Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός + απουσία σε ταξίδι


peach

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες. Καταρχήν να σας ευχαριστήσω που 12 μήνες μου κρατάτε παρέα και με βοηθάτε στις δύσκολες στιγμές. Μπορεί να μην γράφω μηνύματα σύχνά, αλλά διαβάζω τα θέματα.

 

Έχω μία κορούλα 12,5 μηνών και θηλάζουμε ακόμη. Από την αρχή έκανα αποκλειστικό θηλασμό, κατ'απαίτηση. Όσο θέλει, όποτε θέλει - αυτό μπορεί να σήμαινε και κάθε μία ώρα. Ξεκίνησε στερεές τροφές μπαίνοντας στον 7ο και σχεδόν από την αρχή έτρωγε καλά τα γεύματά της. Σπάνια λέει όχι στο φαγητό της. Πλέον τρώει αυγό, φρούτα, κρέας, ψάρι, κοτόπουλο, γιαούρτι, κτλ., αλλά θηλάζει και όποτε θέλει, γύρω στις 7 φορές.

 

Όταν θα είναι 15,5 μηνών, πρέπει να λείψω σε επαγγελματικό ταξίδι εκτός Ελλάδος για 4 μέρες. Δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα να έρθει μαζί μου, για πολλούς λόγους. Μέχρι σήμερα, δεν είμαστε μαζί μόνο όταν δουλεύω – 9 ώρες τη μέρα , 4 μέρες την εβδομάδα. Πέραν από το ψυχολογικό κομμάτι, έχω κάποιες πρακτικές ερωτήσεις:

1. Πόσες φορές πρέπει να αντλώ κατά τη διάρκεια της απουσίας μου για να διατηρήσω τη γαλουχία; Θέλω να θηλάσω για αρκετό καιρό ακόμη

2. Δεδομένου ότι θα μένω σε ξενοδοχείο, πώς θα αποστειρώνω το θήλαστρο; Το γάλα φυσικά δεν θα το κρατάω.

3. Τι ποσότητες γάλα να αφήσω για να πίνει η μικρή; Πρέπει να είναι τόσες μερίδες όσοι οι θηλασμοί που κάνει (7 περίπου); Και πόσα ml η κάθε μερίδα;

4. Δεδομένου ότι όταν είμαστε μαζί, θηλάζει συχνά, ποια ώρα είναι καλύτερη για να αντλώ γάλα για την τράπεζα;

 

Ξέρω ότι είναι πολλές οι ερωτήσεις μου, αλλά ελπίζω να με βοηθήσετε και αυτήν την φορά.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1. Οι μερες απουσίας ειναι λίγες οποτε δε χρειαζονται πολλές αντλησεις. Μπορείς να βάζεις για λιγο το θηλαστρο (πχ 5 λεπτακια) 5-6 φορες την ημερα ίσα ίσα για να μην ξεχνιέται το στηθος.

2. Δε χρειαζεται καθόλου αποστείρωση.

3. και 4. Δε χρειαζεται να κανεις τράπεζα. Το παιδι ειναι μεγαλο, τρωει τα πάντα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημερα και απο εμενα.

Η μικρη μου ειναι 13 μηνων και την θηλαζω 3 φορες το 24ωρο. Πρωι - βραδυ - νυχτα. Σε 2 βδομαδες θα πρεπει να λειψω για 5 μερες χωρις το μωρο. Τι πρεπει να κανω για μην αποθηλασω? Θα πρεπει να εχω μαζι θηλαστρο να αντλω και ποσες φορες? ή αρκει να βγαζω με το χερι? Δεν ξερω τι θα ειναι πιο αποτελεσματικο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Νομίζω ότι 3 αντλήσεις της ημέρα, όσο λείπεις, είναι αρκετές. Έχεις θήλαστρο; Αν όχι, μάλλον δεν αξίζει τον κόπο και το χρήμα να πάρεις ένα μόνο γι'αυτό το ταξίδι. Στο YouTube θα βρεις πολλά βιντεάκια για το πώς να βγάζεις γάλα με το χέρι. Εξασκήσου από τώρα- θα είναι και ευκαιρία να δημιουργήσεις μία μικρή τράπεζα, για τις ημέρες απουσίας σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα.

Η μικρη μου ειναι 13 μηνων και την θηλαζω 3 φορες το 24ωρο. Πρωι - βραδυ - νυχτα. Σε 2 βδομαδες θα πρεπει να λειψω για 5 μερες χωρις το μωρο. Τι πρεπει να κανω για μην αποθηλασω? Θα πρεπει να εχω μαζι θηλαστρο να αντλω και ποσες φορες? ή αρκει να βγαζω με το χερι? Δεν ξερω τι θα ειναι πιο αποτελεσματικο.

 

Αν εχεις θηλαστρο πάρτο μαζι και να κανε 2-3 ολιγόλεπτες αντλησεις. Αν δεν εχεις απλα βγάζε γαλα με το χερι.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα και ευχαριστω για τις απαντησεις.

Εχω θηλαστρο πολυ καλο διπλης αντλησης, απλα ελεγα μηπως γλιτωνα να το κουβαλησω μαζι. Αν βγαζω με το χερι λιγο γαλα αρκει ή πρεπει να αδειαζει καλα το στηθος??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημερα και ευχαριστω για τις απαντησεις.

Εχω θηλαστρο πολυ καλο διπλης αντλησης, απλα ελεγα μηπως γλιτωνα να το κουβαλησω μαζι. Αν βγαζω με το χερι λιγο γαλα αρκει ή πρεπει να αδειαζει καλα το στηθος??

 

Εγω δε θα έπαιρνα μαζι μου θηλαστρο, θα έβγαζα με το χερι αλλα οχι πολυ λιγο. Νομίζω οτι θα καταλάβεις απο την πρώτη φορα ποσο πρέπει να βγάλεις. Μην αγχωνεσαι, πραγματικα δεν εχει μεγάλη σημασία. Οταν θα γυρίσεις θα αναπληρώσεις καθώς το παιδι σου οχι μονο θα θυμάται τι να κανει αλλα θα προσπαθήσει να βγάλει και τα σπασμένα της απουσίας! Στη θέση σου δε θα ανησυχούσα για το θηλασμο αλλα για την απουσία συνολικά.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...