Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γρομπαλακια στο στηθος


Recommended Posts

Μανούλες καλημέρα.

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας γιατί έχω κάπως αγχωθεί.

Αισίως θηλάζω αποκλειστικά το 2ο παιδάκι μου που είναι 2 εβδομάδων. Το 1ο το θήλασα μέχρι 3 ετών οπότε λόγω "προϋπηρεσίας" πίστευα ότι όλα θα κυλήσουν ομαλά.

Όμως προχτές το βράδυ ανέβασα εντελώς ξαφνικά πυρετό που έφτασε μέχρι 37,8, είχα ρίγη και παρατήρησα στον ένα μαστό ένα κόκκινο μισοφέγγαρο μήκους 5 εκ. λίγο πιο πάνω από την θηλέα άλλω. Το σημείο ήταν ελαφρώς επώδυνο μόνο εάν το πίεζες. Χτες μέχρι νωρίς το απόγευμα συνεχίστηκε ο πυρετός, μέχρι 37,5, η κοκκινίλα είχε φύγει αλλά πιέζοντας τον μαστό πιάνω κάτι σκληρά γρομπαλάκια. Ακολούθησα τις οδηγίες που διάβασα εδώ και έβαζα το μωρό να θηλάσει πρώτα από αυτόν το μαστό, έκανα μασάζ στα γρομπαλάκια, έβαλα ζεστές κομπρέσες, αλλά δεν φεύγουν. Πυρετό δεν ξανανέβασα από χτες.

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να έχω πάθει; Αν είναι "εγκλωβισμένο" γάλα, θα απορροφηθεί από τον οργανισμό ή θα πάθω τίποτα χειρότερο; Θα ρωτήσω βέβαια και τον γιατρό αλλά επειδή δεν είναι και πολύ υποστηρικτικός του θηλασμού, δεν ξέρω αν αυτά που θα μου πει θα είναι και πολύ αξιόπιστα.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πώς είσαι σήμερα; είναι ακόμα εκεί τα γρομπαλάκια; μοιάζει πολύ με μια συνηθισμένη μαστίτιδα. Δοκίμασε να κάνεις μασάζ στα γρομπαλάκι την ώρα που θηλάζει το μωρό.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση, opal.

Επανέρχομαι με τα νεότερα και ξαναζητώ τη γνώμη σας γιατί έχω μπερδευτεί.

Στις 25/5 νωρίς το μεσημερι ξανανέβασα μέσα σε 15' πυρετό 37,5 και μίλησα με τον γιατρό περιγράφοντας τα συμπτώματα και μου έδωσε οδηγίες για κομπρέσες, να βγάλω εντελώς το σουτιέν, να αλλάζω στάσεις θηλασμού κλπ. και να δω αν έτσι συντηρητικά μπορώ να το ξεπεράσω και θα ξαναμιλούσαμε σε 24 ώρες. Σε μισή ώρα όμως μετά την τελευταία επικοινωνία, ένιωθα να με καίνε τα μάτια μου, έβαλα θερμόμετρο και είχα 38,3. Ξαναπαίρνω τηλ. πανικόβλητη και τότε μου είπε να παίρνω depon για τον πυρετό και να ξεκινήσω αντιβίωση zinadol για 10 μέρες που είναι συμβατή με τον θηλασμό (το τσέκαρα και με την παιδίατρο). Η διάγνωση ήταν φραγμένος πόρος. Ο γυναικολόγος μου πέταξε βέβαια και την λανθασμένη οδηγία ότι όταν έχω πυρετό δεν θηλάζω, την οποία φυσικά και αγνόησα.

Ευτυχώς μετά την έναρξη της αντιβίωσης το ίδιο βράδυ, δεν ξανανέβασα πυρετό. Όμως, το στήθος μου εξακολουθεί να είναι σκληρό σε μια μεγάλη επιφάνεια του κάτω μέρους στην οποία πιάνω γρομπαλάκια. Δεν πονάω, ούτε αν το πιέσω κ δεν είναι κόκκινο. Επιπλέον, έχει πρηστεί ο λεμφαδένας κάτω από την μασχάλη.

Μετά από εκτενή έρευνα που έκανα στο διαδίκτυο κατάλαβα ότι η μαστίτιδα έχει πόνο. Εγώ δεν πονάω όμως. Και αναρρωτιέμαι μήπως έχω απόστημα με πύον; Θα μιλήσω πάλι σήμερα με τον γιατρό και λέω να τον ρωτήσω αν θεωρεί ότι πρέπει να κάνω υπέρηχο μαστού.

Και όλα αυτά επειδή έχω αρχίσει να αναρρωτιέμαι μήπως δεν είναι φραγμένοι πόροι, αφού με τίποτα δεν μπορώ να τους "σπάσω" (έχω βάλει το μωρό να θηλάσει σε όλες τις πιθανές στάσεις, έχω αδειάσει το στήθος με θήλαστρο και τίποτα δεν αλλάζει) αλλά είναι κάποιο απόστημα με πύον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου μοιάζει με απόστημα.

 

Προσπάθησε στο ντους με ζεστό νερό να πέφτει πάνω στην πλάτη σου σκυμμένη να αρμέξεις το στήθος σου ώστε να απελευθερωθεί το γαλα απο τον φραγμένο πόρο. Αν αρμεχτεί το στήθος συνήθως δημιουργείται μια μυτούλα πάνω στη θηλή.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα μανούλες.

Ήθελα να σας ενημρώσω ότι από τότε που σταμάτησα την αντιβίωση, όλα καλά. Προοδευτικά υποχώρησε και ο πρησμένος λεμφαδένας που είχα στη μασχάλη. Εξακολουθώ να έχω μία σκληρή περιοχή στο κάτω μέρος του στήθους, η οποία δεν πονάει, δεν είναι κόκκινη ούτε με ενοχλεί. Μου την ψηλάφησε μάλιστα η παιδίατρος και μου είπε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό και μάλλον πρόκειται για ασβεστοποίηση (αν το λέω σωστά) του γάλακτος και θα υποχωρήσει σταδιακά. Οπότε Nina-Nana δεν πρόκειται για απόστημα όπως πολύ σωστά μου είπες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα μανούλες.

Ήθελα να σας ενημρώσω ότι από τότε που σταμάτησα την αντιβίωση, όλα καλά. Προοδευτικά υποχώρησε και ο πρησμένος λεμφαδένας που είχα στη μασχάλη. Εξακολουθώ να έχω μία σκληρή περιοχή στο κάτω μέρος του στήθους, η οποία δεν πονάει, δεν είναι κόκκινη ούτε με ενοχλεί. Μου την ψηλάφησε μάλιστα η παιδίατρος και μου είπε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό και μάλλον πρόκειται για ασβεστοποίηση (αν το λέω σωστά) του γάλακτος και θα υποχωρήσει σταδιακά. Οπότε Nina-Nana δεν πρόκειται για απόστημα όπως πολύ σωστά μου είπες!

 

Καλησπερα κ απο μενα

τωρα διαβασα το αρθρο σου κ το φανταστηκα οτι ηταν φραγμενοσ πορος γιατι τοχω περασει κ εγω

Για καλη μου τυχη δεν εκανα πυρετο κ πηγα στο μαιευτηριο να με δουν γιατι εγινε σαββατο βραδυ το μπαμ,κ μου το "ανοιξανε" με καρφιτσα

Βγηκε κατι σαν πυον αλλα ηταν γαλα

εβαλα φουσιντιν για λιγες μερες κ ολα καλα

καλους θηλασμους κ να χαιρεσαι τα παιδακια σου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...