Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βοήθεια για επαναγαλακτισμό


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, γράφω για πρώτη φορά και θέλω τη βοήθειά σας.

Θήλασα το μωρό μου μέχρι 50 ημερών και για 20 ημέρες μετά της έδινα ξένο λόγω του ότι είχε παρατεταμένο ίκτερο:-(.

Αφού ο ίκτερος έπεσε σε φυσιολογικά επίπεδα, 70 ημερών την ξαναέβαλα στο στήθος. Στο μεταξύ τις 20 ημέρες που τις έδινα ξένο έκανα αντλήσεις και μάζευα το γάλα μου.Της δίνω λοιπόν τώρα με μπιμπερό το δικό μου γάλα (από την τράπεζα που είχα κάνει και από αντλήσεις που κάνω ) και τη θηλάζω το πολύ μία φορά την ημέρα. Το γάλα όμως μειώθηκεκατά πολύ, με αποτέλεσμα να τη βάζω στο στήθος και να το αδειάζει μέσα σε 3 λεπτά:shock:.

Θέλω πολύ να θηλάσω αποκλειστικά και πάλι, μπορείτε να με βοηθήσετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σας, γράφω για πρώτη φορά και θέλω τη βοήθειά σας.

Θήλασα το μωρό μου μέχρι 50 ημερών και για 20 ημέρες μετά της έδινα ξένο λόγω του ότι είχε παρατεταμένο ίκτερο:-(.

Αφού ο ίκτερος έπεσε σε φυσιολογικά επίπεδα, 70 ημερών την ξαναέβαλα στο στήθος. Στο μεταξύ τις 20 ημέρες που τις έδινα ξένο έκανα αντλήσεις και μάζευα το γάλα μου.Της δίνω λοιπόν τώρα με μπιμπερό το δικό μου γάλα (από την τράπεζα που είχα κάνει και από αντλήσεις που κάνω ) και τη θηλάζω το πολύ μία φορά την ημέρα. Το γάλα όμως μειώθηκεκατά πολύ, με αποτέλεσμα να τη βάζω στο στήθος και να το αδειάζει μέσα σε 3 λεπτά:shock:.

Θέλω πολύ να θηλάσω αποκλειστικά και πάλι, μπορείτε να με βοηθήσετε?

 

Αυτο που εχεις να κανεις ειναι να βαζεις το μωρακι σου στο στηθος οσο πιο συχνα μπορεις να θηλαζει..Το στηθος δεν ειναι αποθηκευτικος χωρος του γαλακτος, το στηθος παραγει γαλα κατα τον θηλασμο.. που σημαινει οτι αφηνεις το μωρο να θηλασει, οσο θελει ακομα και πανω απο μιση - μια ωρα ωστε να ενεργοποιησεις τον μηχανισμο παραγωγης- ζητησης!!! Χωρις αγχος... Αφησε το γαλα στη καταψυξη και θηλασε... και θα γινουν ολα... Μονο εσι θα αυξησεις την ποσοτητα το γαλακτος... ελπιζω να σε βοηθησα!!!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σοθυ.

το προβλημα είναι ότι μετά το 3λεπτο νευριάζει και δεν ηρεμεί με τίποτα και δε θέλει να ξαναπιάσει το στήθος. και προσπαθώ να κάνω αντλήσεις όσο πιο συχνα μπορώ αλλά δε βλέπω αυξηση κα η μικρή είναι μόλις 3 μηνων.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχεις να κανεις ειναι να βαζεις το μωρακι σου στο στηθος οσο πιο συχνα μπορεις να θηλαζει..Το στηθος δεν ειναι αποθηκευτικος χωρος του γαλακτος, το στηθος παραγει γαλα κατα τον θηλασμο.. που σημαινει οτι αφηνεις το μωρο να θηλασει, οσο θελει ακομα και πανω απο μιση - μια ωρα ωστε να ενεργοποιησεις τον μηχανισμο παραγωγης- ζητησης!!! Χωρις αγχος... Αφησε το γαλα στη καταψυξη και θηλασε... και θα γινουν ολα... Μονο εσι θα αυξησεις την ποσοτητα το γαλακτος... ελπιζω να σε βοηθησα!!!

 

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

το προβλημα είναι ότι μετά το 3λεπτο νευριάζει και δεν ηρεμεί με τίποτα και δε θέλει να ξαναπιάσει το στήθος. και προσπαθώ να κάνω αντλήσεις όσο πιο συχνα μπορώ αλλά δε βλέπω αυξηση κα η μικρή είναι μόλις 3 μηνων

Link to comment
Share on other sites

Η λύση ειναι να τη βαζεις ατο στηθος οσο πιο συχνα μπορεις... Σιγα σιγα απο 2 θα γινει 4 και παει λεγοντας! Με το θηλαστρο δεν μπορω να κανω αντληση ουτε κι εγω και θηλαζω 14 μηνες.. Αλλο μηχανισμο εχει το μωρο αλλο το θηλαστρο... Μετα το 3λεπτο πινει μπουκαλι δεν θελει αλλο γαλα γενικα; Ευχομαι καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι εννοεις : " αδειαζει το στηθος σε 3 λεπτα " ;

Αυτο απο που το συμπεραινεις;

Νευρικη γινεται γιατι επαθε συγχυση.

 

Υ.Γ. Ελπιζω να μην ανηκεις ακομη στο πελατολογιο εκεινου , που σε οδηγησε σε αυτη την κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, γράφω για πρώτη φορά και θέλω τη βοήθειά σας.

Θήλασα το μωρό μου μέχρι 50 ημερών και για 20 ημέρες μετά της έδινα ξένο λόγω του ότι είχε παρατεταμένο ίκτερο:-(.

Αφού ο ίκτερος έπεσε σε φυσιολογικά επίπεδα, 70 ημερών την ξαναέβαλα στο στήθος. Στο μεταξύ τις 20 ημέρες που τις έδινα ξένο έκανα αντλήσεις και μάζευα το γάλα μου.Της δίνω λοιπόν τώρα με μπιμπερό το δικό μου γάλα (από την τράπεζα που είχα κάνει και από αντλήσεις που κάνω ) και τη θηλάζω το πολύ μία φορά την ημέρα. Το γάλα όμως μειώθηκεκατά πολύ, με αποτέλεσμα να τη βάζω στο στήθος και να το αδειάζει μέσα σε 3 λεπτά:shock:.

Θέλω πολύ να θηλάσω αποκλειστικά και πάλι, μπορείτε να με βοηθήσετε?

 

Το ξένο γαλα ΔΕΝ ειναι η λύση του παρατεταμένου ικτερου!

 

Με τι θηλαστρο αντλεις;;;;;;

 

Οταν το μωρο βγαίνει απο το στηθος στο τρίλεπτο πως ειναι; Ειναι νευρικό, ήρεμο, κοιμάται;

 

Το ακούς να καταπίνει στο στηθος;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει να αλλάξεις στήθος στο τρίλεπτο; Επίσης γιατί τη βάζεις στο στήθος μία φορά μόνο; Βάλτην κάθε φορά που πεινάει.

 

την αλλάζω συνέχεια στήθος αλλά νευριάζει...2 μέρες την βάζω μόνο στο στήθος όπως με συμβούλεψε η gogo86 και της δίνω μόνο το βράδυ μπουκάλι (μητρικό γάλα).Νομίζω πως η παραγωγή αρχίζει να αυξάνεται αλλά ο αριστερός μαστός παραμένει στα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις : " αδειαζει το στηθος σε 3 λεπτα " ;

Αυτο απο που το συμπεραινεις;

Νευρικη γινεται γιατι επαθε συγχυση.

 

Υ.Γ. Ελπιζω να μην ανηκεις ακομη στο πελατολογιο εκεινου , που σε οδηγησε σε αυτη την κατασταση.

 

μετά το 3λεπτο έβγαζα με το θήλαστρο και δεν έβγαζα πάνω από 10ml.Η αλήθεια είναι ότι σήμερα πάμε καλύτερα...νοίκιασα και νοσοκομειακό θήλαστρο και κάνω αντλήσεις από εχθές μετά τα γεύματά της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ξένο γαλα ΔΕΝ ειναι η λύση του παρατεταμένου ικτερου!

 

Με τι θηλαστρο αντλεις;;;;;;

 

Οταν το μωρο βγαίνει απο το στηθος στο τρίλεπτο πως ειναι; Ειναι νευρικό, ήρεμο, κοιμάται;

 

Το ακούς να καταπίνει στο στηθος;

 

Αντλώ με το mini electric της medela αλλά από εχθές με το symphony το διπλό το οποίο νοίκιασα.

Στα πρώτα λεπτά πίνει κανονικά, μετά νευριάζει και βγαίνει.Όταν πλησιάζω το μπουκάλι το "αδειάζει" σε λίγα λεπτά που σημαίνει ότι μάλλον έχει μπερδευτεί με τις θηλές.

(Έχω στεναχωρηθεί γιατί τις πρώτες μέρες δεν είχαμε κανένα πρόβλημα με το θηλασμό και από γάλα είχα πάρα πολύ μέχρι που πνιγόταν δηλαδή και τώρα μου κακοφαίνεται που κλαίει και πεινάει και καταλαβαίνω ότι δεν έχω)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα!

 

Δεν έχω να προσθέσω τίποτα σε αυτά που είπαν τα κορίτσια, εκτός από το να απαιτήσεις να σου λύσει το πρόβλημα εκείνος που σου πρότεινε να δίνεις ξένο γάλα(και μάλιστα επί 20 μέρες, δηλαδή πιο άσχετος...πεθαίνεις!) για να πέσει ο φυσιολογικότατος ίκτερος του θηλάζοντος βρέφους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα!

 

Δεν έχω να προσθέσω τίποτα σε αυτά που είπαν τα κορίτσια' date=' εκτός από το να απαιτήσεις να σου λύσει το πρόβλημα εκείνος που σου πρότεινε να δίνεις ξένο γάλα(και μάλιστα επί 20 μέρες, δηλαδή πιο άσχετος...πεθαίνεις!) για να πέσει ο φυσιολογικότατος ίκτερος του θηλάζοντος βρέφους.[/quote']

 

Καλησπέρα, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Η υπεύθυνη που μου πρότεινε το ξένο γάλα, όταν τη ρώτησα τι να κάνω τώρα που μειώθηκε το γάλα μου, μου είπε ότι μέχρι τώρα το παιδί δεν έχει πρόβλημα βάρους, αλλά αν αποκτήσει να του δίνω συμπλήρωμα ξένο..:confused:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακι αν επιμεινεις λιγο ακομα ολα θα πανε καλα!! Αφου αισθανεσαι το αριστερο στηθος πιο αδειο, προσπαθησε να βαζεις το μρο πιο πολυ ωρα σε αυτο το στηθος! Επισεις μη ξεχνας τη δικη σου σωστη διατροφη και απαραιτητως τα υγρα, Πινε οσο πιο πολλα υγρα μπορεις, ειτε αυτα ειναι νερο ή οτιδηποτε.. Πιστεψε με, υγρα πολλα υγρα! το εχω διαπιστωσει με εμενα αυτο που σου λεω!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακι αν επιμεινεις λιγο ακομα ολα θα πανε καλα!! Αφου αισθανεσαι το αριστερο στηθος πιο αδειο, προσπαθησε να βαζεις το μρο πιο πολυ ωρα σε αυτο το στηθος! Επισεις μη ξεχνας τη δικη σου σωστη διατροφη και απαραιτητως τα υγρα, Πινε οσο πιο πολλα υγρα μπορεις, ειτε αυτα ειναι νερο ή οτιδηποτε.. Πιστεψε με, υγρα πολλα υγρα! το εχω διαπιστωσει με εμενα αυτο που σου λεω!

 

με βοήθησες πολύ gogo86 σε ευχαριστώ πολύ!:D

αυτό με τα υγρά το έχω παρατηρήσει και σε εμένα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Πως πάτε;

 

καλησπέρα σας,

βάζω το παιδί στο στήθος και της δίνω και συμπλήρωμα, ένα γεύμα δικό μου, ένα συμπλήρωμα.

Το παράδοξο είναι ότι δεν πίνει πάνω από 90 ml το γεύμα στο συμπλήρωμα και στο στήθος δεν κάθεται πάνω από 6 λεπτά. Θα πάμε αρχές Δεκέμβρη στον παιδίατρο να ελέγξει το βάρος της.

.....:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
καλησπέρα σας,

βάζω το παιδί στο στήθος και της δίνω και συμπλήρωμα, ένα γεύμα δικό μου, ένα συμπλήρωμα.

Το παράδοξο είναι ότι δεν πίνει πάνω από 90 ml το γεύμα στο συμπλήρωμα και στο στήθος δεν κάθεται πάνω από 6 λεπτά. Θα πάμε αρχές Δεκέμβρη στον παιδίατρο να ελέγξει το βάρος της.

.....:confused:

 

Ποσο συμπλήρωμα συνολικά το 24ωρο;

 

Στο στηθος καταπίνει κανονικα;

 

Οι πανες πως ειναι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...