Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρυζαλευρο και δυσκοιλιοτητα


Recommended Posts

To μωρό μου είναι 4,5 μηνών, θηλαζει αποκλειστικά αλλα επειδή έχει θέμα ΓΟΠ τον τελευταιο καιρό (βγαζει μεχρι και ρουκετες) και επισης και θέμα βαρους (πηρε μονο 400 γρ. τον τελευταιο μήνα) η παιδίατρος μου πε να του δωσουμε στερεα τροφή και συγκεκριμενα ρυζαλευρο. Πραγματι από την πρωτη μερα που το έφαγε σταματησαν οι ρουκετες αλλα άρχισε δυσκοιλιοτητα. Από κει που κανε 4-5 φορές κακα, έχει να ενεργηθεί 2 μερες. Εχετε αναλογη εμπειρια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


To μωρό μου είναι 4,5 μηνών, θηλαζει αποκλειστικά αλλα επειδή έχει θέμα ΓΟΠ τον τελευταιο καιρό (βγαζει μεχρι και ρουκετες) και επισης και θέμα βαρους (πηρε μονο 400 γρ. τον τελευταιο μήνα) η παιδίατρος μου πε να του δωσουμε στερεα τροφή και συγκεκριμενα ρυζαλευρο. Πραγματι από την πρωτη μερα που το έφαγε σταματησαν οι ρουκετες αλλα άρχισε δυσκοιλιοτητα. Από κει που κανε 4-5 φορές κακα, έχει να ενεργηθεί 2 μερες. Εχετε αναλογη εμπειρια;

 

Τα 400γρ απο μόνα τους δε λένε κατι. Το βάρος αξιολογείται συνολικά.

Ρώτησε την παιδιατρο γιατι μια μαμα που θηλαζει αποκλειστικα πρέπει να δώσει τροφη κονσέρβα στο παιδι της που πλην των άλλων συστατικών που εχει, εχει και ζάχαρη και αγελαδινό γαλα! Η δυσκοιλιοτητα ειναι πολλές φορες ένδειξη αλλεργίας και ανωριμότητας πεπτικου.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τα 400γρ απο μόνα τους δε λένε κατι. Το βάρος αξιολογείται συνολικά.

Ρώτησε την παιδιατρο γιατι μια μαμα που θηλαζει αποκλειστικα πρέπει να δώσει τροφη κονσέρβα στο παιδι της που πλην των άλλων συστατικών που εχει, εχει και ζάχαρη και αγελαδινό γαλα! Η δυσκοιλιοτητα ειναι πολλές φορες ένδειξη αλλεργίας και ανωριμότητας πεπτικου.[/QU

 

Ο βασικός λογος που μου δωσε ρυζαλευρο δεν είναι τοσο για το βαρος όσο για τη ΓΟΠ. Αντί να μου δωσει επαντορεν μου το εδωσε κ πραγματι ειδα βελτιωση. Από το φαρμακο καλυτερα. Αυτό που του δινω δεν εχει ζαχαρη, εχει ελαχιστο αγελαδινο γαλα.

 

Kαι αν υποθέσουμε ότι δεν του δινω ρυζαλευρο, όπως λες, γιατι έχει αγελαδινο γαλα, με ποιο τροπο θα βελτιωσω την παλινδρομιση; Θα το αφήσω το μωρό να κανει ρουκετες και να βγαζει το μητρικό γαλα που έφαγε πριν λιγο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρώτησε την παιδιατρο γιατι μια μαμα που θηλαζει αποκλειστικα πρέπει να δώσει τροφη κονσέρβα στο παιδι της που πλην των άλλων συστατικών που εχει, εχει και ζάχαρη και αγελαδινό γαλα!

Υπάρχει και χειροποίητο ρυζάλευρο, χωρίς συντηρητικά, χωρίς ζάχαρη και χωρίς αγελαδινό γάλα.

 

Π.χ.

 

Συνταγή για χειροποίητο ρυζάλευρο!!!

 

χειροποίητο ρυζάλευρο

 

MarianS, να σού ζήσει και γρήγορα περαστικά! :-)

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Τα 400γρ απο μόνα τους δε λένε κατι. Το βάρος αξιολογείται συνολικά.

Ρώτησε την παιδιατρο γιατι μια μαμα που θηλαζει αποκλειστικα πρέπει να δώσει τροφη κονσέρβα στο παιδι της που πλην των άλλων συστατικών που εχει, εχει και ζάχαρη και αγελαδινό γαλα! Η δυσκοιλιοτητα ειναι πολλές φορες ένδειξη αλλεργίας και ανωριμότητας πεπτικου.[/QU

 

Ο βασικός λογος που μου δωσε ρυζαλευρο δεν είναι τοσο για το βαρος όσο για τη ΓΟΠ. Αντί να μου δωσει επαντορεν μου το εδωσε κ πραγματι ειδα βελτιωση. Από το φαρμακο καλυτερα. Αυτό που του δινω δεν εχει ζαχαρη, εχει ελαχιστο αγελαδινο γαλα.

 

Kαι αν υποθέσουμε ότι δεν του δινω ρυζαλευρο, όπως λες, γιατι έχει αγελαδινο γαλα, με ποιο τροπο θα βελτιωσω την παλινδρομιση; Θα το αφήσω το μωρό να κανει ρουκετες και να βγαζει το μητρικό γαλα που έφαγε πριν λιγο;

 

Ενα μετρο καταπολέμησης της ΓΟΠ ειναι η αποχη της μαμας απο το αγελαδινό γαλα για να δουν αν πρόκειται για αλλεργια. Αν η δικη σας περίπτωση ειναι αλλεργια στο αγελαδινό τοτε δίνοντας ρυζαλευρο με αγελαδινό μπορει να οδηγήσει αλλου (η δυσκοιλιοτητα σε κάποιες περιπτώσεις μπορει να οφείλεται σε αλλεργια ή και σε ανωριμότητα του πεπτικου).

 

Υπάρχουν αλλες τροφες οπως λαχανικα και κρέας πχ που δεν ειναι συσκευασμένες άρα πιο υγιεινές, ειναι πιο ευπεπτες (πολυ σημαντικό αυτο για τα μωρα με ΓΟΠ).

 

Τελος, η πρόωρη εισαγωγή στερεών δεν λύνει πάντα το προβλημα της ΓΟΠ, κανονικα θα έπρεπε να είχες καθοδήγηση στο θηλασμο απο τοτε που εμφανίστηκε.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...