Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΘΗΛΑΣΜΟΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Οι ακτινοβολία δεν περνάει στο γάλα ούτε το επηρρεάζει με κανένα τρόπο. Μπορει η μανούλα να θηλάσει αμέσως μετά την μανγητική.

Αν θες μπες στο e-lactancia και βάλε MRI στο κουτάκι να δεις τι γράφει ακριβώς.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα σε όλους!

 

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας αν γνωρίζετε...

 

Πρέπει να κάνω μαγνητική τομογραφία με γαδολίνιο (σκιαγραφικό).

Απο το διαγνωστικό κέντρο μου είπαν ότι πρέπει να διακόψω το θηλασμό 2-3 μέρες.

 

Στο βιβλίο La Leche, The breastfeeding answer book,

λέει ότι δεν χρειάζεται, αλλά δίνει άρθρα παλιά, του 2002.

 

Γνωρίζει κανείς κάτι???

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι ασφαλες. Μπορείς να κάνεις την μαγνητική σου και να θηλάσεις κανονικά. Δεν αφήνει κατάλοιπα στον οργανισμό αυτή η ουσία. Μπες στο λακτανσια και κοιταξε το κι εσύ. Θα το βρεις με τον όρο gadolinium στο γκρουπ MRI.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους!

 

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας αν γνωρίζετε...

 

Πρέπει να κάνω μαγνητική τομογραφία με γαδολίνιο (σκιαγραφικό).

Απο το διαγνωστικό κέντρο μου είπαν ότι πρέπει να διακόψω το θηλασμό 2-3 μέρες.

 

Στο βιβλίο La Leche, The breastfeeding answer book,

λέει ότι δεν χρειάζεται, αλλά δίνει άρθρα παλιά, του 2002.

 

Γνωρίζει κανείς κάτι???

 

Καλη μου στην δουλεια μου χριαστηκαν ιατρικο φακελο ετσι ηρθε και μια κατασταση με ποιες εξετασεις πρεπει να γινου επειδι θηλαζω ακομα μου ειπαν να μην κανω μαγνητικη , αλλα αν κανω παλι καλο ειναι να διακοψω τον θηλασμο 3-4 ημερες .βασικα μετα δεν εκανα τωρα τι να σου πω αν ειναι επιγον ρωτα την παιδιατρο σου .

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Προκειται να κανω μαγνητικη και να μου χωρηγησουν ενδοφλέβια σκιαγραφικο..ρωτησα λοιπον τον παιδιατρο και μου ειπε να μην θηλασω προληπτικα(μιας και δεν είναι ραδιενεργο) για ενα 24ωρο μετα.ετσι βγαζω η μαλλον προσπαθω να βγαλω με το θήλαστρο για να μην δωσω ξενο...εκτος του οτι βγαζω λιγο γαλα οταν βαζω το θηλαστρο(ισως γιατι δεν με εμπνεει καθολου)εχω την εντυπωση οτι μου λιγοστευει μιας και νιωθω το μωρο να καταβαλει λιγο πιονπολυ προσπάθεια να φαει...τελος παντων το ερωτημα ειναι...θα εχω θεμα αν βγαλω για μια δυο μερες με θηλαστρο?βεβαια το βαζω και στηθος..επισης θα εχω θεμα για το 24ωρο που δεν θα θηλασω?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου!

 

Κατά πάσα πιθανότητα-για να μην πω βεβαιότητα- η ουσία που θα χορηγηθεί είναι συμβατή με το θηλασμό. Πολύ σωστά επεσήμανες ότι δεν είναι ραδιενεργή. Για να είμαστε 100% σίγουροι, κάνε μία ερώτηση στο κέντρο που θα κάνεις τη μαγνητική, σχετικά με το φάρμακο που θα χορηγηθεί, ώστε να το ελέγξεις στο http://www.e-lactancia.org.

 

Και, φυσικά, να έχεις καλά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

http://www.mrisafety.com/SafetyInfov.asp?SafetyInfoID=246

 

"Imaging studies requiring either iodinated or gadolinium-based contrast media are occasionally required in patients who are breast feeding.[...] several studies have shown that the expected dose of contrast medium absorbed by an infant from ingested breast milk is extremely low."

 

"Because of the very small percentage of iodinated contrast medium that is excreted into the breast milk and absorbed by the infantʼs gut, we believe that the available data suggest that it is safe for the mother and infant to continue breast-feeding after receiving such an agent."

 

"Because of the very small percentage of gadolinium-based contrast medium that is excreted into the breast milk and absorbed by the infantʼs gut, we believe that the available data suggest that it is safe for the mother and infant to continue breast-feeding after receiving such an agent."

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω αλλα τι κανω με το γαλα που νιωθω οτι δεν εχω σταγονα και πρεπει να μεινω και ενα 24ωρο χωρις να θηλασω?εχω αγχωθεί τρελα...μπορω να παρω κατι απο φαρμακείο?εχω ακούσει για μαγια κλπ

Θυμιζω πως βγαζω κανα 2 μερες με θηλαστρο αλλα και θηλασμο...με το θηλαστρο πανω απο 40ml δεν βγαζω για καποιο λογο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που νιώθεις ότι δεν έχεις γάλα προέκυψε αυτές τις μέρες με το θήλαστρο ή υπήρχε εδώ και καιρό; Τι ηλικία έχει το μωράκι σου; Θήλαζες αποκλειστικά μέχρι τώρα;

 

Για να βγάλεις πιο πολύ γάλα με το θήλαστρο δοκίμασε να κάνεις μαλάξεις κατά τη διάρκεια της άντλησης. Μετά την άντληση μπορείς να δοκιμάσεις ξανά μόνο με το χέρι. Δες αυτό το βίντεο:

http://newborns.stanford.edu/Breastfeeding/MaxProduction.html

Γύρω στα 6.00 λεπτά δείχνει εκεί που η μαμά βγάζει γάλα με το χέρι αν αναρωτιέσαι για το πώς είναι ο σωστός τρόπος να το κάνεις.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Προεκυψε τις μερες που βγαζω και με το θηλαστρο..ισως ειναι ψυχολογικο γιατι μου εχουν πει οτι το θηλαστρο μειωνει το γαλα...το μωρο μου ειναι 5 μηνων..θηλαζα αποκλειστικα...το κακομοιρο ενω πιανει το μπιμπερο ευτυχως και πινει το γαλατακι εχει γκρινια πολυ και το λυπαμαι..αλλα τι να κανω αφου 3 γιατροι μου ειπαν να μην θηλασω για 24ωρο?θα της δωσω και ξενο γιατι δεν φτανει το δικο μου τελικα..αυτο που εβγαλα δηλαδη με το θηλαστρο..αυτα :(

Link to comment
Share on other sites

Προεκυψε τις μερες που βγαζω και με το θηλαστρο..ισως ειναι ψυχολογικο γιατι μου εχουν πει οτι το θηλαστρο μειωνει το γαλα...το μωρο μου ειναι 5 μηνων..θηλαζα αποκλειστικα...το κακομοιρο ενω πιανει το μπιμπερο ευτυχως και πινει το γαλατακι εχει γκρινια πολυ και το λυπαμαι..αλλα τι να κανω αφου 3 γιατροι μου ειπαν να μην θηλασω για 24ωρο?θα της δωσω και ξενο γιατι δεν φτανει το δικο μου τελικα..αυτο που εβγαλα δηλαδη με το θηλαστρο..αυτα :(

 

Έχεις διασταυρώσει την ουσία που θα χορηγηθεί για να δεις να ειναι συμβατή; Οι 3 γιατροί το έχουν διασταυρώσει; Παίρνουν το ρίσκο του μερικου αποθηλασμου του μωρού, της έκθεσής του στο ξένο γαλα, στο ενδεχόμενο μαστιτιδας, στο φόβο της σύγχισης θηλων κτλ; Υπάρχει δηλαδή πραγματικός κίνδυνος απο την ουσία που θα σου χορηγηθεί;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βρισκω το φαρμακο αυτο σε καποιο site ωστε να δω αν ειναι επικυνδινο..gadovist λεγεται...τωρα οσον αφορα αυτους που μου το ειπαν τι να σου πω?εγω σιγουρα δεν ξερω απο ιατρικη οποτε πρεπει να ρωτησω...τωρα εδωσα ξενο ουτως η αλλως δεν αλλαζει κατι...δεν μπορουσα να περιμενω απαντηση το μικρο πεινουσε...δυστυχως γενικότερα υπαρχει παραπληροφορηση αλλα και εμεις που δεν το κατεχουμε τι να κανουμε?ποιον να ακουσουμε?τον γιατρο?την μαια?το διαγνωστικο κεντρο?ουφ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Η συγκεκριμένη ουσία είναι παράγωγο του γαδολινίου και, επομένως, συμβατή με το θηλασμό.

 

Έχεις δίκιο. Η σωστή πληροφόρηση είναι χρέος των επαγγελματιών υγείας. Επειδή εδώ είναι ένα ανώνυμο φόρουμ, θα ήταν παράλογο να σου ζητήσουμε να ακούσεις εμάς και όχι κάποιον που θα τοποθετηθεί επώνυμα. Θα μπορούσες, επομένως, να καλέσεις στην Αλκυόνη και να ζητήσεις τη συμβουλή τους.

 

Απο εδώ και πέρα, τώρα, θα βάζεις το μωρό συχνά στο στήθος, για να επανέλθει η παραγωγή σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Scratee Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου και την συμβουλη σου.

Οσον αφορα την Αλκυονη δεν το γνωριζα..θα το ψαξω!

 

Ηταν χρέος του γιατρού σου να διασταυρώσει την ουσία.

Πως ειναι η παραγωγή σου;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...