Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και κολύμβηση


argini

Recommended Posts

Θηλάζω αποκλειστικά την μπεμπουλα 2,5 μηνων και τα πάμε πολύ καλά (εβαλε 6 ποντους και 1300γρ σε έναν μηνα!). Σκέφτομαι να κανω μερικες βουτιες στη θάλασσα κοντα στον 15αυγουστο. Γενικα διαβασα ότι η κολυμβηση δεν επηρεαζει τη γαλουχία. Ωστοσο θα ήθελα και την εμπειρία από πιο εμπειρες μανουλες. Αν υπάρχει περιπτωση να επηρεασει την παραγωγη γαλακτος προτιμω να μην κανω καθολου μπανιο. Σκέφτομαι να μπαινω αφου την εχω θηλασει και να μην μενω καθολου στον ηλιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να κάθεσαι στον ήλιο ώστε να περιέχει το γαλατάκι σου βιταμίνη D (χρειάζεσαι 20 λεπτά τη μέρα χωρίς αντιηλιακό και μετά να μην πλυθείς με σαπούνι για 24 ώρες, παρά μόνο τοπικά όπου χρειάζεσαι). Προτίμησε ρούχα και σκιά από ό,τι το αντιηλιακό.

 

Να μπαίνεις στην θάλασσα. Είναι η καλύτερη αποτοξίνωση κι έτσι το γαλατάκι σου θα είναι ακόμη καλύτερο.

 

Η παραγωγή σου θα περιοριστεί αν περιορίσεις τους θηλασμούς, οπότε θηλάζουμε και στην παραλία με όποιο τρόπο νιώθουμε εμείς καλύτερα (καλυμμένες με μπούρκα ή χύμα στο κύμα).

 

Καλά μπάνια!

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις εχουμε κανει μπανακια και δεν εχω δει αλλαγη στην ποσοτητα γαλακτος. Ετσι κι αλλιως φανταζομαι δε θα κατσετε και πολυ ωρα στην παραλια αν εχετε μαζι σας το μικρο. Αληθεια, αν θηλασει μια μαμα μετα το μπανιο θα πρεπει πρωτα να ξεπλυνει το στηθος;;

Link to comment
Share on other sites

Θηλάζω αποκλειστικά την μπεμπουλα 2,5 μηνων και τα πάμε πολύ καλά (εβαλε 6 ποντους και 1300γρ σε έναν μηνα!). Σκέφτομαι να κανω μερικες βουτιες στη θάλασσα κοντα στον 15αυγουστο. Γενικα διαβασα ότι η κολυμβηση δεν επηρεαζει τη γαλουχία. Ωστοσο θα ήθελα και την εμπειρία από πιο εμπειρες μανουλες. Αν υπάρχει περιπτωση να επηρεασει την παραγωγη γαλακτος προτιμω να μην κανω καθολου μπανιο. Σκέφτομαι να μπαινω αφου την εχω θηλασει και να μην μενω καθολου στον ηλιο.

 

Γιατι καλε να μην κανεις μπάνιο;;; Απο που ως που δεν συμβαδίζει; Εγω μια χαρα τα εκανα και σε πιςινα και σε θάλασσα..

Πήγαινε και κανε τα μπάνια σου και ευχαριστήσου το!!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για τις απαντησεις! Δεν ειχα διαβασει κατι αντίθετο. Απλώς ήθελα να βεβαιωθώ ότι και στην πραξη δεν διαπιστωσε καποια μανούλα πρόβλημα. Το σπιτι που θα πάμε είναι μπροστα στη θάλασσα οποτε το μωρο δεν θα ταλαιπωρηθεί. Θα τη θηλαζω, θα τη βαζω για υπνο υπο την επιβλεψη του μπαμπα της , θα βαζω το μαγιω, θα μπαινω στη θάλασσα, θα κολυμπω περιπου 45 λεπτα , θα βγαινω, θα γυριζω στο σπιτι, θα πλένομαι και θα είμαι ετοιμη να την ξαναθηλασω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

argini κάναμε κανονικά τα μπάνια μας και θήλαζα στην παραλία. Δεν παρουσιάστηκε ποτέ κάποιο πρόβλημα στην παραγωγή ή σε οτιδήποτε άλλο. Μην αγχώνεσαι καθόλου.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για τις απαντησεις! Δεν ειχα διαβασει κατι αντίθετο. Απλώς ήθελα να βεβαιωθώ ότι και στην πραξη δεν διαπιστωσε καποια μανούλα πρόβλημα. Το σπιτι που θα πάμε είναι μπροστα στη θάλασσα οποτε το μωρο δεν θα ταλαιπωρηθεί. Θα τη θηλαζω, θα τη βαζω για υπνο υπο την επιβλεψη του μπαμπα της , θα βαζω το μαγιω, θα μπαινω στη θάλασσα, θα κολυμπω περιπου 45 λεπτα , θα βγαινω, θα γυριζω στο σπιτι, θα πλένομαι και θα είμαι ετοιμη να την ξαναθηλασω!!!

 

Φανταστικό! Ε και το απόγευμα που θα χει πέσει κιο ήλιος βούτα της λίγο τα ποδαράκια έτσι για το καλό....

 

Άντε κορίτσι καλές διακοπές, ευλογία είναι αυτό, με τόσο μικρό μωρό, μην το συζητάς καθόλου....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...