Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο νερό πίνετε;


Recommended Posts

Πάντα έπινα πολύ νερό, γεγονός που προκαλούσε πειράγματα από συναδέλφους στη δουλειά και συχνότατες επισκέψεις στην τουαλέτα - πρόβλημα όμως με πέτρες στα νεφρά δεν απέκτησα παρά το οικογενειακό ιστορικό.

 

Τώρα λοιπόν (25η εβδομάδα) κι ενώ νόμιζα ότι πίνω αρκετά υγρά, μετά από εξετάσεις ούρων ήρθε εντολή γιατρού να πίνω τουλάχιστον 2,5 λίτρα την ημέρα (πέρα από όποια άλλα υγρά), για ν' αποφύγουμε κολικούς νεφρών αργότερα ή, ακόμα χειρότερα, τοξιναιμία!

 

Περιφέρομαι λοιπόν μ' ένα μπουκαλάκι νερό στο χέρι όλη μέρα.. Εσείς πόσο νερό πίνετε; :confused:

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα supergirl!εγω τα 2 πρωτα τριμηνα της εγκυμοσυνης μου επινα μια γουλια(κυριολεκτικα)νερο την ημερα με το ζορι!!μου μυριζαν ολα κ ειχα μονιμως ναυτια κ ξινιλα.το τελευταιο τριμηνο που ηταν κ καλοκαιρι αρχισα να πινω ενα δυο μπουκαλακια τη μερα.εδωκ 8 μηνες που γεννησα πινω 3λιτρα τουλαχιστον επεδη θηλαζω κ ο οργανισμος μου το χρειαζεται πολυ!ποτε δεν επινα τοσο νερο δυστυχως αλλα τωρα λεω να το καθιερωσω κ μετα το θηλασμο...:!:!:

Link to comment
Share on other sites

Πάντα έπινα πολύ νερό, γεγονός που προκαλούσε πειράγματα από συναδέλφους στη δουλειά και συχνότατες επισκέψεις στην τουαλέτα - πρόβλημα όμως με πέτρες στα νεφρά δεν απέκτησα παρά το οικογενειακό ιστορικό.

 

Τώρα λοιπόν (25η εβδομάδα) κι ενώ νόμιζα ότι πίνω αρκετά υγρά, μετά από εξετάσεις ούρων ήρθε εντολή γιατρού να πίνω τουλάχιστον 2,5 λίτρα την ημέρα (πέρα από όποια άλλα υγρά), για ν' αποφύγουμε κολικούς νεφρών αργότερα ή, ακόμα χειρότερα, τοξιναιμία!

 

Περιφέρομαι λοιπόν μ' ένα μπουκαλάκι νερό στο χέρι όλη μέρα.. Εσείς πόσο νερό πίνετε; :confused:

Κ εγώ πάντα έπινα πολύ νερό(10-15 ποτήρια την μέρα) κ συνεχίζω το ίδιο κ τώρα στην εγκυμοσύνη.Τι έδειξαν δηλαδή οι εξετάσεις ούρων σου κ στο είπε αυτό;;

Link to comment
Share on other sites

το νερό που πίνεις μόνο καλό θα σου κάνει!! συνέχισέ το -αν μη τί αλλο ενυδατώνεις πολύ καλά τον οργανισμό σου. Μετά από δύο εγκυμοσύνες με προεκλαμψία (τοξιναιμία κύησης) μπορώ να σε βεβαιώσω ότι το να πίνεις πολύ νερό μόνο δεν θα βοηθήσει στην πρόληψη εάν δεν ακολουθήσεις και στα υπόλοιπα. καλή συνέχεια!!

age.png

age.png

Link to comment
Share on other sites

το νερό που πίνεις μόνο καλό θα σου κάνει!! συνέχισέ το -αν μη τί αλλο ενυδατώνεις πολύ καλά τον οργανισμό σου. Μετά από δύο εγκυμοσύνες με προεκλαμψία (τοξιναιμία κύησης) μπορώ να σε βεβαιώσω ότι το να πίνεις πολύ νερό μόνο δεν θα βοηθήσει στην πρόληψη εάν δεν ακολουθήσεις και στα υπόλοιπα. καλή συνέχεια!!

 

Δεν έχουμε οποιαδήποτε ένδειξη για προεκλαμψία, απλά ο γιατρός την ανεφερε ως το...άκρον άωτον.

 

χαρουλα και 83frida οι εξετάσεις έδειξαν πυκνότητα ούρων λίγο παραπάνω απ' το κανονικό, γι' αυτό κοντεύω να γίνω βατράχι απ' τα πολλά νερά!

Σίγουρα κακό δεν κάνει παντως...:-P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχουμε οποιαδήποτε ένδειξη για προεκλαμψία, απλά ο γιατρός την ανεφερε ως το...άκρον άωτον.

 

χαρουλα και 83frida οι εξετάσεις έδειξαν πυκνότητα ούρων λίγο παραπάνω απ' το κανονικό, γι' αυτό κοντεύω να γίνω βατράχι απ' τα πολλά νερά!

Σίγουρα κακό δεν κάνει παντως...:-P

Μωρέ κακό δεν κάνει,αλλά θέλουμε κ μία τουαλέτα αγκαζέ όπου πάμε!!!!!Εγώ προσωπικά....πολύ συχνοουρία :P!!!Με τόσο νερό πια....θα σκάσω!!!

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ κακό δεν κάνει,αλλά θέλουμε κ μία τουαλέτα αγκαζέ όπου πάμε!!!!!Εγώ προσωπικά....πολύ συχνοουρία :P!!!Με τόσο νερό πια....θα σκάσω!!!

 

Καλά, το μόνο σίγουρο! Εγώ είχα και πριν τα 2,5 λίτρα θέμα συχνουρίας, οπότε νόμιζα ότι είμαι εντάξει από υγρά, αλλά ο γιατρός είπε ότι η χωρητικότητα της κύστης μειώνεται όσο μεγαλώνει η μήτρα, οπότε πηγαίνεις συχνά αλλα δεν είναι μεγάλη η ποσότητα των ούρων.

 

Έχω βάλει ως μέτρο τα 5 μπουκαλάκια νερού τη μέρα. Τα πρώτα 3 παλεύονται, από εκεί και μετά νιώθω ότι κάνω "γλου γλου" όταν περπατάω!

Άσε που ο γιόκας είναι αυτές τις μέρες απ' ό,τι είδαμε με τα πόδια προς τα κάτω και κάνει step πάνω στην κύστη μου... Καλά περνάμε! :-P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα,

Εγω πριν την εγκυμοσυνη δεν επινα καθολου νερο.απο την αρχη της εγκυμοςυνης εως τωρα που ειμαι στον 6ο,πινω γυρω στα 8 ποτηρια αλλα μερα και νυχτα ειμαι αγκαζε με το μπανιο.ωστοσο, εχθες αισθανομουν τοσο ερεθισμενο το ολο συστημα απο τη συνεχη .. αδιακοπη επισκεψη στο μπανιο που σταματησα το νερο και για τις επομενες τρεις ωρες πηγαινα καθε ενα τεταρτο.φανταστειτε!!

Γι αυτο,σιγουρα καθε οργανισμος εχει αλλες αναγκες.

Παντως το νερο ανανεωνει και το αμνιακο υγρο,ενω η ελλειψη του εχει συνδεθει με προωρο τοκετο,αλλα σε πολυ τραβηγμενες καταστασεις φανταζομαι

NhE9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Εγω πριν την εγκυμοσυνη δεν επινα καθολου νερο.απο την αρχη της εγκυμοςυνης εως τωρα που ειμαι στον 6ο,πινω γυρω στα 8 ποτηρια αλλα μερα και νυχτα ειμαι αγκαζε με το μπανιο.ωστοσο, εχθες αισθανομουν τοσο ερεθισμενο το ολο συστημα απο τη συνεχη .. αδιακοπη επισκεψη στο μπανιο που σταματησα το νερο και για τις επομενες τρεις ωρες πηγαινα καθε ενα τεταρτο.φανταστειτε!!

Γι αυτο,σιγουρα καθε οργανισμος εχει αλλες αναγκες.

Παντως το νερο ανανεωνει και το αμνιακο υγρο,ενω η ελλειψη του εχει συνδεθει με προωρο τοκετο,αλλα σε πολυ τραβηγμενες καταστασεις φανταζομαι

 

Όχι μόνο αυτό, αλλά η μητέρα καλείται να φιλτράρει και τα στοιχεία που αποβάλλονται απ' το μωρό, οπότε χρειάζεται περισσότερο νερό. Η έλλειψη νερού έχει συνδεθεί και με προεκλαμψία σε πιο ακραίες περιπτώσεις.

Όπως και να 'χει, ο κάθε γιατρός κρίνει καλύτερα τις ανάγκες, ανάλογα και με τις εξετάσεις της εγκύου.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν σταματάω να πίνω νερό γιατί δροσίζομαι κιόλας αλλά μου είπαν κιόλας εάν πίνω τώρα τόσο με τον θηλασμό θα είμαι με ένα ποτήρι στο χέρι

ισχύει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...