Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θυρεοειδης -χαπια Τ4- θηλασμος. Μπορω να θηλασω?


Recommended Posts

η fay p ρωταει:

 

κορίτσια, να ρωτήσω το εξής: όταν παίρνεις Τ4 για τον θυρεοειδή είναι ασφαλές να θηλάσεις? ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι απλά θα μειώσουμε τη δόση. τι εμπειρία έχετε?

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγω επαιρνα Τ4 των 75mg κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και για 6 μηνες μετά, ενώ θηλαζα αποκλειστικά. Μετα το εξάμηνο εκανα αιματολογικές εξετασεις και ήταν καλές, οποτε ο γιατρός μου θεώρησε ότι δεν εχω αναγκη το χαπι και το σταμάτησα.

Πιο επικινδυνος ειναι ο αρύθμιστος θυροειδης, ειναι πολύ πιθανό να επηρεάσει και την παραγωγή.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο ενδοκρινολόγος μου μου είπε ότι περνάει στο μητρικό γάλα η ουσία από το χάπι και έτσι του είπα ότι θα το κόψω όταν γεννήσω. Εμφάνισα λίγο υποθυροειδισμό πριν λίγο καιρό ίσως και λόγω του διαβήτη και θεώρησε ο γιατρός ότι έπαιρνε να πάρω χάπι.Προσωπικά δεν το θεώρησα απαραίτητο εφόσον όλες οι εξετάσεις μου ήτανε εντάξει στις τιμές και μέσα στα όρια..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Εγώ νομίζω πάλι ότι όλα αυτά είναι πάλι αφορμές για να πείσουν τις γυναίκες να μη θηλάζουν.Παίρνω και εγώ το τ4 των 85 και δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, ρώτησα ενδοκρινολόγο, γυναικολόγο και μαία. Συμφωνώ ότι ο αρρύθμιστος θυροειδής είναι χειρότερος.

5o64p3.png

CQZ6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να θηλάσεις, εγώ τουλάχιστον αυτό ξέρω από την δική μου εμπειρία που είχα χασιμότο πριν την εγκυμοσύνη και έπαιρνα το Τ4 το οποίό συνέχισα να το παίρνω καθ΄όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης με πιο αυξημένη δόση και μετά τον τοκετό κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...