Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πονεμένες θηλές και θηλές σιλικόνης


Recommended Posts

Θηλάζω χρησιμοποιώντας ψευδοθηλές της medela. Της αποστειρώνω βράζοντάς τες σε ένα μπρίκι. Έχω όμως 2 θέματα:

 

1) Το πρώτο ζευγάρι που αγόρασα, μετά από 1 μήνα χρήσης χαλάρωσε (μάλλον από το βράσιμο) και δεν εφάρμοζε καλά στο στήθος μου, οπότε το πέταξα και πήρα καινούριο. Είναι λογικό να φθάρθηκαν σε τόσο σύντομο διάστημα;

 

2) Όταν τις βγάζω από το μπρίκι αφού έχουν βράσει (τις ρίχνω μέσα μόλις βράσει το νερό και τις αφήνω περίπου μισό-ένα λεπτό) έχουν πολλά άλατα και είναι θαμπές. Ενδείκνυται να ρίχνω λίγο λεμόνι στο νερό; Γιατί στις οδηγίες καθαρισμού των ψευδοθηλών γράφει ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω κιτρικό οξύ.

 

1) υπαρχει το ενδεχόμενο και να μικρυνε το στηθος σου (ειναι φυσιολογικο οσο απομακρύνεσαι απο τον τοκετό κι οσο το στηθος προσαρμόζεται στις ανάγκες του μωρου να μικραίνει).

 

2) αυτο με τα άλατα συμβαίνει, οπως και τα μπουκάλια μεσα στον αποστειρωτη αποκτούν πιτσιλιές. Μπορείς να βάλεις λεμόνι καποια στιγμη και μετα να τις ξαναβρασεις με σκέτο νερό.

 

Γιατι χρησιμοποιείς ψευδοθηλες; Σε ενδιαφέρει να τις κόψεις;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

 

Χρησιμοποιώ τις ψευδοθηλές, γιατί οι δικές μου πονούν τρομερά.

 

Είχαν πληγωθεί τις πρώτες μέρες του θηλασμού (στο σπίτι ήμουν, στο μαιευτήριο δε θήλασα γιατί το μωρό μου ήταν στη θερμοκοιτίδα) ίσως γιατί ήταν πολύ πρησμένο το στήθος μου, ίσως γιατί δεν είχα το μωρό στη σωστή θέση... Τι πόνος ήταν αυτός...

 

Τώρα πιστεύω πως το θέμα της τοποθέτησης του μωρού το έχω λύσει ακολουθώντας οδηγίες που βρήκα στο ίντερνετ.

 

Όσες φορές, όμως, δοκίμασα να τις βγάλω, και πάλι πονώ. Ή μπορεί να είναι όλα καλά σε ένα γεύμα, να φάει το μωρό με τις δικές μου, αλλά στο επόμενο σίγουρα θα πονάω. Οπότε τις ξαναβάζω.

 

Θα ήθελα να τις κόψω, γιατί ξέρω ότι όλα θα είναι πιο εύκολα κυρίως όταν είμαι εκτός σπιτιού, αλλά και γιατί μου αρέσει η αίσθηση της μικρής πάνω μου χωρίς την ψευδοθηλή. Αλλά κάθε φορά ο πόνος επιστρέφει, οπότε τα παρατάω.

 

Να πω επίσης ότι βάζω και κρέμα της frezyderm για τις θηλές, χωρίς όμως να βλέπω ιδιαίτερη πρόοδο.

Life's what you make it!

Link to comment
Share on other sites

εγω προσοπικα της συχαθικα της ψευτοθηλες οτι κ να κανεις παλι αλατα θα εχουν αλλα να βαζεις στης θυλες σου οινοπνευμα η βαζελινη για να σκληρηνουν κ να μην σε πονανε μου το εχει πει μια θεια μου εγω δν το δοκιμασα γιατι οταν μου το ειπε το ειχα κοψει ηδη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

 

Χρησιμοποιώ τις ψευδοθηλές, γιατί οι δικές μου πονούν τρομερά.

 

Είχαν πληγωθεί τις πρώτες μέρες του θηλασμού (στο σπίτι ήμουν, στο μαιευτήριο δε θήλασα γιατί το μωρό μου ήταν στη θερμοκοιτίδα) ίσως γιατί ήταν πολύ πρησμένο το στήθος μου, ίσως γιατί δεν είχα το μωρό στη σωστή θέση... Τι πόνος ήταν αυτός...

 

Τώρα πιστεύω πως το θέμα της τοποθέτησης του μωρού το έχω λύσει ακολουθώντας οδηγίες που βρήκα στο ίντερνετ.

 

Όσες φορές, όμως, δοκίμασα να τις βγάλω, και πάλι πονώ. Ή μπορεί να είναι όλα καλά σε ένα γεύμα, να φάει το μωρό με τις δικές μου, αλλά στο επόμενο σίγουρα θα πονάω. Οπότε τις ξαναβάζω.

 

Θα ήθελα να τις κόψω, γιατί ξέρω ότι όλα θα είναι πιο εύκολα κυρίως όταν είμαι εκτός σπιτιού, αλλά και γιατί μου αρέσει η αίσθηση της μικρής πάνω μου χωρίς την ψευδοθηλή. Αλλά κάθε φορά ο πόνος επιστρέφει, οπότε τα παρατάω.

 

Να πω επίσης ότι βάζω και κρέμα της frezyderm για τις θηλές, χωρίς όμως να βλέπω ιδιαίτερη πρόοδο.

 

Καταρχάς πρέπει να εισαι σιγουρη οτι θηλαζεις σε σωστη σταση θηλασμου!

Αν για κάποιο λόγο το μωρο δεν θηλαζει σωστά, αργα ή γρηγορα (σε συνδυασμό με τη χρήση ψευδοθηλων) δε θα σιτίζεται επαρκώς και η παραγωγη θα μειωθει.

 

Το αρχικό λαθος ισως έγινε στο οτι το μωρο πήρε μπουκαλι οποτε έπαθε σύγχιση θηλών.

 

Το στηθος οταν θηλαζεις χωρις ψευδοθηλες (είτε στις αρχές είτε τώρα) εκτός απο τον πόνο ειχε και πληγες; Αν ναι σε ποιο σημείο των θηλών;

 

Οι κρεμες δε θα σε βοηθήσουν στον πόνο αν το μωρο δε θηλαζει σωστά. Αν εχεις πληγες βάλε κεραλοιφη ή της medela.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...