Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαστογραφία και θηλασμός


erica

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα. Τυχαία είδα τη συζήτηση αυτή και θα ήθελα να σας δώσω κάποιες πληροφορίες σχετικά με τους κινδύνους της μαστογραφίας, και μια καλύτερη εναλλακτική, τη θερμογραφία:

 

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2008/12/04/why-mammography-is-not-an-effective-breast-cancer-screen.aspx

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2008/08/07/major-confusion-on-how-to-do-breast-checks.aspx

http://www.thermologyonline.org/Breast/breast_thermography_what.htm

 

Breast thermography

Medical thermography is not as well known as mammography for breast cancer screening and diagnosis, but there are a number of significant advantages. It is actually more effective at these than standard mammography in certain cases.

 

Thermography is simply a two-dimensional temperature picture of the front of the body, showing hot spots and cooler areas. This is especially useful for breast cancer, because as in other cancers, tumors are greedy for nutrients, and actually create their own blood supply to feed themselves your body's nutrients, in a process called angiogenesis, meaning new formation of blood vessels. Because blood is warmer than surrounding tissue (fat, bone, muscle, etc.), an excessive pool of blood in an area is a warning of possible cancer activity there. The color and black and white images provided by the thermographer shows these hot spots.

 

An advantage of thermography is that it is more sensitive than mammography, and can detect a tumor up to two years earlier than a mammogram. This is a considerable advantage given that a small tumor gives you more options and generally easier options for dealing with it than a larger tumor.

 

Another important advantage of thermography is that it does not involve radiation to the breasts. There is no health risk associated with the procedure, which makes it ideal for repeated annual screening.

 

Για όσες βρίσκονται στην Αθήνα, μπορείτε να κάνετε θερμογραφία στο:

 

Euromed

Κρατίνου 11 10552 Αθήνα

Τηλ. 210 5274 900

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχασα τη γιαγιά μου 58 ετών (τη μαμά της μαμά μου) από καρκίνο (αρχικά μαστού... και τελικά αν και είχε κάνει μαστεκτομή... της έγινε μετάσταση στα κόκκαλα)

 

Πρίν μερικές εβδομάδες πήγα στον γυναικολόγο μου για ΠΑΠ, με ψηλάφισε, δεν είδε τίποτε, αλλά λόγω του οικογενειακού ιστορικού μου σύστησε να κάνω μαστογραφία κι ας είμαι μόνο 32 (μάλιστε είπε από τα 30 μου θα έπρεπε... )

 

Κάπου έγραψε η felinidoc πως αν θηλάζεις μιά δυό φορές τη μέρα τα αποτελέσματα θα βγούν ευαναγνωστα... εγώ θηλάζω 4-6 φορές τη μέρα

την κάνω την εξέταση;

και αν ναι... τι προτείνετε; μαστογραφία κανονική; ψηφιακή; (σε αυτή λέει δε σου πατάνε το στήθος;;; :roll: ) ή θερμογραφία; (αυτό το τελευταίο εδώ πιό πάνω το διάβασα, δεν εχω ιδέα τί είναι... )

Αλήθεια... πονάει αυτή η μαστογραφία;

 

Επίσης λέει η θηλάζουσα να έχει αδειάσει πριν το στήθος... πόση ώρα πριν;

 

Θηλάζω 20 μήνες τώρα και ξέρω πως βοηθά...

η αμηνόρια που λες Αγλαϊα πως παίζει ρόλο... σε μένα μαζί με την εγγυμοσύνη ήταν μόλις 10,5 μήνες!!

ομολογώ πως στο άκουσμα και μόνο της εξέτασης αγχώθηκα...

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρος που θα εχω τωρα εχει ενα πολυ καλο μηχανημα υπερηχων για το στηθος που ειναι απο τα καλυτερα που κυκλοφορουν τωρα...μου λεγε μαλιστα οτι ειναι καλυτερα απο την μαστογραφια.....(βηρκε καρκινο στη μητερα του ενω δεν εδειχνε τιποτα η μαστογραφια)

 

Παταει το στηθος και ποναει απο οτι μου πε η μαμα μου οταν εκανε.....εγω οταν κανω, αυτο θα προτιμησω παντως, αν και δεν εχω ρωτησει τι γινεται τωρα που θηλαζω.....μηπως να το δοκιμασεις χρυσαλιδα?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκανα την δεύτερη -ετήσια- μαστογραφία πριν από 15 μέρες. ΟΚ πονάει, αν κι εγώ δε νομίζω ότι ειμαι σημείο αναφοράς καθ' οτι έχω μεγάλη ευαισθησία στο στηθος -πονάει με το παραμικρό- απο μικρή. Πονάει, αλλά όχι σε αφόρητο βαθμό και είναι πολύ λίγος ο χρόνος που μένει ζουληγμένο, δευτερόλεπτα. Την έκανα στο ΜΗΤΕΡΑ.

Μου είπαν ότι εχω αποτιτανώσεις ( :?:ξέρει καμιά τι είναι αυτό??)... και ότι δεν είναι τίποτα και να την επαναλάβω σε έναν χρόνο, μαζί με υπέρηχο.

 

Χρυσαλιδάκι μου να πας να την κάνεις, να σου φύγει το άγχος, να έχεις και ένα σημείο αναφοράς...

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Μαίρη εξαρτάται τι αποτιτανώσεις είναι! δες εδω

http://74.125.77.132/search?q=cache:hTD2DJ9AAxUJ:[url]www.arition.gr/pathisis-mast.html+αποτιτανώσεις&hl=el&ct=clnk&cd=5&gl=gr[/url]

 

γενικά έψαξα λίγο στο ιντερνετ και βρήκα αυτό

Τι είναι οι αποτιτανώσεις (μικροαποτιτανώσεις) ή ασβεστώσεις του μαστού;

Αρκετές φορές συμβαίνει να εναποτίθενται (κατακαθίζουν) άλατα ασβεστίου σε κάποια σημεία του μαστού. Αυτό δεν σημαίνει, όπως πολλοί από λάθος νομίζουν, ότι οπωσδήποτε ο μαστός κρύβει υποπτες για κακοήθεια ακανόνιστες μικροαποτιτανώσεις μαστού.

 

προφανώς δεν συντρέχει σε σένα λόγος ανησυχίας!

 

Για μένα τώρα... φυσικά και θα πάω να το κάνω...

ΤΙ θα κάνω δεν έχω αποφασίσει... αυτό ψάχνω...

 

vera φαντάζομαι θα υπάρχει και αλλού αυτό το μηχάνημα και δεν θα το έχει μόνο ο γιατρός σου ε;

 

όσες ξέρετε σχετικά... τι λετε τελικά;

μαστογραφία; (ψηφιακή ή μη... ) θερμογραφία ή υπέρηχο; :roll:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι εχουν αλλοι γιατροι, αυτον μου τον συστησε μια φιλη γιατρος και μου χε πει οτι εχει ενα μηχανημα υπερηχων απο τα καλυτερα που υπαρχουν, πολυ καλυτερο απο μαστογραφια.......

 

Βασικα ειναι πολυ καλος ανθρωπος με βοηθησε πολυ με τις εξετασεις τηες γεννας, στην ουσια τις εκανα δωρεαν και θελω πολυ να τον εχω σε επομενη γεννα αν προκυψει, αν τον πεισω δλδ να με ξεγεννησει στο αλεξανδρα.......οπως και να χει ομως θα τον εχω στο εξης γιατρο μου....

 

 

Αποτιτανωσεις εχει η μαμα μου, θελουν απλα παρακολουθηση......καποια στιγμη ειχαν μαζευτει αρκετεςσ στο ενα στηθος και εκανε εγχειρηση......η βιοψια εδειξε υπερπλασια και τωρα προσεχει σευνχεια.....δυο φορες το χρονο εξεταζεται απο διαφορετικους γιατρους....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ασχολουμαι με 'εναλλακτικες" μεθοδους προληψης........δεν ξερω αν καποιος εχει ακουστα την οργονη? (αν γκουγκλαρετε θα δειτε περι τινος προκειται). Προσωπικα ηδη με εχει βοηθησει πολυ σε αλλα θεματα (ρευματισμους, αναιμια κλπ) και το παιρνω σοβαρα......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

κι εγω το ίδιο vera (προσπαθώ δηλαδή...) αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση ισχύει νομίζω και η παροιμία που λέει "άμα το 'χει η κούτρα σου να κατεβάζει ψείρες..."...... :(

όσο για το τι είναι αποτιτανώσεις, δεν μπήκα στον γούγλη να ψάξω, γιατί αν αρχίσω να ψάχνω μπορεί και να φρικάρω. Ημουν ήδη φρικαρισμένη για 20 μέρες (το διάστημα από τον υπέρηχο μέχρι τη μαστογραφία) .... και είπα... στον εαυτό μου "άστο..."...

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελα καλε.......δε σου ειπαν οτι δεν ειναι κατι κακο? Το χουν πολλες γυναικες απλα πρεπει να προσεχουν........η μαμα μου εβγαλε μια επειδη ηταν αρκετα μεγαλη και το εκαναν καλου κακου....επειδη ειναι πολυ αγχωτικη εξαεταζεται δυο φορες το χρονο, μια σε ιδιωτη και μια στον αγιο σαββα, οπου παρεπιμπτοντως οταν ειδαν την σκια που εκανε η προηγουμενη ουλη -δεν ειχε προλαβει να θρεψει-την εκλεισαν αμεσως για χειρουργειο! Τρομοκρατηθηκε και πηγε στον ιδιωτη γιατρο ο οποιος της ειπε οτι απλα ηταν η ουλη και κακως βιαστηκε τοσο γρηγορα να κανει αλλη μαστογραφια ....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα. Τυχαία είδα τη συζήτηση αυτή και θα ήθελα να σας δώσω κάποιες πληροφορίες σχετικά με τους κινδύνους της μαστογραφίας, και μια καλύτερη εναλλακτική, τη θερμογραφία:

 

Αν και μπόρεσα να διαβάσω μόνο τις 2 από τις 3 σελίδες του θέματος (admins μου βγάζει database error στην τρίτη σελίδα!) ήθελα να συμφωνήσω με τη Rosie σχετικά με τις μαστογραφίες. Δεν είναι τόσο ασφαλείς όσο φανταζόμαστε και καλό θα είναι να είμαστε ενημερωμένες και ως προς τους κινδύνους.

 

Τα good news είναι ότι ετοιμάζεται ένα νέο σύστημα διάγνωσης του καρκίνου του μαστού μέσω εξέτασης του σάλιου. Το τεστ θα μετράει την πυκνότητα κάποιων πρωτεϊνων που εκκρίνονται από τους σιελογόνους αδένες. Το ποσοστό επιτυχίας του τεστ θα αγγίζει το 95%. http://www.naturalnews.com/025348.html

 

Και ένα έξτρα λίνκ για τη θερμογραφία http://www.naturalnews.com/025170.html

Τα κορίτσια μου !

Ζωή 10/01/2008

Φωτεινή 24/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να μάθω αν κάποιος γνωρίζει αν υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στους γαλακτοφορους αδένες αν κάνω μαστογραφία και γενικά αν είναι ασφαλές το να γίνει η εξέταση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να μάθω αν κάποιος γνωρίζει αν υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στους γαλακτοφορους αδένες αν κάνω μαστογραφία και γενικά αν είναι ασφαλές το να γίνει η εξέταση.

 

Ο γυναικολογος μου ειπε να εχω σταματησει 1 μηνα τουλαχιστον τον θηλασμο και στο ακτινολογικο τουλαχιστον 3 μηνες. Δεν μου ειπαν οτι επηρεαζει το γαλα αλλα οτι το στηθος θα ειναι ευαισθητο (και ισως να ειναι και πιο δυσκολο να αξιολογηθει η μαστογραφια - δεν ξερω)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Παραθέτω από παλιότερη απάντηση:

 

Όσον αφορά την μαστογραφία και θηλασμός, άφοβα μπορείς να τη κάνει και μία γυναίκα που θηλάζει.

Το πρόβλημα που συμβαίνει συχνά είναι ότι το στήθος που παράγει γάλα είναι πιο πυκνό και δυσκολεύονται οι ακτινολόγοι να την "διαβάσουν". Η πυκνότητα αυτή εξαρτάται βέβαια με το πόσο συχνά θηλάζεις, για γυναίκες που θηλάζουν αποκλειστικά είναι συχνά απαγορευτικό με την έννοια ότι δεν "βλέπουν" αυτά που πρέπει να δουν. Γι αυτές συστήνεται αρχικά υπέρηχογράφημα, αλλά εννοείται ότι αν υπάρχει υποψία για κάτι κάνουν και μαστογραφία. Αντίθετα γυναίκες που θηλάζουν 2 φορές / μέρα ή και λιγότερο συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα. Το θέμα είναι να αδειάσει το στήθος πριν πάει να κάνει την μαστογραφία.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα σε ολους, εχω μία μπεμπα 11 μηνων που τη θηλαζω ακομα και πρεπει να κανω μαστογραφία. Εχει τυχει σε καμια να κανει μαστογραφία ενω θηλάζει ? Πηρα σε διαγνωστικο και μου ειπαν οτι δεν κανουν λογω του θηλασμου. Ο γιατρος μου ειπε να κανω δεν υπαρχει προβλημα. Καμια εμπειρια πανω στο θεμα αλλες μαμαδες ??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, εχω μία μπεμπα 11 μηνων που τη θηλαζω ακομα και πρεπει να κανω μαστογραφία. Εχει τυχει σε καμια να κανει μαστογραφία ενω θηλάζει ? Πηρα σε διαγνωστικο και μου ειπαν οτι δεν κανουν λογω του θηλασμου. Ο γιατρος μου ειπε να κανω δεν υπαρχει προβλημα. Καμια εμπειρια πανω στο θεμα αλλες μαμαδες ??

Και βεβαια δεν μπορεις να κανεις μαστογραφια οσο θηλαζεις. Δε θα ειναι αξιοπιστα τα αποτελεσματα και θα φας τζαμπα την ακτινοβολια. Πρεπει να περασει τουλαχιστον 1 μηνας απ το τελος του θηλασμου. Και μην εμπιστευεσαι γυναικολογο για να δει τη μαστογραφια. Μονο σε μαστολογο. Δυστυχως εχω πικρη εμπειρια...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την προλαλήσασα. Τα αποτελέσματα δεν θα είναι αξιόπιστα...και τη μαστογραφία πρώτα πρέπει να τη γνωματευσει ενας εμπειρος στην μαστογραφία ακτινολόγος ( ο οποίος αναλόγως με το αν υπάρχουν ευρήματα και ποια είναι αυτά μπορεί να προτείνει μαγνητική μαστου ή υπέρηχο ή κατευθυνόμενη με υπέρηχο βιοψία) και στη συνέχεια να γίνει κλινική συνεκτίμηση των αποτελεσμάτων είτε από χειρουργό μαστού, είτε από γυναικολόγο με ογκολογική εκπαίδευση ώστε να έχει εμπειρία με τον μαστό... δηλ εμένα θα με απασχολούσε περισσότερο ποιος ακτινολόγος θα γνωματευσει την μαστογραφία και πόσο καλό είναι το μηχάνημα της μαστογραφίας...πχ είναι ψηφιακό??

Link to comment
Share on other sites

ολοκληρωμενος ελεγχος ειναι μαστογραφια με υπερηχο.Μηπως μπορεις να κανεις μονο υπερηχο μαστου?

ετσι και αλλιως για να δειξει κατι η μαστογραφια πρεπει να εχουμε κατι 7 χρονια οποτε.Οποτε κανε υπερηχο σε εξειδικευμενο ακτινολογο πανω στο μαστο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την προλαλήσασα. Τα αποτελέσματα δεν θα είναι αξιόπιστα...και τη μαστογραφία πρώτα πρέπει να τη γνωματευσει ενας εμπειρος στην μαστογραφία ακτινολόγος ( ο οποίος αναλόγως με το αν υπάρχουν ευρήματα και ποια είναι αυτά μπορεί να προτείνει μαγνητική μαστου ή υπέρηχο ή κατευθυνόμενη με υπέρηχο βιοψία) και στη συνέχεια να γίνει κλινική συνεκτίμηση των αποτελεσμάτων είτε από χειρουργό μαστού, είτε από γυναικολόγο με ογκολογική εκπαίδευση ώστε να έχει εμπειρία με τον μαστό... δηλ εμένα θα με απασχολούσε περισσότερο ποιος ακτινολόγος θα γνωματευσει την μαστογραφία και πόσο καλό είναι το μηχάνημα της μαστογραφίας...πχ είναι ψηφιακό??

συμφωνω σε οτι λες.Και μια ακομη διαφορα ψηφιακή ή ψηφοποιημενη.εχει διαφορα στην ευκρινια.Δεν μιλαμε καν για την απλη που δικαιολογει ο εοπυυ.

Και παντα μαστογραφια + υπερηχος μαστού+ κλινικη εξεταση.Και στα χερια των ειδικων ακτινολογων!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πολύ κατατοπιστικες απαντησεις σας. Στον γυναικολογο μου εκανα υπερηχο και εχω ενα ινοαδενωμα το οποιο θελει και να δουμε με την μαστογραφια. Το εχω απο πριν μεινω εγκυος λιγο πριν βγηκε, αλλα τωρα δεν ξερω γιατι με ποναει και εχει μεγαλώσει κιολας. Λογω εγκυμοσυνης και θηλασμου δεν μπορεσα να το ελέγξω καλυτερα. Οποτε να παω σε μαστολογο να το ελέγξει ε? Ειδα και τα μεγαλα μαιευτηρια εχουνε τμημα μαστου μηπως παω εκει. Ελπιζω να μην ειναι τιποτα εχω αγχωθει καπως.:|

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πολύ κατατοπιστικες απαντησεις σας. Στον γυναικολογο μου εκανα υπερηχο και εχω ενα ινοαδενωμα το οποιο θελει και να δουμε με την μαστογραφια. Το εχω απο πριν μεινω εγκυος λιγο πριν βγηκε, αλλα τωρα δεν ξερω γιατι με ποναει και εχει μεγαλώσει κιολας. Λογω εγκυμοσυνης και θηλασμου δεν μπορεσα να το ελέγξω καλυτερα. Οποτε να παω σε μαστολογο να το ελέγξει ε? Ειδα και τα μεγαλα μαιευτηρια εχουνε τμημα μαστου μηπως παω εκει. Ελπιζω να μην ειναι τιποτα εχω αγχωθει καπως.:|

εισαι σιγουρη οτι ξερει υπερηχο μαστου ο γιατρο σου? η μαστογραφια τι επιπλεον θα του δωσει?ρωτα σε καποιον ακτινολογο πριν κανεις μαστογραφια ξανακανε υπερηχο μαστου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...