Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τραβιεται αποτομα απο το στηθος


Recommended Posts

Την νυχτα και το πρωι δεν μου το κανει αυτο..απο το μεσιμερι και μετα μειωνεται η ροη...οπως λες και εσυ ιουλιανα..

Δεν με πειραζει να δινω μια φορα την μερα ξενο αλλα θελω ρε κοριτσια να τον θυλασω ακομη...δεν θελω να μου σταματησει το γαλα....εστω για οσο καιρο μπορεσω να προσπαθησω..κριμα γιατι πηγαιναμε τοσο καλα στην αρχη...

Στην αρχη που ειναι δυσκολα δεν εδωσα ξενο..

Τελος παντων θα κανω αυτα που μου ειπατε και θα σας ενημερωσω αυριο το βραδυ παλι...

 

Σας ευχαριστω πολυ! Καληνυχτα!!!

 

μη στεναχωριεσαι θα το καταφερεις,,λιγη υπομονη θελει,,και εγω μικτη κανω ,,δινω μια φορα συμπλήρωμα το βραδακι

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα!Εμεις μεχρι 6 μηνων θηλαζαμε αποκλειστικα και τωρα αρχισαμε σιγα σιγα τις στερεες τροφες.Ηδη μετα απο ενα μηνα τρωει η κορουλα μου 70-80 γρ φρουτοκρεμα,80 γρ κρεατοχορτοσουπα και 60-70 γρ μπισκοτοκρεμα.Ωστοσο αυτο το τιναγμα και το τεντωμα μου το κανει απο την πρωτη στιγμη και δεν το εχει σταματησει.Θηλαζει ομορφα μονο αν μισοκοιμαται,διαφορετικα ''παλευουμε''...Με τις στερεες καποιες φορες κανει εμετο και τα βγαζει.Με το γαλα ουτε γουλιτσες δεν βγαζει με εξαιρεση 4-5 φορες συνολικα σε ολους αυτους τους μηνες που εβγαλε αρκετη ποσοτητα απο το γαλα που ηπιε.(αυτο εγινε και σημερα το πρωι και στεναχωρεθηκα πολυ)Δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτο που την κανει να τεντωνεται τοσο εντονα και ο ιατρος δεν μπορω να πω οτι δινει ιδιαιτερη σημασια.Στο βαρος ειναι ναι μεν φυσιολογικη αλλα στα κατωτερα ορια....Εχει καμια παρομοια εμπειρια για να μου πει τι μπορει να κανω λαθος? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ελα ελενη το ιδιο προβλημα βλεπω. Εχθες εμεις πηγαμε παιδιατρο. Στα κιλα ειναι πολυ καλος σουπερ..

 

Για αυτο το τιναγμα που λες μου ειπε πως επειδη το μωρο εμαθε στην μπουκαλα και στην μεγαλη ροη.. Γιαυτο τρωει 3-4λεπτα στην αρχη και μετα ξεκιναει τι τραβηγμα και το τεντωμα και τα κλαματα..

Εμαθε να μην παλευει για να τρωει.....

 

Μου ειπε να μην του δινω μετα συπληρωμα να το παλευω εκει με το στηθος και θα ξανα μαθει...

 

Εγω ομως ρε κοριτσια δεν μπορω..δεν εχω υπομονη με τον μεγαλο μου γιο..περιμενω να ταισω τον εναν για να ξεκινησω τον αλλο...ολ μερα..μαζι τρωνε μαζι χεζ...ουν μαζι ολα! Οποτρε του δινω μετα λιγη μπουκαλα για να πιει γρηγορα να αναλαβω τον αλλον... Για να το παλεψω εκει με το στηθος θελει πολυ ωρα(λογικο) και ο μεγαλος νευριαζει κουραζεται μονος του..τι να κανει ενα μωρο 19 μηνων....

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν της εχω δωσει ποτε μπουκαλι...Σημερα εκλεισα ραντεβου με παιδογεστρεντερολογο γιατι σκεφτηκα μηπως εχει καουρες και επειδη την καιει ο οισοφαγος τιναζεται απο τον πονο...Για να δουμε τι θα μου πει.

Ο μεγαλος σου γιος ποσο ειναι? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Γιαννα, οπως το λες κι εσύ, μοιάζει ότι η λύση με το μπουκάλι είναι για την δική σου διευκόλυνση, το μωράκι αν το αφήσεις, θα μάθει να προσαρμόζεται στην δική σου ροή.

 

Στην ηλικία που είναι έχουν διάφορες ενοχλήσεις και μπορεί αν τραβιέται για πολλούς λόγους. Κι εγώ σαν και εσένα όταν αντιμετώπησα το ίδιο φοβήθηκα ότι μπορεί να μην έχω αρκετό γάλα, όμως όταν έφερα σύμβουλο θηλασμού μου είπε ότι έχω αντιθέτως πολύ γρήγορη ροή και το παιδί πνίγεται.. Σκέψου το και αυτό..

 

Τα πολύ μωρά θηλάζουν λιγότερη ώρα γιατί απλα΄δεν έχουν την μυική δύναμη να συνεχήσουν για περισσότερο, που την αποκτούν καθώς μεγαλώνουν, όπως κάνει και το δικό σου..

 

Ένα πράγμα που κάναμε εμείς για να πέσει ο ίκτερος ήταν να βάζουμε το μωρό δίπλα στο παράθυρο να το φωτήζει η αντηλιά. Όταν βάζουν τα μωράκαι στην λάμπα προσπαθούν να αντικαταστήσουν το ηλιακό φως οπότε στην χώρα μας και τέτοιο μήνα το φως τησ ημέρας χρειάζονται. Εγώ έχω το αντίθετο ρέζους με το μωρό μου και γι' αυτό είχαμε αυξημένη την πιθανότητα για ίκτερο. Μήπως ισχύει κατι τέτοιο και με εσας?

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν όσον αφορά τα κακάκια είναι φυσιολογικό τα μωρά που θηλάζουννα κάνουν είτε πολλές φορές τη μέρα είτε μέχρι μια φορά κάθε 4-5 μέρες περίπου.

Για τις φωνές που είπες, εδώ να δεις τι γίνεται. Φωνάζω πολλές φορές πάνω από το καημένο το μωρό, αφού ο μεγάλος μου 2,5 χρονών κάνει ταλιμπανιές! Αυτό που λες για τα ταυτόχρονα θέλει υπομονη. Δεν θα συμβαίνει για πολύ καιρό. Εγώ ταιζα τον μεγάλο και είχα το μωρό στο στήθος. Φαγητό έπεφτα παντού και διάφορα τέτοια ωραία.

 

Αφού ο γιατρός είναι ικανοποιημένος, είμαι της γνωμης να το κόψεις τελείως το συμπλήρωμα. Μπορεις! Απ'ότι κατάλαβα είναι και λίγο. Θρεφταράκι το έκαναν τα δικά σου γεύματα και όχι το ένα συμπλήρωμα! Λίγο υπομονή κάνε ακόμα!

 

Α! Και τώρα που θυμήθηκα, ο μεγάλος μου είχε λίγο ίκτερο μέχρι 4 μηνών περίπου. Πόσο δεν ξέρω να σου πω. Δεν το μετρήσαμε. Αλλά θεωρείται φυσιολογικό στα παιδιά που θηλάζουν.

 

Και αν μπορείς ζήτα λίγο βοήθεια για το μεγάλο σου!!

8noIp2.pngjOU4p3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Ελα ελενη το ιδιο προβλημα βλεπω. Εχθες εμεις πηγαμε παιδιατρο. Στα κιλα ειναι πολυ καλος σουπερ..

 

Για αυτο το τιναγμα που λες μου ειπε πως επειδη το μωρο εμαθε στην μπουκαλα και στην μεγαλη ροη.. Γιαυτο τρωει 3-4λεπτα στην αρχη και μετα ξεκιναει τι τραβηγμα και το τεντωμα και τα κλαματα..

Εμαθε να μην παλευει για να τρωει.....

 

Μου ειπε να μην του δινω μετα συπληρωμα να το παλευω εκει με το στηθος και θα ξανα μαθει...

 

Εγω ομως ρε κοριτσια δεν μπορω..δεν εχω υπομονη με τον μεγαλο μου γιο..περιμενω να ταισω τον εναν για να ξεκινησω τον αλλο...ολ μερα..μαζι τρωνε μαζι χεζ...ουν μαζι ολα! Οποτρε του δινω μετα λιγη μπουκαλα για να πιει γρηγορα να αναλαβω τον αλλον... Για να το παλεψω εκει με το στηθος θελει πολυ ωρα(λογικο) και ο μεγαλος νευριαζει κουραζεται μονος του..τι να κανει ενα μωρο 19 μηνων....

 

Γιαννα καταρχήν οι περισσότερες απο μας που σου λέμε να επιμένεις δεν εχουμε δεύτερο παιδι και δεν ξέρουμε πόσο δύσκολο ειναι (υποπτεύομαι πολυ )

Και μερικές απο εμάς που εχουμε δυο, δεν εχουμε το παιδι το δικο σου, δεν είμαστε σπίτι σου να ξέρουμε τι γίνεται

Στην τελική κανε οτι πιςτευεις ειναι πιο βολικό για σενα γιατι δυο παιδια τέτοιας ηλικίας και εσυ μονη σου να τα αναλάβεις ειναι πολυ δύσκολο!!!!!

Μην σκας κανε οτι πιςτευεις!

 

Ενα πράγμα μονο οταν δίνεις ξένο δίνε μπιμπερο με άργης ροής θηλή ώστε να μοιάζει με το ατηθος και να μην μπερδεύεται πολυ ο μπεμπης

 

Ολα να σου πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν της εχω δωσει ποτε μπουκαλι...Σημερα εκλεισα ραντεβου με παιδογεστρεντερολογο γιατι σκεφτηκα μηπως εχει καουρες και επειδη την καιει ο οισοφαγος τιναζεται απο τον πονο...Για να δουμε τι θα μου πει.

Ο μεγαλος σου γιος ποσο ειναι? :roll:

 

 

ελενη αν θελεις γραψες μας την απαντηση του παιδογεστρεντερολογου

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια με συγκινητε πολυ που απαντα και με βοηθατε στο προβλημα μου...

 

Καταρχην

 

Ελενη..ο μεγαλος ειναι 19 μηνων πολυ δυσκολο παιδι..(μονο με εμενα πινει γαλα,μονο εγω θελει να τον βαζω να κοιμηθει..μονο εγω θελει να το ταιιζω....ολα αυτα εγιναν πιο εντονα απο τοτε που γεννησα....-αστα ανασα δεν παιρνω..)

 

BusyBee δεν ειναι δικη μου διεκολυνση η μπουκαλα μονο.....για σκεψω να θυλαζω και να εχω να ετοιμαζω και γαλα μετα να αποστειρωνω μπουκαλια θυλες.........ενω αν θυλαζα μονο δεν θα ειχα αποστειρωσεις κλπ.... Αν το μωρο δεν εκλαιγε θα επεμενα κιαλο...

Σημερα το βραδυ προσπαθησα επεμενα κιαλο εκλαιγε εκλαιγε εκλαιγε εβγαλε και δακρυ...το λυπηθηκε η ψυχη μου...και απο την κουραση ηταν ετοιμο να τον παρει ο υπνος νυστικο..του εφτιαξα 60μλ και ηπιε και ηρεμισε..τι να εκανα προσπαθησα...Δυστηχως στην περιοχη μας επαρχια δεν εχει συμβουλο θυλασμου..

 

Και εννοειτε πως εχω οοοοοολη την μερα το μωρο στον ηλιο(φως) κατω απο το παραθυρο!!!

 

Παντως οταν αυτος κλαιει εγω πιεζω το στηθος μου και το γαλα πεταγετε εκει περα.....νομιζω πως εχω γαλα και ας μην νοιωθω πριξημο....αφου πεταγετε γαλα γιατι δεν πινει ρε γαμ...το!!!

 

 

Toulala ωχ οποτε με καταλαβαιανει τι γινετε....ο μεγαλος ζηλευει και ολη την ωρα ερχεται και κρεμεται απο την πλατη μου οταν θυλαζω...

Ολη την μερα θα πιει συπμληρωμα περιπου 100 μλ..μπορει και οχι... Ενω μεχρι εχθες ειχα ξεκινησει και του εδινα ενα ολοκληρο γευμα το απογευμα ξενο γαλα σημερα προσπαθησα και εστω για 3-4 λεπτα τον εβαλα και θυλασε στο καθε στηθος...

Βοηθεια δεν εχω ιδιαιτερη.. Η μαμα μου μενει σε αλλη πολη... Η πεθερα μου θα τυχει να ερθει μια δυο φορες την βδομαδα γιαμ1-2 ωρες..

 

 

BabyCyte μονη μου ειμαι ολη ,ερα σχεδων... Ο αντρας μου φευγει πρωι γυριζει 3-4 μεσιμερι.. Καποιες φορες μεσα στην βδομαδα παει κ λιγο το απογευμα..αλλα και εδω που ειναι δεν μπορει να με βοηθεισει εχει προσπαθησει να ταισει τον μεγαλο το βραδυ και να τον βαλει για υπνο..το αποτελεσμ ηταν δυο ωρες μετα να μην εχει πιει ολο τα γαλα το παιδι να μην εχει κοιμηθει να εχουν νευριασει και οι δυο και να γινετε χαμος..ο μεγαλος μου θελει μονο εμενα να τον ταιζω και να τον βαλω για υπνο..

Ξερεις το προγραμμα μας?? Πρωι 9 ταιζω τον μπεμπη..μετα κατευθεια τον μεγαλο γιατι ξυπνσει..μετα αλλαγμα στην σειρα και τα δυο... Μεχρι να σρωσω κρεβατια πλησιαζει η ωρα που δεκατιανου..ταιζω τον μεγαλο ταιζω τον μικρο..μετα λιγο παιχνιδι με τον μεγαλο..μετα μεσιμερι ταιζω τον μεγαλο ενω ο μικρος τις περισσοτερες φορες κλαιει γιατι και αυτου ειναι η ωρα να φαει(τι να κανω μαζι πεινανε..) μετα βαζω για υπνο τον μεγαλο ταιζω τον μικρο..μεχρι να ταισω τον μικρο κ να ετοιμασω φαγητο ξυπαναει ο μεγαλος(δεν κοιμαται καμια ωρα..) αντε παλι το απογευμα ταιζω και τα δυο παλι..

Και το βραδυ ξεκιναω απο της 8:30 κανω μπανιο τον μεγαλο τον ταιζω τον βαζω κοιμαται και ξεκιναω με τον μικρο κανω μπανιο ταιζω κοιμιζω..και μετα ισως κατσω μαγειρεψω για την αλλη μερα..ισως ριξω κνα σφουγγαρισμα στο σπιτι...να σιδερωσω...κ ο μικρος ξυπανει την νυχτα να φαει παλι...

 

 

Δεν τα λεω αυτα για να παραπονεθω.. Ισα ισα εχω μια γεμαααααατη μερα.. Αλλα για να καταλαβεις περιπου πως ειναι η μερα μου...κ σκεψου πως σε ολα αυτα βαλε και 10 αλλαγες μπεμπιλινα και πλυσιμο....

Link to comment
Share on other sites

γιαννα,,,οπως σου εγραψε και η babycute εσυ ξερεις την καθημερινοτητα σου καλυτερα από ολες μας και για να σου πω την αληθεια αν κατι μας κανει τη ζωη λιγο πιο ευκολη δε βλεπω τον λογο γιατι να μην το κανουμε,,,,κ εγω το παλεψα για να αυξηθεί η ροη,,,ε και να σου πω ειπα δε θα σκασω να είμαι συνεχεια σαν τρελη και μεσα στα νευρα,,ας πιει και λιγο ξενο,,,μην αισθάνεσαι καθολου ασχημα,,,,,

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι τόσα αυτά που θέλω να γραψω. Εμένα ευτυχώς ο μεγάλος δεν δείχνει ακόμα πολύ ζήλια. Ο μπαμπάς μας δουλεύει σε 2 δουλειές οπότε τον βλέπουμε μόνο το σκ που δουλεύει μόνο στη μία. Τώρα είναι εδώ η μαμά μου και με βοηθάει. Μένει και μένα σε άλλη πόλη και ήρθε όταν γεννησα και μετά εφυγε για δουλειά. Εμένα με έκραζε όταν ξαναήρθε γιατί δεν είχα συμμαζεμένο το σπίτι. Πλάκα μου κάνεις;:shock: Εδώ δεν προλάβαινα να πάω τουαλέτα.

 

Ας πηγαίνει ο μπαμπάς σας με τον μεγάλο μια βόλτα το απόγευμα για να ηρεμεί το κεφάλι σου λίγο και να δεθούν λίγο παραπάνω, ώστε σιγά σιγά προσπαθώντας να τον βάλει για υπνο το βράδυ, κάποια στιγμή να τα καταφέρει.Δεν σημαίνει ότι επειδή δυσκολεύεται να τον κοιμίσει πρέπει κιόλας να σταματήσει την προσπάθεια. Θα βρει τα κουμπιά του. Και μένα τώρα αν τύχει και είναι το βράδυ εδώ και πάει να τον κοιμίσει, δυσκολεύεται, παρότι παλιά τον έβαζε πιο εύκολα από μένα. Για να μην ζηλεύει θέλει κάποιος να ασχολείται μαζί του. Όταν έρχεται η πεθερά σου, ας φέρνει κανένα ταπεράκι και ας πηγαίνει τον μεγάλο στην παιδική χαρά να ξεδίνει.

 

Τώρα για το συμπλήρωμα εννοείται ότι δεν έγινε και κάτι αν δώσεις μια φορά τη μέρα, αν αυτό σε απομακρύνει από την κατάρρευση. Όχι όμως να το δίνεις γιατί δεν φτάνει το γάλα σου. Το γάλα σου είναι υπεραρκετό, αλλά οι συγκυρίες είναι που κάνουν την κατάσταση δύσκολη. Ο "μεγάλος" σου είναι ακόμα πολύ μικρός. Εμένα τουλάχιστον συνεννοείται. Δηλαδή μιλάει μια χαρά. Όχι οτι συνεννοούμαστε κιόλας. Ότι τον συμφέρει κάνει. Θα τον κυνηγήσω για να φάει, για να ντυθεί, για να κοιμηθεί κτλ.

 

Το μωρό δεν έγινε και κάτι αν δεν το κάνεις καθε μέρα μπάνιο. Πλέντο μόνο τοπικά από τα κακάκια του. Βάλε τον μεγάλο να σε βοηθάει και καλά. Να σου δίνει τα μωρομάντηλα, την πάνα, ένα κουτάλι, δώσε ένα χαρτί να καθαρίζει το τραπεζάκι και πες τι καλός βοηθός που είναι. Μαγείρεψε περισσότερο φαγητό και βάλε στην κατάψυξη για να έχεις. Επίσης εγώ οταν μιλάω στην μπέμπα, λέω πράγματα του στυλ "μα δες τον αδερφούλη σου τι καλό παιδί που είναι! Είναι τόσο γλύκας!" αντί να πω "Τι καλό κορίτσι έχω εγώ! Τι θέλεις ματάκια μου;" κτλ.

 

Καλό κουράγιο! Σε νιώθω!

8noIp2.pngjOU4p3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ελενη αν θελεις γραψες μας την απαντηση του παιδογεστρεντερολογου

 

Καλησπερα!H παιδογαστρεντερολογος μας ειπε οτι απο την περιγραφη που της δινω το παιδι εχει ΓΟΠ και αλλεργια (δεν ξερουμε ακομα σε τί αλλα κανουμε δοκιμες)Μου εδωσε ενα σιροπι για πριν το φαγητο για να μην εχει τοση εκκριση γαστρικων υγρων (epadoren) και εδω και μερικες μερες εχει βελτιωθει η κατασταση σημαντικα οσον αφορα τη συμπεριφορα της μπουμπους μου στο θηλασμο.Δεν εχει κανει εμετο και τρωει ελαφρως μεγαλυτερη ποσοτητα στερεων τροφων.Εγω βεβαια εχω μπει σε πολυ αυστηρη διαιτα αλλα δε βαριεσαι,αν ειναι να μην ταλαιπωρειται το μωρακι μας αξιζει τον κοπο.Σιγα σιγα θα μου προσθετει φαγητα για να δουμε τι ακριβως ειναι αυτο που την ενοχλει.Προς το παρον μου εκοψε : ο,τι εχει γαλα,αυγο,ξηρους καρπους,μοσχαρισιο κρεας,σελινο,κρεμμυδι, ταχινι,γλυκοπατατα (που εδινα στη μικρη),πορτοκαλι και λεμονι.Α!μου ειπε να μην της βαζω πεπονι στη φρουτοκρεμα γιατι και αυτο ευνοει την ΓΟΠ.Εννοειται πως η απογευματινη κρεμα που της δινω ειναι με υποαλλεργικο γαλα (neocate spoon) Για να δουμε πως θα πανε τα πραγματα.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...