Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απελπισία! Δεν τρώει τίποτα!


Recommended Posts

Γεια σας! Εχω μια κορουλα 6 μιση μηνων και θηλαζω αποκλειστικα. Το βασικο μου προβλημα, εκτος απο τον υπνο ( το εχω αναφερει στο αντιστοιχο σκελοε), ειναι το φαι. Προσπαθησα να την εισαγω στις στερρεες αλλα αρνειται πεισματικα. Στην αρχη δεν ανοιγε το στομα καθολου. Μετα αφου το καταλαβε και το ανοιγε στην φρουτοκρεμα για 10 κουταλιες με τη χορτοσουπα αηδιασε και το ξακλεισε για τα καλα καιστη φρουτο κρεμα. Εχω απελπιστει! Ειναι τριτο παιδακι στη σειρα καιτα αλλα ειναι ακομη μικρα (4 και 2,5) οποτε οχρονος ειναι περιορισμενος και η κουραση πολλη. Και τα αλλα αντιδρουσαν στην αρχη αλλα οχι τοσο και οχι σε ολα τα γευματα! Τι να κανω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δοκίμασε λίγο μητρικό γάλα μεσα στις κρεμες..ίσως της φανει πιο οικεία η γευση!! Εγω της βαζω μπανανα, αχλάδι και λίγο μητρικο γάλα και ξετρελαίνεται για φρουτοκρεμα.

Επίσης βρες τους συνδυασμούς που ενδεχεται να της αρεσουν. Τι χορτόσουπα της κάνεις?? Μπρόκολα πχ και κουνουπίδια δεν είναι πολύ ευπρόσληπτα ειδικα στην αρχή. Το σπανάκι μπορει να πικριζει. Η γλυκοπατατα ή η γλυκια κολοκύθα νοστιμεύουν πολύ το φαγητο. Βάλε μαϊντανό και άνηθο στην χορτόσουπα βελτιώνουν την γευση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες, ελπίζω κατι απο αυτά να πιασει. Η αληθεια ειναι οτι δεν εχωκανει πολλά πειράματα λόγω πίεσης χρόνου, όμως απ οτι φαινεται χρειάζεται. Στη χορτοσουπα εβαλα για αρχή μόνο πατατα καροτο για να το φαει, αλλα τίποτα. Μετά εβαλα μπρόκολο και τρελάθηκε απο την αηδία και αυτό ήταν δεν ξαναφαγε.!

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς και την πιθανότητα να μην είναι ακόμη τόσο έτοιμο το μικρό σου για τις στερεές. Πειραματίσου με τις γεύσεις και τις υφές αλλά οπλίσου και με υπομονή και απλώς πρόσφερέ της χωρίς πίεση και άφησέ την να πάρει τον χρόνο της. Είναι μικρούλα ακόμη κι εφόσον θηλάζει μην ανησυχείς, παίρνει όλα τα θρεπτικά συστατικά. Θα φάει, μην απελπίζεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Στο τελος προσθεσε ένα κουταλάκι γλυκου λάδι και λίγο λεμονάκι!! Επισης φρόντιζε η υφη της κρεμας να μην είναι υπερβολικα νερουλή αλλά να είναι κάπως πηχτη και να στέκεται στο κουταλι!! Μερικες φορές αν px βγει νερουλή η φρουτόκρεμα προσθετω 1-2 κουταλιές από σιμιγδάλι βιολογικο της holle.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως να ξεχάσεις το θέμα για λίγες εβδομάδες, αφού ταλαιπωρεί και εσένα και το παιδί; Όταν είναι έτοιμη, θα τρώει μια χαρά από μόνη της, χωρίς να χάνεις χρόνο πειραματιζόμενη με γεύσεις και κάνοντας τον καραγκιόζη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου φαίνεται αυτό θα κανω, γιατί πσλι σημερα τα ίδια με άλλο συνδιασμό φρούτων. Με βλέπουν και τα αλλα παιδια με τα νευρα κροσια και επειδή ειναι και αυτά μικρά επηρεάζονται. Α ρκει να μην της κανει κακό αυτή η αποχή από τις στέρεες. Το βάρος της ειναι καλό.

Link to comment
Share on other sites

Α ρκει να μην της κανει κακό αυτή η αποχή από τις στέρεες. Το βάρος της ειναι καλό.

 

Αν είχε ανάγκη, θα έτρωγε!

Η μεγάλη μου ξεκίνησε στερεές στους 9 μήνες, η μεσαία μετά τους 10, ο μικρός στους 5, και δεν βλέπω διαφορά στην ενεργητικότητα και στην υγεία τους. Το ύψος τους εξαρτάται από το σωματότυπο που είχαν ήδη ως έμβρυα. Πιο ψηλά στις καμπύλες είναι η μεσαία που ξεκίνησε στους 10 μήνες.

Καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...