Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΥΞΗΣΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΓΑΛΟΥΧΙΑΣ


Recommended Posts

Αν έχετε οποιοδήποτε πρόβλημα με το θηλασμό μπορείτε να θέσετε την ερώτησή σας. Μαζί με την ερώτηση είναι απαραίτητο να δίνετε και μερικές ακόμη πληροφορίες για να σας παρέχεται η υποστήριξη που ταιριάζει στην περίπτωσή σας:

 

Αν δεν θέλετε να δημοσιεύσετε τα παρακάτω στοιχεία, αρκεί να μου τα στείλετε με πμ.

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος: 39+1

Β. Το φύλο του βρέφους: αγορι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ): ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία: Επισκληριδιος ραχιαια

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.: οχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

6/1/12 3780

9/1/12 3700

17/112 4020

27/1/12 4200

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

8-10

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

ολα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

δεν παιρνει

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

μινι ελεκτρικ της μεδελα

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

1-2

 

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

πρωινες

 

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

10 λεπτα στο καθε στηθος

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

10-12 πανες

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

μεχρι προχθες σε καθε γεμα τωρα κανει 3 με 4

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

Καλησπερα και απο μενα κα. Αγλαϊα εχω ενα θεμα με τον 21 ημερων γιο μου.

Μεχρι και την τεταρτη τον θηλαζα κανονικα και αποκληστηκα αλλα εχω παρατηρησει απο τοτε οτι κατα πασα πηθανοτητα δεν χορταινει διοτη τρωει ανα 1-2 ωρες κ συνεχεια στον υπνο του κλαιει κ ξυπναει.βλεπω οτι το στηθος μου ειναι σχετικα πιο μαλακο αποτι ηταν κ με το θηλαστρο μου βγαζω για να δω ποσο εχω βγαζω το πολυ 60-80 μλ.

Να σημειωσω οτι απο την τριτη παιρνω χαπια για σησπασεις διοτι ειχα υπολειματα στην μητρα για να καθαρησω και εχω αιμα οχι καθε μερα βεβαια αλλα ανα διαστηματα.

Σημερα πηγα σο φαρμακειο κ πηρα μαγια μπυρας κ ξεκινησα για να αφξηθει το γαλα μου οπως ειχα διαβασει εδω στο φορουμ καλα εκανα?

Πινω παρα πολυ χυμο κ γαλα τρωω σαν μοσχαρι κ πινω αρκετο νερο.

Τα φωτα σου σε παρακαλω νομιζω οτι θα μου κοπει το γαλα

Επεξεργάστηκαν by asteroyla
διωρθωση κειμενου
H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα και απο μενα κα. Αγλαϊα εχω ενα θεμα με τον 21 ημερων γιο μου.

Μεχρι και την τεταρτη τον θηλαζα κανονικα και αποκληστηκα αλλα εχω πααρατηρησει απο τοτε οτι κατα πασα πηθανοτητα δεν χορταινει διοτη τρωει ανα 2 ωρες κ συνεχεια στον υπνο του κλαιει κ ξυπναει.βλεπω οτι το στηθος μου ειναι σχετικα πιο μαλακο αποτι ηταν κ με το θηλαστρο μου βγαζω για να δω ποσο εχω βγαζω το πολυ 60-80 μλ.

 

Να σου ζήσει! Είναι φυσιολογικό να τρώει ανά δυο ώρες το μωράκι η και συχνότερα.Τώρα είστε στη φάση που προσπαθεί να σου ρυθμίσει την παραγωγή,οπότε τον βάζεις όποτε θέλει και για όση ώρα θέλει.

Το να βγάζεις με το θήλαστρο για να δεις πόσο έχεις είναι λάθος,γιατί το θήλαστρο μπορεί να αντλήσει μόνο μια συγκεκριμένη ποσότητα,ενώ το μωρό μπορεί να τραβήξει πολύ περισσότερο γάλα,οπότε μη βασίζεσαι σε αυτή τη "μέθοδο".Δε νομίζω να πειράζει που το στήθος σου είναι πιο μαλακό το βλέπω φυσιολογικό και αυτό!

 

Αν σημειωσω οτι απο την τριτη παιρνω χαπια για σησπασεις διοτι ειχα υπολειματα στην μητρα για να καθαρησω και εχω αιμα οχι καθε μερα βεβαια αλλα ανα διαστηματα.

Σημερα πηγα σο φαρμακειο κ πηρα μαγια μπυρας κ ξεκινησα για να αφξηθει το γαλα μου οπως ειχα διαβασει εδω στο φορουμ καλα εκανα?

Πηνω παρα πολυ χυμο τρωω σαν μοσχαρι κ πινω αρκετο νερο.

Τα φωτα σου σε παρακαλω νομιζω οτι θα μου κοπει το γαλα

 

Γράψε ποια χάπια παίρνεις για να είμαστε σίγουροι ότι είναι για συσπάσεις..

Για να αυξηθεί το γάλα,το μωρό στο στήθος κατ'απαίτηση,μη μπερδεύεσαι με μαγιά μπύρας,θήλαστρα κτλ..

Προσπάθησε να κάνετε και περισσότερα γεύματα,αυτό είναι που θα σου αυξήσει την παραγωγή καλύτερα από οποιοδήποτε σκεύασμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την συντομη απαντηση σας.

εκανα κ μια διωρθωση στο κειμενο μου γιατι ξεχασα να γραψω οτι τρωωει ανα 1-2 ωρες.

τα χαπια που παιρνω λεγονται mitrotan

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites

Asteroyla, νομίζω ότι θα πρέπει να επικοινωνήσεις με το γιατρό σου για να έπανεξετάσει αν πραγματικά χρειάζεσαι τα μητροσυσπαστικά.

Το να έχεις λίγο αίμα ακόμα είναι φυσιολογικό. Ο θηλασμός από μόνος του προκαλεί συσπάσεις στη μήτρα. Να υπενθυμίσεις στο γιατρό σου ότι θηλάζεις αποκλειστικά και απεριόριστα, άρα η μήτρα σου κάνει αρκετές συσπάσεις, και επίσης να του θυμίσεις ότι η δραστική ουσία που έχουν τα μητροσυσπαστικά ενδέχεται να μειώσουν το γάλα. Με αυτά τα δεδομένα να επανεξετάσει αν πραγματικά τα χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Αιμα εχω τωρα με τα χαπια πριν δεν ειχα.

σημερα θα παω να δω αν καθαρησε η μητρα γιατι στο νοσοκομειο που γενησα δεν με ειχαν καθαρησει καλα κ για αυτον τον λογο μου εδωσε τα χαπια ο γιατρος.

χθες που τον θηλαζα δεν χορταινε με τπτ ευτηχως ειχα αποθεμα στην καταψηξη κ του εδωσα απο αυτο διαφορετικα θα επρεπε να του δωσω ξενο κ δεν το θελω με τπτ!!!!!!

το πρωτο μου παιδι δεν μπορεσα να το θηλασω κ αυτον θελω οσο μπορω κ εχω γαλα να του το δωσω...

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω πολυ για την συντομη απαντηση σας.

εκανα κ μια διωρθωση στο κειμενο μου γιατι ξεχασα να γραψω οτι τρωωει ανα 1-2 ωρες.

τα χαπια που παιρνω λεγονται mitrotan

 

asteroyla δες μια παλιά συζήτηση με απαντήσεις της Αγλαΐας http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=33456

για τα χάπια...

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι δυνατον!!!!!!!!

Βρε κοριτσια πως επαναφερουμε το γαλα στα κανονικα του μετα απο αυτο το φιασκο?????

 

Αυτό που σου έγραψα και πριν,βάζεις το μωρό στο στήθος όποτε και για όση ώρα θέλει..

Αφού και οι πάνες σας είναι ικανοποιητικές δεν πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα.

Ε δε νομίζω να επηρέασαν και τόσο πολύ τα χάπια,τι να πω :roll:

 

Ααα τώρα το είδα αυτό που έγραψες πριν.. Καλέ δε χρειάζεται να πίνεις πολύ γάλα για να έχεις γάλα! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι.

Σημερα απ το πρωι τα πηγαμε καλα αλλα απο το μεσημερι κ μετα σαν να μην χορταινει παλι.τι να κανω???το στηθος μου ειναι τοσο ****** σαν να μην εχει καθολου γαλα!!!!

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Αν πιστεύεις ότι δεν έχεις αρκετό γάλα, να δεις κάποιον σύμβουλο θηλασμού για να αξιολογήσει το θηλασμό.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Στην υπογραφή μου, στο βιογραφικό υπάρχει το e-mail

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Εχω το mini electric plus της Medea, διπλής άντλησης. Ειναι κατάλληλο και για αύξηση της παραγωγής ή μόνο για δημιουργία τράπεζας γάλακτος;

Σκοπεύω να το χρησιμοποιώ πάντα μετά το θηλασμό και κυρίως τις απογευματινές ωρες, για να αυξηςω λίγο την παραγωγή. Θελω να κανω 1-2 αντλήσεις το 24ωρο, όχι παραπάνω. Υπάρχει περίπτωση να κάνει κακό αντί για καλό; Εννοώ επειδή δεν ειναι νοσοκομειακό..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου leo!

 

Καταρχάς, να κάνεις κακό αποκλείεται.

 

Τώρα, οποιοσδήποτε ερεθισμός στο στήθος μπορεί να συμβάλει σε αύξηση της παραγωγής. Το νοσοκομειακό περισσότερο από το καινούριο mini-electric, και αυτό περισσότερο απο το μεταχειρισμένο.

 

Μία άλλη παράμετρος είναι και η αιτία που θες την αύξηση. Για να λες για 1-2 αντλήσεις, μάλλον τα πράγματα δεν είναι σοβαρά. (είσαι η κοπέλα που έχει μειωμένη παραγωγή από το ένα στήθος; Συγνωμη, αλλά γράφω από κινητό και δυσκολεύομαι να ψάξω τα ποστς σου).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου leo!

 

Καταρχάς' date=' να κάνεις κακό αποκλείεται.

 

Τώρα, οποιοσδήποτε ερεθισμός στο στήθος μπορεί να συμβάλει σε αύξηση της παραγωγής. Το νοσοκομειακό περισσότερο από το καινούριο mini-electric, και αυτό περισσότερο απο το μεταχειρισμένο.

 

Μία άλλη παράμετρος είναι και η αιτία που θες την αύξηση. Για να λες για 1-2 αντλήσεις, μάλλον τα πράγματα δεν είναι σοβαρά. (είσαι η κοπέλα που έχει μειωμένη παραγωγή από το ένα στήθος; Συγνωμη, αλλά γράφω από κινητό και δυσκολεύομαι να ψάξω τα ποστς σου).[/quote']

 

Οχι, δεν είμαι εγω με τη μειωμένη παραγωγή απο το ενα στηθος. Θεωρητικά όλα ειναι καλα, το μωρό παίρνει το βαρος που χρειάζεται (οχι τρελά πράγματα, αλλα αυτό που χρειάζεται, το παίρνει μεχρι στιγμής). Παρόλα αυτα όμως, σκέφτηκα να αυξήσω λίγο 1ον για μεγαλύτερη σιγουριά ως προς το βαρος του μωρού και 2ον για να κανω σιγά σιγά τράπεζα,για έκτακτες περιπτώσεις, οχι λόγω επιστροφής στη δουλεια.

Το θ΄εμα ειναι οτι έφαγε το πρωι απο το ενα στηθος το μωρο και ειπα να αντληςω απο το αλλο για να βγάλω κάποια ποσότητα και έβγαλα σε 5 λεπτά... 10 ml!!!! :shock: Τρελάθηκα!!! Σταμάτησα την άντληση γιατι θα αγχωνόμουν ακόμα περισσότερο!!! Το ξερω οτι το θηλαστρο δεν εχει σχέση με το μωρό ως προς την ποσότητα που τραβούν, αλλα και 10 ml;;; Παραπάει!!!!!!! Μάλλον πρεπει να κανω συστηματικά αντλήσεις..

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν είμαι εγω με τη μειωμένη παραγωγή απο το ενα στηθος. Θεωρητικά όλα ειναι καλα, το μωρό παίρνει το βαρος που χρειάζεται (οχι τρελά πράγματα, αλλα αυτό που χρειάζεται, το παίρνει μεχρι στιγμής). Παρόλα αυτα όμως, σκέφτηκα να αυξήσω λίγο 1ον για μεγαλύτερη σιγουριά ως προς το βαρος του μωρού και 2ον για να κανω σιγά σιγά τράπεζα,για έκτακτες περιπτώσεις, οχι λόγω επιστροφής στη δουλεια.

Το θ΄εμα ειναι οτι έφαγε το πρωι απο το ενα στηθος το μωρο και ειπα να αντληςω απο το αλλο για να βγάλω κάποια ποσότητα και έβγαλα σε 5 λεπτά... 10 ml!!!! :shock: Τρελάθηκα!!! Σταμάτησα την άντληση γιατι θα αγχωνόμουν ακόμα περισσότερο!!! Το ξερω οτι το θηλαστρο δεν εχει σχέση με το μωρό ως προς την ποσότητα που τραβούν, αλλα και 10 ml;;; Παραπάει!!!!!!! Μάλλον πρεπει να κανω συστηματικά αντλήσεις..

 

Γεια σου και πάλι (από υπολογιστή, τώρα, οπότε κατάλαβα και ποια κοπέλα είσαι)!

 

Η ποσότητα που έβγαλες σε 5 λεπτά είναι μια χαρά, για το θήλαστρο που έχεις. Έπρεπε να το άφηνες τουλάχιστον ένα 12λεπτο, γιατί, σε μερικές γυναίκες, εκλύεται ένα δεύτερο αντανακλαστικό έκθλιψης (let-down reflex) και βγαίνει γάλα με μεγαλύτερη ορμή, στην πορεία της άντλησης.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ειναι ετσι....

Θεωρείς οτι ειναι καλύτερα να νοικιασω νοσοκομειακό για 2 εβδομάδες και να χρησιμοποιήσω αυτο που εχω (μου το εχει δώσει μια φίλη) αργότερα, οταν θα ειναι εδραιωμένη η γαλουχία; Το μωρο ειναι τωρα 45 ημερων. Και κάτι άλλο: το μωρό παιρνει170-200 γρ /εβδομαδα μεχρι στιγμής. Ο γιατρός το βρήκε αδυνατούλι αλλα μια χαρά. Ούτε κουβέντα για συμπλήρωμα. Εκανα ραντεβου με σύμβουλο θηλασμού, η οποία επίσης τα βρήκε όλα οκ. Εγω γιατι είμαι ακόμα αγχωμένη;;;;:cry: τη νύχτα το καταλαβαίνω οτι πίνει καλά. Τρωει 20-30 λεπτά και κοιμάται 2-3 ωρες. Την ημέρα μπορει να ειναι με τις ωωωωωρες στο στηθος (χωρις γκρίνια, παρά μόνο αν σφίγγεται) και φυσικά δεν ακούω γουλιές παρά σπάνια!!! Μήπως μόνο τη νύχτα τρωει καλα;;;

 

Γεια σου και πάλι (από υπολογιστή' date=' τώρα, οπότε κατάλαβα και ποια κοπέλα είσαι)!

 

Η ποσότητα που έβγαλες σε 5 λεπτά είναι μια χαρά, για το θήλαστρο που έχεις. Έπρεπε να το άφηνες τουλάχιστον ένα 12λεπτο, γιατί, σε μερικές γυναίκες, εκλύεται ένα δεύτερο αντανακλαστικό έκθλιψης (let-down reflex) και βγαίνει γάλα με μεγαλύτερη ορμή, στην πορεία της άντλησης.[/quote']

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής, δε νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις κάτι για να αυξήσεις την παραγωγή σου. Η πρόσληψη βάρους του μωρού είναι πολύ καλή.

 

Για δημιουργία τράπεζας για περιστασιακή χρήση, αυτό που έχεις είναι μια χαρά. Θα βγάζεις 1-2 φορές την ημέρα (όχι κάθε μέρα). Ακόμη και 20ml να βγάζεις την ημέρα, αν το κάνεις 3 φορές την εβδομάδα θα έχεις 60 ml στο σύνολο. Όταν λείψεις, θα ξεπαγώνεις αυτά τα 3 20άρια, για να φτιάξεις ένα γεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να έχεις δίκιο. Εδω και λίγη ωρα γκρινιάζει..τον αλλάζω στηθος ανά 2 λεπτά γιατι δείχνει να εκνευρίζεται. Και πράγματι, πιέζοντας το στηθος, δεν βγάζει τιποτα! Μετα απο λίγα λεπτά όμως (όσο βρίσκεται στο αλλο στηθος) πετάγεται ξανα το γαλα... Δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει..

Το κλάμα το ακούω σαν θυμωμένο, εκνευρισμενο, οχι πεινασμένο. Δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει..

 

Για να είμαι ειλικρινής' date=' δε νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις κάτι για να αυξήσεις την παραγωγή σου. Η πρόσληψη βάρους του μωρού είναι πολύ καλή.

 

Για δημιουργία τράπεζας για περιστασιακή χρήση, αυτό που έχεις είναι μια χαρά. Θα βγάζεις 1-2 φορές την ημέρα (όχι κάθε μέρα). Ακόμη και 20ml να βγάζεις την ημέρα, αν το κάνεις 3 φορές την εβδομάδα θα έχεις 60 ml στο σύνολο. Όταν λείψεις, θα ξεπαγώνεις αυτά τα 3 20άρια, για να φτιάξεις ένα γεύμα.[/quote']

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές, το γάλα κατεβαίνει (το let-down reflex, που σου έλεγα), μετά από κανά δίλεπτο, στο οποίο το μωρό κάνει το λεγόμενο "μη θρεπτικό" πιπίλισμα (για το λόγο αυτό ακριβώς, τα νοσοκομειακά θήλαστρα, καθώς και το swing, από τα συμβατικά, έχουν μια αρχική φάση που μιμείται αυτό το γρήγορο πιπίλισμα και, στη συνέχεια, μια φάση με πιο αργές και βαθιές κινήσεις, στην οποία αντλείται το γάλα). Πιθανότατα, ο δικός σου είναι λίγο ανυπόμονος και το δίλεπτο του φαίνεται αιώνας! :D

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, χωρις εμφανή λόγο, ηρέμησε και άρχισε να πίνει γαλα (δεν άκουγα τις γουλιές όπως τη νύχτα, αλλα έτρωγε) και μετά κοιμήθηκε. Μάλλον πρεπει να σταματήσω να αγχώνομαι τόσο πολυ... Τι να πω.. Θα δείξει!!!

 

Πολλές φορές' date=' το γάλα κατεβαίνει (το let-down reflex, που σου έλεγα), μετά από κανά δίλεπτο, στο οποίο το μωρό κάνει το λεγόμενο "μη θρεπτικό" πιπίλισμα (για το λόγο αυτό ακριβώς, τα νοσοκομειακά θήλαστρα, καθώς και το swing, από τα συμβατικά, έχουν μια αρχική φάση που μιμείται αυτό το γρήγορο πιπίλισμα και, στη συνέχεια, μια φάση με πιο αργές και βαθιές κινήσεις, στην οποία αντλείται το γάλα). Πιθανότατα, ο δικός σου είναι λίγο ανυπόμονος και το δίλεπτο του φαίνεται αιώνας! :D[/quote']
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, χωρις εμφανή λόγο, ηρέμησε και άρχισε να πίνει γαλα (δεν άκουγα τις γουλιές όπως τη νύχτα, αλλα έτρωγε) και μετά κοιμήθηκε. Μάλλον πρεπει να σταματήσω να αγχώνομαι τόσο πολυ... Τι να πω.. Θα δείξει!!!

 

Το άγχος ειναι πολυ μεγαλο θεμα!

Καλη συνέχεια!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Να υποθέσω δηλαδή ότι το άγχος και η άσχημη ψυχολογική κατάσταση μειώνουν την παραγωγή; Ίσως και η κατάθλιψη; Εγώ περνάω φάση διαζυγίου, αλλά τις τελευταίες 2 μέρες παρατήρησα μείωση στην παραγωγή μου. Ο μικρός μου θηλάζει αλλά δεν καταπίνει. Ο μικρός είναι 11 μηνών και θηλάζει όποτε θέλει. Κατά τη διάρκεια της ημέρας δεν καταπίνει τοσο πολύ οπως πριν 2 εβδομάδες που όποτε και να ήθελε θήλαζε και κατάπινε κανονικά. Σκέφτομαι τώρα να ξεκινήσω αντλήσεις με θήλαστρο. Επίσης και η διατροφή μου τους τελευταίους 2 μήνες δεν είναι και η καλύτερη. Ξεκινώντας με τις αντλήσεις και διορθώνοντας τη διατροφή μου, πιστεύτετε οτι θα εχω τα επιθυμητά αποτελέσματα; Τι άλλο θα μπορούσε να με βοηθήσει καθώς πρέπει να ξεκινήσω να αντλώ για την κατάψυξη διότι σε κανένα 2μηνο αρχίζω δουλειά. Θα ήθελα όμως το μικρούλι μου να συνεχίσει να θηλάζει κανονικά μέχρι όποτε το θελήσει εκείνο.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω δηλαδή ότι το άγχος και η άσχημη ψυχολογική κατάσταση μειώνουν την παραγωγή; Ίσως και η κατάθλιψη; Εγώ περνάω φάση διαζυγίου, αλλά τις τελευταίες 2 μέρες παρατήρησα μείωση στην παραγωγή μου. Ο μικρός μου θηλάζει αλλά δεν καταπίνει. Ο μικρός είναι 11 μηνών και θηλάζει όποτε θέλει. Κατά τη διάρκεια της ημέρας δεν καταπίνει τοσο πολύ οπως πριν 2 εβδομάδες που όποτε και να ήθελε θήλαζε και κατάπινε κανονικά. Σκέφτομαι τώρα να ξεκινήσω αντλήσεις με θήλαστρο. Επίσης και η διατροφή μου τους τελευταίους 2 μήνες δεν είναι και η καλύτερη. Ξεκινώντας με τις αντλήσεις και διορθώνοντας τη διατροφή μου, πιστεύτετε οτι θα εχω τα επιθυμητά αποτελέσματα; Τι άλλο θα μπορούσε να με βοηθήσει καθώς πρέπει να ξεκινήσω να αντλώ για την κατάψυξη διότι σε κανένα 2μηνο αρχίζω δουλειά. Θα ήθελα όμως το μικρούλι μου να συνεχίσει να θηλάζει κανονικά μέχρι όποτε το θελήσει εκείνο.

 

Σε περιόδους στενοχώριας και άγχους συνήθως τα μωρά επιδιώκουν θηλασμο πιο συχνά γιατί αντιλαμβάνονται την ψυχολογική κατάσταση της μαμάς (κι η μαμα το μεταφράζει ως μείωση παραγωγής) κι απο την άλλη οι μαμάδες δεν έχουν υπομονή παντα για θηλασμο και μπορει να το αποφεύγουν.

 

Δε χρειαζεται να αντλείς και να εχεις γαλα στην κατάψυξη, το παιδι σου ειναι μεγαλο!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...