Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαστίτιδα, τι να κάνω;


Recommended Posts

δεν εχω παθει μαστιτιδα ποτε ομως θυμαμαι που εχει παθει η αδελφη μου..η μανα μου εχωντας θυλασει εξι παιδια της εκανε το εξης..πηρε λαδακι αυτο που βαζουμε και στα μωρα το βρεφικο ετριψε τα χερια της να ζεσταθει και μετα αρχισε να κανει μασαζ στο στηθος της αδελφης μου που ειχε γεμησει τεραστια γρουμπουλια..της το εκανε καθε μερα αρκετες φορες ενω προσπαθπυσαν να αφερεσουν και λιγο γαλα με τα χερια..πραγματικα της περασε!!ουτε φαρμακα ουτε τιποτα!!επειπλεων οταν η δευτερη μπεμπα μου ηταν περιπου ενα μηνων πρηστικε το στηθος της σε κατι απαισια γρομπαλακια και εκλεγε τοσο πολυ..υπεφερε σας λεω!!! η παιδιατρος ειπε θα περασει ομως δεν περναγε..ετσι λοιπον η μαμα μου εκανε την ιδια τακτικη για τρις ημερες και το μωρακι μου εγινε καλα..εβγαλε πολυ πρωτογαλο απο τα στηθακια του..εαν δεν το βλεπα δεν θα το πιστευα!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 262
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα κοριτσια μου! Χρονια Πολλα με υγεια και αγαπη!!

Ειμαι καλυτερα αν και χρειστηκε να παρακεντησω τη μια πολυ μεγαλη γαλακτοκηλη που ειχα απο τις πολλες στο δεξι στηθος και τωρα συνεχιζω μασαζ και κομπρεσες για τις μικροτερες...

Σε λιγες μερες ελπιζω να ειμαι εντελως καλα!!!

Επομενος στοχος ειναι να βρω ενα τροπο να τρωει ο μικρος σωστα και να μη χαζευει για να μην εχω παλι το ιδιο θεμα! Με το βαρος παντως που ελεγα οτι δεν παιρνει... ε οριακα πηρε παλι στο 15ημερ που τον τσεκαρει ο γιατρος (ηταν να εχει παρει 375 γραμμ. και ειχε παρει 370)

 

Ευχαριστω για τις συμβουλες και την υποστηριξη! ευχομαι καλη χρονια σε ολες,με πολλες ευτυχισμενες στιγμες!!!!

 

 

:-):smile::-):smile:

 Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΑΝΤΡΑΚΙ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ :-)

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα μαστίτιδα πρόσφατα. Να τι έκανα και επανήλθα σε μιάμιση μέρα:

-Πολύ νερό. 4 λίτρα την ημέρα.

-Ξεκούραση. Ζητήστε βοήθεια από κάποιον οπωσδήποτε.

-Καλή διατροφή.

-Όχι στενό σουτιέν.

-Όχι ύπνος-ξάπλα μπρούμυτα.

-Σωστή στάση θηλασμού (για εμένα η καλύτερη είναι με μαξιλάρα. Ενώ με βολεύει και ξαπλωτή με το μπέμπη επίσης ξαπλωμένο "να κοιταζόμαστε", τελικά καταφεύγω μόνο σε ειδικές περιπτώσεις σε αυτή τη στάση).

-Θηλασμός κυρίως από το "προβληματικό" στήθος.

-Μασάζ στο "προβληματικό" σημείο του στήθους κατά τη διάρκεια του θηλασμού με φορά προς τη θηλή.

-Ζεστές κομπρέσες χαμομηλιού λίγα λεπτά πριν το θηλασμό.

-Ανάμεσα στους θηλασμούς έβαζα στο στήθος ένα δροσερό λαχανόφυλλο, το οποίο είχα αφήσει στο ψυγείο, μόλις ζεσταινόταν έβαζα άλλο. Το λάχανο έχει κάποια ουσία που απορροφά το οίδημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα!βοήθεια παρακαλω!από χθες το πρωί ένιωσα πολύ βαρύ το στήθος κ άρχισα να έχω κ δέκατα.σήμερα επιτέλους ξεμπλοκαρε το στήθος κ ο μπέμπης ήπιε καλά.έχει μειωθεί ο ερεθισμός κ ο πόνος αλλά ο πυρετός ανέβηκε.έχω 38,5 τώρα!επιπλέον τώρα νιώθω βαρύ κ το αλλο αφού έδινα προτεραιότητα στο προβληματικό.είμαι έτοιμη να πάρω την αντιβίωση του γιατρού αν Δ έχετε κάτι άλλο να πείτε.σήμερα έβαζα κ λάχανο μετά τους θηλασμούς κ εκανα κ πολλά ντουζ.να ανησυχήσω ή να περιμένω;ο μπέμπης πλέον δ πίνει εδώ κ ώρα γιατί τον ξεκανα όλη μέρα!έχει κ κολικούς κ τώρα πίνει ισα να ηρεμήσει

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!βοήθεια παρακαλω!από χθες το πρωί ένιωσα πολύ βαρύ το στήθος κ άρχισα να έχω κ δέκατα.σήμερα επιτέλους ξεμπλοκαρε το στήθος κ ο μπέμπης ήπιε καλά.έχει μειωθεί ο ερεθισμός κ ο πόνος αλλά ο πυρετός ανέβηκε.έχω 38,5 τώρα!επιπλέον τώρα νιώθω βαρύ κ το αλλο αφού έδινα προτεραιότητα στο προβληματικό.είμαι έτοιμη να πάρω την αντιβίωση του γιατρού αν Δ έχετε κάτι άλλο να πείτε.σήμερα έβαζα κ λάχανο μετά τους θηλασμούς κ εκανα κ πολλά ντουζ.να ανησυχήσω ή να περιμένω;ο μπέμπης πλέον δ πίνει εδώ κ ώρα γιατί τον ξεκανα όλη μέρα!έχει κ κολικούς κ τώρα πίνει ισα να ηρεμήσει

 

Πως εισαι;

Χρειαζεται καλο άδειασμα του στήθους οσο εχεις μαστιτιδα και ξεκούραση!

Φαρμακευτική αντιμετώπιση συνηθως χορηγείται αν τα συμπτώματα δεν υποχωρούν μετα τις πρώτες 24 ωρες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Δ γινόταν τελικά να μην πάρω αντιβίωση.έχω άλλο πρόβλημα όμως..επανήλθε το στήθος όμως τώρα έχω πρόβλημα στο άλλο από χθες,Κ ότι κ αν έχω κάνει η φλεγμονή Δ φεύγει με τίποτα!!!πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό.δ ξέρω τι άλλο να κάνω..το στήθος άδειο κ η κοκκινιλα κ ο πόνος εκεί!κ φοβάμαι τι θα γίνει όταν τελειώσει η αγωγή..κάνω συνέχεια ντουζ,θηλάζω στα τέσσερα κ όσο αντέχει ο μπέμπης αλλά τίποτα.πλέον έχω απογοητευτεί...

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα.Δ γινόταν τελικά να μην πάρω αντιβίωση.έχω άλλο πρόβλημα όμως..επανήλθε το στήθος όμως τώρα έχω πρόβλημα στο άλλο από χθες,Κ ότι κ αν έχω κάνει η φλεγμονή Δ φεύγει με τίποτα!!!πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό.δ ξέρω τι άλλο να κάνω..το στήθος άδειο κ η κοκκινιλα κ ο πόνος εκεί!κ φοβάμαι τι θα γίνει όταν τελειώσει η αγωγή..κάνω συνέχεια ντουζ,θηλάζω στα τέσσερα κ όσο αντέχει ο μπέμπης αλλά τίποτα.πλέον έχω απογοητευτεί...

 

Άργησα λιγο :oops: Τι έγινε τελικα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Συνήλθα τελικά.αλλά..σήμερα πάλι τα ίδια.δέκατα κ πόνο πάλι.ξεκίνησα γρήγορα την προσπάθεια να το αδειασω παρακολουθώ τον πυρετό Κ κάνω συνέχεια ντουζ αλλά μετά από λίγη ώρα ξεκούρασης βλέπω την κοκκινιλα να έχει απλωθεί λίγο.δ αντέχω πάλι αντιβίωση...

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι έχω θηλάσει άλλα δύο παιδιΑ Γ δέκα μήνες κ δ είχα ποτέ πρόβλημα..Δ καταλαβαίνω γιατί συμβαίνει τώρα.κ αυτή τη φορά δ ήταν ούτε ιδιαίτερα πρησμένο.μια απογοήτευση..πριν λίγες μέρες τελείωσα άλλη αντιβίωση λόγω αμυγδαλιτιδας...όχι άλλο....

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ξεκινάει η 3η ημέρα με μαστίτιδα, 2 βράδια με 39,5 και είναι να ξεκινήσω zinadol σήμερα.

1) Αν το προσπαθήσω ακόμα μια μέρα χωρίς αντιβίωση θα κάνω χαζομάρα? Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να γίνει κάτι χειρότερο? Το είχα αντιμετωπίσει στο παρελθόν με μαλάξεις και προτιμώ να αποφύγω την αντιβίωση.

2) Από έναν συγκεκριμένο πόρο του στήθους στην αρχή της μαστίτιδας έτρεχε υγρό χωρίς γάλα σε πορτοκαλί απόχρωση (η θηλή ήταν πληγωμένη αλλά δεν ήταν ροζ σαν από αίμα, πιο πολύ για απόστημα μου έκανε η όψη του). Τώρα το πρωί είναι λίγο πιο καθαρό- διάφανο, αλλά πάλι δεν τρέχει με γάλα. Σίγουρα είναι ασφαλές για το παιδί να πίνει από εκεί? Σας έχει τύχει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Αφού έχουν περάσει ήδη 2 24ωρα, πρέπει να ξεκινήσεις αντιβίωση, ταυτόχρονα με συχνούς θηλασμους, κρύες κομπρέσες, μαλάξεις και όσο περισσότερη ξεκούραση μπορείς!

Το υγρό που περιγράφεις μάλλον πρέπει να οφείλεται σε φραγμένο πόρο. Δε θα πάθει κάτι το μωρό

Περαστικά...!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...