Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταξίδι αεροπορικώς με το νεογνό


Supergirl77

Recommended Posts

Μειωμένο :-)

 

Δυστυχώς δεν είναι πάντα μειωμένο. Με την εταιρεία που ταξιδεύουμε πολύ συχνά (ονόματα δε λέμε, δεν είναι Ελληνική) πληρώνουμε ολόκληρο εισιτήριο για την κόρη μας από τότε που έκλεισε τα 2. Κατά τ άλλα η μικρή πρώτη φορά ταξίδεψε όταν ήταν 2μισυ μηνών χωρίς κανένα πρόβλημα (απλά έπρεπε να έχει πιπίλα ή στήθος ή μπιμπερό κατά προσγείωση και απογείωση) και τώρα έχουμε προγραμματίσει ήδη αεροπορικό ταξίδι όταν το 2ο θα είναι περίπου ενός μηνός. Σε τέτοιες μικρές ηλικίες είναι το πιο εύκολο.... άντε να απασχολείς ένα 2χρονο για 2μισυ ώρες και να προσπαθείς να εξηγήσεις γιατί πρέπει να κάθεται με τη ζώνη δεμένη και να μην τρέχει στο διάδρομο...:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δυστυχώς δεν είναι πάντα μειωμένο. Με την εταιρεία που ταξιδεύουμε πολύ συχνά (ονόματα δε λέμε, δεν είναι Ελληνική) πληρώνουμε ολόκληρο εισιτήριο για την κόρη μας από τότε που έκλεισε τα 2. Κατά τ άλλα η μικρή πρώτη φορά ταξίδεψε όταν ήταν 2μισυ μηνών χωρίς κανένα πρόβλημα (απλά έπρεπε να έχει πιπίλα ή στήθος ή μπιμπερό κατά προσγείωση και απογείωση) και τώρα έχουμε προγραμματίσει ήδη αεροπορικό ταξίδι όταν το 2ο θα είναι περίπου ενός μηνός. Σε τέτοιες μικρές ηλικίες είναι το πιο εύκολο.... άντε να απασχολείς ένα 2χρονο για 2μισυ ώρες και να προσπαθείς να εξηγήσεις γιατί πρέπει να κάθεται με τη ζώνη δεμένη και να μην τρέχει στο διάδρομο...:roll:

 

Πω πω πληρώνεις κανονικό για 2 χρόνων παιδι; Τι χώρας ειναι αυτη η εταιρεία;

Ξεφτίλα τους!

Εμάς αυτο που μας βοήθησε να απασχολήσουμε τον μπεμπη οταν ταξιδεύουμε ηταν ταινίες στο iPad! Μας έσωσε σε 10 ωρες ταξίδι καραιβικη!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω να προσθέσω για όσες σκέφτονται να ταξιδέψουν εξωτερικό με το παιδί αλλά χωρίς τον μπαμπά είναι να πάρουν ένα πιστοποιητικό γεννήσεως ή κάποιο άλλο επίσημο έγγραφο που να δηλώνει ότι είστε η μητέρα του παιδίου σας!!!:P Λίγο έλειψε να χάσω το ταξιδάκι. Εγώ έχω κρατήσει το επιθέτο μου και τα παιδιά έχουν πάρει του συζήγου!Ταξιδεύουμε από 1 μηνών και που έτυχε πρίν λίγες μέρες (4,5 χρονών).

Link to comment
Share on other sites

Πω πω πληρώνεις κανονικό για 2 χρόνων παιδι; Τι χώρας ειναι αυτη η εταιρεία;

Ξεφτίλα τους!

Όλες οι εταιρίες χρεώνουν ολόκληρο (ή σχεδόν ολόκληρο) εισιτήριο μετά τα 2. Ξέρεις εσύ κάποια που να δίνει έκπτωση;

 

Αυτό που έχω να προσθέσω για όσες σκέφτονται να ταξιδέψουν εξωτερικό με το παιδί αλλά χωρίς τον μπαμπά είναι να πάρουν ένα πιστοποιητικό γεννήσεως ή κάποιο άλλο επίσημο έγγραφο που να δηλώνει ότι είστε η μητέρα του παιδίου σας!!!:P Λίγο έλειψε να χάσω το ταξιδάκι. Εγώ έχω κρατήσει το επιθέτο μου και τα παιδιά έχουν πάρει του συζήγου!Ταξιδεύουμε από 1 μηνών και που έτυχε πρίν λίγες μέρες (4,5 χρονών).

Πολύ σωστό αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι εταιρίες χρεώνουν ολόκληρο (ή σχεδόν ολόκληρο) εισιτήριο μετά τα 2. Ξέρεις εσύ κάποια που να δίνει έκπτωση;.

 

H BA κανει εξαρτάται που πας και αν ειναι γεμάτη η πτήση. Και η Iberia σε εσωτερικές πτήσεις και άλλες κλπ

Πανω κατω όλες κάνουν μειώςη αλλα εξαρτάται που και ποτε και και ποτε το κλείνεις το εισητηριο και απο την εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H BA κανει εξαρτάται που πας και αν ειναι γεμάτη η πτήση. Και η Iberia σε εσωτερικές πτήσεις και άλλες κλπ

Πανω κατω όλες κάνουν μειώςη αλλα εξαρτάται που και ποτε και και ποτε το κλείνεις το εισητηριο και απο την εταιρεία.

Α καλά, άμα είναι να πετάξω για Βολιβία σε άδεια πτήση για να βρω έκπτωση στο παιδικό εισιτήριο... Εμείς πάντως όσες φορές έχουμε πετάξει με BA (και είναι αρκετές) ποτέ δεν έχουμε βρει έκπτωση στο παιδικό εισιτήριο. Μόνο μια φορά με Aegean είχαμε μια μικρή έκπτωση.

 

Παλιότερα το παιδικό εισιτήριο ήταν στάνταρ στο 50% του εισιτηρίου του ενηλίκου, με όποια εταιρία κι αν πετούσες και οποιαδήποτε στιγμή. Τώρα πάνε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Α καλά, άμα είναι να πετάξω για Βολιβία σε άδεια πτήση για να βρω έκπτωση στο παιδικό εισιτήριο... Εμείς πάντως όσες φορές έχουμε πετάξει με BA (και είναι αρκετές) ποτέ δεν έχουμε βρει έκπτωση στο παιδικό εισιτήριο. Μόνο μια φορά με Aegean είχαμε μια μικρή έκπτωση.

 

Παλιότερα το παιδικό εισιτήριο ήταν στάνταρ στο 50% του εισιτηρίου του ενηλίκου, με όποια εταιρία κι αν πετούσες και οποιαδήποτε στιγμή. Τώρα πάνε αυτά.

 

Θέλει planning και ψάξιμο. Εγω όσες φορές εχω κλείσει εισιτήρια για φίλους μου με παιδια τις περισσότερες βρήκαμε εκπτωτικα

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η λογική είναι πως κρατάς μια θέση, τι κι αν είσαι 5 ή 55 ετών... Εδώ κάποιες εταιρείες είχαν εισηγηθεί (δεν ξέρω αν τους πέρασε τελικά) να χρεώνουν δύο θέσεις σε παχύσαρκα άτομα, στα παιδάκια θα κολλήσουν;

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η λογική είναι πως κρατάς μια θέση, τι κι αν είσαι 5 ή 55 ετών... Εδώ κάποιες εταιρείες είχαν εισηγηθεί (δεν ξέρω αν τους πέρασε τελικά) να χρεώνουν δύο θέσεις σε παχύσαρκα άτομα, στα παιδάκια θα κολλήσουν;

 

Χα! Ναι και το κάνουν κάποιες εταιρείες!

 

Για τα παιδια απο 2 και πανω θέλει θέση δική τους δυστυχώς :-(

Link to comment
Share on other sites

Μια σύγχιση την πήρα πρωί πρωί... Άρχισα να κοιτάζω για εισιτήρια και τι βλεπω στα ψιλά γράμματα νεοαφιχθείσας φτηνής εταιρείας που την υποδεχτήκαμε πρόσφατα μετά βαϊων και κλάδων;

 

Το δικό μου εισιτήριο για Χανιά 49 ευρω μετ' επιστροφής (μόνο με χειραποσκευή), του βρέφους 60! Για να το έχω αγκαλιά! Και χωρίς να επιτρέπεται αν θέλω να το πάρω με ειδικό καθισματάκι, αν είναι κάτω των 12 μηνών. Είναι σοβαροί;;;; Η αντίστοιχη χρέωση σε ελληνική εταιρεία είναι 8 ευρώ μετ' επιστροφής. Τι χρεώνουν δλδ; την αγκαλιά μου;:shock:

 

Σας παραθέτω αυτούσιο και το απόσπασμα των όρων και προϋποθέσεων για του λόγου μου το αληθές.

 

"For regulatory reasons, infants aged between 8 days and 12 months (on the date of return travel) must sit on an adult's lap using an infant seat belt provided by the cabin crew. The charge for carriage of infants is £30/?30 (or local currency equivalent) per infant/per one way flight (maximum one infant per adult). Infants aged over 12 months can travel in their own aircraft seat if using an Amsafe CARES child restraint, please contact a call centre to book this"

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί, οι άλλες εταιρίες τι χρεώνουν; Την αγκαλιά σου δεν χρεώνουν κι αυτές; Απλά αντί να σε χρεώνουν ένα fix ποσό 30 ευρώ, σε χρεώνουν με ποσοστό.

 

Τα πράγματα είναι απλά. Κοιτάς όλες τις εταιρίες που ταξιδεύουν προς Χανιά και επιλέγεις αυτή που είναι πιο συμφέρουσα. 109 ευρώ δεν είναι άσχημη τιμή για δρομολόγιο εσωτερικού με επιστροφή. Αν μπορείς να βρεις το ίδιο εισιτήριο πιο φτηνά με άλλη εταιρία, κλείνεις με αυτούς. Αν όχι, κλείνεις με Ryanair (αυτή την εταιρία εννοείς φαντάζομαι).

 

Όπως κάνεις με οποιοδήποτε άλλο καταναλωτικό αγαθό, επιλέγεις αυτό που εξυπηρετεί καλύτερα τις ανάγκες σου.

Link to comment
Share on other sites

Μια σύγχιση την πήρα πρωί πρωί... Άρχισα να κοιτάζω για εισιτήρια και τι βλεπω στα ψιλά γράμματα νεοαφιχθείσας φτηνής εταιρείας που την υποδεχτήκαμε πρόσφατα μετά βαϊων και κλάδων;

 

Το δικό μου εισιτήριο για Χανιά 49 ευρω μετ' επιστροφής (μόνο με χειραποσκευή), του βρέφους 60! Για να το έχω αγκαλιά! Και χωρίς να επιτρέπεται αν θέλω να το πάρω με ειδικό καθισματάκι, αν είναι κάτω των 12 μηνών. Είναι σοβαροί;;;; Η αντίστοιχη χρέωση σε ελληνική εταιρεία είναι 8 ευρώ μετ' επιστροφής. Τι χρεώνουν δλδ; την αγκαλιά μου;:shock:

 

Σας παραθέτω αυτούσιο και το απόσπασμα των όρων και προϋποθέσεων για του λόγου μου το αληθές.

 

"For regulatory reasons, infants aged between 8 days and 12 months (on the date of return travel) must sit on an adult's lap using an infant seat belt provided by the cabin crew. The charge for carriage of infants is £30/?30 (or local currency equivalent) per infant/per one way flight (maximum one infant per adult). Infants aged over 12 months can travel in their own aircraft seat if using an Amsafe CARES child restraint, please contact a call centre to book this"

 

Ωχ και εγω φρικαρα!!

Εμεις ρε συ χρεώνουμε ενα 10% πανω κατω για κατω των 2!

Υπάρχει καμμια φθηνότερη;

Link to comment
Share on other sites

Συνολικά και πάλι συμφέρει, γιατί είναι η αρχική προσφορά τους πολύ καλή, απλά τρελάθηκα με τη λογική τους. Από την άλλη, το ίδιο δεν είναι πχ και με τον καφέ που σερβίρουν; ο ένας στον έχει ήδη στην τιμή, γι' αυτό και πληρώνεις σαφώς περισσότερα, ο άλλος προτιμά να σου αφήσει την επιλογή και να πληρώσεις φτηνό αρχικό εισιτήριο.

 

Προφανώς και είναι θέμα επιλογών του καταναλωτή μετά.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επικαιροποίηση δεδομένων: τελικά η διαφορά με την ελληνική εταιρεία είναι 2 ευρώ! Κι επιπλέον, η ξένη δεν έχει στην Ελλάδα γραφείο εξυπηρέτησης πελατών, ούτε καν στο αεροδρόμιο, να πάρεις να ζητήσεις διευκρινίσεις! Σε παραπέμπουν σε αριθμό εξωτερικού! Απορρίφθηκε λοιπον ήδη!

 

Έμαθα επίσης κάτι ενδιαφέρον: για να ταξιδέψει βρέφος χρειάζεται λέει βιβλιάριο υγείας με φωτογραφία ή βεβαίωση ταυτοπροσωπίας απο ΚΕΠ. Έχει βγάλει καμια σας σχετική βεβαίωση; τι χρειάζεται; πας το μωρό στο ΚΕΠ και λες "γεια σας, αυτό είναι δικό μου"; :-P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...