Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως θα ξέρω αν θηλάζω σωστα;


Recommended Posts

Κορίτσι πήρες τη σύμβουλο; Μην το καθυστερείς αφού το μωρό δείχνει σημάδια αφυδάτωσης. Αν σκέφτεσαι το 50άρι, λογικά θα σου απαντήσει από τηλεφώνουν εφόσον σας έχει δει από κοντά να θηλάζετε. Είναι η πλέον αρμόδια γιατί σας ξέρει από κοντά. Σημείωσε όλες τις απορίες σου ακόμη και τις πιο "ανόητες" (αν και κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχουν ανόητες απορίες σε τέτοια πράγματα). Ακόμη και σχόλια που ακούς από οτν περίγυρο. Παρτην τηλέφωνο και πυροβόλα!!!

miriki είχα πάρει να κλεισω ραντεβού με την κοπέλα κ μου είπε οτι εργάζεται και σαν εθελόντρια και έκριν πως δε χρειαζόταν να κλείσει ραντεβού για να μας δει,οποτε οι επαφες μας ηταν τηλεφωνικες.προσπάθησα να επικοινωνήσω αλλα δε τη βρηκά.Απο χθες κόψαμε το συμπλήρωμα ή μάλλον έδωσα δυο φορες απο 50ml μητρικό γιατι ειχε πλαντάξει στο κλάμα και δεν ηρεμούσε με τίποτα,μια το απογευμα κ μια αργα το βραδυ.Του εδωσα και λίγο χαμομηλάκι χθες το ίδιο και σήμερα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μή δίνεις χαμομήλι καλέ. Καλύτερα γάλα αν είναι να δώσεις κάτι άλλο παρά χαμομήλι. Ό,τι δίνεις από μπιπερό στερεί από την παραγωγή σου, επομένως αφού αποφασίζεις να κάνεις κάτι τέτοιο δώσε κάτι θρεπτικό για το παιδί.

 

Αν δε βρίσκεις αυτή μίλα με άλλη. Μωρό΄με ενδείξεις αφυδάτωσης έστω και μικρές δεν το αφήνεις έτσι. Πες με υπερβολική αλλά ξέρω κι εγώ καλοκαιριάτικα; Ο επαναγαλακτισμός θέλει υποστήριξη δεν είναι απλή υπόθεση. Καλό κουράγιο κορίτσι, καλά ξεμπερδέματα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τώρα διάβασα το θέμα, που το επανέφερε η miriki.

Βρε κορίτσια, συγγνώμη κιόλας, αλλά όταν η μαμά αναναφέρει σαφέστατα σημεία αφυδάτωσης (λίγα ούρα με κρυστάλλους), όχι απλά δε συστήνεται μείωση ή διακοπή του συμπληρώματος, αλλά η μαμά ΠΡΕΠΕΙ να δίνει συμπλήρωμα σε ΚΑΘΕ γεύμα. με παράλληλη καταγραφή ουρησεων, κενώσεων και βάρους του μωρού. Ο επαναγαλακτισμός μπορεί να περιμένει, γιατί προέχει να μην πάθει κάτι το μωρό!

Κι εγώ θα ήθελα να μάθω τι έγινε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια! Διαβάζω συνεχώς τις τελευταίες μέρες για το θηλασμό καθώς και εγώ έχω ένα μωρό 24 ημερών το οποίο αποφάσισα να τον θηλάσω αποκλειστικά. Μέχρι χθες του έδινα συμπλήρωμα η ένα γέυμα σκόνη γάλα κάθε φορά που έβλεπα ότι δεν ηρεμεί καθόλου μετά από ένα θηλασμό ή δε χόρταινε με τπτ. Σήμερα ξεκινήσαμε χωρίς σκόνη γάλα. Φαντάζομαι ότι το γάλα μου του αρκεί (θα φανεί και τις επόμενες μέρες αν όλα πάνε καλά), οπότε δεν έχει συμπλήρωμα. Όμως από το πρωί σήμερα είναι συνεχώς ανήσυχος. Κάθεται πολλή ώρα στο στήθος μου και εννοείται ότι τον παίρνει ο ύπνος(γι'αυτό φταίει και ότι κουραζεται πολύ γρήγορα επειδή είναι ακόμη μικρός;), τον σκουντάω για να συνεχίσει και αν αφήσει το στήθος μου η τον βγάλω εγώ αφού δεν κάνει τπτ, κλαίει και γκρινιάζει μέχρι να τον ξαναβάλω! Κ το κακό είναι ότι αν σταματήσει ενώ είναι στο στήθος μπορεί να ξεκινήσει να πιπιλάει χωρίς να τραβάει. Η συνολική διάρκεια αυτού του "γεύματος" είναι συνήθως 1 με 2 ώρες. Έτσι όμως παίρνει την ανάλογη ποσότητα που χρειάζεται για να χορτάσει και να κοιμηθεί; Σήμερα όλη μέρα κοιμήθηκε 2,5 ώρες όλο κ όλο! Έχω αρχίσει να απογοητεύομαι λίγο γιατί δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς πρέπει να γίνει. πότε θα μπούμε σε "πρόγραμμα" κ αν όλα υατά που γίονται είναι φυσιολογικά ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Διαβάζω συνεχώς τις τελευταίες μέρες για το θηλασμό καθώς και εγώ έχω ένα μωρό 24 ημερών το οποίο αποφάσισα να τον θηλάσω αποκλειστικά. Μέχρι χθες του έδινα συμπλήρωμα η ένα γέυμα σκόνη γάλα κάθε φορά που έβλεπα ότι δεν ηρεμεί καθόλου μετά από ένα θηλασμό ή δε χόρταινε με τπτ. Σήμερα ξεκινήσαμε χωρίς σκόνη γάλα. Φαντάζομαι ότι το γάλα μου του αρκεί (θα φανεί και τις επόμενες μέρες αν όλα πάνε καλά), οπότε δεν έχει συμπλήρωμα. Όμως από το πρωί σήμερα είναι συνεχώς ανήσυχος. Κάθεται πολλή ώρα στο στήθος μου και εννοείται ότι τον παίρνει ο ύπνος(γι'αυτό φταίει και ότι κουραζεται πολύ γρήγορα επειδή είναι ακόμη μικρός;), τον σκουντάω για να συνεχίσει και αν αφήσει το στήθος μου η τον βγάλω εγώ αφού δεν κάνει τπτ, κλαίει και γκρινιάζει μέχρι να τον ξαναβάλω! Κ το κακό είναι ότι αν σταματήσει ενώ είναι στο στήθος μπορεί να ξεκινήσει να πιπιλάει χωρίς να τραβάει. Η συνολική διάρκεια αυτού του "γεύματος" είναι συνήθως 1 με 2 ώρες. Έτσι όμως παίρνει την ανάλογη ποσότητα που χρειάζεται για να χορτάσει και να κοιμηθεί; Σήμερα όλη μέρα κοιμήθηκε 2,5 ώρες όλο κ όλο! Έχω αρχίσει να απογοητεύομαι λίγο γιατί δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς πρέπει να γίνει. πότε θα μπούμε σε "πρόγραμμα" κ αν όλα υατά που γίονται είναι φυσιολογικά ή όχι.

Μπραβο σου που αποφασισες να σταματησεις το σκονογαλα και να εμπιστευτεις το σωμα σου που πολυ καλα ξερει να κανει το σωστο...!Καταρχην πρεπει να εχεις υπομονη και να μην συγχεεις καθε κλαμα του μωρου με ''πεινα''.Ενα κλαμα μπορει να σημαινει και : 1)νυστα 2)καποια ενοχληση 3)καποιο πονακι 4)θελω την μαμα μου 5)θελω να ρευτω 6)λερωσα την πανα μου 7)θελω να κανω κακα...Ολα αυτα με τον καιρο θα μαθεις να τα ξεχωριζεις.Το να πιπιλαει στο στηθος δινει το ερεθισμα παραγωγης γαλακτος πραγμα καλο για να εχεις αρκετο γαλατακι για να το χορταινεις.Ειναι δυσκολα στην αρχη και ισως να αισθανεσαι εξαντλημενη καποιεσ φορες ομως καθε μερα που περναει και που το μωρο σου τρωει αυτο το εξαιρετικο γευμα για αυτο απο σενα και μονο ειναι μια τεραστια νικη για σενα.Σιγα-σιγα ολα μπαινουν σε ρυθμο αρκει να μην βιαζεσαι.Οντως τον παιρνει ο υπνος επειδη ειναι ακομα μικρουλης και κουραζεται,εσυ μπορεις με το μικρο δαχτυλο του χεριου σου να πιεσεις ελαφρα το μαγουλο του(ουσιαστικα θα νιωθεις το κατω ουλο του) για να συνεχισει να θηλαζει.Μην φοβασαι το βραδυ να κοιμηθεις μαζι του και να τον θηλαζεις ξαπλωμενη στα πλαγια,θα σε βοηθησει να ξεκουραζεσαι για την επομενη μερα.Αληθεια, το κρεβατακι το εχεις βαλει διπλα (κολλητα)στο κρεβατι με βγαλμενο καγκελο για να μην χρειαζεται να σηκωνεσαι μεσ στη νυχτα?Εγω το ειχα κανει και με την κορουλα μου και με βολεψε τρομερα :) Να εχεις υπομονη και για ολες τις αλλες δουλεις που εχεις να κανεις στο σπιτι μη μη δισταζεις να ζητησεις βοηθεια ειτε απο τον αντρα σου ειτε απο καποιο αλλο κοντινο σου προσωπο .Καλη συνεχεια στους θηλασμους σας και να χαιρεσαι τον μπεμπουλη σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Να σας ζήσει!

 

Δώσε μας μερικά στοιχεία ακόμα: πόσο συμπλήρωμα έπαιρνε και κάθε πότε, πόσες φορές θηλάζει την ημέρα, πόσες πάνες έχει την ημέρα υούρα και κακά) και αν έχεις πρόσφατες ζυγισεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, ευχαριστώ για τις ευχές σας και τις απαντήσεις σας!! Ο μικρούλης μου ξεκίνησε με θηλασμό και συμπλήρωμα περίπου 60ml για τις πρώτες 4-5 μέρες. Μόλις φύγαμε από την κλινική, έπαιρνε συμπλήρωμα ανά 3-4 γεύματα γύρω στα 60 ml. Δυστυχώς χρειάστηκε για περίπου 6 μέρες να διακόψω το θηλασμό, λόγω φαρμακευτικής αγωγής δικής μου και έτσι έτρωγε σκόνη γάλα από 90 έως 120 ml στο γεύμα ανά 3 ώρες. Εγώ βέβαια παράλληλα έκανα αντλήσεις. Πριν 6 μέρες ξεκινήσαμε πάλι το θηλασμό με 2-3 συμπληρώματα των 60ml τις 2 πρώτες μέρες. Είχα αποφασίσει ότι θα σταματήσουμε το ξένο γάλα. Την τρίτη μέρα έφαγε ένα γεύμα 120 ml. Την τέταρτη, πέμπτη και έκτη (σήμερα δλδ) ημέρα δεν έχει συμπλήρωμα και έχει μόνο στήθος. Από πάνες αλλάζουμε περίπου 6-7 και οι 4 ή 5 να έχουν και κακά. Σήμερα είναι 26 ημερών και στις πρώτες 15 μέρες είχε βάλει περίπου 350 γρμ. (πριν ξεκινήσω τη θεραπεία μου) Τις τελευταίες μέρες δεν έχουμε πρόγραμμα στο θηλασμό, θηλάζει όποτε θέλει! Η πρώτη μέρα, αφού είχα συνηθίσει με το συμπλήρωμα κάποια απόσταση μεταξύ γευμάτων, ήταν περίεργη και ανησυχητική για μένα. Χθες όμως μίλησα και με μια σύμβουλο θηλασμού, με καθησύχασε και μου εξήγησε ότι είναι φυσιολογικές οι αντιδράσεις του μικρού και μου πρότεινε να κόψω σταδιακά το συμπλήρωμα και να μπορέσει το στήθος μου να καλύψει τις ανάγκες του μικρού. Βέβαια εγώ δεν του έδωσα συμπλήρωμα γιατί βλέπω ότι όποτε πεινάει, έχει να φάει. Χθες το βράδυ μάλιστα, κοιμήθηκε σχεδόν 4 ώρες, έφαγε, κοιμήθηκε άλλες 2,5 και ως τώρα (προς το παρόν) ξυπνάει και τρώει ανά ώρα. Το μόνο που αναρωτιέμαι, είναι ότι θα πρέπει να τον βάζω κάθε φορά και από τις 2 πλευρές; ή να το πάω ανά στήθος;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Νομίζω ότι τα πάτε καλά. Συνέχισε να μετράς πάνες, αλλά καλό θα ήταν να ζυγίσεις το μωρό (κατά προτίμηση στην ίδια ζυγαριά με την προηγούμενη μέτρηση, αν είναι εφικτό).

Αυτό με το ένα ή τα δύο στήθη δεν έχει ξεκαθαριστεί, είναι η αλήθεια. Κατά κανόνα λέμε ότι καλό είναι να εναλλάσσονται τα στήθη, για να ερεθίζονται εξίσου (θεωρούμε ότι εσύ τώρα "ξεκινάς" να θηλάζεις).Άλλοι, όμως, λένε να τελειώνεις το ένα στήθος πριν προσφέρεις το δεύτερο. Έτσι κι αλλιώς, στο θηλασμό δεν υπάρχουν κανόνες απαράβατοι. Ξεκίνα από το ένα, αν χάσει το ενδιαφέρον του, άλλαξέ το κοκ.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακάρι να πάνε καλά τα πράγματα, γιατί για τρίτη μέρα αποκλειστικού θηλασμού πολύ ήρεμο τον βρίσκω τον παλίκαρο...B-) Η ζύγιση έγινε στην παιδίατρό μας,οπότε ξανά σε μια εβδομάδα που έχουμε τον πρώτο μας μηνιαίο έλεγχο! Αν δεν έχει βάλει τα αναμενόμενα γρμ. πιθανότατα η γιατρός θα μας υποδείξει συμπλήρωμα...για να δούμε... Επίσης καλό μήνα εύχομαι σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια! καλο φθινόπωρο!

Εκανα δοκιμη για μια εβδομαδα,εκοψα το συμπλήρωμα και τις αντλήσεις μαχιρι.Εδωσε μονο δυο τρεις φορες βραδυ 60ml.Τα τσισακια μας ήταν καθαρα τις περισσότερες μέρες όμως με ανησύχησαν τα κακακια.Πρασινα με βλέννα.Υστερα απο μια εβδομάδα το μωρό είχε χασει 120 γραμμάρια,απογοητευτηκσ και τα παράτησα για 2-3 μέρες και εδινα ελαχιστα στηθος και πολλα μπιμπερο.το αποτέλεσμα;Μειώθηκε η παραγωγή μου και φτου ξανα απο την αρχη! Θηλασμός-συμπλήρωμα-αντληση.Ειναι σίγουαρα καλύτερα το λιγο απο το καθόλου.Δοκίμασα να δίνω συμπλήρωμα με sns αλλα δεν..Το καταλάβαινε κ ύστερα αρνιόταν και το στήθος.Τώρα αρχισα να μειώνω σταδιακα το συμπλήρωμα και ελπίζω να τα καταφέρω αυτή τη φορα. Να ρωτήσω γιατι ρώτησα και την παιδίατρο και δεν με κάλυψε η απάντηση της 1) στο τέταρτο μηνα ενα βρεφος ποσες πάνες ουρει την ημέρα;πρεπει να είναι βαριές; Το ο,τι πίνει βγάζει δε με κάλυψε δεδομένου και της έντονης εφίδρωσης :( 2)τα κακάκια σε μωρά που θηλάζουν τι χρώμα έχουν; 3)Ενα μωρο μπαινοντας στον τεταρτο ποσο περίπου βάρος πρέπει να βάζει; Εμεις σε ενα μήνα βάλαμε 600 είμαστε δηλαδη 7200 και 70 εκατοστά και με τις πολλές ζέστες το μωρο δεν ετρωγε καθολου επι 4 ήμερες συν την "πειραματική εβδομάδα" και μας είπαν οτι θα μπορούσε και περισσότερο. 4) Ενα μωράκι που πεινάει δεν θα πρέπει να είναι ανήσυχο; η επειδή γενικά είναι ήσυχο δεν γκρινιάζει ούτε πχ γιατί έχει λερωθει παραμένει και τότε ήσυχο;

 

 

zoilingaros μην τα παράτήσεις σε καμία περίπτωση τωρα,εχεις περιθωριο να το αλλάξεις μιας κ είναι πολύ μωρό ακόμα,δυστυχώς εγω αντιλήφθηκα καθυστερημένα πολλα πράγματα.Ειναι κουραστικο σίγουρα να έχεις ένα μωράκι να κρέμεται σα σκουλαρίκι στο στήθος σου συνεχώς μα είναι μόνο ο πρώτος καιρος,κάνε υπομονή το αποτέλεσμα αξίζει τον κοπο!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια! καλο φθινόπωρο!

Εκανα δοκιμη για μια εβδομαδα,εκοψα το συμπλήρωμα και τις αντλήσεις μαχιρι.Εδωσε μονο δυο τρεις φορες βραδυ 60ml.Τα τσισακια μας ήταν καθαρα τις περισσότερες μέρες όμως με ανησύχησαν τα κακακια.Πρασινα με βλέννα.Υστερα απο μια εβδομάδα το μωρό είχε χασει 120 γραμμάρια,απογοητευτηκσ και τα παράτησα για 2-3 μέρες και εδινα ελαχιστα στηθος και πολλα μπιμπερο.το αποτέλεσμα;Μειώθηκε η παραγωγή μου και φτου ξανα απο την αρχη! Θηλασμός-συμπλήρωμα-αντληση.Ειναι σίγουαρα καλύτερα το λιγο απο το καθόλου.Δοκίμασα να δίνω συμπλήρωμα με sns αλλα δεν..Το καταλάβαινε κ ύστερα αρνιόταν και το στήθος.Τώρα αρχισα να μειώνω σταδιακα το συμπλήρωμα και ελπίζω να τα καταφέρω αυτή τη φορα. Να ρωτήσω γιατι ρώτησα και την παιδίατρο και δεν με κάλυψε η απάντηση της 1) στο τέταρτο μηνα ενα βρεφος ποσες πάνες ουρει την ημέρα;πρεπει να είναι βαριές; Το ο,τι πίνει βγάζει δε με κάλυψε δεδομένου και της έντονης εφίδρωσης :( 2)τα κακάκια σε μωρά που θηλάζουν τι χρώμα έχουν; 3)Ενα μωρο μπαινοντας στον τεταρτο ποσο περίπου βάρος πρέπει να βάζει; Εμεις σε ενα μήνα βάλαμε 600 είμαστε δηλαδη 7200 και 70 εκατοστά και με τις πολλές ζέστες το μωρο δεν ετρωγε καθολου επι 4 ήμερες συν την "πειραματική εβδομάδα" και μας είπαν οτι θα μπορούσε και περισσότερο. 4) Ενα μωράκι που πεινάει δεν θα πρέπει να είναι ανήσυχο; η επειδή γενικά είναι ήσυχο δεν γκρινιάζει ούτε πχ γιατί έχει λερωθει παραμένει και τότε ήσυχο;

 

 

zoilingaros μην τα παράτήσεις σε καμία περίπτωση τωρα,εχεις περιθωριο να το αλλάξεις μιας κ είναι πολύ μωρό ακόμα,δυστυχώς εγω αντιλήφθηκα καθυστερημένα πολλα πράγματα.Ειναι κουραστικο σίγουρα να έχεις ένα μωράκι να κρέμεται σα σκουλαρίκι στο στήθος σου συνεχώς μα είναι μόνο ο πρώτος καιρος,κάνε υπομονή το αποτέλεσμα αξίζει τον κοπο!

 

1) 5 πανες τουλαχιστον, οχι ασήκωτες, απλα να εχουν τσισα

2) κίτρινα

3) το βάρος που πήρε ειναι καλο

4) συνηθως ειναι ανήσυχο εκτός αν ειναι σε ληθαργικο απο την πείνα και δεν εχει κουράγιο να κλαψει.

 

Δεν έπρεπε να κόψεις το συμπλήρωμα και τις αντλησεις μαχαίρι! Το καλύτερο ειναι σταδιακή μειωση.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εχρι ποτε ειναι ιδανικο να θηλαζεται ενα μωρο?

 

Οσο θελει το ιδιο κι η μαμα του! Ο ΠΟΥ συστεινει αποκλειστικό θηλασμο για 6 μηνες και μετα συνέχισή του για τουλαχιστον 2 χρονια κι απο εκει και πέρα οσο θελουν κι οι δυο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...