Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος πριν μπούμε στον 3ο μήνα ?


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Ζητώ συγνώμη εάν υπάρχει ήδη παρόμοιο θέμα, είναι πολλές οι σελίδες και δεν κατάφερα να τις κοιτάξω όλες.

 

Γέννησα με καισαρική το 2ο παιδάκι μου στις 12/6/15, αγοράκι, με βάρος 3280.

Έπιασε αμέσως στήθος χωρίς προβλήματα και θηλάζει αποκλειστικά από τότε.

Εδώ και 15 ημέρες περίπου είχα ενδείξεις περιόδου ανά διαστήματα και να σας πω την αλήθεια το περίμενα μιας και ο μπέμπης δεν είναι φανατικός του 3ωρου γεύματος. Πότε θα ζητήσει στις 2 ώρες, πότε στις 6 ώρες, πότε στις 5 ώρες...

Σήμερα λοιπόν ήρθε και την ίδια στιγμή σπάστηκα και αγχώθηκα.

Οι λόγοι ευνόητοι γιατί σπάστηκα... Αγχώθηκα γιατί πέρασε από το μυαλό μου μήπως κάτι δεν κάνω σωστά, ή μήπως χάνω το γάλα μου. Την τελευταία 1 εβδομάδα το στήθος μου ανάμεσα στα γεύματα παραμένει μαλακό που μοιάζει άδειο. Και με είχε εξαρχής προβληματίσει η αστάθεια των γευμάτων του μπέμπη. Νομίζω πως είναι μικρό για να έχει τόσο μεγάλα και χωρίς σταθερή συχνότητα διαστήματα θηλασμού. Με καθησύχαζε το γεγονός ότι παίρνει βάρος κανονικά, τώρα ζυγίζει 6 κιλά. Αλλά είναι σωστό αυτό?

 

Την κόρη μου ( 7 χρονών), την θήλασα μέχρι 2 χρονών. Ήταν σταθερή ανά 3ωρο μέχρι τους 6 μήνες και μέχρι το χρόνο το έκανε 4ωρο. Περίοδο είδα μετά από 1 χρόνο και κάτι...

Έχει συμβεί σε καμιά σας ? Είναι φυσιολογικά όλα αυτά? Μήπως υπάρχει περίπτωση να έχει μειωθεί το γάλα μου?

Μετά από 7 χρόνια έχω ξεχάσει κιόλας...

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

catcatard20080919_0_Marianna+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα. Έχω δύο παιδάκια 7 και 3 ετών. Θήλασα αποκλειστικά και τα δύο. Την μεγάλη μου για 11 μήνες και τη μικρή για 17 μήνες. Σταμάτησα το θηλασμό γιατί εγώ ήθελα και όχι γιατί είχα κάποια πρόβλημα. Στην μεγάλη μου η περίοδος μου ήρθε 2 μήνες μετά τη γέννα και στη δεύτερη 2,5 μήνες μετά τη γέννα. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα με το θηλασμό κι ας μου ήρθε τόσο νωρίς. Οπότε μην αγχώνεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Στα επόμενα παιδιά, το σώμα προσαρμόζεται γρηγορότερα. Φαντάζομαι και στη συμπεριφορά του στήθους θα είδες διαφορά. Εμένα στο 4ο παιδί, η περίοδος ήρθε λίγο μετά τις 40 μέρες.

Το θήλασα όσο ήθελα και φτάσαμε περίπου τον 1.5 χρόνο, όπου και αποφάσισα πως ήρθε καιρός να σταματήσω.

 

Οπότε, μη σε αγχώνει. Είπαμε, το σώμα προσαρμόζεται γρηγορότερα.

 

Καλή συνέχεια! :)

 

Υ.Γ. Κι εμένα με καισαρική ήταν.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι και εμένα η περίοδος και στα δυο μου παιδιά μου ήρθε λίγο μετά το 40ημερο. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα και την μικρή την θηλάζω ακόμα. Να προσπαθήσεις να μην αφήνεις τόσο μεγάλα διαστήματα (5-6 ώρες) χωρίς να θηλάζεις. Εγώ από αυτό θα φοβόμουνα για μείωση παραγωγής και όχι από την περίοδο. Το ότι το στήθος είναι μαλακό δεν λέει κάτι γιατί η γαλουχία έχει εδραιωθεί δηλαδή το στήθος παράγει τόσο ...... όσο. Αν εννοείς ότι την ημέρα θηλάζει κανονικά κάθε 2-3 ώρες και ότι μόνο το βράδυ μπορεί να περάσουν και 5-6 ώρες για να θηλάσεις πάω πάσο αλλά για την ημέρα εμένα μου φαίνεται μεγάλο το διάστημα.

ΥΓ. Εγώ γέννησα φυσιολογικά οπότε δεν νομίζω να έχει σχέση ο τρόπος του τοκετού με το πότε αδιαθετείς

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

κι εγώ παθούσα, και μάλιστα πολύ νωρίτερα...:( περίοδος μου ήρθε στις 30 μέρες ακριβώς μετά τον τοκετό (φυσιολογικός), είναι το πρώτο μου παιδί και θηλάζω αποκλειστικά από την 4η ημέρα -τις 3 πρώτες ο μικρός νοσηλεύτηκε λόγω περιγεννητικού στρες, δεν έκανε να φάει τίποτα και του δώσανε όλο κι όλο 1 ή 2 γεύματα μπουκάλι στη ΜΕΝ, μετά ήρθε πάλι στην αγκαλιά της μανούλας. Απ' ότι κατάλαβα είναι ακραίο μεν το δικό μου, αλλά φυσικό...ο κάθε οργανισμός έχει το δικό του ρολόι:rolleyes:

εγώ μόλις το είπα μου αρχίσανε τα "άντε και το δεύτερο, είσαι έτοιμη", είχα και μια ψιλοκατάθλιψη λοχείας και μόνο που δεν τους έδερνα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...