτερολεπτα. υποθετω οτι ειναι λοξξυγγας,:confused::confused::confused: αφου γινονται για 2-3 λεπτα και ολα ειναι συχρονισμενα. σωστα?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά και απόλυτα φυσιολογικό. Ίσως έτσι να μπορείς να καταλάβεις αν είναι επάνω το κεφάλι του μωρού ή έαν έχει πάρει θέση και είναι προς τα κάτω. Εμένα το παθαίνει συνέχεια. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Πριν από μερικές βδομάδες διάβαζα αυτό το θέμα γιατί η μικρή μου ήταν σε ισχιακή προβολή για πολύ καιρό και δεν έλεγε να γυρίσει. Είχα δοκιμάσει αυτά που γράφατε...τίποτα. Είχε αρκετή ζέστη, πήγαινα για μπανάκια στη θάλασσα άλλα έκανα απαλά όπως μου είχε πει ο γιατρός. Αποφάσισα λοιπόν να πάω ξανά στη θάλασσα και αυτή τη φορά να βάλω τη μασκούλα μου και να κάνω απαλά μεν αλλά πιο "ελεύθερα" μπάνιο με μικρά μακροβούτια που δεν ξεπερνούσαν το 1 μέτρο (δεν επιτρέπονται τα βαθιά) σαν δελφινάκι :P Μήπως βρει χώρο και γυρίσει, όπως στις ασκήσεις. Την ώρα που έβγαινα από τη θάλασσα, η κοιλιά μου είχε περίεργο σχήμα, μάλιστα η μάνα μου το παρατήρησε αμέσως. Έκατσα στην ξαπλώστρα μου και σε λίγα λεπτά ένοιωσα την πρώτη κλωτσιά πάνω από τον αφαλό μετά από καιρό!!! Πήγα και στον γιατρό και όντως ΓΥΡΙΣΕ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...