Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε απαλλαχτήκατε από τις αιμορροϊδες της εγκυμοσύνης?


mmmmmmm

Recommended Posts

Eleana82, προφανώς και θα πρέπει να σε συμβουλέψει κάποιος γιατρός από κοντά μιας και αναφέρεις πόνο ακόμα και στο περπάτημα. Είναι εξωτερικές να υποθέσω?

Και γω πάντως έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά. Τις κουβαλάω περίπου 10 χρόνια τώρα (είμαι 32) και όταν γέννησα (ΦΤ) απλά ΤΑ ΕΙΔΑ ΟΛΑ. Τον πόνο που τράβηξα εξαιτίας τους δεν τον έχω νιώσει ποτέ άλλοτε στη ζωή μου. Είχαν πάθει θρόμβωση όπως μου είχε πει ο γυναικολόγος μου αλλά με 2-3 υπόθετα voltaren συνήλθα σχετικά γρήγορα. Δεν έχουν εξαφανιστεί εννοείται, απλά έχω συνηθίσει να ζω μαζί τους. Έχουν τις υφέσεις τους και τις εξάρσεις τους... και απλά τρέμω από τώρα στην ιδέα του τι μπορεί να περάσω σε μια επόμενη εγκυμοσύνη-γέννα.

Έκανε καμία επέμβαση (και αν ναι, τι είδους επέμβαση) και να ξεμπέρδεψε οριστικά από το πρόβλημα? Παρακαλούμε για τα φώτα σας οι υπόλοιπες παθούσες....

Το κοριτσάκι μου, όλη μου η ΖΩΗ !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Τα πέρασα κι εγώ. Πρώτον πινε πολυ νερό. Να πλένεσαι κάθε φορά μετά την τουαλέτα και βάζε την αλοιφή. Εμένα σε μία βδομάδα πέρασαν. Κάτι που με βοήθησε γιατί δεν μπορούσα να καθήσω στην αρχή ήταν να βάζω ένα παγάκι (μέσα σε χαρτί) στην περιοχή για πολύ λίγο. Ανακουφίζει. Αν δεν αντέχεις καλύτερα να μιλήσεις με γιατρό μήπως χρειαστεί να σε δει. Υπομονή

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις απαντησεις κοριτσια, σημερα ειμαι καλυτερα, ομως φοβαμαι, καθε φορα που πηγαινω τουλετα, τοτε πονανε οι ατιμες!!!κρεμα βαζω συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

παθουσα ( πρωην) κι εγω...στην γεννα το προβλημα εφτασε στο απροχωρητο...αφου ο γιατρος οταν με ειδε ειπε...ωχ...θα υποφερεις...εφτασα σε σημειο να ποναω ακομα και μετα απο λιγη ωρα περπατημα και τελικα εκανα χειρουργειο...οχι λειζερ...ανοικτο...ενα σας λεω....ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΙ ΠΟΝΟΣ!!! Δεν μπορειτε καν να το φανταστειτε ...η γεννα μπροστα σε αυτο ηταν τιποτα!!! Παντως μετα απο 3 εβδομαδες ημουν καλα και μιλαμε επειτα αλλαξε η ζωη μου...αλλη ποιοτητα!!! Ζω σαν ανθρωπος πλεον...παντως καλο ειναι να σας δει ενας γιατρος...αρχικα θα πρεπει να καταπολεμησετε την δυσκοιλιοτητα...δηλαδη να καθεστε στη τουαλετα δευτερολεπτα...αν δεν γινει τιποτα τοτε μαλλον πιο ριζικες λυσεις...αν θελει καποιος αλλες πληροφοριες σας λεω ( εχω κανει εντρυφη στο θεμα!!!)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Κορίτσια γειά σας,εγω έβγαλα μια αιμοροιδα πρίν καμια βδομάδα και τώρα εχω κ άλλη...δεν είχα ποτέ μου δυσκοιλιότητα αλλά μου έτυχε την προηγούμενη βδομάδα κ βγήκε.....είμαι 39 εβδομάδων έγκυος.Και απο χθές που βγήκε η δευτερη είμαι κάπως χάλια γιατι πονάω και με ενοχλεί και στο περπάτημα....τι μου προτείνετε???Γενικά πίνω πολύ νερό και φρούτα τέτοια....Καμία αλοιφή υπάρχει???Και η γιατρός μου θα λείπει για να παω να την ρωτήσω οπότε δεν ξέρω....

Link to comment
Share on other sites

Ελένη25χαρ καλησπέρα!!! Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα και στην πρώτη εγκυμοσύνη μου αλλά και τώρα που σε λιγότερο από 1 μήνα πέριμένω το δεύτερο παιδάκι μου. Εμένα η γιατρός μου μου έχει πει πολύ κρύο νερό στη συγκεκριμένη περιοχή και μου έδωσε μια αλοιφή την Procto-synalar. Αυτά τα δύο σε συνδυασμό κάνουν θαύματα!!! Υπομονή και με το καλό!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας,εγω έβγαλα μια αιμοροιδα πρίν καμια βδομάδα και τώρα εχω κ άλλη...δεν είχα ποτέ μου δυσκοιλιότητα αλλά μου έτυχε την προηγούμενη βδομάδα κ βγήκε.....είμαι 39 εβδομάδων έγκυος.Και απο χθές που βγήκε η δευτερη είμαι κάπως χάλια γιατι πονάω και με ενοχλεί και στο περπάτημα....τι μου προτείνετε???Γενικά πίνω πολύ νερό και φρούτα τέτοια....Καμία αλοιφή υπάρχει???Και η γιατρός μου θα λείπει για να παω να την ρωτήσω οπότε δεν ξέρω....

 

Υπάρχει μια μικρή συσκευούλα, anurex λέγεται αν θυμάμαι καλά, που μπαίνει στην κατάψυξη 2ώρες, την τοποθετείς μετά στην περιοχή του πρωκτού για λίγα λεπτά και κάνει θαύματα! Στην εγκυμοσύνη απέκτησα κι εγώ μα εξωτερική και υπέφερα, ώσπου η μαία μου μου τη συνέστησε. Σε τρεις μέρες είχε μαραθεί και δε με πονούσε πια! Τη χρησιμοποίησα και τις μέρες μετά τη γέννα (την είχα μαζί μου στο μαιευτήριο) γιατί από το σφίξιμο στον τοκετό απέκτησα ολόκληρο τσαμπί, μαζί με την πρωκτοσιναλάρ και σε μια βδομάδα υποχώρησαν πάλι! Τη βρίσκεις στα φαρμακεία, κοστίζει περίπου 40?, ακριβούτσικη αλλά ΑΞΙΖΕΙ!

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω με αιμορραιδες!!!!!Περπατουσα καμπουριαστα σαν "χεσμενη" (σορρυ κιολας) απο τους πονους.Ουτε η γεννα τοσο πονο!!!Κρυο ντουζακι στην περιοχη συνεχως,πολλα λαχανικα και φρουτα .......Καλη δυναμη!!

Link to comment
Share on other sites

Στις προηγούμενες εγκυμοσύνες δεν είχα θέμα και ούτε τωρα απο την αρχή όμως τον όγδοο μήνα άρχισα να έχω σοβαρό πρόβλημα με αίμα να κάθομαι μισαωρα στην τουαλέτα και αλλα του το πα του γιατρου μου και μου είπε προτιμώ με φυσικό τροπο δηλ διατροφή πολλα ακτινίδια, μπάνανεσ, χόρτα. Έχω παρει και αυτά τα επιδόρπια που εμπεριέχουν τα ακτινίδια την μια μέρα βοηθάνε και μετα. Ξανά τα ίδια . Ευτυχώς θα κανω καισαρικη και δεν θα ταλαιπωριθω .

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Εκανε καμια μανουλα επεμβαση ενω θηλαζε αποκλειστικα? εχω δισυμακια 20 ημερων και απο το πολυ καθισμα λογο θηλασμου επανεμφανιστηκαν οι αιμορροΐδες που απεκτησα απο την πρωτη γεννα με φ.τ. Τωρα ποναω παρα πολυ ομως, υποφερω, εχω μια τεραστια εξωτερικη σαν φασολι γιγαντας φουσκωμενος! Βαζω προκτοσυναλαρ και παιρνω και παρακεταμολη αλλα ποναω παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...