Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διακοπή Θηλασμού


Recommended Posts

Μωρέ, καλά μυρίστηκα τσακωμό, βλέποντας τον τίτλο! :mrgreen:

 

Θα συμφωνήσω με τα πρώτα- πρώτα μηνύματα, που συμβουλεύουν την κοπέλα να μιλήσει με ειδικό γαλουχίας. Μπορεί, ρε παιδιά, να ΜΗΝ ΞΕΡΕΙ ότι υπάρχει κάτι τέτοιο! Αλλιώς, αν είναι αποφασισμένη, δε χρειάζεται χάπι, θα αποθηλάσει σταδιακά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπον επειδη το θεμα παει ετσι κι αλλιως για κλεισιμο,

 

1)δειχνω σεβασμο σε ολες σας.αντιθετως , μου δειξαν ασεβεια υπονοωντας οτι τρολλαρω και ειρωνευτηκαν τα λογια μου , ειπαν να μην δινουν σημασια σε οσα λεω!

 

2)Ειπα τη γνωμη μου.Γι αυτο δεν ειναι το φορουμ;Ή μηπως εσεις εχετε μαθει να λετε παντα ναι;Ε , εγω δεν εχω μαθει ετσι!

 

3)Το τι ιστοριες θα γραψω και τι θα πω δεν εχει καμια το δικαιωμα να μου το υποδειξει...

 

4)Ουτε το αν αυτα που γραφω ειναι εντος ή εκτος θεματος!

 

5)Η θεματοθετρια γραφει στην ενοτητα θηλασμος->συχνοι προβληματισμοι και οχι στην ενοτητα αποθηλασμος , οποτε στην ουσια εσεις ειστε αυτοι που την ωθειτε στον αποθηλασμο ,ενω εκεινη δειχνει ακομα να μην εχει ξεκαθαρισει τι θελει να κανει.

 

6)θεματοθετρια , οτι κι αν κανεις(για το οποιο δεν παιρνω και ποσοστα απο πουθενα - ουτε και επιμενω να σε πεισω προς ιδιον ωφελος) να εισαι γερη εσυ και η οικογενεια σου!Εισαι μανα ετσι κι αλλιως ,δε σε κανει καλυτερη ή χειροτερη ο θηλασμος ,το εχω ξανατονισει πολλες φορες.Απλα με αφορμη το θεμα σου ,εθεσα ενα ερωτημα.Με συγχωρεις που καταχραστηκα το χωρο σου και αν σε αναστατωσα.Αυτα συμβαινουν στα φορουμς..

Οτι κι αν αποφασισεις να εισαι καλα και να χαιρεσαι το μπεμπε σου!

Link to comment
Share on other sites

demetra78 θα σου έλεγα κι εγώ με την σειρά μου να δεις μια σύμβουλο θηλασμού πριν τα παρατήσεις, γιατί είναι ακόμα νωρίς. Αυτό που περιγράφεις το έχουμε περάσει πολλές από εμάς (η εξαίρεση είναι το να θηλάσει κάποια με ευκολία από την αρχή βασικά), υπάρχει λύση αλλά χρειάζεσαι σωστή καθοδήγηση και επιμονή. Δεν φαίνεται να έχεις πάρει σωστές οδηγίες, συμπλήρωμα δεν δίνουμε όσο θέλει το παιδί, δεν δίνουμε με συμβατικό μπιμπερό και τα 30 μλ με νοσοκομειακό θήλαστρο είναι αναμενόμενα στην αρχή, κι εγώ τόσα έβγαζα, αλλά αν συνεχίσεις να αντλείς συστηματικά θα βγάζεις περισσότερα σε 10 λεπτά..κι αν συνεχίσεις να βάζεις το μωρό στο στήθος θα αυξηθεί το γάλα. Είναι δύσκολο, σχεδόν εξαντλητικό αλλά γίνεται. Αν νιώθεις ότι δεν αντέχεις άλλο, οκ δεν ήρθε το τέλος του κόσμου.

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ με την χαρούλα, δεν ξέρω γιατί εξαγριώνεστε τόσο, ας πει καποια "δεν θήλασα γιατί ο θηλασμός είναι δύσκολος και ευτυχώς ζούμε σε μια κοινωνία που υπάρχει εναλλακτική" και όχι "δεν είχα γάλα/μου κόπηκε το γάλα/δεν χόρταινε το μωρό/ θα πάθαινα κατάθλιψη" κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

demetra78 θα σου έλεγα κι εγώ με την σειρά μου να δεις μια σύμβουλο θηλασμού πριν τα παρατήσεις, γιατί είναι ακόμα νωρίς. Αυτό που περιγράφεις το έχουμε περάσει πολλές από εμάς (η εξαίρεση είναι το να θηλάσει κάποια με ευκολία από την αρχή βασικά), υπάρχει λύση αλλά χρειάζεσαι σωστή καθοδήγηση και επιμονή. Δεν φαίνεται να έχεις πάρει σωστές οδηγίες, συμπλήρωμα δεν δίνουμε όσο θέλει το παιδί, δεν δίνουμε με συμβατικό μπιμπερό και τα 30 μλ με νοσοκομειακό θήλαστρο είναι αναμενόμενα στην αρχή, κι εγώ τόσα έβγαζα, αλλά αν συνεχίσεις να αντλείς συστηματικά θα βγάζεις περισσότερα σε 10 λεπτά..κι αν συνεχίσεις να βάζεις το μωρό στο στήθος θα αυξηθεί το γάλα. Είναι δύσκολο, σχεδόν εξαντλητικό αλλά γίνεται. Αν νιώθεις ότι δεν αντέχεις άλλο, οκ δεν ήρθε το τέλος του κόσμου.

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ με την χαρούλα, δεν ξέρω γιατί εξαγριώνεστε τόσο, ας πει καποια "δεν θήλασα γιατί ο θηλασμός είναι δύσκολος και ευτυχώς ζούμε σε μια κοινωνία που υπάρχει εναλλακτική" και όχι "δεν είχα γάλα/μου κόπηκε το γάλα/δεν χόρταινε το μωρό/ θα πάθαινα κατάθλιψη" κτλ κτλ.

 

 

Πες τα χρυσοστομη!

Επιτελους ενας ανθρωπος που με καταλαβαινει!

Ακριβως οπως τα λες ειναι φιλτατη!

Link to comment
Share on other sites

Πες τα χρυσοστομη!

Επιτελους ενας ανθρωπος που με καταλαβαινει!

Ακριβως οπως τα λες ειναι φιλτατη!

 

Σε αυτό συμφωνώ και γω. "Ο θηλασμος είναι δυσκολος" και δεν τον επιλεγουν όλες ως δρόμο γιατί χάνεις πραγματικά τη βολή σου θηλαζοντας σε μια περιοδο μετα την εγκυμοσυνη που πραγματικά είναι δυσκολη από μονη της. Τα άλλα είναι δικαιολογιες γιατί αν θες παρα πολύ να θηλασεις τα προβλήματα του θηλασμου κατά 95% λυνονται με πολύ κοπο βεβαια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεις ειτε να προσπαθησεις για επαναγαλακτισμο με βαση το πρωτοκολλο επαναγαλακτισμου ειτε να αποθηλασεις σταδιακα. Για το χαπι το καλυτερο ειναι να ρωτησεις το γιατρο σου. Εγω θα σου ποτεινα να προσπαθησεις για να μην σκεφτεσαι μετα οτι δεν εκανες οσα μπορουσες. Αν πλι πιστευεις οτι εχεις κανει οτι μπορεις, αυτο μονο εσυ το ξερεις, τοτε πασο. Επισης εγω με θηλαστρο στην αρχη εβγαζα 30 ml και μετα απο λιγο καιρο χωρις συστηματικες αντλησεις εφτασα στα 150 ανα στηθος. Για μενα αν αοοψασισεις τον επαναγαλακτισμο δες το χαλαρα, το αγχος χειροτερυει τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας καλησπερα!απο τη δικη μου εμπειρια ξερω οτι ο θηλασμος ειναι δυσκολος .οχι τοσο σωματικα οσο ψυχολογικα.εγω θηλασα σχεδον 4 μηνες αλλα οχι αποκλειστικα.εδινα και ξενο.ομως επεστρεψα στη δουλεια στο διμηνο και για μενα προσωπικα ηταν εξαιρετικα χρονοβορο και δυσκολο να μαζευω γαλα για να ταιζουν τη μικρη.εξαλλου παντα θεωρουσα οτι στο θηλασμο παιζει μεγαλο ρολο η ποιοτητα του γαλατος αλλα πανω απόλα η σχεση της μαμας με το παιδι.οσο λιγοτερο θηλαζα τοσο μειωνοταν η παραγωγη.μεχρι που σταματησε μονο του.δεν αισθανθηκα ασχημα ομως γιατι εδωσα οσο μπορουσα.μακαρι να μπορουσα κ αλλο αλλα δε γινοταν.ασχετα απο την αιτια.καταληγοντας Δημητρα, αν θελεις να συνεχιζεις να θηλαζεις καλο ειναι να απευθυνθεις σε εναν συμβουλο να σου πει καποια πραγματα.αν παλι δεν θελεις υπαρχουν 2 τροποι.. μπορεις να το σταματησεις σταδιακα με το να μειωνεις γευματα σιγα σιγα μεχρι που δε θα παραγεις αλλο γαλο ή μπορεις να μιλησεις με το γυναικολογο σου να σου συστησει το καταλληλο φαρμακο για αμεση διακοπη.το σημαντικο ειναι να κανεις αυτο που θελεις χωρις να νοιωθεις τυψεις.οποια κ αν ειναι η αποφαση δεν υπαρχει λαθος και σωστο.αυτο ειναι υποκειμενικο.;)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό συμφωνώ και γω. "Ο θηλασμος είναι δυσκολος" και δεν τον επιλεγουν όλες ως δρόμο γιατί χάνεις πραγματικά τη βολή σου θηλαζοντας σε μια περιοδο μετα την εγκυμοσυνη που πραγματικά είναι δυσκολη από μονη της. Τα άλλα είναι δικαιολογιες γιατί αν θες παρα πολύ να θηλασεις τα προβλήματα του θηλασμου κατά 95% λυνονται με πολύ κοπο βεβαια.

 

:cool::cool::cool::!:

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα πολυ δύσκολα στο ξεκίνημα του θηλασμου!! Πληγωμένες θηλες,μεγάλη υπερπαραγωγή με πολλα καρουμπαλακια μέσα που πονούσαν αφόρητα,ενα μωρο κολλημένο στο στηθος 20 ώρες το 24ωρο,υπνος 0,βοήθεια επισης 0 κ.α.Έφτασα πολυ κοντα στο να σταματήσω την προςπαθεια...πήρα τον γιατρό κλαιγοντας,του εξήγησα την κατασταση και ζήτησα να μου πει ποιο χάπι να παρω!! Και η απάντηση ηταν " Πολυ εύκολα τα παράτας!!!!".θυμωσα πολυ,!!! ...περίμενα μια πιο "φιλική" προσέγγιση...ταυτόχρονα με έβαλε σε σκέψεις,με πείσμωσε...Είπα να δόσω μια ακόμα ευκαιρία και βλέπουμε... Σημερα μετα απο 14 μηνες θηλασμου τον ευχαριστω τοσο πολυ που δεν ξερει ο ίδιος τι καλο μου έκανε τότε!!! Όσες δεν το ζήσετε απλα δεν το ξέρετε και δεν το καταλαβενετε....αλλα για μένα ο θηλασμος ειναι η ωραιότερη εμπειρία που ειχα ποτε ως μητέρα!! Τα συναισθήματα που σου ξυπναει δεν καλύπτονται με τιποτα αλλο!!! Δεν μπορω καν να το περιγράψω!!!!

 

 

Εχεις μια ευκαιρία στην ζωή σου να το πετύχεις και ζήσετε αυτην την μοναδική εμπειρία και εσυ και το μωρο σου! Μην τη χάσεις! Ζητά βοήθεια και μην τα παρατήσεις τοσο εύκολα!!!!!!ειμαι σίγουρη οτι αν με ακούσεις θα με ευχαριστίες μετα... Φιλικά!!

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα πολυ δύσκολα στο ξεκίνημα του θηλασμου!! Πληγωμένες θηλες,μεγάλη υπερπαραγωγή με πολλα καρουμπαλακια μέσα που πονούσαν αφόρητα,ενα μωρο κολλημένο στο στηθος 20 ώρες το 24ωρο,υπνος 0,βοήθεια επισης 0 κ.α.Έφτασα πολυ κοντα στο να σταματήσω την προςπαθεια...πήρα τον γιατρό κλαιγοντας,του εξήγησα την κατασταση και ζήτησα να μου πει ποιο χάπι να παρω!! Και η απάντηση ηταν " Πολυ εύκολα τα παράτας!!!!".θυμωσα πολυ,!!! ...περίμενα μια πιο "φιλική" προσέγγιση...ταυτόχρονα με έβαλε σε σκέψεις,με πείσμωσε...Είπα να δόσω μια ακόμα ευκαιρία και βλέπουμε... Σημερα μετα απο 14 μηνες θηλασμου τον ευχαριστω τοσο πολυ που δεν ξερει ο ίδιος τι καλο μου έκανε τότε!!! Όσες δεν το ζήσετε απλα δεν το ξέρετε και δεν το καταλαβενετε....αλλα για μένα ο θηλασμος ειναι η ωραιότερη εμπειρία που ειχα ποτε ως μητέρα!! Τα συναισθήματα που σου ξυπναει δεν καλύπτονται με τιποτα αλλο!!! Δεν μπορω καν να το περιγράψω!!!!

 

 

Εχεις μια ευκαιρία στην ζωή σου να το πετύχεις και ζήσετε αυτην την μοναδική εμπειρία και εσυ και το μωρο σου! Μην τη χάσεις! Ζητά βοήθεια και μην τα παρατήσεις τοσο εύκολα!!!!!!ειμαι σίγουρη οτι αν με ακούσεις θα με ευχαριστίες μετα... Φιλικά!!

 

Οταν ειπα οτι ο θηλασμος ειναι για μενα οτι και για σενα , οχι απλα με κραξανε ,πεσανε να με φανε(σε αλλο τοπικ)!Ακομα κι εκεινες που θηλασαν!Κι εγω τα ιδια φιλη μου περασα και ακομα ειναι δυσκολα , αλλα το παιδακι μου το εχει αναγκη,δε θα της το στερησω οσο περναει απο το χερι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλες κορίτσια περάσαμε πολλα ΑΛΛΑ υπάρχουν και δυσκολότερα. Επειδή ο νους σας δεν τα αντιλαμβάνεται επειδή δεν τα εχει βιώσει δεν σημαινει οτι δεν υπάρχουν και χειροτερα

 

Και ναι ειναι απίστευτο συναίσθημα αλλα δεν σημαινει οτι οι κοπέλες που δεν θηλαςαν δεν έχουν και αυτές απίστευτα συναισθήματα. ΟΛΕΣ οι μανούλες δενονται με τα μωρακια τους και βιώνουν απίστευτα συναισθήματα .. Όπως και να κρατάς ενα μπουκάλι να τα ταΐζεις ειναι απίστευτο και μοναδικό, το πως σε κοιτάει στα ματια, το πως κρατάει μονο του το μπουκάλι κλπ

 

Φιλικά!!

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώντας την συζήτηση θα ήθελα να πω οτι ο θηλασμός πραγματι είναι πολύ δύσκολος. Μια γυναικα που θέλει να θηλάσει θα πρεπει να είναι πανω απο όλα ΣΩΣΤΑ ενημερωμένη και ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΗ για κάποια πραγματα που θα ακολουθήσουν. Κανοντας μια αναδρομή σε αυτους τους μηνες που θηλάζω θα μπορουσα να βρίσκω κάθε μέρα και μια καινούρια δικαιολογια για να σταματήσω τον θηλασμο. Καταλαβαίνω την σταση της Χαρούλας και χαίρομαι για το πάθος της... Και την καταλαβαινω γιατι περασα πολυ δυσκολα και γω τους πρωτους μηνες με πληγωμενες θηλες ,με πονο ,με ατελειωτες ωρες θηλασμου,αυπνη μερες ολοκληρες ,με κινδυνολογια οχι μονο απο ανθρωπους που δεν ειχαν ιδεα για τον θηλασμο αλλα και απο επαγγελματιες υγειας και θα σας πω τι εννοω. Σχολια ασχετων ανθρωπων του τυπου: ακομα θηλαζει;;;;; τωρα το ταισες;;;; κοιτα να δεις που μαλλον δεν θα χορταινει.... Καλε δωσε του ξενο να κοιμηθεις και να χορτασει και εκεινο....ειναι μερικα απο αυτα που μπορουν απλα να σε τρελανουν.Ομως το μεγαλυτερο σοκ το επαθα απο την ιδια μου την γιατρό που ενω ηξερε το ποσο πολυ ηθελα να θηλασω οταν γεννησα δηλωσα αποκλειστικα θηλασμο και οι επαγγελματιες υγειας στην κλινικη που γεννησα το τηρησαν. Το μωρακι μου ανεβασε ικτερο και καθως με ενημερωναν για την πορεια του μωρου μου συμβουλευοντας με να δωσω ξενο γαλα η τσαι η γιατρος μου ηταν μπροστα και μου ειπε μαλωνοντας με: καλε δωσε γαλα ξενο στο μωρο σου μην σου παθει και τιποτα θηλασμοι και χαζα!!!! Αντι να μου πει παρ' το διπλα σου και θηλαζε το ασταματητα!!!!! Οπως και εκανα γιατι απλα ειχα ενημερωθει σωστα .λΘα προσπαθούσα για καθε μανούλα τουλαχιστον στην αρχή να εκανα οτι περνάει απο το χερι μου για να την βοηθήσω να παλέψει και να θηλάσει..ειδικά μια μανούλα που ενω ηδη θηλάζει να μπερδεύεται με απόστειρώσεις , θηλαστρα και οτι άλλο της κλέβει χρονο απο το να θηλάσει απλως το μωρο της. Πέρασα πολύ δύσκολα τους πρωτους μηνες θηλασμού όμως ΕΓΩ και μιλάω για τον εαυτό μου και μονο ήμουν έτοιμη να κάνω τα ΠΑΝΤΑ για να θηλάσω το παιδι μου. Και τα εκανα! Δεν λέω πως το ξένο γάλα είναι ο σατανάς και γω με ξένο γάλα μεγάλωσα, απλα θελω σε κάθε μανούλα να πω οτι μπορεί να θηλάσει το μωρο της πιστεύοντας στο σωμα της ,διαβάζοντας πολύ και ζητώντας βοήθεια ΓΡΗΓΟΡΑ .Γιατί όσο πιο γρήγορα ανακουφιστεί μια μαμά απο πόνο, αν θηλάζει αποτελεσματικά το μωρο και το βλεπει να παιρνει βαρος και στηριξουμε και εμέις μια κατασταση λεγοντας οτι υπάρχει δυσκολία αλλα το περάσαμε και εμείς αλλά τα ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ τοτε πιστεύω οτι θα φτανανε λιγότερες μανουλες σε απογνωση...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα pandoritsa !

Τα λες παρα πολυ ωραια!

Κι εγω τα ιδια ακουσα και ακουω ακομα!Οχι παντα με επικριτικο χαρακτηρα πχ δεν χορταινει δωσε ξενο ,αλλα και του τυπου : ααα ακομα εχεις γαλα;;μπραβο!εισαι τυχερη! Τι να απαντησεις εδω;Οτι ειμαστε απο τη φυση μας θηλαστικα, οτι δεν εχω εγω επιλεκτικα την ευλογια του Θεου(βασικα ειμαι ευλογημενη που δεν εχω καποιο ιατρικο προβλημα,αλλα δε μιλαμε για τις εξαιρεσεις) , οτι οσο δινω στο μωρο να τρωει τοσο παραγω , τι;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Όλες κορίτσια περάσαμε πολλα ΑΛΛΑ υπάρχουν και δυσκολότερα. Επειδή ο νους σας δεν τα αντιλαμβάνεται επειδή δεν τα εχει βιώσει δεν σημαινει οτι δεν υπάρχουν και χειροτερα

 

Και ναι ειναι απίστευτο συναίσθημα αλλα δεν σημαινει οτι οι κοπέλες που δεν θηλαςαν δεν έχουν και αυτές απίστευτα συναισθήματα. ΟΛΕΣ οι μανούλες δενονται με τα μωρακια τους και βιώνουν απίστευτα συναισθήματα .. Όπως και να κρατάς ενα μπουκάλι να τα ταΐζεις ειναι απίστευτο και μοναδικό, το πως σε κοιτάει στα ματια, το πως κρατάει μονο του το μπουκάλι κλπ

 

Φιλικά!!

 

Εγω προσωπικα πιστευω οτι υπαρχουν :

α)ιατρικοι λογοι

β)οικογενειακοι λογοι(μηδεν βοηθεια και μεγαλη οικογενεια)

γ)ψυχολογικοι λογοι (αισθηματα καταπιεσης)

δ)ιδεολογικοι λογοι ,

που εμποδιζουν καποια να θηλασει.Μερικοι αντιμετωπισιμοι , μερικοι οχι.Ολοι δεκτοι , παρ ολ αυτα!

 

Δεν ειναι δυνατον μια γυναικα που γεννησε ή οχι ενα παιδι και το μεγαλωνει να μη βιωνει καταπληκτικα συναισθηματα!

Η γυναικα για μενα ειναι πρωτα μανα και μετα ανθρωπος απο τη φυση της!Δεν παιζει ρολο αν θηλαζει ή δεν θηλαζει!Δεν ειναι αναγκη να τα συγκρινουμε αυτα τα δυο ουτε να τα μπερδευουμε..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ,

Το μωρό μου είναι 20 ημερών τον θήλαζω αλλά με συμπληρώμα ξένου γάλακτος το οποίο συνέχεια αυξάνεται αντί να μειώνεται....Το μωρό με δυσκολεύει πολύ να πιάσει τις θηλές .Έχω δοκιμάσει με νοσοκομειακό θήλαστρο μπορεί να καθομαι να αντλώ για 30 λεπτά και να να βγάλω 30 ml..Μπορεί να κάθομαι να θηλάσω για 40 λ και το μωρό μετά να πει 90 ml από το μπουκάλι γεγονός που δειχνει ότι δεν χορταίνει.Η ψυχολογία μου είναι χάλια κλαίω συνέχεια και είμαι συνεχώς νευρική και αγχωμένη...Σκέφτομαι να σταματήσω το θηλασμό δεν αντέχω άλλο....Αν το κάνω θα πρέπει να πάρω το χάπι διακοπή ςτου θηλασμού ή όχι[/

 

Ο θηλασμός κατά τη δική μου εμπειρία είναι μια δύσκολη υπόθεση που πραγματικά απαιτεί τουλάχιστον καλή ενημέρωση και υπομονή.

Είναι φυσικό το γάλα σου να μειώνεται εφόσον το μωράκι σου δεν θηλάζει αποκλειστικά. Συνήθως τον πρώτο καιρό τα νεογέννητα θηλάζουν σχεδόν συνέχεια, όχι για να μας σπάσουν τα νεύρα, αλλά για να μπορέσουν να αυξήσουν την παραγωγή της μανούλας και να εδραιωθεί ο θηλασμός.

Οι πληγωμένες θηλές είναι κάτι πολύ συνηθισμένο ειδικά στην αρχή, πολύ επίπονο αλλά μπορεί να αντιμετωπιστεί με υπομονή και σωστές συμβουλές. Το πόσο γάλα βγάζεις με το θήλαστρο ή το πόσο συμπλήρωμα πίνει το μωράκι, δεν είναι σε καμία περίπτωση ενδεικτικό της παραγωγής σου και της ικανόητάς σου να θηλάσεις επαρκώς και αποκλειστικά το μωράκι σου. Η χάλια ψυχολογία είναι επίσης κάτι πολύ συνηθισμένο...δεν είσαι μόνη ούτε η μόνη. Χρειάζεσαι βοήθεια και συμπαράσταση. Πραγματικά στη φάση που περιγράφεις ότι βρίσκεσαι αν θέλεις να έχεις την ευκαιρία να συνεχίσεις τον θηλασμό (κι αποφασίζεις αργότερα τι θα κάνεις) θα σε συμβούλευα, θα σε προέτρεπα, όπως κάποια κορίτσια πριν, να δεις μια σύμβουλο θηλασμού..θα σε βοηθήσει απίστευτα.

Έχω δυο παιδάκια, το ένα δεν κατάφερα να το θηλάσω αν και το ήθελα πολύ..ήμουν ανενημέρωτη κι αυτό στοίχισε τον θηλασμό του μωρού. Το δεύτερο το θηλάζω μετά απο πολλές προσπάθειες και προβλήματα...με βοήθησε απίστευτα η σύμβουλός μου, αντιμετώπισα ένα σωρό προβλήματα (πληγωμένες θηλές, μαστίτιδες κι ένα σωρό άλλα) και πραγματικά υπήρξαν στιγμές που είπα θα σταματήσω, δεν αντέχω...αλλά σου υπόσχομαι ότι αυτό το πολύ δύσκολο μέρος είναι μόνο το πρώτο διάστημα..μετά τα πράγματα γίνονται πολύ καλύτερα και ο θηλασμός γίνεται πολύ πιο εύκολος και πραγματικά ευχάριστος. Αξίζει πραγματικά να το προσπαθήσεις με σωστή στήριξη και χωρίς να αυτομαστιγώνεσαι.

Αν πάλι δεν τα καταφέρεις ή δεν αντέχεις δεν χάλασε κι ο κόσμος. Έχε απλώς υπόψη σου ότι η φροντίδα του βρέφους δεν γίνεται απαραίτητα πιο εύκολη αν δεν θηλάζεις..δεν σημαίνει απαράιτητα ότι θα είναι πιο ήσυχο ή θα κοιμάται κλπ. Δεν είναι δηλαδή λύση αλλά μια διαφορετική προσέγγιση, αυτό θέλω να το τονίσω. Μάλιστα ο θηλασμός, εκτός των άλλων, είναι ένα όπλο που έχεις για να παρηγορήσεις και να ησυχάσεις πιο εύκολα το μικράκι σου.

Αν θελήσεις να αποθηλάσεις δεν χρειάζεται να πάρεις χάπι, μπορείς να αποθηλάσεις φυσιολογικά κόβοντας σιγά σιγά γεύματα και μειώνοντας την παραγωγή σου.

Εύχομαι το καλύτερο για σένα και το μωράκι σου κι αν χρειαστείς βοήθεια και συμπαράσταση εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή η κουβέντα στο θέμα πλέον δεν είναι πως θα αποθηλασει η θεματοθέτρια αλλά αν είναι αρκετή η προσπάθεια και αν ειναι καλό να προσπαθήσει κι άλλο, έχω να πω το εξής: αναμφισβήτητα ο θηλασμός είναι ο,τι καλύτερο. Αυτή είναι η φύση μας κι έτσι θράφηκαν εκατομμύρια νεογνών ακομα και νηπίων. Το ζητούμενο για μένα ειναι, αν ειναι σωστό να βλέπουμε τοσο μονόπλευρα το ζήτημα. Το πρόβλημα ειναι μονο πως θα χορτάσει το μωρό; Αν μια μητέρα που υποφέρει γιατί δεν ειναι γι αυτήν μια βατή διαδικασία και παθαίνει υστερίες, κλαίει, ξεσπά στους άλλους, δεν μπορεί να μείνει μόνη της με το μωρό, δεν κοιμάται και ένα σωρό άλλα που έχουμε ακούσει,δεν προκαλεί κανενα πρόβλημα στο μωρό; Τα ωφέλη στην ψυχολογία του μωρού που προσφέρει ο θηλασμός, εξακολουθούν να υπάρχουν ή το αρνητικό κλίμα μέσα στο σπίτι τα εξανεμίζουν; Μήπως πρεπει όταν έχουμε δυο επιλογές να βάζουμε τη ζυγαριά και μετα να αποφασίζουμε; Και κυρίως να μην κατακρίνουμε αυτούς που δεν κάνουν τις ίδιες επιλογές με μας!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η κουβέντα στο θέμα πλέον δεν είναι πως θα αποθηλασει η θεματοθέτρια αλλά αν είναι αρκετή η προσπάθεια και αν ειναι καλό να προσπαθήσει κι άλλο, έχω να πω το εξής: αναμφισβήτητα ο θηλασμός είναι ο,τι καλύτερο. Αυτή είναι η φύση μας κι έτσι θράφηκαν εκατομμύρια νεογνών ακομα και νηπίων. Το ζητούμενο για μένα ειναι, αν ειναι σωστό να βλέπουμε τοσο μονόπλευρα το ζήτημα. Το πρόβλημα ειναι μονο πως θα χορτάσει το μωρό; Αν μια μητέρα που υποφέρει γιατί δεν ειναι γι αυτήν μια βατή διαδικασία και παθαίνει υστερίες, κλαίει, ξεσπά στους άλλους, δεν μπορεί να μείνει μόνη της με το μωρό, δεν κοιμάται και ένα σωρό άλλα που έχουμε ακούσει,δεν προκαλεί κανενα πρόβλημα στο μωρό; Τα ωφέλη στην ψυχολογία του μωρού που προσφέρει ο θηλασμός, εξακολουθούν να υπάρχουν ή το αρνητικό κλίμα μέσα στο σπίτι τα εξανεμίζουν; Μήπως πρεπει όταν έχουμε δυο επιλογές να βάζουμε τη ζυγαριά και μετα να αποφασίζουμε; Και κυρίως να μην κατακρίνουμε αυτούς που δεν κάνουν τις ίδιες επιλογές με μας!

 

Δεν διαφωνώ με αυτά που λες, αλλά θέλω να συμπληρώσω και να τονίσω το εξής: πολλές φορές το πρόβλημα είναι η έλειψη υποστήριξης και ενημέρωσης (το βίωσα προσωπικά), δεν είναι δηλ. όλα άσπρα ή μαύρα και το δίλημμα δε είναι: αρνητικό κλίμα/"νευρικός κλονισμός" μαμάς ή αποθηλασμός! Τα προβλήματα θηλασμού μπορούν να αντιμετωπιστούν επιτυχώς έτσι ώστε η μαμά και το μωράκι να καταφέρουν να συνεχίσουν απρόσκοπτα και ευχάριστα να θηλάζουν. Το είπαν άλλωστε και παραπάνω κάποια κορίτσια, μπορεί η συγκεκριμένη μανούλα να μην γνωρίζει πως και απο που να ζητήσει βοήθεια και είναι κι αυτό μια σημαντικότατη επιλογή της.

Επίσης δεν θα κουρατσώ να επαναλαμβάνω (γιατί κι αυτό το βίωσα) πως ο αποθηλασμός συχνά δεν "λύνει" κάποια προβλήματα έτσι όπως πιστεύουνε πολλοί και αντιθέτως μπορεί να δημιουργήσει κι άλλα θέματα..όχι ότι ισχύει πάντα, έτσι...αλλά είναι κι αυτό μια πραγματικότηατα.

Έχοντας πει τα παραπάνω να πω πως κι εγώ απο το τόπικ της αντιλαμβάνομαι πως αναζητά βοήθεια και όχι απαραίτητα τρόπο να αποθηλάσει, το οποίο φυσικά και είναι επιλογή της κι έχει απαντηθεί και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Το ζητούμενο για μένα ειναι, αν ειναι σωστό να βλέπουμε τοσο μονόπλευρα το ζήτημα. Το πρόβλημα ειναι μονο πως θα χορτάσει το μωρό; Αν μια μητέρα που υποφέρει γιατί δεν ειναι γι αυτήν μια βατή διαδικασία και παθαίνει υστερίες, κλαίει, ξεσπά στους άλλους, δεν μπορεί να μείνει μόνη της με το μωρό, δεν κοιμάται και ένα σωρό άλλα που έχουμε ακούσει,δεν προκαλεί κανενα πρόβλημα στο μωρό; Τα ωφέλη στην ψυχολογία του μωρού που προσφέρει ο θηλασμός, εξακολουθούν να υπάρχουν ή το αρνητικό κλίμα μέσα στο σπίτι τα εξανεμίζουν; Μήπως πρεπει όταν έχουμε δυο επιλογές να βάζουμε τη ζυγαριά και μετα να αποφασίζουμε; Και κυρίως να μην κατακρίνουμε αυτούς που δεν κάνουν τις ίδιες επιλογές με μας!

Το ζητούμενο δεν είναι πώς θα χορτάσει ένα μωρό βέβαια! Αν ήταν αυτό τότε θα είχε καταργηθεί ο θηλασμός και θα μπουκώναμε όλα τα μωρά με ξένο, εύκολα και γρήγορα και όλα καλά! Το ζητούμενο είναι ποια είναι η βέλτιστη επιλογή για το μωρό και πόσο αντέχει να επιμείνει η κάθε μητέρα για να καταφέρει να εδραιώσει τον θηλασμό. Το αρνητικό κλίμα που αναφέρεις εμένα δεν μου κάνει καμία εντύπωση, δεν ξέρω κανένα σπίτι με νεογέννητο που όλα είναι ρόδινα υπάρχει κούραση, νεύρα, αϋπνίες και βεβαίως οι ορμόνες της λεχώνας στα ύψη..και το να κλαίει η λεχώνα επίσης είναι εντελώς αναμενόμενο, ειδικά για τον θηλασμό και για το αν χορταίνει το μωρο. Αυτό που προσπαθώ να τονίσω είναι ότι καλό είναι εκτός από την σωστή ενημέρωση για το θηλασμό, η κάθε γυναίκα να προετοιμάζεται και να ξέρει ότι θα έχει δυσκολίες στην αρχή να εδραιώσει τον θηλασμό. Το λέω αυτό γιατί αν έχει άλλες προσδοκίες , τα παρατάει πολύ πιο εύκολα.

 

Στο κοντινό μου περιβάλλον έχω τουλάχιστον 3 τετοιες περιπτώσεις που θέλανε θεωρητικά να θηλάσουν αλλα το περίμεναν πολύ πιο εύκολο και τελικά κατέληξαν στο "δεν χορταίνει το μωρό". Η μια, η κολλητή μου που για χρόνια αναλύαμε τα ωφέλη του θηλασμού, όταν γέννησε και είχε προβλήματα και της συνέστησα την συμβουλο θηλασμού μου, μου είπε τελικά "καλα, αυτή ήταν τρελή, μου συνέστησε κάθε μια ώρα να θηλάζω, ακόμα και την νύχτα, δεν γίνεται αυτό!"..και μετά από καμιά βδομάδα, ξαφνικά "της κόπηκε το γάλα".

Link to comment
Share on other sites

Το ζητούμενο δεν είναι πώς θα χορτάσει ένα μωρό βέβαια! Αν ήταν αυτό τότε θα είχε καταργηθεί ο θηλασμός και θα μπουκώναμε όλα τα μωρά με ξένο, εύκολα και γρήγορα και όλα καλά! Το ζητούμενο είναι ποια είναι η βέλτιστη επιλογή για το μωρό και πόσο αντέχει να επιμείνει η κάθε μητέρα για να καταφέρει να εδραιώσει τον θηλασμό. Το αρνητικό κλίμα που αναφέρεις εμένα δεν μου κάνει καμία εντύπωση, δεν ξέρω κανένα σπίτι με νεογέννητο που όλα είναι ρόδινα υπάρχει κούραση, νεύρα, αϋπνίες και βεβαίως οι ορμόνες της λεχώνας στα ύψη..και το να κλαίει η λεχώνα επίσης είναι εντελώς αναμενόμενο, ειδικά για τον θηλασμό και για το αν χορταίνει το μωρο. Αυτό που προσπαθώ να τονίσω είναι ότι καλό είναι εκτός από την σωστή ενημέρωση για το θηλασμό, η κάθε γυναίκα να προετοιμάζεται και να ξέρει ότι θα έχει δυσκολίες στην αρχή να εδραιώσει τον θηλασμό. Το λέω αυτό γιατί αν έχει άλλες προσδοκίες , τα παρατάει πολύ πιο εύκολα.

 

Στο κοντινό μου περιβάλλον έχω τουλάχιστον 3 τετοιες περιπτώσεις που θέλανε θεωρητικά να θηλάσουν αλλα το περίμεναν πολύ πιο εύκολο και τελικά κατέληξαν στο "δεν χορταίνει το μωρό". Η μια, η κολλητή μου που για χρόνια αναλύαμε τα ωφέλη του

θηλασμού, όταν γέννησε και είχε προβλήματα και της συνέστησα την συμβουλο θηλασμού μου, μου είπε τελικά "καλα, αυτή ήταν τρελή, μου συνέστησε κάθε μια ώρα να θηλάζω, ακόμα και την νύχτα, δεν γίνεται αυτό!"..και μετά από καμιά βδομάδα, ξαφνικά "της κόπηκε το γάλα".

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!Πέρα από τα πολλά καλά που έχει ο θηλασμός,θα πρέπει να προετοιμαζόμαστε και για τα πολύ δύσκολα.Όταν κάποια εγκυούλα στο περιβάλλον μου ήθελε "πάρα πολύ" να θηλάσει, την επιβράβευσα μεν,της είπα δε ανοιχτά ότι ίσως να περάσει δύσκολα τους 2-3 πρώτους μήνες αλλά δεν πρέπει να απογοητευτεί,της έδωσα και τηλέφωνα από συμβούλους,και την ενημέρωσα για το νόμο ζητηση-προσφορά.Της είπα για μαραθώνιους θηλασμούς και την προέτρεψα να κλείσει τα αυτιά της στους "καλοθελητές" που μπορεί να της λένε ότι δεν έχει αρκετό γάλα και δεν χορταίνει το μωρό...Γέννησε και την 3η μέρα πήρε χάπι για να κόψει το γάλα,γιατί δεν είχε καθόλου γάλα όσο και να πατούσε το στήθος της(έλεος...), και το μωρό έχασε βάρος...έκλαιγε κτλ. Όταν θέλεις ΠΑΡΑ πολύ να θηλάσεις, μπορέις τουλάχιστον να προσπαθήσεις λίγο παραπάνω από 3 μέρες...Είναι ΔΥΣΚΟΛΑ στην αρχή, αλλά μετά όλα παίρνουν το δρόμο τους.

15-7-2013

Η ζωή μας άλλαξε για πάντα!!!

aQamp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!Πέρα από τα πολλά καλά που έχει ο θηλασμός,θα πρέπει να προετοιμαζόμαστε και για τα πολύ δύσκολα.Όταν κάποια εγκυούλα στο περιβάλλον μου ήθελε "πάρα πολύ" να θηλάσει, την επιβράβευσα μεν,της είπα δε ανοιχτά ότι ίσως να περάσει δύσκολα τους 2-3 πρώτους μήνες αλλά δεν πρέπει να απογοητευτεί,της έδωσα και τηλέφωνα από συμβούλους,και την ενημέρωσα για το νόμο ζητηση-προσφορά.Της είπα για μαραθώνιους θηλασμούς και την προέτρεψα να κλείσει τα αυτιά της στους "καλοθελητές" που μπορεί να της λένε ότι δεν έχει αρκετό γάλα και δεν χορταίνει το μωρό...Γέννησε και την 3η μέρα πήρε χάπι για να κόψει το γάλα,γιατί δεν είχε καθόλου γάλα όσο και να πατούσε το στήθος της(έλεος...), και το μωρό έχασε βάρος...έκλαιγε κτλ. Όταν θέλεις ΠΑΡΑ πολύ να θηλάσεις, μπορέις τουλάχιστον να προσπαθήσεις λίγο παραπάνω από 3 μέρες...Είναι ΔΥΣΚΟΛΑ στην αρχή, αλλά μετά όλα παίρνουν το δρόμο τους.

Αφού δεν είχε καθολου γαλα οσο και να πατούσε το στηθος,γιατι πήρε το χάπι; Για να κόψει το γαλα που δεν είχε; Τι να πω... Η γενιά μας απλα ειναι αρκετά καλοβολεμενη και δύσκολα ξεβολευεται..αυτο καταλαβαίνω!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...