Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι άλλο θα ακούσω....!!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 529
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν όσες θηλάζουν μακροχρόνια το κάνουν για την προσωπική τους ικανοποίηση (να καλύψουν τα κενά τους, όπως υπονοήθηκε), τότε γιατί έχει ΤΈΤΟΙΑ κίνηση το τόπικ του αποθηλασμού;

 

 

Για μένα, το μεγαλύτερο πρόβλημα με τον θηλασμό πέραν του έτους, είναι η "δέσμευση" της μαμάς. Επειδή ο θηλασμός είναι μέρος της ρουτίνας του παιδιού (ειδικά ο βραδινός) και επειδή τα παιδιά λατρεύουν τη ρουτίνα, δεν μπορεί η μαμά να λείψει από το σπίτι -συνεχόμενα- από τις 7 π.χ. μέχρι τις 12:00. Δεν μπορεί εύκολα να ανταποκριθεί σε κοινωνικές υποχρεώσεις (γάμοι κλπ.) ή διασκέδαση.

Link to comment
Share on other sites

[/b]

μην ορκιζεσαι ότι θα ειχε αντιρρηση ο αντρα σου:D:D (πλακα κανω)

 

Λες; Θα του το πω να ευχαριστηθεί γιατι δυο χρόνια ειχε να ακουμπήσει (ανήκαν στον μπεμπη μονο ! ) :-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω ότι είναι θεμα διατροφικο...είναι ψυχολογικο...το θεμα με τον θηλασμο πλεον είναι ότι κατά καποιον τροπο " ανακαλυφθηκε εκ νεου"...από άλλους ως επαγγελμα...από μαμαδες ως ¨"μοδα" ...παλια ο θηλασμος ηταν αναγκη...το παιδι θηλαζε για να φαει...εγω δεν ξερω παντως καμια γιαγια σημερινη που να θηλασε μεχρι τα 3 ετη το παιδι της...καμια δεν σκεφτοταν "θηλαζω φανατικα"...'θηλαζω δημοσια"...τα πραγματα ηταν δεδομενα...Εγω παντως δεν κρινω καμια για το ποσο σκοπευει να θηλασει όπως δεν δεχομαι και κριτικη για το ποσο θα θηλασω εγω την μικρη μου...ξερω ότι με αυτό που θα γραψω ενδεχεται να προκαλεσω αντιδράσεις αλλα πιστευω ότι ο θηλασμος με την εκκριση ωκυτοκινης που προκαλείται κατά τη διαρκεια του στο σωμα της μαμας ισως να είναι πιο εθιστικος για τη μαμα παρα για το παιδι...

Παλαιά γεννουσαν ανά ένα με δυο χρονια και θηλάζε αυτο που ήταν 5 αν ήθελε και αυτο που ήταν νεογέννητο!δεν υπήρχαν κόμπλεξ και διακρησεις ήταν το φυσιολογικό!δυστιχως σήμερα το φυσιολογικό δεν ειναι σύνηθες και παρεξηγείται απο πολλούς!εγω πιστεύω οτι το μάρκετινγκ της φόρμουλας ειναι απλα πολυ καλο...Επίσης ο θηλασμος μετα απο το έτος ειναι τόσο απλό που αν δεν υπήρχαν οι γύρω να θολώνουν το μυαλό της μαμάς οι περισσότερες θα συνέχιζαν να θηλαζουν..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...