Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός - το αργότερο μία ώρα μετά τη γέννηση του μωρού.


Recommended Posts

Γεια σας και εδώ κορίτσια...

Στο πρώτο μου παιδί, με το που γέννησα μου το φέρανε να το θηλάσω και συνέχισα για 7 μήνες, έπειτα έπρεπε να συνεχίσω τη θεραπεία μου για τον υπερθυρεοειδισμό και αναγκαστικά διέκοψα, ενώ είχα πολύ γάλα ακόμη.

Τώρα τα θέματα είναι δύο, τα χάπια μου δεν τα σταμάτησα ακόμη και τώρα στην εγκυμοσύνη και ο ενδοκρινολόγος με συμβουλεύει να μη θηλάσω αν δεν διακόψουμε κάποια στιγμή στην εγκυμοσύνη. Ο γυναικολόγος από την άλλη λέει θα το δούμε μόλις γεννήσεις με τον παιδίατρο... Εγώ θέλω φυσικά να θηλάσω όσο γίνεται.

Το άλλο θέμα είναι ότι σε αντίθεση με το πρώτο νοσοκομείο, σε αυτό ΔΕΝ επιτρέπουν στις μαμάδες να θηλάσουν μόλις γεννηθεί το μωρό και δίνουν τσάι ως πρώτο "γεύμα" για να "καθαρίσει" από τα πρώτα κακάκια... Μας δουλεύουν? Εγώ δε θέλω το παιδί μου να πιει τσάι και αν τελικά μπορέσω να θηλάσω θέλω να το κάνω..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 504
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ήρθε η μαία στο σπίτι και πήρε τα δείγματα. Μας ενημέρωσε έπειτα για τις απαντήσεις. Επίσης, μας επισκέπτηκε και η παιδίατρος στο σπίτι για τις απαραίτητες εξετάσεις (κινητικότητα του μωρού, διάγνωση ίκτερου κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Γέννησα σε ιδιωτικό μαιευτήριο και το μωρό ήρθε στο δωμάτιο δύο ώρες αργότερα. Τοτε θηλάσε για πρώτη φορά κ έπιασε κατεύθειαν.  

 

   Αργότερα μετάνιωσα που δεν θηλασα απ την πρωτη στιγμη. Οχι πως έχει καμία σημασία τώρα πια, αλλά θα ήθελα μετά την ολοκλήρωση του τοκετού να αγκάλιαζω και να θηλάσω το μωράκι μου, να του δώσω την αγκαλιά της μανούλα του, την γνώριμη μυρωδιά, την αίσθηση της ασφάλειας και όχι ένα κρύο πυρεξακι με μία άγνωστη μαία. 

 

Εκτός απ την "πολιτική" της κλινικής πιστεύω πως αιτία ήταν το άγχος κ το πελαγωμα ως πρωτομαμα που είχα αλλά κ ή άγνοια μου μιας και δεν είχα ενημερωθεί επαρκώς αφού δεν ήξερα τότε αν θα καταφέρω να θηλάσω. 

 

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ως πρωτομανούλα και αν δεν εχεις ενημερωθει από πριν δεν το ζητάς, ουτε καν το σκεφτεσαι εκείνη τη στιγμή  πως το νεογεννητο πρεπει να θηλασει αμεσως και να εχει επαφη με τη μητέρα.

Εγώ γέννησα σε δημόσιο(πανεπιστημιακο) νοσοκομειο οπου η πρακτικη τους στον φ.τ. είναι να σου φερνουν το μωρο αφου το ντυσουν, δηλ 10-15 λεπτα μετα τον τοκετο και να το βαζουν στο στηθος. Το θεωρω αρκετα καλο με βαση αυτα που εχω ακουσει γενικα.

Το κακό είναι ότι όταν με μετεφεραν στο δωμάτιο, πήραν πάλι το μωρό για εξέταση οι παιδίατροι και μου το έφεραν ταισμένο (;) ενώ είχε θηλάσει και είχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό.

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ σημαντικό να είναι ενήμερη η μαμά, αλλιώς σπάνια θα θηλάσεις μέσα σε μια ώρα στην Ελλάδα. Στα σεμινάρια θηλασμού υπερθεματίζουν σχετικά. Εγώ το ζήτησα στο γυναικολόγο μου κι ενώ θεωρητικά είναι υπέρ του θηλασμού, μου είχε πει κάτσε να γεννήσεις πρώτα κι αν το θέλεις ακόμα εκείνη την ώρα, εγώ μαζί σου. Τελικά το θήλασα την ώρα που με ράβανε μετά από έκτακτη καισαρική, του το ζήτησα και με άφησε.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο μεγαλο φιρματο  ιδιωτικο που γεννησα στα σεμιναρια μας ειχαν πει οτι στην ανανηψη φερνουν το μωρο. περιμενα κ εγω, περιμενα, αλλα δεν εφεραν κανενα μωρο σε καμια μαμα. βεβαια εχω την αισθηση οτι μας ξεπεταγαν εκεινη τη μερα γιατι ηταν φουλ τα χειρουργεια (παραμονες πρωτοχρονιας, παρασκευη πρωι...) κ μας εδιωχναν γρηγορα απο την ανανηψη. στον θαλαμο πλεον επιμειναμε κ το εφεραν τελικα την ωρα που τα φερνουν ολα. Ομως στην κοπελα που ηρθε διπλα μου μετα τα μεσανυχτα κ ειχε κανει κι αυτη καισαρικη, το ειχαν δωσει απο την ανανηψη ηδη. Γι αυτο υποθετω οτι ειναι κ θεμα διαχειρισης χρονου. 

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι όμως γιατί οι κλινικές οι "φιλικές" προς το θηλασμο δεν υποστηρίζουν έμπρακτα τον εγκαιρο θηλασμό? Δηλαδή μία νέα μαμά επειδή δεν ήξερε ή δεν συνεννοήθηκε με το γιατρό της δεν μπορεί να χαρεί αυτές τις πρώτες στιγμές του παιδιού της? Δεν θα έπρεπε να είναι αυτονόητο ή μιλώ ουτοπικά? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Αναρωτιέμαι όμως γιατί οι κλινικές οι "φιλικές" προς το θηλασμο δεν υποστηρίζουν έμπρακτα τον εγκαιρο θηλασμό? Δηλαδή μία νέα μαμά επειδή δεν ήξερε ή δεν συνεννοήθηκε με το γιατρό της δεν μπορεί να χαρεί αυτές τις πρώτες στιγμές του παιδιού της? Δεν θα έπρεπε να είναι αυτονόητο ή μιλώ ουτοπικά? 

 

Μιλάς ουτοπικά, αλλά ρομαντικά!!  :-P

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι ειναι θεμα κ διαχειρισης προσωπικου.. θα χρειαζονταν αλλιως ποσες μαιες να πηγσινοφερνουν τα μωρα. γι αυτο αντιθετα πιστευω οτι τους εχει βολεψει να ειναι τα μωρα στο δωματιο με τις μαμαδες, γιατι δεν χρειαζεται να ασχολουνται εκεινες. Οποτε πηγσινα στο θαλαμο νεογνων να αφησω το θηλαστρο η να παρω τις ψευδοθηλες, ζητημα αν ειχε μεσα 2-3 μωρακια, ασχετως ωρας, εκτος απο τις ωρες των γιατρων. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Αναρωτιέμαι όμως γιατί οι κλινικές οι "φιλικές" προς το θηλασμο δεν υποστηρίζουν έμπρακτα τον εγκαιρο θηλασμό? Δηλαδή μία νέα μαμά επειδή δεν ήξερε ή δεν συνεννοήθηκε με το γιατρό της δεν μπορεί να χαρεί αυτές τις πρώτες στιγμές του παιδιού της? Δεν θα έπρεπε να είναι αυτονόητο ή μιλώ ουτοπικά? 

Ειδικά σε κλινικές που πληρώνεις 5 μηνιατικα για να γεννήσεις είναι απαράδεκτο να μην επαρκεί το προσωπικό για κάτι τόσο απλό...δηλαδή να καθίσει η μαία 10 λεπτά δίπλα σου πριν πας στο δωμάτιο και να σου φέρει το μωρό στο στήθος έστω για ένα πιπιλισμα..

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

νομιζω οτι ειναι θεμα κ διαχειρισης προσωπικου.. θα χρειαζονταν αλλιως ποσες μαιες να πηγσινοφερνουν τα μωρα. γι αυτο αντιθετα πιστευω οτι τους εχει βολεψει να ειναι τα μωρα στο δωματιο με τις μαμαδες, γιατι δεν χρειαζεται να ασχολουνται εκεινες. Οποτε πηγσινα στο θαλαμο νεογνων να αφησω το θηλαστρο η να παρω τις ψευδοθηλες, ζητημα αν ειχε μεσα 2-3 μωρακια, ασχετως ωρας, εκτος απο τις ωρες των γιατρων. 

Εξαρτάται από το αν έχεις ζήτησει ρουμινγκ ιν η όχι. Αν το θες, το καλύτερο είναι να είναι το μωρό στο δωμάτιο 24ωρες το 24ωρο αλλά με βοήθεια από μαίες οποτε και αν τη χρειαστείς. Δεν σημαίνει ότι αφήνεις τη μαμά με το νεογέννητο στη μοίρα τους επειδή ζήτησε ρουμινγκ ιν.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως παιζει ρολο ο γιατρος και η μαια και οχι τοσο το μαιευτηριο. Γεννησα σε μεγαλο ιδιωτικο της Αθηνας και ειχα τη μαια του γιατρου μου σε ολη τη διαδικασια. Γεννησα φυσιολογικα και με το που βγηκε το μωρο το εβαλε ο γιατρος πανω μου. Δεν μου το πηραν και επειδη ειχα μεγαλη αιμορραγια ολοι ασχολουντουσαν να την σταματησουν. Η μαια ηρθε διπλα μου και εβαλε το μωρο να θηλασει οση ωρα με τακτοποιουσαν. Ετσι εμεινα 1 ολοκληρη ωρα με το μωρο να θηλαζει! Μετα το πηραν να το πλυνουν και στην ανανηψη μου το εφερε παλι η ιδια μαια και το θηλασα ξανα. Μετα μου το πηραν να το δει ο παιδιατρος και μου το εφεραν κατευθειαν στο δωματιο. Ομως ενω ειχα rooming in και ειχα ζητησει αποκλειστικο θηλασμο, στο βιβλιαριο του οταν πηραμε εξιτηριο εγραφε οτι εκανε μεικτη διατροφη. Δυστυχως αυτο το προσεξα αφου ειχαμε γυρισει σπιτι γιατι αλλιως θα γινοταν χαμος. Υπαρχει πλεον νομοθεσια που για να δωσουν στο μωρο οτιδηποτε πρεπει να υπαρχει ενυπογραφη συγκαταθεση της μητερας. Το συμπερασμα ειναι πως οσο ειχα το γιατρο και τη μαια μου μια χαρα, οταν ανελαβαν οι μαιες του μαιυευτηριου χαλασε το ζητημα!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, anath είπε:

Ειδικά σε κλινικές που πληρώνεις 5 μηνιατικα για να γεννήσεις είναι απαράδεκτο να μην επαρκεί το προσωπικό για κάτι τόσο απλό...δηλαδή να καθίσει η μαία 10 λεπτά δίπλα σου πριν πας στο δωμάτιο και να σου φέρει το μωρό στο στήθος έστω για ένα πιπιλισμα..

Εξαρτάται από το αν έχεις ζήτησει ρουμινγκ ιν η όχι. Αν το θες, το καλύτερο είναι να είναι το μωρό στο δωμάτιο 24ωρες το 24ωρο αλλά με βοήθεια από μαίες οποτε και αν τη χρειαστείς. Δεν σημαίνει ότι αφήνεις τη μαμά με το νεογέννητο στη μοίρα τους επειδή ζήτησε ρουμινγκ ιν.

Κι ομως οι μαιες δεν ειχαν χρονο. Ελεγσν οτι ερχονται κ δεν ερχονταν ποτε. Η ερχονταν κ βιαζονταν. Οχι απο βαρεμαρα, ηταν πολυ συμπαθητικες κοπελες κ ενδιαφερονταν προσωπικα. Πχ εμενα ολες θυμουνταν οτι ο μικρος δν μπορουσε να πιασει κ να φαει και ρωτουσαν πως τα πηγαιναμε. Αλλα οποτε τις κρατουσα λιγο να μου δειξουν κατσλαβαινα οτι βιαζονταν. 

Εγω rooming in δεν ειχα ζητησει αλλα διαπιστωσα οτι δεν υπηρχε καμια διαφορα. Το μωρο το επαιρναν μονο πρωι κ απογευμα για τις εξετασεις κ ποτε αλλοτε, εκτος απο οταν το ζητουσα εγω. Το ιδιο κ στις αλλες κοπελες. Ολη τη μερα διπλα μου ηταν κ αν δεν το εδινα θα το αφηναν κ τη νυχτα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Κι ομως οι μαιες δεν ειχαν χρονο. Ελεγσν οτι ερχονται κ δεν ερχονταν ποτε. Η ερχονταν κ βιαζονταν. Οχι απο βαρεμαρα, ηταν πολυ συμπαθητικες κοπελες κ ενδιαφερονταν προσωπικα. Πχ εμενα ολες θυμουνταν οτι ο μικρος δν μπορουσε να πιασει κ να φαει και ρωτουσαν πως τα πηγαιναμε. Αλλα οποτε τις κρατουσα λιγο να μου δειξουν κατσλαβαινα οτι βιαζονταν. 

 

Δεν κατηγορω τις μαιες σε καμια περιπτωση. Το μαιευτηριο πρεπει να στελεχωθει καλυτερα προφανως για να μη βιαζεται μια μαια που εχει να καλυψει δουλεια 3 ατόμων

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , anath είπε:

Δεν κατηγορω τις μαιες σε καμια περιπτωση. Το μαιευτηριο πρεπει να στελεχωθει καλυτερα προφανως για να μη βιαζεται μια μαια που εχει να καλυψει δουλεια 3 ατόμων

Μα ναι, κι εγω για το μαιευτηριο το λεω. Σε καμια περιπτωση για τις κοπελες, που ακουγαν κ την γκρινια του ενος και του αλλου!

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα σε γνωστό μαιευτήριο που προωθεί και το rooming in τρομάρα μου. Γενικότερα μεγάλη ασυνεννοησία και έλλειψη ενημέρωσης απο το προσωπικό. Στις 18:45 γέννησα και το μωρό το φέρανε όταν με πήγαν στο δωμάτιο (21:15 περίπου) ενώ στην ανάνηψη το ζήτησα τουλάχιστον δυο φορές μου είπαν οτι μόλις μπορέσει κάποια μαία θα μου το φέρουν (γελάμε εδώ!). Εξοργίστηκα γιατί μια κοπέλα που ήρθε στην ανάνηψη μετά απο μένα και είχε αποκλειστική μαία της έφερε κατευθείαν το μωρό. Έβλεπα την διπλανή μου να θηλάζει και να της δίνει η μαία συμβουλές και εγώ να μην έχω το μωρό στα χέρια μου, κόντευαν να με πιάσουν τα κλάμματα. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, CMES είπε:

 Ομως ενω ειχα rooming in και ειχα ζητησει αποκλειστικο θηλασμο, στο βιβλιαριο του οταν πηραμε εξιτηριο εγραφε οτι εκανε μεικτη διατροφη. Δυστυχως αυτο το προσεξα αφου ειχαμε γυρισει σπιτι γιατι αλλιως θα γινοταν χαμος. 

 

Αν είναι δυνατόν!!! Έλεος!

 

Νομίζω κι εγώ πως το μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει ο γιατρός, αν ο γιατρός πει οκ να θηλάσει η μαμά, θα θηλάσει. Γι αυτό καλό είναι να το έχουμε συζητήσει από πριν αυτό με το γυναικολόγο μας, δεν είναι απαραίτητο πως θα μας στηρίξει.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Alverou είπε:

μου είπαν οτι μόλις μπορέσει κάποια μαία θα μου το φέρουν (γελάμε εδώ!). Εξοργίστηκα γιατί μια κοπέλα που ήρθε στην ανάνηψη μετά απο μένα και είχε αποκλειστική μαία της έφερε κατευθείαν το μωρό.

Φανταζομαι στο μεταξυ  βρέθηκε καποια διαθέσιμη μαια/παιδιατρος να ταισει το μωρο με μπουκαλι όλη αυτή την ώρα!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anath είπε:

Φανταζομαι στο μεταξυ  βρέθηκε καποια διαθέσιμη μαια/παιδιατρος να ταισει το μωρο με μπουκαλι όλη αυτή την ώρα!

Αν τα ταΐζουν ομως κρυφα οπως εικαζεται, τοτε τα χαρτια που υπογραφεις αν ζητησεις φορμουλα, γιατι τα υπογραφεις; για τα ματια του κοσμου;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Αν τα ταΐζουν ομως κρυφα οπως εικαζεται, τοτε τα χαρτια που υπογραφεις αν ζητησεις φορμουλα, γιατι τα υπογραφεις; για τα ματια του κοσμου;

 

Γιατί να ταϊσουν στα κρυφά τα μωρά; Στο ιδιωτικό μαιευτήριο σου χρεώνουν τη γάζα, από πού κι ως πού να δώσουν κρυφά γάλα που δε θα το πληρώσεις κιόλας; Να γίνει μπέρδεμα αν το μωρό δεν είναι με τη μαμά μπορώ να το φανταστώ, αλλά το να το ταϊζουν μυστικά τι θα εξυπηρετούσε; Από δημόσιο, η εμπειρία που έχω δεν προέβλεπε καν θάλαμο για νεογνά εκτός αν υπήρχε θέμα υγείας και για να δώσεις φόρμουλα έπρεπε να το συζητήσεις με τον παιδίατρο και να υπογράψεις, ακόμη και για συμπλήρωμα.

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Γιατί να ταϊσουν στα κρυφά τα μωρά; Στο ιδιωτικό μαιευτήριο σου χρεώνουν τη γάζα, από πού κι ως πού να δώσουν κρυφά γάλα που δε θα το πληρώσεις κιόλας; Να γίνει μπέρδεμα αν το μωρό δεν είναι με τη μαμά μπορώ να το φανταστώ, αλλά το να το ταϊζουν μυστικά τι θα εξυπηρετούσε; Από δημόσιο, η εμπειρία που έχω δεν προέβλεπε καν θάλαμο για νεογνά εκτός αν υπήρχε θέμα υγείας και για να δώσεις φόρμουλα έπρεπε να το συζητήσεις με τον παιδίατρο και να υπογράψεις, ακόμη και για συμπλήρωμα.

 

Αυτό που λες δεν ισχύει. Πριν από ένα χρόνο γέννησα σε δημόσιο κ μια χαρά μου έφερναν οι μαίες τη φόρμουλα χωρίς να έχω υπογράψει κ χωρίς να έχω συζητήσει τπτ με παιδιατρο. Δλδ θες να πεις ότι σύμφωνα με την εμπειρία σου ο ένας και μοναδικός παιδίατρος του δημόσιου νοσοκομειου ήταν ανά πάσα ώρα και στιγμή σε επικοινωνία με ολες τις λεχωνες για το αν θα δώσουν φόρμουλα ή όχι; Μήπως μπερδευεσαι με τις εγκυκλίους που δεν τηρούνται; Γιατί λένε και για τα δείγματα γάλακτος που απαγορεύονται αλλά μια χαρά τα δίνουν ακόμη στα ιδιωτικά οι παιδίατροι. Επίσης, δεν έχω ακούσει ποτέ να χρεώνουν έξτρα το γάλα, συμπεριλαμβάνεται στην τιμή. Βρε @ΑΡΓΚ ώρες ώρες σκέφτομαι ότι τα βγάζεις απτό μυαλό σου!

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις οτι δινουν δειγματα γαλακτος στα ιδιωτικα?σε εμενα δεν εδωσαν τιποτα.κ οταν εβγαλε ικτερο κ επρεπε να συμπληρωσουν με ξενο μου ζητησαν να υπογραψω

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Τι εννοεις οτι δινουν δειγματα γαλακτος στα ιδιωτικα?σε εμενα δεν εδωσαν τιποτα.κ οταν εβγαλε ικτερο κ επρεπε να συμπληρωσουν με ξενο μου ζητησαν να υπογραψω

Απ'οτι φαινεται λειτουργησαν σωστα. Και στο ιδιωτικο που ημουν εγω, μολις την προηγουμενη χρονια πριν γεννησω οι συμβουλοι θηλασμου της πολης καταφεραν να μην δινονται δειγματα. Αλλα στην 2η κλινικη της πολης την ιδια περιοδο εδιναν. Κανονικα απαγορευεται ακομη και να υπαρχει βιτρινα που να διαφημιζονται βρεφικα γαλατα, ποσο μαλλον να σου πασσαρουν δειγμα. Βεβαια, σε αρκετα μαιευτηρια της Ελλαδας ακομη γινονται.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...