Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβληματισμός για δημόσιο θηλασμό?


Recommended Posts

Ετσι κι αλλιως 18 μηνων θα πρεπει να μαθει να παρηγοριεται διαφορετικα οχι να βρισκει παρηγορια στο θηλασμο μονο..

 

Αυτό πού το στηρίζεις;

 

Ένα παιδάκι 18 μηνών είναι ακόμα πολύ ανώριμο! Για παράδειγμα, όταν ζητά απεγνωσμένα την κούκλα ενός άλλου παιδιού, τι είναι πιθανότερο να γίνει (και να πετύχει): να του εξηγήσεις ότι η κούκλα δεν του ανήκει ή να του αποσπάσεις την προσοχή με κάτι άλλο, ακόμα και με μια...συναρπαστική χαρτοπετσέτα, που λέει και μια γνωστή μου;

 

Στο θηλασμό, λοιπόν, πώς ακριβώς θα εξηγήσεις στο 18 μηνών ότι "πίνουμε γάλα μόνο μέσα στο σπίτι".

 

Πόσο απαραίτητο θεωρείς, αντίστοιχα, να εξηγήσει η μητέρα στο 18 μηνών παιδί ότι "πίνουμε μπουκάλι μόνο μέσα στο σπίτι";

 

Μέχρι ποια ηλικία "επιτρέπεται" να παρηγοριεται με το θηλασμό; Τι θα πάθει αν ξεπεράσει το όριο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ενα παιδι 18 μηνων δεν εχει καμια αναγκη να πινει γαλα εξω απο το σπιτι...ειτε πινει απο μπουκαλι ειτε οχι.Μια χαρα μπορει να εξηγησει η μαμα στο παιδι οτι γαλα πινουμε μονο στο σπιτι...δε θα το δεχτει με τη μια αλλα πολυ γρηγορα θα το κατανοησει αν και η μαμα το βοηθησει.

Α και επειδη τυχαινει να θηλαζω 4 χρονια συνεχομενα...ενα παιδι για 20 μηνες και αλλο ενα για 28 πιστεψε με ξερω πως ειναι να θηλαζεις ενα παιδι ανω του ετους.

 

Ενα παιδι 18 μηνων δε χρειαζεται να θηλασει γιατι φοβηθηκε εναν ξενο...μπορει να θηλασει για να πιει το γαλα του αλλα οταν φοβηθει να τρεξει να το παρει η μαμα του αγκαλιτσα και να το παρηγορησει.

 

Τεσπα..η καθε μαμα κανει οτι νομιζει...προσωπικα τα σχολια με ενοχλουσαν και βαριομουνα να πρεπεξ να απολογηθω για το αν θηλαζω και γιατι.Απο την αλλη κι εγω ενιωθα αβολα να πρεπει να θηλασω ενα παιδι 15 και ανω μηνων δημοσια.Ασε που οταν παμε για καφε...θελω να πιω τον καφε μου..οχινα πρεπει να θηλαζω .Ετσι σταματησα το δημοσιο θηλασμο οσο νωριτεδα μπορουσα.Και απο το χρονο και μετα σταματησα να θηλαζω γιατι χτυπησαν, εκλαψαν, πονεσαν, φοβηθηκαν

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως αυτό συμβαίνει συνεχώς στο θέμα του δημόσιου θηλασμού ακόμα και βρεφών. Και το επιβεβαιώνεις με το μην αυτό. Όταν πρόκειται για 4χρονα δίνεται έμφαση στο ότι είναι 4χρονα, όταν πρόκειται για βρέφη και πάλι σχολιάζονται αρνητικά οι μητέρες για τον τρόπο που το κάνουν. Αυτό εννοώ ότι προκαλεί έντονες αντιδράσεις και γεμίζουν πολλές σελίδες.. Το να θηλάζει μη διακριτικά τι σημαίνει; Τι κάνει δηλαδή; Ειλικρινά το έχω απορία δεν ρωτάω ρητορικά. Και απ' την άλλη γιατί δίνουμε τόσο αρνητική έμφαση; Στο κάτω κάτω το παιδί της θρέφει, δεν κάνει κανένα έγκλημα. Γιατί μας ενοχλεί τόσο; Αν όλοι το αντιμετωπίζαμε πιο χαλαρά θα βοηθούσε πολλές γυναίκες που αισθάνονται αμήχανα, γιατί για κάποιες είναι δύσκολο στην αρχή. Αν βλέπαμε μια μαμά να δίνει μπιμπερό ντυμένη σέξι θα το συζητούσαμε τόσο; Τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει ποτέ στο φόρουμ αντίστοιχο θέμα "μαμά δίνει μπιμπερό ντυμένη προκλητικά" που να γεμίζει τόσες σελίδες ή ταΐζει αυγό το παιδί της και βάζει ταμπέλα κοιτάξτε με ταΐζω αυγό.

 

Εμένα δεν με ενοχλεί καμία μαμά που θηλάζει δημοσίως το μωρό της. Μακάρι να έβλεπα από όλο και περισσότερες γυναίκες αυτό το τόσο όμορφο θέαμα...δυστυχώς οι περισσότερες το κάνουν διακριτικά και μόνο μια φορά είχα την τύχη να δω το μωράκι να πίνει.

 

Κάτσε να τα πάρω με τη σειρά.

 

-το να δω το 4χρονο να θηλάζει σε δημόσιο χώρο, ναι με ξενίζει. Υπάρχουν χίλια δυο πράγματα που μπορεί να φάει/πιει εκτός σπιτιού και να θηλάσει -εφόσον ακόμη θηλάζει- στο σπίτι.

 

- Το να δω ένα μωρό να το θηλάζει η μητέρα του σε δημόσιο χώρο δεν με ξενίζει. Το μωράκι πεινάει εκείνη την ώρα και αυτό είναι το φαγητό του. Τίποτα το περίεργο.

Θα με "ξενίσει" αν η μαμά εκείνη την ώρα το κάνει μεγάλο θέμα. (δηλαδή βγάλει το στήθος της επιδεικτικά, πάει σε κεντρικότατο σημείο για να την βλέπουν όλοι και γενικώς φροντίσει να πάρει είδηση όλος ο περίγυρος ότι αυτή τη στιγμή θηλάζει).

Η μειοψηφία πιστεύω είναι τέτοιες περιπτώσεις, αλλά υπάρχουν. Και όταν τελειώσει ο θηλασμός θα προσπαθούν να τραβήξουν τα βλέμματα με άλλους τρόπους. (μην μου πείτε ότι δεν βλέπετε τριγύρω σας γυναίκες που προσπαθούν να δείξουν πόσο καλές μάνες είναι και έχουν συνέχεια το νου τους αν τις κοιτάει ο διπλανός τους...)

 

Χρησιμοποιώ τη λέξη "ξενίζει" γιατί δεν μπορώ να πω ότι ενοχλούμαι κιόλας. Αλλά αναπόφευκτα θα κάνω κάποιες αρνητικές σκέψεις σχετικά. Όπως αρνητικές σκέψεις θα κάνω και για άλλα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Σαφως και απο το χρονο και μετα δε θηλαζουμε τοσο συχνα δημοσια ομως πραγματικα συμφωνω με τη scratee οτι σε αυτη την ηλικια πιανει η αποσπαση προσοχης αποτελεσματικοτερα απο οτιδηποτε.

Φυσικα και της εξηγω αλλα οταν βλεπω οτι θα εχουμε δραματα της δινω. Για παραδειγμα σημερα ηρθε ενας τεχνικος για το τηλεφωνο , η μικρη φοβηθηκε και ζητησε να θηλασει , φυσικα και δε θηλασε μπροστα στον ανθρωπο, της εξηγησα και της απεσπασα την προσοχη.

Αν ομως χτυπησει και κλαιει ζητωντας μεμε και δε σταματαει ε δεν αντεχω θα παω σε μια γωνιτσα και θα τη θηλασω.

Λαθος, σωστο δεν ξερω αλλα πιστευω σε καθοδηγει και το παιδι σε πολλα πραγματα!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σαφως και απο το χρονο και μετα δε θηλαζουμε τοσο συχνα δημοσια ομως πραγματικα συμφωνω με τη scratee οτι σε αυτη την ηλικια πιανει η αποσπαση προσοχης αποτελεσματικοτερα απο οτιδηποτε.

Φυσικα και της εξηγω αλλα οταν βλεπω οτι θα εχουμε δραματα της δινω. Για παραδειγμα σημερα ηρθε ενας τεχνικος για το τηλεφωνο , η μικρη φοβηθηκε και ζητησε να θηλασει , φυσικα και δε θηλασε μπροστα στον ανθρωπο, της εξηγησα και της απεσπασα την προσοχη.

Αν ομως χτυπησει και κλαιει ζητωντας μεμε και δε σταματαει ε δεν αντεχω θα παω σε μια γωνιτσα και θα τη θηλασω.

Λαθος, σωστο δεν ξερω αλλα πιστευω σε καθοδηγει και το παιδι σε πολλα πραγματα!

 

Νομίζω μια χαρά πράττεις.

Προσπαθείς να μάθεις σιγά σιγά το παιδί ότι υπάρχουν κάποια όρια σε αυτά που θέλουμε-κάνουμε (ως προς το χρόνο, τον τόπο κτλ) και είναι φυσικό ότι κάποιες φορές προκειμένου να αποφύγεις δράματα ή οτιδήποτε μπορεί να υποκύψεις. Εκεί δεν θα το κάνεις θέαμα. Αλλά διακριτικά θα πας σε μια γωνίτσα όπως είπες, η θα γυρίσεις την πλάτη σου ή θα βάλεις ένα πανάκι κτλ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω μια χαρά πράττεις.

Προσπαθείς να μάθεις σιγά σιγά το παιδί ότι υπάρχουν κάποια όρια σε αυτά που θέλουμε-κάνουμε (ως προς το χρόνο, τον τόπο κτλ) και είναι φυσικό ότι κάποιες φορές προκειμένου να αποφύγεις δράματα ή οτιδήποτε μπορεί να υποκύψεις. Εκεί δεν θα το κάνεις θέαμα. Αλλά διακριτικά θα πας σε μια γωνίτσα όπως είπες, η θα γυρίσεις την πλάτη σου ή θα βάλεις ένα πανάκι κτλ.

 

Μακαρι γιατι θα με φαει το αγχος!

Παντως πολυ μεγαλο θεμα το κανουν ρε κοριτσια για το θηλασμο ανω του ετους. Τις προαλλες μου την ειπε ενας φιλος που η κορη του 4 ετων παιρνει ακομη πιπιλα. Ε δεν αντεξα του ειπα κι η δικη σου με στηθος παρηγοριεται απλα πλαστικο.

Μετα βεβαια ενιωσα φοβερες τυψεις!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα παντως δεν εχω δεχθει κριτικη απο αγνωστους αλλα απο γνωστους. Η μικρη εχει θηλασει και στη θαλασσα και σε μαγαζι και στο γιατρο, παντου. Κανεις ποτε δε με κοιταξε περιεργα. Τι ειπαν απο μεσα τους δεν ξερω.

Το προβλημα το εχω με τους συγγενεις και φιλους. Αυτοι με εχουν στησει στον τοιχο και μου λενε τα απειρα. Μεχρι και το οτι καλυπτω δικα μου κενα.

Εφαρμοζω το δεν προσφερω, δεν αρνουμαι αν και της εχω αρνηθει σε καποια προφανη μερη (πχ ταμειο σουπερμαρκετ)

Παντως ειναι ενα πολυ χαρουμενο παιδακι, που μενει ανετα με γιαγια και παππου και μαλιστα μου στελνει φιλια οταν φευγω. Φοβαται τους ξενους βεβαια ( και ειναι μια περιπτωση που ζηταει να θηλασει) . Δεν μπορω λοιπον να καταλαβω πως μπορει να της δημιουργησει προβληματα ο θηλασμος οταν μονο καλα βλεπω.

Παντως το πρωι βραδυ μου φαινεται πολυ μακρινο! :-P

Οπως καθε μαμα ανησυχω σε ολα αν κανω το σωστο γι αυτο θα ηθελα αποδειξεις απο τις μανουλες που υποστηριζουν οτι θα δημιουργησουμε στα μωρακια μας ψυχολογικα προβληματα!

Εγω παντως δεν το εκανα ποτε μεγάλο θεμα το να θηλασει εξω.Του έλεγα απλα οτι δεν ειναι η ωρα και θα θηλασει π.χ. Μεσημέρι και αν δεν το δεχόταν τον θηλαζα όπου ήθελε.Τωρα ειναι 22 μηνων και δεν το ζητάει ουτε αν το δει στο πιάτο μπροςτα του! Πρεπει να σε βλέπει χαλαρή πιςτευω γιατι οσο το κανεις εσυ μεγάλο ζήτημα τοσο το κανουν και αυτά.Εξάλλου δεν ειναι και 4,ειναι πολυ μικρή ακομα για να αρνηθείς.Οσο για συγγενείς κι εμενα μου έλεγαν διάφορα ως που σταμάτησα να προσπαθώ να το υπερασπιζομαι και απλα αλλάζω την κουβέντα η κάνω πως δεν δίνω σημασία( στα μούτρα αυτο!) και έχουν σταματήσει κι αυτοί να μιλάνε σε τοίχο :lol:....κι ειμαστε ολοι καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τα στάδια ψυχοσεξουαλικής ανάπτυξης και τα σχετικά με αυτό, υπάρχει κάτι που να έχει αναφέρει ο φρόυντ σχετικά με τον θηλασμό συγκεκριμένα; Η κάποιος άλλος ψυχαναλυτής;

 

Melina22 τώρα είδα το μνμ σου. Οι γνώσεις που έχω από ψυχολογία αφορούν παιδιά 5-6 χρονών και πάνω, οπότε δε γνωρίζω τι έχει αναφέρει ο Φρόυντ ή άλλος διακεκριμένος ψυχολόγος για το θηλασμό. Αυτό που γνωρίζω είναι ότι ο Φρόυντ εστίασε στην ατομικότητα και όχι στην κοινωνικότητα του ανθρώπου. Φαίνεται σημαντική παράλειψη, αλλά θα πρέπει να σκεφτούμε ότι στην εποχή του η κοινωνία περιόριζε - ασφυκτικά πολλές φορές - την προσωπικότητα των ανθρώπων και ίσως γι' αυτό το λόγο να επέλεξε να ασχοληθεί με τις ατομικές ψυχολογικές διεργασίες και όχι με την επίδραση της κοινωνίας σε εμάς.

 

Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι η ψυχολογική επίδραση του (δημόσιου ή μη) θηλασμού στο παιδί δεν είναι καθόλου εύκολο να μετρηθεί. Και ως γνωστόν, ό,τι δεν μπορεί να μετρηθεί μένει πάντα στη θεωρία. Τώρα, το να μην εγκρίνει ο περίγυρός μας το θηλασμό σε δημόσιο χώρο είναι ένα ζήτημα που έχει να κάνει πρωτίστως με τις κοινωνικές αντιλήψεις της δικής μας χωροχρονικής συγκυρίας. Και αυτός είναι ένας σημαντικός λόγος για να μην ψάχνω στις θεωρίες του Φρόυντ για απαντήσεις. Προσωπικά πιστεύω ότι το ιδανικό είναι να δείξουμε σταδιακά στο παιδί μας πώς να ικανοποιεί τις ανάγκες του (πείνα/ανασφάλεια), υπολογίζοντας παράλληλα τον περίγυρό του, καθώς το παιδί μας, ως κοινωνικό ον, αυτόν τον περίγυρο πάντα θα τον χρειάζεται όχι μόνο για πρακτικούς, αλλά και για συναισθηματικούς λόγους. Εξάλλου, όταν προσαρμοζόμαστε στις απαιτήσεις του περίγυρού μας χωρίς να παραγνωρίζουμε τις δικές μας ανάγκες, είμαστε πιο ισορροπημένοι και με λιγότερο άγχος. Κι αυτό δεν το έχω διαβάσει στον Φρόυντ, αλλά στους ψυχολόγους του κλάδου της κοινωνικής ψυχολογίας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανουλες! Γραφω για ψυχολογικη συμπαρασταση! Τελευταια δεχομαι πολλα αρνητικα σχολια που ακομη θηλαζω τη μικρη μου 18 μηνων. Συγκεκριμενα ημασταν σε ταβερνα, η μικρη ζητουσε συνεχεια να θηλασει και με εστησαν στον τοιχο. Τα κυριοτερα που μου ειπαν ειναι οτι την εχω καθηλωσει στο στοματικο σταδιο, οτι θα την κανω να βρισκει παρηγορια στο φαι κι οτι οι οδηγιες του ΠΟΥ για 2 χρονια θηλαςμου αφορουν τριτοκοσμικες χωρες! Κι αυτα απο ψυχολογο!!

 

Καλα, τι μου θυμισες!!! Θηλαζαμε μεχρι τα 2. Μας σταματαει μια, τις μερες που ειχαμε ξεκινησει να το κοβουμε και μας αρχιζει....δε θα μιλησει ποτε και τα σχετικα....και ξαφνικα πεταγεται η μικρη (2 χρονων οπως ειπα): "αααα ολα κι ολα μην της βαζεις ιδεες και δεν μου αρεσει το γαλα της κατσικας που εφερε ο μπαμπας!" και αλλα που δεν τα θυμαμαι.... :lol::lol: Τελικα βεβαια το κοψαμε μετα απο μερικες εβδομαδες αλλα ειχε πολυ πλακα το περιστατικο.

 

Σημερα στα 5,5 της οχι μονο....μιλαει αλλα ειναι πολυ καλη στην ταξη της. Ηδη γραφει, διαβαζει κλπ. Και ειναι και κοινωνικοτατη, πολυ δημοφιλης. Οσο για το φαγητο για παρηγορια, καμμια σχεση. Ειναι γενικα αδυνατο παιδι και τρωει οσο πρεπει για να χορτασει. Μην πω οτι με το που διαβασα το μην σου σκεφτηκα 1-2 φιλες μου που το κανουν, και δεν θηλασαν καθολου...που τα βρισκουν να ξερα.

 

Πιστευω οτι καλο ειναι να μην ξεκινας καν συζητηση με οσους σου λενε διαφορα. Κοβε τους αμεσως. Αλλα και να πουν κατι, μην μασας. Ολα τα παιδακια θα αναπτυξουν τις ικανοτητες τους κανονικοτατα. Η φυση ξερει καλυτερα, εμεις οι ανθρωποι απλα παμε ψαχνοντας και βγαζουμε θεωριες.

 

Καλη συνεχεια ευχομαι, για οσο θελεις!

 

ΥΓ το σχολιο που εκανε για τις τριτοκοσμικες χωρες, ειναι απαραδεκτο...

Link to comment
Share on other sites

Καλα, τι μου θυμισες!!! Θηλαζαμε μεχρι τα 2. Μας σταματαει μια, τις μερες που ειχαμε ξεκινησει να το κοβουμε και μας αρχιζει....δε θα μιλησει ποτε και τα σχετικα....και ξαφνικα πεταγεται η μικρη (2 χρονων οπως ειπα): "αααα ολα κι ολα μην της βαζεις ιδεες και δεν μου αρεσει το γαλα της κατσικας που εφερε ο μπαμπας!" και αλλα που δεν τα θυμαμαι.... :lol::lol: Τελικα βεβαια το κοψαμε μετα απο μερικες εβδομαδες αλλα ειχε πολυ πλακα το περιστατικο.

 

Σημερα στα 5,5 της οχι μονο....μιλαει αλλα ειναι πολυ καλη στην ταξη της. Ηδη γραφει, διαβαζει κλπ. Και ειναι και κοινωνικοτατη, πολυ δημοφιλης. Οσο για το φαγητο για παρηγορια, καμμια σχεση. Ειναι γενικα αδυνατο παιδι και τρωει οσο πρεπει για να χορτασει. Μην πω οτι με το που διαβασα το μην σου σκεφτηκα 1-2 φιλες μου που το κανουν, και δεν θηλασαν καθολου...που τα βρισκουν να ξερα.

 

Πιστευω οτι καλο ειναι να μην ξεκινας καν συζητηση με οσους σου λενε διαφορα. Κοβε τους αμεσως. Αλλα και να πουν κατι, μην μασας. Ολα τα παιδακια θα αναπτυξουν τις ικανοτητες τους κανονικοτατα. Η φυση ξερει καλυτερα, εμεις οι ανθρωποι απλα παμε ψαχνοντας και βγαζουμε θεωριες.

 

Καλη συνεχεια ευχομαι, για οσο θελεις!

 

ΥΓ το σχολιο που εκανε για τις τριτοκοσμικες χωρες, ειναι απαραδεκτο...

Πραγματικα απαραδεκτο συμφωνω.

Προσπαθω να μην το κανω θεμα αλλα οταν ερχεται η μικρη κ ζηταει τοτε αρχιζουν οι αλλοι τα πανηγυρια!

Κι εγω παντως δε βλεπω καμια καθυστερηση στην αναπτυξη του παιδιου και μιλαει και ολη μερα τρεχει-παιζει.

Αλλα καθως ειναι το πρωτο εχω συνεχως αμφιβολιες για το τι κανω σωστα και τι οχι!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παντως δεν το εκανα ποτε μεγάλο θεμα το να θηλασει εξω.Του έλεγα απλα οτι δεν ειναι η ωρα και θα θηλασει π.χ. Μεσημέρι και αν δεν το δεχόταν τον θηλαζα όπου ήθελε.Τωρα ειναι 22 μηνων και δεν το ζητάει ουτε αν το δει στο πιάτο μπροςτα του! Πρεπει να σε βλέπει χαλαρή πιςτευω γιατι οσο το κανεις εσυ μεγάλο ζήτημα τοσο το κανουν και αυτά.Εξάλλου δεν ειναι και 4,ειναι πολυ μικρή ακομα για να αρνηθείς.Οσο για συγγενείς κι εμενα μου έλεγαν διάφορα ως που σταμάτησα να προσπαθώ να το υπερασπιζομαι και απλα αλλάζω την κουβέντα η κάνω πως δεν δίνω σημασία( στα μούτρα αυτο!) και έχουν σταματήσει κι αυτοί να μιλάνε σε τοίχο :lol:....κι ειμαστε ολοι καλα!!

 

Μη νομιζεις ετσι κανω. Απο μεσα μου με τρωει το αγχος και ισως να το νιωθει!

Εμενα παντως ειναι 18 μηνων αν με πετυχει να ντυνομαι θα ζητησει σιγουρα! Ειναι και στο παιδακι πιστευω!

Αποθηλασε η θηλαζει ακομη;

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μη νομιζεις ετσι κανω. Απο μεσα μου με τρωει το αγχος και ισως να το νιωθει!

Εμενα παντως ειναι 18 μηνων αν με πετυχει να ντυνομαι θα ζητησει σιγουρα! Ειναι και στο παιδακι πιστευω!

Αποθηλασε η θηλαζει ακομη;

 

Ειναι πολυ μικρούλα ακομα.Μην νομίζεις αλλάζουν απο την μια στιγμή στην άλλη, ο δικός μου θηλαζε τοσο πολυ που έλεγα οτι θα αποθηλασω στην πύλη του στρατοπέδου αλλα βλεπω πια οτι απο ψυχολογική πλευρά ειναι έτοιμος να αποθηλασει χτες ...απλα απο πρακτική δεν εχω αλλο τροπο να τον κοιμησω μεσημέρι και δεν τον θυσιάζω ακομα τον μεσημεριανό του υπνο,θα περιμένω μεχρι τα δυο και ισως τότε.(Θηλαζουμε 1 φορα την ημερα για 10')Δεν του εχω αρνηθεί ΠΟΤΕ!!Και τωρα δεν ζητάει και ποτε...Μην αγχωνεσαι καθολου γιατι κανεις το σωστό και το ξέρεις και Ασε τους γύρο άσχετους να κουρεύονται!!!Το καλο του παιδιού σου το ξέρεις καλυτερα εσυ απο οποιονδήποτε και αυτο πρεπει μα δώσεις να καταλάβουν.Ειμαι σίγουρη οτι το μητρικο στου ένστικτο ξερει οτι κανει το σωστό και η λογική σε μπερδεύει απο το μπλα μπλα μπλα που εχεις ακούσει και ακούς....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ μικρούλα ακομα.Μην νομίζεις αλλάζουν απο την μια στιγμή στην άλλη, ο δικός μου θηλαζε τοσο πολυ που έλεγα οτι θα αποθηλασω στην πύλη του στρατοπέδου αλλα βλεπω πια οτι απο ψυχολογική πλευρά ειναι έτοιμος να αποθηλασει χτες ...απλα απο πρακτική δεν εχω αλλο τροπο να τον κοιμησω μεσημέρι και δεν τον θυσιάζω ακομα τον μεσημεριανό του υπνο,θα περιμένω μεχρι τα δυο και ισως τότε.(Θηλαζουμε 1 φορα την ημερα για 10')Δεν του εχω αρνηθεί ΠΟΤΕ!!Και τωρα δεν ζητάει και ποτε...Μην αγχωνεσαι καθολου γιατι κανεις το σωστό και το ξέρεις και Ασε τους γύρο άσχετους να κουρεύονται!!!Το καλο του παιδιού σου το ξέρεις καλυτερα εσυ απο οποιονδήποτε και αυτο πρεπει μα δώσεις να καταλάβουν.Ειμαι σίγουρη οτι το μητρικο στου ένστικτο ξερει οτι κανει το σωστό και η λογική σε μπερδεύει απο το μπλα μπλα μπλα που εχεις ακούσει και ακούς....

Ετσι ακριβως ειναι! Μεσα μου το ξερω αλλα εχω ακουσει τοσα πολλα...

Ελπιζω κι εμενα να αποθηλασει ετσι ομαλα γιατι προς το παρον δειχνει οτι θα θηλαζει για πολυυυ! Οπως περιγραφεις το μικρο σου.

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...