Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ


mama/evi

Recommended Posts


Διαφημίσεις


καλημερα mama/evi και με το καλο το μωρακι σου.εγω γεννησα στο ρεα 15 μηνες πριν.ο γυναικολογος μου,μου εβαλε λιγο την μπουμπου πανω μου για να την δω αλλα σχεδον αμεσως μου την πηραν και μου την εφεραν 2 ωρες μετα στο δωματιο.ισως φταιω και εγω γιατι δεν το ειχα συζητησει τοτε με τον γιατρο μου οτι αφου γεννηθει το μωρο θα θελα να μεινει πανω μου πρωτα για να πιασει λιγο το στηθος και μετα να την παρουν.παντως μια χαρα θηλασαμε αποκλειστικα τους 6 πρωτους μηνες και συνεχιζουμε ακομα:D.νομιζω οτι αν το ζητησεις απο τον γυναικολογο σου δεν υπαρχει λογος να στο αρνηθει να σου αφησει το μωρακι σου μιση ωρα παραπανω.εγω στο επομενο οταν θα ρθει αυτη η ωρα παντως θα το απαιτησω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Νομιζω οτι το μωρο το παιρνουν στην αρχη με το που γεννιεται για να του κανουν καποιες απαραιτητες εξετασεις. Δε νομιζω να το ταΐζουν αυτην την ωρα. Το φερνουν μετα σε σας για θηλασμο. Να χαιρεστε τα μωρακια σας!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι που σκέπτομαι πολύ έντονα. Γέννησα στο Αλεξάνδρα με καισαρική και ολική νάρκωση και είδα το παιδί μου μετά από πολλές ώρες. Ήταν βράδυ και μέχρι να πάω στο δωμάτιο, ήμουνα πολύ ταλαιπωρημένη και το πρωϊ μέχρι να περάσουν οι γιατροί από τα μωρά και από εμάς...όταν γέννησα ρωτησα που είναι το μωρό, μου είπαν είναι μια χαρά αλλά να ξεκουραστώ και θα το δω το πρωί και εγώ που ήμουν χάλια από τη νάρκωση δεν πολυκαταλάβαινα και είπα εντάξει. Το πρωϊ όμως ήθελα να τη δω και έκλαιγα και αυτό ακόμα με πονάει μετά από 3χρόνια, όχι όπως την αρχή αλλά το νιώθω λίγο.

Αν αποφασίσω να κάνω άλλο μωρό επειδή η γέννα θα γίνει με ίδιο τρόπο μάλλον, μπορώ να απαιτήσω με κάποιο τρόπο να μην το πάρουν από το χειρουργείο μέχρι να ξυπνήσω;

Link to comment
Share on other sites

εμενα η νυφη μου γεννησε πριν ενα μηνα στο Αρεταιειο και της εβαλαν τον μπεμπη αμεσως να πιασει στηθος και τον αφησαν περιπου μια ωριτσα πριν τον παρουν για τις εξετασεις και το ζηλεψα παρα πολυ(με την καλη εννοια).iouliam εαν δεν εκανες ολικη μηπως γινεται?θα πρεπει να το συζητησεις με τον γιατρο σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι που σκέπτομαι πολύ έντονα. Γέννησα στο Αλεξάνδρα με καισαρική και ολική νάρκωση και είδα το παιδί μου μετά από πολλές ώρες. Ήταν βράδυ και μέχρι να πάω στο δωμάτιο, ήμουνα πολύ ταλαιπωρημένη και το πρωϊ μέχρι να περάσουν οι γιατροί από τα μωρά και από εμάς...όταν γέννησα ρωτησα που είναι το μωρό, μου είπαν είναι μια χαρά αλλά να ξεκουραστώ και θα το δω το πρωί και εγώ που ήμουν χάλια από τη νάρκωση δεν πολυκαταλάβαινα και είπα εντάξει. Το πρωϊ όμως ήθελα να τη δω και έκλαιγα και αυτό ακόμα με πονάει μετά από 3χρόνια, όχι όπως την αρχή αλλά το νιώθω λίγο.

Αν αποφασίσω να κάνω άλλο μωρό επειδή η γέννα θα γίνει με ίδιο τρόπο μάλλον, μπορώ να απαιτήσω με κάποιο τρόπο να μην το πάρουν από το χειρουργείο μέχρι να ξυπνήσω;

 

Σιγουρα επειδη εκανες ολικη πηραν το μωρο. Τι θα εκανε το μωρακι μεχρι εσυ να συνελθεις; αν επιτρεπεται γιατι εκανες ολικη; μηπως την επομενη φορα μπορουσες να κανεις απλα επισκληριδιο;

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα τον γιατρο μου για το πως λειτουργουν στο Ρέα και μου είπε οτι το δίνουν για λίγο κ μετα το παίρνουν!Τι με συμβουλευετε???Να το απαιτησω????

Πάντως αν δεν κανεις rooming in δίνουν φόρμουλα και ας έχει ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό(στο συγκεκριμένο μαιευτήριο αναφέρομαι),επιβεβαιωμένο απο 2 γνωστές μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Στα υγιή και τελειομηνα νεογνά, η μητέρα έχει δικαίωμα να απαιτήσει να κρατήσει το μωρό αμέσως επάνω της και για τουλάχιστον 2 ώρες, εκμεταλλευομενη το "παράθυρο" εγρήγορσης του μωρού, ώστε να γίνει σωστή αρχή με το θηλασμό. Μετά το δίωρο, τα πιο πολλά νεογέννητα πέφτουν σε βαθύ ύπνο (μάλλον η φύση έχει προβλέψει να ξεκουραστεί η μητέρα, αφού κρατήσει, γνωρίσει και θηλάσει το μωρό της!). Δεν υπάρχει καμία εξέταση που να μην μπορεί να αναβληθεί για 2 ώρες! Η δέρμα με δέρμα αγκαλιά της μαμάς, μάλιστα, διατηρεί τη θερμοκρασία του μωρού σταθερή, καλύτερα από θερμοκοιτιδα! Αν το συζητήσετε επανειλημμένα με το γιατρό και τη μαία σας και το ζητήσετε γραπτώς από το μαιευτήριο, δε θα πουν όχι, απλά μπορεί να σας στραβοκοιτάξουν λίγο :).

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα κανει rooming in.εαν θες να εδραιωσεις τον θηλασμο ειναι πολυ σημαντικο οι πρωτες μερες.οταν ειναι οι ωρες επισκεπτηριου τα παιρνουν τα μωρακια και τα φερνουν αν αρχισουν να κλαινε παρα πολυ.εμενα ετσι ετυχε μια μερα που ηταν το επισκεπτηριο.μου την εφεραν γιατι εκλαιγε παρα πολυ για να την θηλασω.θεωρω αν δεις τα σχολια για το Ρεα θα δεις και θετικα και αρνητικα.εγω ειμαι απο τις κοπελες που εχουν θετικη αποψη.δεν εχεις να χασεις και τιποτα με το να το απαιτησεις απο τον γιατρο σου.απο εκει και περα και εαν δεν στο επιτρεψει προετοιμασου για τον θηλασμο και διαβασε οσες πληροφοριες μπορεις

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...