Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μείωση θηλασμων ή από θηλασμός για την επαναφορά της γονιμοτητας;


Recommended Posts

Δυστυχως οχι ακομα!Τρωει πρωι-μεσημερι-βραδυ,αλλα δεν.Φαντασου οτι προσπαθησα να τον σταματησω για λιγες μερες γιατι επρεπα να παρω μια αντιβιωση,αλλα βιωσαμε τραγικες καταστασεις.Ετσι αποφασισα να μην παρω την αντιβιωση.Ελπιζω να σου γραψω κ γω συντομα καλα νεα...τουλαχιστον για επιστροφη περιοδου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σου το εύχομαι ολόψυχα... Θα μπορούσαν να σου δώσουν μια αντιβιωση συμβατή με τον θηλασμό όταν χρειάστηκε εγώ πήρα.

Καταλαβαίνω τι μπορεί να έγινε! εγώ αν καθυστέρησω λίγο να του δώσω αφού μου το ζήτησει γίνεται χαμος ποσο μάλλον να τον αποθηλασω... Δεν είμαστε ουτε εμείς έτοιμοι για κάτι τέτοιο, ουτε εγώ ουτε ο γιοκας μου!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω παρα πολυ!Κ γω ζητησα,γιατι εχω ξαναπαρει καποια αντιβιωση συμβατη,αλλα μου ειπαν οτι δεν υπαρχει κατι για αυτη την περιπτωση τωρα.

Οπως ειπαμε υπομονη.Θελουν κ αυτα τον χρονο τους κ περισσοτερη προσοχη απο τη μανουλα.Καλη συνεχεια σου ευχομαι κ οταν ερθουν τα ευχαριστα ενημερωσε μας να χαρουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλη χρόνια σε όλες!!!!!! Τελικά κορίτσια είμαι έγκυος!!!!! Ηταν η πρωτη και τελευταια μου περίοδος παρ' όλο που συνεχίσω να θηλάζω πρωι βράδυ όταν επιστρέφω απο την δουλεια και οσες φορες ζητήσει...όχι όμως την νύχτα! Ειμαι 1,5 μηνών και έχω αγωνία πολύ.. Καλη επιτυχία σε όλες κορίτσια...

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρόνια σε όλες!!!!!! Τελικά κορίτσια είμαι έγκυος!!!!! Ηταν η πρωτη και τελευταια μου περίοδος παρ' όλο που συνεχίσω να θηλάζω πρωι βράδυ όταν επιστρέφω απο την δουλεια και οσες φορες ζητήσει...όχι όμως την νύχτα! Ειμαι 1,5 μηνών και έχω αγωνία πολύ.. Καλη επιτυχία σε όλες κορίτσια...

 

Συγχαρητήρια!!!! Ολα καλα να πανε! :):):D

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλη χρόνια σε όλες!!!!!! Τελικά κορίτσια είμαι έγκυος!!!!! Ηταν η πρωτη και τελευταια μου περίοδος παρ' όλο που συνεχίσω να θηλάζω πρωι βράδυ όταν επιστρέφω απο την δουλεια και οσες φορες ζητήσει...όχι όμως την νύχτα! Ειμαι 1,5 μηνών και έχω αγωνία πολύ.. Καλη επιτυχία σε όλες κορίτσια...

 

Συγχαρητήια και από μένα!!

Ομοιοπαθούσα (ως προς την επιθυμία για δεύτερη εγκυμοσύνη, αλλά χωρίς περίοδο ακόμη).

Ήθελα να ρωτήσω κάτι για τους βραδυνούς θηλασμούς. Αν πχ θηλάζει στις 8 για να κοιμηθεί, μετά στις 3 το ξημέρωμα και μετά στις 8 που ξυπνάει, θεωρείται πολύ? Γιατί αυτόο είναι το "ελαφρύ" μας πρόγραμμα. Υπάρχουν φορές που θηλάζει μέσα στη νύχτα και 4 φορές (αντί για μία που θηλάζει αυτές τις μέρες).

Βέβαια όσο και αν επιθυμούμε ένα ακόμη μωράκι, δεν έχω σκοπό να κόψω/μειώσω κανέναν θηλασμό. Ίσα ίσα, τώρα που προσπαθώ κατά κάποιο τρόπο να μην είμαι συνέχεια "διαθέσιμη" για θηλασμό (κάνω δουλειές κλπ), δεν μου ερέσει καθόλου.

Χαίρομαι όμως να ακούω για νέες εγκυμοσύνες (με ή χωρίς την έλευση της περιόδου). Σε μένα η περίοδος είναι άφαντη 25 μήνες. Και είμαι 37,5 ετών. Οπότε βιαζόμαστε λιγάκι για ακόμη ένα μωράκι.

Συγχαρητήρια και πάλι!!

Εύχομαι σε λίγο καιρό να έχω και γω ευχάριστα νέα!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις ευχές!

Tsarli μου εμένα ο γιατρός μου είπε οτι η περίοδος επιστρέφει συνήθως όταν κοπούν εντελώς οι βραδινοι θηλασμοι και σε εμένα προσωπικά ετσι κ έγινε ομως μου είχε πει πως καμια φορά κάτι απορυθμιζεται μετα απο αρκετούς μηνες χωρίς περίοδο και αν δεν μου ερχόταν θα μου εκανε καποιο ορμονικό ελεγχο. Μπορείς να συζητήσεις και αυτό το ενδεχομενο ..... Σε καταλαβαίνω ομως γιατί σε μένα ειπε γύρω στον 5ο μήνα να σταματήσω τον θηλασμο λόγω κακου ιστορικου και ηδη ζοριζομαι πολύ.... Πάντως δεν είναι λιγες οι κοπέλες που εμειναν έγκυος χωρίς την περίοδο γιατί πρόλαβαν την ωορρηξία...καλη επιτυχία...

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήια και από μένα!!

Ομοιοπαθούσα (ως προς την επιθυμία για δεύτερη εγκυμοσύνη, αλλά χωρίς περίοδο ακόμη).

Ήθελα να ρωτήσω κάτι για τους βραδυνούς θηλασμούς. Αν πχ θηλάζει στις 8 για να κοιμηθεί, μετά στις 3 το ξημέρωμα και μετά στις 8 που ξυπνάει, θεωρείται πολύ? Γιατί αυτόο είναι το "ελαφρύ" μας πρόγραμμα. Υπάρχουν φορές που θηλάζει μέσα στη νύχτα και 4 φορές (αντί για μία που θηλάζει αυτές τις μέρες).

Βέβαια όσο και αν επιθυμούμε ένα ακόμη μωράκι, δεν έχω σκοπό να κόψω/μειώσω κανέναν θηλασμό. Ίσα ίσα, τώρα που προσπαθώ κατά κάποιο τρόπο να μην είμαι συνέχεια "διαθέσιμη" για θηλασμό (κάνω δουλειές κλπ), δεν μου ερέσει καθόλου.

Χαίρομαι όμως να ακούω για νέες εγκυμοσύνες (με ή χωρίς την έλευση της περιόδου). Σε μένα η περίοδος είναι άφαντη 25 μήνες. Και είμαι 37,5 ετών. Οπότε βιαζόμαστε λιγάκι για ακόμη ένα μωράκι.

Συγχαρητήρια και πάλι!!

Εύχομαι σε λίγο καιρό να έχω και γω ευχάριστα νέα!

 

Κάποιοι υποστηρίζουν ότι δεύτερη εγκυμοσύνη προκύπτει όταν είναι η μαμά έτοιμη να είναι πιο "αυτόνομη" και έχει σταματήσει να βλέπει το πρώτο παιδί ως αβοήθητο που εξαρτάται από αυτήν. Ειναι σαν αυτοπροστασία! Το σώμα προστατεύει από έκβαση που η ψυχή δεν είναι ακόμη έτοιμη.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι υποστηρίζουν ότι δεύτερη εγκυμοσύνη προκύπτει όταν είναι η μαμά έτοιμη να είναι πιο "αυτόνομη" και έχει σταματήσει να βλέπει το πρώτο παιδί ως αβοήθητο που εξαρτάται από αυτήν. Ειναι σαν αυτοπροστασία! Το σώμα προστατεύει από έκβαση που η ψυχή δεν είναι ακόμη έτοιμη.

Ωχ, τότε καήκαμε και πάλι!! Εδώ λέω να επιστρέψω στη δουλειά και το σκέφτομαι, δε θέλω να μείνω μακρυά από τον μικρό μου, αλλά ούτε και να με στερηθεί. Αν και βλέπω αναγκαστικά να γυρίζω στη δουλειά. ΑΝ μπορούσ απάντως, αν υπήρχε η οικονομική δυνατότητα, δεν θα έφευγα ποτέ!!

Εγώ νομίζω ότι είπαμι πανέτοιμη για νέα εγκυμοσύνη, θα τρελαθώ από την χαρά μου με 2 παιδάκια! Διπλή χαρά. Σωματικά (από θέμα κούρασης ας πούμε) λεχω συνηθίσει και είμαι έτοιμη. Τώρα τί γίνεται βαθυά μέσα μας, ένας θεός το ξέρει!!

Αν είχαμε και παραπάνω χρόνο γαι αγκαλίτσες και προσπάθειες με το σύζυγο θα ήταν μια χαρά. Αλλά πού χρόνος??? Να μην απορούμε κι όλας γιατί δεν μένω έγκυος!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρόνια σε όλες!!!!!! Τελικά κορίτσια είμαι έγκυος!!!!! Ηταν η πρωτη και τελευταια μου περίοδος παρ' όλο που συνεχίσω να θηλάζω πρωι βράδυ όταν επιστρέφω απο την δουλεια και οσες φορες ζητήσει...όχι όμως την νύχτα! Ειμαι 1,5 μηνών και έχω αγωνία πολύ.. Καλη επιτυχία σε όλες κορίτσια...

 

Καλη χρονια σε ολες και ολους!Pandoritsa μου συγχαρητηρια!2015 ευχες απο καρδιας για να υποδεχτειτε το μωρακι σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
  • 2 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια σας θυμήθηκα και είπα να μάθω νέα σας..fryda ευχαριστώ για τις ευχές πως τα πάτε; tsarli; Εύχομαι να είστε καλά!

 

Γεια σου Pandoritsa, πώς είσαι? Η κοιλίτσα φουσκώνει??

Τελικά αδιαθέτησα για πρώτη φορά στους 25 μήνες (μόλις επέστρεψα στη δουλειά), και μετά ξανααδιαθέτησα χθες, μετά από 45 μέρες δηλαδή. Επίσης είμαι σίγουρη ότι δεν είχα ωορηξία (χρησιμοποίηασα μεν τεστ ωορηξίας το οποίο βγήκε μεν θετικό, την 32η μέρα, αλλά δεν είχα κανένα άλλο σύμπτωμα -που δόξα το θεό μια χαρά συμπτώματα είχα και την καταλάβαινα μέχρι πριν την εγκυμοσύνη).

Περιμένω να δώ τί θα γίνει σε αυτόν τον κύκλο.

Εσύ αν θυμάμαι καλά έμεινες έγκυος μετά από έναν ή δύο κύκλους, ε?

Τώρα σε ποιά βδομάδα είσαι?

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...