Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗ ΘΗΛΑΖΕΙ ΛΟΓΩ ΔΟΝΤΙΩΝ?


Recommended Posts

Τελικά εγώ θα ζω με αυτό το άγχος, του αποθηλασμού. Έγραψα και πριν ένα μήνα πάλι, που ήμασταν 14 μηνών, πως φοβόμουν για αποθηλασμό, αλλά τελικά ήταν δόντια (απεργία-αποχή λόγω δοντιών απ' ότι φάνηκε).

Τώρα, 15 μηνών και κάτι, έχει πάλι καμιά 10 μέρες που απέχει. Έβγαλε βέβαια τους δύο κυνόδοντες και βγαίνουν και οι άλλοι δύο (από δόντια έχουμε βγάλει πολλά, αμς έμειναν μόνο οι πίσω γομφίοι και οι δύο τελευταίοι κυνόδοντες που περιμένω να φανούν από μέρα σε μέρα).

Αλλά βρε κορίτσια, τρελή απόχή. Πέρασε και μια γρίπη, αλλά τώρα τρώει π.χ. το φαί του, αλλά στήθος τίποτα. Το έχει στο στόμα, αλλά καμία θηλαστική κίνηση. Φοβάμαι τόσο πολύ για την παραγωγή μου. Κάνω αντλήσεις βέβαια (αν και τελευταία ξέμεινα από θήλαστρο / χάλασε και το στειλα για επισκευή).

Σας έχει τύχει αποχή που να κρατά τόσο πολύ? Στην ουσία ο τελευταίος μήνας ήταν γεμάτος άγχος, γιατί 10 μέρες δεν θήλαζε, μετά 5 μέρες ξαναθήλαζε και τώρα πάλι δεν θηλάζει.

Δεν με τρομάζουν πλέον οι απεργίες/αποχές, τι ςέχω συνηθίσει!

Απλά θέλω μια επιβεβαίωση..δεν αποθηλάζουν μόνα τους σε τέτοια ηλικία, ε? Υποθέτω πως όχι, αλλά θέλω να το ακούσω και από πιο έμπειρες! Να πάρω λίγο τα πάνω μου.

Και δοκίμασα να του δώσω το γάλα μου με χίλιους δυο τρόπους, αλλά το αρνείται πεισματικά.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα! στο θεμα του αποθηλασμου δεν ξερω να σ πω διοτι θηλασα λιγοτερο αλλα ο μεγαλος οταν εβγαζε κυνοδοντες, 18 μηνες βγαλαμε κ τους 4 μαζι επαθε μεταλλαξη οχι απλα σταματησε να τρωει. εκοψε το γαλα μαχαιρι δεν ηθελε με καμια κυβερνηση να βαλει μπιμπερο στο στομα κ το κτρατησε αυτο το σκηνικο με αποχη απο το γαλα 2-3 μηνες. μετα επινε λιιιιγο γαλα με καλαμακι κ τωρα πλεον πινει με δημητριακα το πρωι κ αραια κ που κανενα φλυτζανακι το βραδυ. μπιμπερο δεν ξαναπιασε.

ο μικρος που εχει πρηστει το χαλι του 17 μηνων κ δεν εχει βγαλει ακομα κυνοδοντα εχει παθει κοκομπλοκο το εντερικο του. εχουμε 1 βδομαδα που ξυπναμε ενα χαλι απο λερωμα all over... βασικα οι κυνοδοντες απο οσα ακουω τα τρελαινουν τα ερμα...

κατι ασχετο λες πως δεν πινει γαλα σ με κανεναν τροπο εννοεις ουτε σε μπιμπερο? δλδ δεν πινει γαλα γενικοτερα τωρα? ελπιζω να μη σου κανει τα σχεδια του δικου μ του μεγαλου.. ο οποιος για να σε καθησυχασω μια χαρα ψηλωσε και ψηλωνει κ γενικα ειναι θηριο ανημερο κ ας πινει λιγο γαλα.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν πίνει καθόλου γάλα (εντάξει, μπορεί να πιει καμιά 4-5 "τζούρες", να θηλάσει εννοώ". Μπιμπε΄ρο ούτε για πλάκα (χρησιμοποιήσαμε λίγο στην αρχή όταν έπινε αντλημένο γάλα λόγω πληγωμένων θηλών).

Αχ, μη μου λες τέτοια..παναγία μου, για τέτοιο ζόρι μιλάμε? Και μα ςδεν έτρωγε αλλά τώρα ξεκίνησε να τρώει, όχι βέβαια όπως πριν, αλλά κάτι κάνει. Αλλά για γάλα ούτε λόγος.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαμια που να πέρασαν τα ίδια και να ξαναγύρισαν στα φυσιολογικά? Είμαι να σκάσω (και γω κια το στήθος έτσι όπως πάει).

Βρε μπας και αποθηλάζουμε, δνε ξέρω τί να σκεφτώ πια..

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαμια που να πέρασαν τα ίδια και να ξαναγύρισαν στα φυσιολογικά? Είμαι να σκάσω (και γω κια το στήθος έτσι όπως πάει).

Βρε μπας και αποθηλάζουμε, δνε ξέρω τί να σκεφτώ πια..

τσαρλυ απο τα λιγα που ξερω να σου πω ενα παιδι στην ηλικια σας δεν αποθηλαζει μονο του!! αυτο που περιγραφεις ειναι απεργια! μηπως εγινε κατι στο σπιτι κ στρεσαριστηκε,αγχωθηκε?εαν εισαι στο fb μπες στην ομαδα θηλασμου να σε βοηθησουν κ τα κοριτσια εκει

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι, δνε έγινε κάτι στο σπίτι, είμαι στις ομάδες, μου πρότειναν να κάνω ορούς, πράγμα που του κάνω (για το μπούκωμα).

Τώρα όμως άρχισε να ψιλοτρώει φαγητό, μόνο το στήθος αρνείται. Και του το προσφέρω συνέχεια, και μέσα στον ύπνο, αλλά το αρνείται.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δνε έγινε κάτι στο σπίτι, είμαι στις ομάδες, μου πρότειναν να κάνω ορούς, πράγμα που του κάνω (για το μπούκωμα).

Τώρα όμως άρχισε να ψιλοτρώει φαγητό, μόνο το στήθος αρνείται. Και του το προσφέρω συνέχεια, και μέσα στον ύπνο, αλλά το αρνείται.

 

ΜΗΝ προσφέρεις! Γενικώς μετα το χρονο δεν προσφέρουμε αλλα περιμένουμε να ζητήσει!

Tsarli μου μην μπερδευεις τα πραγματα! Θελουμε τα παιδια μας να αποθηλασουν, αυτο ειναι το ζητούμενο, απλα θελουμε να αποθηλασουν μόνα τους οταν ειναι έτοιμα και χωρις να εχει προηγηθεί παρεξήγηση (πχ απεργια θηλασμου). Αυτή ειναι η φυσιολογικη πορεία και ωρίμανση του παιδιου, το να φτάσει στο σημείο να αποθηλασει. Εμείς παρακολουθούμε την πορεία και δεν το κρατάμε πίσω.

Δε χρειαζεται να υπενθυμίζεις το στηθος συνέχεια, δεν το εχει ξεχάσει, οταν θελήσει θα ζητήσει! Ισως δεν το δέχεται και γιατι το προσφέρεις.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ προσφέρεις! Γενικώς μετα το χρονο δεν προσφέρουμε αλλα περιμένουμε να ζητήσει!

Tsarli μου μην μπερδευεις τα πραγματα! Θελουμε τα παιδια μας να αποθηλασουν, αυτο ειναι το ζητούμενο, απλα θελουμε να αποθηλασουν μόνα τους οταν ειναι έτοιμα και χωρις να εχει προηγηθεί παρεξήγηση (πχ απεργια θηλασμου). Αυτή ειναι η φυσιολογικη πορεία και ωρίμανση του παιδιου, το να φτάσει στο σημείο να αποθηλασει. Εμείς παρακολουθούμε την πορεία και δεν το κρατάμε πίσω.

Δε χρειαζεται να υπενθυμίζεις το στηθος συνέχεια, δεν το εχει ξεχάσει, οταν θελήσει θα ζητήσει! Ισως δεν το δέχεται και γιατι το προσφέρεις.

 

Πιθανότατα να είναι και έτσι, απλά θεωρούσα πάντα ότι ο αποθηλασμός γίνεται σταδιακά, σιγά σιγά. Γι' αυτό και στην περίπτωσή μας τώρα πιστεύω ότι ευθύνονται τα δόντια σε συνδυασμό με τη γρίπη που πέρασε.

Δε νομίζω να γίνεται αποθηλασμός λόγω δοντιών ή ίωσης, εκτός μόνο τί να πώ, αν συμπίπτουν όλα μαζί.

Τώρα που αγχώνομαι που δνε πίνει καθόλου γάλα, η αλήθεια είναι ότι προσφέρω, έτσι δεν κάνουμε στις απεργίες θηλασμού? Αυτό είχα διαβάσει. Στην ηλικία δηλ. που είμαστε πρέπει να το αφήσω κι όπου βγάλει? Αν δεν πρόκειται για αποθηλασμό αλλά για απεργία, δνε πρέπει να μη χάνει τελείως την επαφή με το στήθος?

Πάντως εκεί που παίζουμε, έρχεται και μου σηκ΄βνει την μπλούζα, πιπιλάει και φεύγει. Δεν θηλάζει όμως καθόλου.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

πως πατε με το ολο θεμα?εξακολουθει να αρνειται?

 

Ναι, δυστυχώς. Πιπιλαει λίγο και κάνει περίπου 4-5 ρουφηξιες κοφτές το 24ωρο, Τον βλέπω ότι υποφέρει από τα δόντια πάντως. Αλλά και το ότι απεργει τοσο καιρό είναι περίεργο. Δεν πίνει και το γάλα που βγάζω. Δεν πολυτρωει κι ολας. Που και που θα φάει γιαούρτι πρόβειο με βρώμη και ταχίνι Αλλα κοτόπουλο και μοσχάρι δεν τα αγγίζει (που τα έτρωγε μια χαρά).

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τσαρλι μηπως το πιεζεις το μωρο με το φαγητο και το γαλα? Μηπως του προσφερεις ενω δεν πειναει και δυσανασχετει...ειδικα με το θηλασμο εχω διαβασει οτι μετα το χρονο δεν προσφερουμε μονο αν ζητησει το μωρο..αν ο δικος σου δε ζηταει δεν υπαρχει λογος να τον πιεζεις νομιζω οτι ισως το παιδι αντιδραει.

 

Απο την αλλη ανησυχεις μηπως αποθηλασεις...αυτο θα γινει καποια στιγμη και το παιδι οσο παει μεγαλωνει δηλαδη αντι να το βλεπεις ως ενα αγχος, μια διαδικασια που δε μπορεις να διαχειριστεις, δες το ως μια φυσιολογικη εξελιξη μεγαλωματος του παιδιου. Ο μακροχρονιος θηλασμος δε νομιζω οτι ταιριαζει σε ολα τα παιδια, απο την αλλη εχει ηδη θηλασει με επιτυχια 16 μηνες δεν υπαρχει κατι για το οποιο να πρεπει να αισθανεσαι ασχημα. Ακομα και αν αποθηλασει σε πχ 3 μηνες νομιζω μια χαρα ειναι και αντισωματα εχει παρει και εχει ακολουθησει μια φυσιολογικη διαδικασια. Αν θυμαμαι καλα η Αννα Πατσουρου ελεγε σ ενα βιντεακι οτι τα παιδια αποθηλαζουν συνηθως γυρω στους 26 μηνες...κατι τετοιο. Θα το βρω να το ποσταρω. Οτι γενικα ειναι καλο να θηλαζουμε μεχρι τα παιδια συμπληρωσουν το αντιστοιχο σε 4 εγκυμοσυνες δλδ 9 επι 4...η' μεχρι το παιδι γινει 2μιση ετων που χανει τη δυνατοτητα των καλων θηλαστικων κινησεων...https://www.youtube.com/watch?v=m-8OnaVZ-nk

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...