Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ήπιος αποθηλασμός στους 24 μήνες


Recommended Posts

Θα ήθελα να ζητήσω την βοήθειά σας, διότι πήρα την απόφαση

να αποθηλάσω την κορούλα μου και δεν γνωρίζω τον τρόπο.

Διάβασα όλα τα άρθρα που έχουν αναρτηθεί ανά καιρούς και διαπιστώνω ότι είναι ιδιαίτερα δύσκολο να γίνει με ανώδυνο τρόπο και κάθε περίπτωση είναι ιδιαίτερη.:confused:

Ξεκινάω με τις βασικές πληροφορίες:

Ηλικία 23 μηνών, κοριτσάκι.

γεννήθηκε με (ΦΤ) έπειτα από 40 εβδ.κύησης

και δεν εμφάνισε νεογνικό ίκτερο

 

Όλες οι ζυγίσεις του μωρού υπήρξαν απόλυτα φυσιολογικές

με μέγιστη καμπύλη ανάπτυξης βάρους και ύψους.

Έκανε πάντα πάρα πολλά γεύματα την ημέρα και έχει χαρακτηριστεί

ως ''λαίμαργη θηλασμού'' από την παιδίατρο.

Κατά μέσο όρο κάνει 15 γεύματα το 24ωρο θηλάζοντας σε όλα!!!

Καταναλώνει μεγάλη ποικιλία από στερεές τροφές,

αλλά όχι σε μεγάλη ποσότητα.

 

Ξεκίνησε στους 12 μήνες να πίνει αγελαδινό φρέσκο γάλα

και σταδιακά καταφέραμε να πίνει κατα μέσο όρο 250-300ml / 24ωρο.

 

Πλέον αλλάζουμε περίπου 12 πάνες το 24ωρο έχοντας 1-3 κενώσεις

Είναι σε γενικές γραμμές ένα ήρεμο παιδί, της αρέσει πολύ το διάβασμα

και οι βόλτες.Είναι κοινωνική και τις μόνες στιγμές που θα με αναζητήσει έντονα είναι όταν θέλει να θηλάσει.

Εχω αναλάβει αποκλειστικά τη φροντίδα της επειδή δεν υπήρχε κάποιος άλλος διαθέσιμος.

Κοιμάται μόνο θηλάζοντας και ξυπνάει κατα μέσο όρο 6 φορές κάθε βράδυ.

Όταν βέβαια είναι αδιάθετη ή βγάζει κάποιο δοντάκι

ξυπνάει κάθε μισή ώρα.

Τον τελευταίο καιρό κοιμόμαστε μαζί επειδή έχω εξαντληθεί.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα ήθελα να ζητήσω την βοήθειά σας, διότι πήρα την απόφαση

να αποθηλάσω την κορούλα μου και δεν γνωρίζω τον τρόπο.

Διάβασα όλα τα άρθρα που έχουν αναρτηθεί ανά καιρούς και διαπιστώνω ότι είναι ιδιαίτερα δύσκολο να γίνει με ανώδυνο τρόπο και κάθε περίπτωση είναι ιδιαίτερη.:confused:

Ξεκινάω με τις βασικές πληροφορίες:

Ηλικία 23 μηνών, κοριτσάκι.

γεννήθηκε με (ΦΤ) έπειτα από 40 εβδ.κύησης

και δεν εμφάνισε νεογνικό ίκτερο

 

Όλες οι ζυγίσεις του μωρού υπήρξαν απόλυτα φυσιολογικές

με μέγιστη καμπύλη ανάπτυξης βάρους και ύψους.

Έκανε πάντα πάρα πολλά γεύματα την ημέρα και έχει χαρακτηριστεί

ως ''λαίμαργη θηλασμού'' από την παιδίατρο.

Κατά μέσο όρο κάνει 15 γεύματα το 24ωρο θηλάζοντας σε όλα!!!

Καταναλώνει μεγάλη ποικιλία από στερεές τροφές,

αλλά όχι σε μεγάλη ποσότητα.

 

Ξεκίνησε στους 12 μήνες να πίνει αγελαδινό φρέσκο γάλα

και σταδιακά καταφέραμε να πίνει κατα μέσο όρο 250-300ml / 24ωρο.

 

Πλέον αλλάζουμε περίπου 12 πάνες το 24ωρο έχοντας 1-3 κενώσεις

Είναι σε γενικές γραμμές ένα ήρεμο παιδί, της αρέσει πολύ το διάβασμα

και οι βόλτες.Είναι κοινωνική και τις μόνες στιγμές που θα με αναζητήσει έντονα είναι όταν θέλει να θηλάσει.

Εχω αναλάβει αποκλειστικά τη φροντίδα της επειδή δεν υπήρχε κάποιος άλλος διαθέσιμος.

Κοιμάται μόνο θηλάζοντας και ξυπνάει κατα μέσο όρο 6 φορές κάθε βράδυ.

Όταν βέβαια είναι αδιάθετη ή βγάζει κάποιο δοντάκι

ξυπνάει κάθε μισή ώρα.

Τον τελευταίο καιρό κοιμόμαστε μαζί επειδή έχω εξαντληθεί.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση.

 

δε γνωρίζω να σε βοηθήσω,,,:(

έχω μια απορία όμως: έπινε και φρέσκο γάλα και θήλαζε και έτρωγε;μπορείς να μας πεις λίγο το πρόγραμμά της;

εύχομαι να βρεις λύση μανούλα!πραγματικά πολύ δύσκολο!ειδικά το βραδυνο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον:-) ίσως μου χρειάζεται λίγη ψυχολογική υποστήριξη.Το αγελαδινό γάλα το ξεκίνησε μετά τα πρώτα της γενέθλια και ευτυχώς της άρεσε και το πίνει στο ποτηράκι της.....μπιμπερό δεν δέχτηκε ποτέ!!!Το θέμα είναι ότι θηλάζει με πολύ μεγάλη συχνότητα παρόλο που τρώει τα πάντα.Μετά από κάθε θηλασμό είναι τόσο χαρούμενη που με φιλάει,χορεύει,τραγουδάει...Όσο για πρόγραμμα θηλασμών δεν υπήρχε.....τηρώ μόνο αυστηρά τις ώρες γευμάτων πρωϊνό,μεσημεριανό κτλ.και την ρουτίνα ύπνου....Θηλάζει ακόμα και μετά το φαγητό!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ούτε εγώ έχω εμπειρία και ελπίζω να αργήσουμε να αποκτήσουμε αλλά βρήκα ένα άρθρο στο site του μητρικού θηλασμού που ίσως σε βοηθήσει

http://www.mitrikosthilasmos.com/2010/05/blog-post_59.html

 

και επίσης ίσως να μπορούσες να θέσεις εκεί το ερωτημά σου που είναι ειδικοί και θα μπορούν να σε βοηθήσουν καλύτερα. Πάντως θεωρώ θετικό το ότι πίνει αγελαδινό λογικά σιγά-σιγά θα μπορέσεις να αυξήσεις το ξένο και να μειώσεις τους θηλασμούς να κοιμηθείς και λίγο καλύτερα..:rolleyes:

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και εύχομαι καλή συνέχεια με τον θηλασμό είναι πραγματικά φανταστικό δώρο για μια μητέρα και το παιδί της.

Έχω εξαντλήσει και αυτή την ιστοσελίδα,είναι πολύ καλή.Έτυχε την περίοδο αυτή να μην δέχονται επιστολές.

Τελικά θα απευθυνθώ σε σύμβουλο θηλασμού.Βέβαια θα κοστίσει....αλλά δεν βλέπω να έχω πολλές επιλογές..... :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα να ζητήσω την βοήθειά σας, διότι πήρα την απόφαση

να αποθηλάσω την κορούλα μου και δεν γνωρίζω τον τρόπο.

Διάβασα όλα τα άρθρα που έχουν αναρτηθεί ανά καιρούς και διαπιστώνω ότι είναι ιδιαίτερα δύσκολο να γίνει με ανώδυνο τρόπο και κάθε περίπτωση είναι ιδιαίτερη.:confused:

Ξεκινάω με τις βασικές πληροφορίες:

Ηλικία 23 μηνών, κοριτσάκι.

γεννήθηκε με (ΦΤ) έπειτα από 40 εβδ.κύησης

και δεν εμφάνισε νεογνικό ίκτερο

 

Όλες οι ζυγίσεις του μωρού υπήρξαν απόλυτα φυσιολογικές

με μέγιστη καμπύλη ανάπτυξης βάρους και ύψους.

Έκανε πάντα πάρα πολλά γεύματα την ημέρα και έχει χαρακτηριστεί

ως ''λαίμαργη θηλασμού'' από την παιδίατρο.

Κατά μέσο όρο κάνει 15 γεύματα το 24ωρο θηλάζοντας σε όλα!!!

Καταναλώνει μεγάλη ποικιλία από στερεές τροφές,

αλλά όχι σε μεγάλη ποσότητα.

 

Ξεκίνησε στους 12 μήνες να πίνει αγελαδινό φρέσκο γάλα

και σταδιακά καταφέραμε να πίνει κατα μέσο όρο 250-300ml / 24ωρο.

 

Πλέον αλλάζουμε περίπου 12 πάνες το 24ωρο έχοντας 1-3 κενώσεις

Είναι σε γενικές γραμμές ένα ήρεμο παιδί, της αρέσει πολύ το διάβασμα

και οι βόλτες.Είναι κοινωνική και τις μόνες στιγμές που θα με αναζητήσει έντονα είναι όταν θέλει να θηλάσει.

Εχω αναλάβει αποκλειστικά τη φροντίδα της επειδή δεν υπήρχε κάποιος άλλος διαθέσιμος.

Κοιμάται μόνο θηλάζοντας και ξυπνάει κατα μέσο όρο 6 φορές κάθε βράδυ.

Όταν βέβαια είναι αδιάθετη ή βγάζει κάποιο δοντάκι

ξυπνάει κάθε μισή ώρα.

Τον τελευταίο καιρό κοιμόμαστε μαζί επειδή έχω εξαντληθεί.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση.

 

 

Προσωπικα θεωρω υπερβολικο 2 ετων παιδακι να θηλαζει 15 φορες τη μερα και να ξυπναει 6 φορες μεσα ση νυχτα για θηλασμο...πως να μην εχεις εξαντήθει.Ουτε νεογεννητο να ηταν.

 

Και για να μη παρεξηγηθω...ειμαι υπερ του θηλασμου...θηλαζω 2 χρονια σερι...20 μηνες το μεγαλο μου γιο και 4 μηνες τωρα το μικρο και συνεχιζουμε.Απλα για μενα απο το χρονο και μετα καλο ειναι να βοηθαμε λιγο τα παιδακια να μειωνουν τη συχνοτητα.

 

 

Εχεις κανει καποια προσπαθεια να κοπουν τα περιττα γευματα?Η την εχεις αφησει μεχρι τωρα να θηλαζει οποτε θελει?

 

Λες οτι ΄\πινει φρεσκο γαλα και αυτο ειναι πολυ θετικο.Ποτε πινει φρεσκο?Πρωι- βραδυ?Γιατι 300 μλ μεσα στη μερα τα θεωρω λιγα.

 

 

Εγω θα σου μιλησω με βαση την εμειρια μου.Οταν ι γιος μου χρονισε εμαθα οτι ειμαι εγκυος και εβαλα σκοπο μεχρι να γεννησω το πρωτο να εχει αποθηλασει.Να σου πω οτι ο γιος μου ηταν λιγο ψυχακιας με το θηλασμο...το μονο μεσο παρηγοριας του.Και φυσικα ξυπναγε απειρες φορες τη νυχτα και αποκοιμιοταν μονο με θηλασμο.

 

Αρχικα ξεκινησα να εφαρμοζω το ...δεν προσφερω/δεν αρνουμαι.Εδινα γαλα μονο οταν ζηταγε.Απο μονη μου δε του εδινα.Πχ επεφτε και χτυπαγε...εβαζε τα κλαμματα.Δε τπυ ελεγα...ελα να σου δωσω λιγο γαλατακι να περασει...προσπαθουσα να τον ηρεμησω αλλιως.Σιγα σιγα σταματησε κι αυτος να ζηταει σε καθε χτυπημα γαλα για παρηγορια και ζηταγε αγκαλιτσα.Επισης οταν εφτανε η ωρα που ηξερα οτι θα μου ζητησει να θηλασει Εκτος απο τα τρια βασικα γευματα πρωι-μεσημερι- βραδυ...στα ενδιαμεσα προσπαθουσα να τον απασχολησω με διαφορα ωστε να ξεχαστει και να μη ζητησει πχ του εδινα κουλουρακι στο χερι και τον πηγαινα βολτα...τον εβαζα να κανουμε κατι γενικως.Ετσι σιγα σιγα κοπηκαν οι ενδιαμεσοι θηλασμοι.

Μετα τον ξεκινησα φρεσκο.Το καναμε σα παιχνιδι ...πηραμε και ωραιο ποτηρακι ( απο μπιμπερο δεν ηπιε ουτε κι εμενα ποτε...με καλαμακι κατευθειαν) και ευτυχως το λατρεψε το φρεσκο.Επινε 300 μλ το πρωι και 300 το βραδυ.Μετα απο λιγο σταματησα να του δινω το πρωι να θηλασει.Επινε μονο φρεσκο.Ειχαμε φτασει τοτε γυρω στους 16 μηνες νομιζω.Το μεσημεριανο ηταν δυσκολο...ηξεα θα παιδευτουμε να το κοψουμε οποτε κι το αφηνα τελευταιο.Ποτε δεν ειχα καταφερι να τον κοιμισω μεσημερι χωρις θηλασμο.Οποτε ειπα να κοψβω πρωτα τα βραδυνα.

Το βραδυ επινε 300 μλ φρεσκο πριν παμε στο κρεβατ για υπνο.Οταν ξαπλωνε ζηταγε να θηλασει ομως στην ουσια να χουζουρεψει ηθελε γιατι δεν πειναγε...ειχε μολις πιει 300 μλ.Θηλαζε για λιγο και μετα μονος του σταματαγε γιατι ειχε χορτασει και δε μπορουσε αλλο γφ\αλα.Τον επερνα αγκαλιτσ...τον χαιδευα...λεγαμε τραγουδακια και αποκοιμοταν.Σιγα σιγα εμαθε να αποκοιμιεται με χαδια.Οπταν ξυπναγε τη νυχτα αρχικα προσπαθουσα με χαδια να τον ξανακοιμισω.Καποιες φορες επιανε.Καποιες αλλες τον ηθελε γαλα.Αρχισα λοιπον και μεσα στη νυχτα οποτε ηθελε γαλα να του δινω φρεσκο.Σε πληροφορω δεν παραπονεθηκε καθολου.Επινε ενα ποτηρι γαλα καθιστος στο κρεβατι..τελειωνε..μου εδινε το μπουκαλι ξαπλωνε και αποκοιμιοτανμε τη μια.Ουτε κι εγω δε το πιστευα.Απο τη στιγμη που το παιδι αρχισε το φρεσκο εστρωσε πολυ τον υπνο του.Φτασαμε 18 μηνων και ξυπναγε 1 φορα το πολυ επινε εν αμπουκαλι γαλα αι ξανακοιμοταν.Σιγα σιγα το σταματησε μονος του κι αυτο.Πλεν και να ξυπνησει μεσα στη νυχτα δε ζηταει γαλα.

 

Ετσι καπως φτασαμε το παιδι να θηλαζει μονο μεσημερι βραδυ για να αποκοιμηθει.Ειχα φτασει στις μερες μου να γεννησω και ελεγα δε θα το κοψουμε με τπτ...ετρεμα τι θα γινει μολις δει το νεογεννητο να θηλαζει.Κι ομως μια εβδομαδα πριν γεννησω κοψαμαι με τη μια και τους τελευταιους αυτους θηλασμους.Το βραδυ τον ειδα οτι δε το χρειαζοταν πλεον οποτε σταματησαμε και κρατησαμε μονο τις αγκαλιτσες και τα τραγουδακια και το μεσμερι τον εβαζα στο καροτσι και τον κουναγα.

 

Μας πηρε 8 μηνες συνολικα να αποθηλασουμε...Ποτε δε τον ζορισα και ποτε δεν κλαψαμε.Βεβαια με βηθησε και το οτι λογω εγκυμοσυνης μειωθηκε και το γαλα μου.Με το αδερφακι του τωρα δε μου ζητησε ποτε να θηλασει παροτι του ηταν τοσο προσφατος ο θηλασμος.

 

Σεντονι εγραψα νυχτιατικα...συγγνωμη αλλα λιγο πολυ αυτα ειναι τα βηματα που καναμε εμεις.Πρεπει αν το προσπαθησεις...και πιστεψε με πολλες φορες τα παιδια μας ξαφνιαζουν ευχαριστα.

 

Διαβασε κι εδω

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=35014

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μανούλα, να σου ζήσουν τα μωράκια σου και να είναι πάντα γερά.

 

Θα ήθελα να προσθέσω ότι έχω ξεκινήσει την προσπάθεια εδώ και ένα χρόνο.Το αποτέλεσμα είναι πως όσο περνάει ο καιρός και η μικρή αντιλαμβάνεται καλύτερα κάποιες καταστάσεις τόσο αρνειται να συνεργαστεί.

 

Κάθε προσπάθεια να της αποσπάσω την προσοχή είναι πλέον αποτυχημένη.

Από τη στιγμή που θα το ζητήσει ξεκινάει την γκρίνια και τελικά καταληγει να κλαίει κι εγώ να υποκύπτω.

Εδώ και 11 μήνες για την ακρίβεια, δεν της προσφέρω....

υπάρχει μόνο ζήτηση.....με το παραπάνω!!!!

Μόνο κάποιος άλλος θα μπορούσε να της αποσπάσει την προσοχή

που στη περιπτωσή μας αυτός ο καποιος δεν υπάρχει.

Θα προσπαθήσω βέβαια να της δώσω περισσότερο γάλα και συμφωνω

ότι είναι λίγο αυτό που πίνει.

Πάντως νομίζω πως είναι καθαρά ψυχολογικό και δεν είναι λόγω πείνας.

Το βράδυ όταν ξυπνάει και της προσφέρω οτιδήποτε άλλο εκτός από στήθος το εκτοξεύει στον τοίχο και βάζει τα κλάματα.

Παρόλα αυτά συνεχίζω την προσπάθεια.....για να κοιμηθεί πρέπει να θηλάσει προηγουμένως,παρόλο που πίνει το γάλα της και τρώει λίγη κρέμα.

Βέβαια την βάζω στο κρεβάτι πριν αποκοιμηθεί τελείως.

 

Προσωπικα θεωρω υπερβολικο 2 ετων παιδακι να θηλαζει 15 φορες τη μερα και να ξυπναει 6 φορες μεσα ση νυχτα για θηλασμο...πως να μην εχεις εξαντήθει.Ουτε νεογεννητο να ηταν.

 

Ακριβώς έτσι θηλάζει,σαν νεογέννητο....βέβαια τους 3 πρώτους μήνες η κατάσταση ήταν απίστευτη.....θήλαζε 20 ώρες το 24ωρο.

Όποτε την ακουμπούσα κάτω έβαζε τα κλάματα και επειδή δεν άντεχα κάτι τέτοιο....την κρατούσα στο στήθος.

 

Εχεις κανει καποια προσπαθεια να κοπουν τα περιττα γευματα?Η την εχεις αφησει μεχρι τωρα να θηλαζει οποτε θελει?

 

Προσπαθώ να της αποσπάσω την προσοχή με διάφορα παιχνίδια και με βόλτες,όμως από τη στιγμή που το ζητήσει,δεν σταματάει να γκρινιάζει μέχρι να την θηλάσω,ακόμα και όταν είμαστε έξω.

 

Λες οτι ΄\πινει φρεσκο γαλα και αυτο ειναι πολυ θετικο.Ποτε πινει φρεσκο?Πρωι- βραδυ?Γιατι 300 μλ μεσα στη μερα τα θεωρω λιγα.

 

Αντιλαμβάνομαι ότι είναι μικρή η ποσότητα.

Πίνει 2 ποτηράκια των 150ml,πρωϊ-βράδυ.:(

Link to comment
Share on other sites

Χμ..επειδη το παιδι ειναι μεγαλο και καταλαβαινει πολλα...εγω στη θεση σου θα προσπαθουσα να κοψω ενα γευμα μονο τη φορα...μη πας παρακατω αν δε κοπει το πρωτο γευμα.Ξεκινα απο το γευμα που θεωρεις εσυ πιο ευκολο να κοπει.Εγω θυμαμαι πρωτα εκοψα το απογευματινο μετα την κρεμα.Αν καθε φορα που ζηταει εσυ πας να την αποσπασει το καταλαβαινει και δε μπορει να διαχειριστει την αρνηση γι'αυτο και επιμενει.Οπως πολυ σωστα λες...το θεμα ειναι ψυχολογικο και οχι θεμα πεινας.Διαλεξε ενα γευμα και προσπαθησε να κψεις μονο αυτο.Στα υπολοιπα θηλασε την κανονικα.

 

Εχεις δοκιμασει με συζητηση να της εξηγησεις ξανα και ξανα οτι εξω απο το σπιτι δεν πεινουμε γαλα...τρωμε πχ κουλουρακι και γαλα πινουμε μονο στο σπιτι?Τουλαχιστον να μη ζηταει εξω.Εμενα ευτυχως εξω δε ζηταγε οποτε δεν ειχαμε θεμα οταν ειμασταν εξω.

 

Απαξ και φτασει στο σημειο να σου ζητησει ειναι δυσκολο να αρνηθεις...θα επιμενει και θα στεναχωριεσαι κι εσυ και αυτη.Το θεμα ειναι να μη φτανει στο σημειο να ζηταει.Οταν πχ ειναι ωρα που συνηθως σου ζηταει...αν εκεινη την ωρα εισαστε στις κουνιες και παλι θα διακοψει το παιχνιδι και θα σου ζητησει?

Link to comment
Share on other sites

Χμ..επειδη το παιδι ειναι μεγαλο και καταλαβαινει πολλα...εγω στη θεση σου θα προσπαθουσα να κοψω ενα γευμα μονο τη φορα...μη πας παρακατω αν δε κοπει το πρωτο γευμα.

Θα αρχίσω κάπως έτσι για να περιορίσω τους ημερήσιους τουλάχιστον....

 

Οταν πχ ειναι ωρα που συνηθως σου ζηταει...αν εκεινη την ωρα εισαστε στις κουνιες και παλι θα διακοψει το παιχνιδι και θα σου ζητησει?

Ακόμα και τότε δυστυχώς......

τα μόνα προβλέψημα είναι το πρωϊνό,όταν ξυπνάει για να σηκωθεί

(μάλλον από αυτό θα ξεκινήσω)και όταν νυστάζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Πώς στο καλό καταφέρατε και το πίνει το φρέσκο γάλα; Της το δίνει με το ποτηράκι και είτε θα πιει μία γουλιά είτε καθόλου....! ΘΑ περάσουν 40' και μετά θα την θηλάσω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Πώς στο καλό καταφέρατε και το πίνει το φρέσκο γάλα; Της το δίνει με το ποτηράκι και είτε θα πιει μία γουλιά είτε καθόλου....! ΘΑ περάσουν 40' και μετά θα την θηλάσω!

 

 

Πόσο είναι το μωρό και πόσες φορές θηλάζει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Πώς στο καλό καταφέρατε και το πίνει το φρέσκο γάλα; Της το δίνει με το ποτηράκι και είτε θα πιει μία γουλιά είτε καθόλου....! ΘΑ περάσουν 40' και μετά θα την θηλάσω!

 

Εγω παντως μετα την εμπειρια 2 παιδιων...θα σου πω οτι ειναι απλα στο παιδι.Ο πρωτος μου οπως εχω γραψει και παραπανω μια που δοκιμασε το φρεσκο και μια που το λατρεψε και αυτο με βοηθησε να κοψουμε το θηλασμο ανωδινα τελειως.Ο δευτερος 21 μηνων σημερα δε το πινει με τπτ...με το που δοκιμασει μια γουλια αναγουλιαζει και παει να κανει εμετο...γενικως εχει ενα θεμα με τα γαλακτοκομικα.Δοκιμασα φρεζκο...δοκιμασα ξενο...δοκιμασα εβαπορε...τα ιδια.Μονο με κορν φλακες το πινει.Και φυσικα θηλαζει και μεσα στη νυχτα.Θελω να σταματησω επιτελους το θηλασμο και δεν εχω ιδεα πως θα το κανω.ο παιδιατροςμου λεει πως αν επινε εστω λιγο θα ειχαμε ελπιδα...το οτι δεν πινει καθολου σημαινει οτι κατα πασα πιθανοτητα δε θα το πιει και καθολου.καποια στιγμη θα κοψει το θηλασμο...και απλα θαειναι ενα παιδακιπου δεν πινει γαλα.Το θεμα ειναι πως στο καλο θα κοψει το θηλασμο.πλεονπεριμενω να μεγαλωσει λιγο ακομα μπα και με την κουβεντα σιγα σιγα καταφερουμε κατι.Αυτη τη στιγμη του εξηγω τουλαχιστον οτι γαλα πινουμε μονο μεσα στο σπιτι...δε το δεχεται ευκολα γκρινιαζει εξω πολλες φορες και ζηταει αλλα σιγα σιγα φαινεται να το δεχεται.

Link to comment
Share on other sites

Niki έχεις δοκιμάσει babyccino?

Ο δικός μου έπινε φρεσκο, ετςι έκοψε και το θηλασμο, αλλα τον τελευταίο μήνα δεν έπινε πολυ. Του έδωσα babyccino σε ενα εστιατόριο (εδώ το κάνουν πολυ !! ) και έπαθε πλακα οπότε και του αρχιςα και για το βράδυ πριν τον ύπνο και τρελαίνεται

 

Βασικα ειναι αντίγραφο του cappuccino αλλα χώρα καφέ (κανε ενα google )

Ζέσταινεις φρεσκο γαλα και το κανεις αφρό η σε σέικερ η με αυτο που κανεις φραπέ. Μην βάλεις τιποτα άλλο μεσα απλα βάλε ίσα ίσα λίγο κακάο πανω στον αφρό να στέκεται (οχι μεςα στο γαλα!) και βάλτο σε φλυτζάνι του εσπρέσο (ο δικός μου πίνει τρία τέτοια)

 

Ο αφρός τα τρελλαινει και η μυρωδιά του κακαου ειναι απίστευτη. Δεν ξερω μωρο/παιδι που να μην το πίνει . Και το κακάο στέκεται πανω οπότε ποτε δεν το καταπινουνε

Link to comment
Share on other sites

Niki έχεις δοκιμάσει babyccino?

Ο δικός μου έπινε φρεσκο, ετςι έκοψε και το θηλασμο, αλλα τον τελευταίο μήνα δεν έπινε πολυ. Του έδωσα babyccino σε ενα εστιατόριο (εδώ το κάνουν πολυ !! ) και έπαθε πλακα οπότε και του αρχιςα και για το βράδυ πριν τον ύπνο και τρελαίνεται

 

Βασικα ειναι αντίγραφο του cappuccino αλλα χώρα καφέ (κανε ενα google )

Ζέσταινεις φρεσκο γαλα και το κανεις αφρό η σε σέικερ η με αυτο που κανεις φραπέ. Μην βάλεις τιποτα άλλο μεσα απλα βάλε ίσα ίσα λίγο κακάο πανω στον αφρό να στέκεται (οχι μεςα στο γαλα!) και βάλτο σε φλυτζάνι του εσπρέσο (ο δικός μου πίνει τρία τέτοια)

 

Ο αφρός τα τρελλαινει και η μυρωδιά του κακαου ειναι απίστευτη. Δεν ξερω μωρο/παιδι που να μην το πίνει . Και το κακάο στέκεται πανω οπότε ποτε δεν το καταπινουνε

 

Χαχαχαχαχα!!! Άκου "babyccino"!!! :D :D:D

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα!!! Άκου "babyccino"!!! :D :D:D

 

Ναι κανε ενα google και πήγαινε στα images να δεις μωρα να το πίνουν να τρελάθεις! Αλλα πλακα πλακα τα κάνουνε να πίνουν φρεσκο! Τωρα τελευαιτα οταν πάω σε καφέ η εστιατόρια που ειναι ολο μωρα και παιδια δεν βλέπεις κανένα με μπιμπερο η κύπελλο . Το έχουν βρει το κόλπο η μαμάδες :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω δοκιμασει να του δωσω αφρογαλα γιατι το πινει ο μεγαλος μου αλλα δε το ηπιε.θα δοκιμασω να του το βαλω σε ποτηρακι μπας και.και σοκολατα εννοειται εχω δοκιμασει αλλα παλι δεν.θα το δοκιμασω ετσι οπως το λες να δω αντιδρασεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει να του δωσω αφρογαλα γιατι το πινει ο μεγαλος μου αλλα δε το ηπιε.θα δοκιμασω να του το βαλω σε ποτηρακι μπας και.και σοκολατα εννοειται εχω δοκιμασει αλλα παλι δεν.θα το δοκιμασω ετσι οπως το λες να δω αντιδρασεις.

 

Ναι και ξερεις τα γνωστά, βάλε λίγο αφρό στην μύτη του, παίξε λίγο, πιες και εσυ, κανε σαν τρελή οταν το βάλει στο στόμα του, βάλε το αρκουδάκι/κούκλα να πιει και ολα αυτά :-)

Άντε good luck!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η μικρή μου αποθήλασε 14 μηνων( ισως ήμουν πιο αποφασισμενη γτ ήμουν εγκυος) χωρις να εχει πιει ουτε μια γουλια ξενο γαλα.Σταματησα για 1-2 μηνες να την πιεζω να πιει ξενο γαλα κ ως δια μαγεια μετα απο 2 μηνες αποθηλασμου επιασε μπουκαλι.Αρα δεν ειναι κανονας οτι αν δεν πιει ξενο γαλα πριν αποθηλασει δεν θα πιει ποτε.Τωρα ομως εχω προβλημα με τον μικρο .ειναι 16 μηνων δεν πινει καθολου ξενο κ ζηταει μονο στηθος οποτε θελει.Προσπαθω να το ξεγελαω αλλα ματαια.Αν το θυμηθει κ εξω σπαραζει στο κλαμα κ σηκωνει τη μπλουζα μου.Κανω 2-3 θηλασθους το πρωι, μεσημερι 2 κ βραδυ παλι 2-3 φορες μεχρι να κοιμηθει. Κοιμαται μονο στηθος αλλα οχι παντα με την 1η φορα. Σε ενα μην αξεκιναω δουλεια κ νομιζω θα σερνομαι /Δεν ξερω τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου αποθήλασε 14 μηνων( ισως ήμουν πιο αποφασισμενη γτ ήμουν εγκυος) χωρις να εχει πιει ουτε μια γουλια ξενο γαλα.Σταματησα για 1-2 μηνες να την πιεζω να πιει ξενο γαλα κ ως δια μαγεια μετα απο 2 μηνες αποθηλασμου επιασε μπουκαλι.Αρα δεν ειναι κανονας οτι αν δεν πιει ξενο γαλα πριν αποθηλασει δεν θα πιει ποτε.Τωρα ομως εχω προβλημα με τον μικρο .ειναι 16 μηνων δεν πινει καθολου ξενο κ ζηταει μονο στηθος οποτε θελει.Προσπαθω να το ξεγελαω αλλα ματαια.Αν το θυμηθει κ εξω σπαραζει στο κλαμα κ σηκωνει τη μπλουζα μου.Κανω 2-3 θηλασθους το πρωι, μεσημερι 2 κ βραδυ παλι 2-3 φορες μεχρι να κοιμηθει. Κοιμαται μονο στηθος αλλα οχι παντα με την 1η φορα. Σε ενα μην αξεκιναω δουλεια κ νομιζω θα σερνομαι /Δεν ξερω τι να κανω

 

Σιγα σιγα χρειαζονται ορια. Μετα το έτος καλο ειναι να εφαρμόζεται το "δεν προσφέρω, δεν αρνούμαι" δλδ δεν προσφέρω αν δεν μου ζητηθεί δεν αρνούμαι αν μου ζητηθεί. Πως είστε απο αυτή την άποψη;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...