Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια για μητρικό γάλα /επειγον


stella261011

Recommended Posts

σε καταλαβαινω απολυτα, εγω κανω μεχρι τωρα αντλησεις για να παρεχω 3 απο τα 5 γευματα γιατι απο την αρχη και ακομα με ολα που δοκιμασα να αυξηθει το γαλα δεν ειδα αποτελεσμα και με συστηματικες αντλησεις. κανε κουραγιο γιατι πραγματικα εχεις γαλα που σε λιγο θα φτανει και θα κρατας αφου θα ξεκινησεις στερεα. εμεις ακομα δεν ξεκινησαμε στερεες και ο γιατρος μας ειπε οκ, δεν πειραζει να το καθυστερησουμε λιγο. αν κανεις ανα τριωρο αντλησεις θα ειναι λιγοτερο το γαλα; και η κορη μου ειναι 3 και και οταν κανω αντλησεις και δεν ειναι κανεις να βοηθησει με τα παιδια και ειμαι μονη μου τα βαζω στο "κολπο", καθομαι στο κρεβατι ο μικρος παιζει με τα παιχνιδια του και η μεγαλη με βοηθαει να το βαλουμε σε λειτουργια,παιζει και με τον μικρο, της αναθετω δουλειες, να φερει παιχνιδι, να του πει τραγουδια κτλ οποτε ολα οκ

παντως εγω δεν εχω το κουραγιο σου, ηδη το μειωσα με σκοπο να το σταματησω, βγαζω πλεον για ενα γευμα την ημερα και ολα αυτα εγιναν σε μια βδομαδα η μειωση, αμεσως μολις μειωσα τις αντλησεις.βασικα ο μικρος δεν επινε το γαλα μου, το αφηνε παντα στη μεση αλλα πραγματικα και εγω κουραστηκα, πηγαινα και δουλεια το πρωι.τεσπα, πραγματικα ευχομαι να τα καταφερεις και βλεπω οτι μπορεις σιγουρα, λιγο ακομα μενει και το παιδι θα πινει 2 με 3 γευματα δικα σου, μπορεις να κανεις και τραπεζα στην καταψυξη με τετοια παραγωγη. μπραβο σας!

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Eυα ευχαριστω πολυ!

 

Τα εχω καταφερει,αλλα με μεγαλο ψυχικο,νευρικο(κροσια οπως καταλαβαινεις) κοστος..και χρονο πολυ απο το αλλο μου παιδακι...ειπα ομως να θυσιασω ενα 6μηνο απο τη ζωη και των 2(και των 3 δηλαδη γιατι και η μπουμπου μενει πολλες ωρες μοναχουλα) για να πιει η μπεμπα το γαλα της μαμας μιας και το βυζι το απαρνηθηκε!

 

Η τελευταια αντληση ειναι ουτως η αλλως γυρω στις 11-11:30 γιατι τοτε τελειωνω με τα παιδια και τα μαζεματα κι επειδη η επομενη ειναι στις 8:30-9 το πρωι,μοιραζω το χρονο οσο μπορω...φυσικα εχουν υπαρξει βραδια που δε καταφερα να ξυπνησω απο τη κουραση και σηκωθηκα γυρω στις 6 γιατι πονουσε το στηθος και ετρεχε ποταμι το γαλα..

 

Το θηλαστρο οταν ανεβαζω πολυ την ενταση με ποναει αρκετα...και μαλιστα συνεχιζει να με ποναει και για αρκετη ωρα μετα..αυτο με το κουμπι διεργεσης το κανω καποιες φορες...συνηθως αφερουμαι ομως χαζευοντας στο νετ ή ταιζοντας-διαβαζοντας κτλ τον μεγαλο!

Τωρα ομως μολις το εκανα!!!χαχα!!

 

μηπως ειναι ερεθισμενες οι θηλες, και εγω το ειχα παθει 2 φορες και πονουσα αρκετα αλλα εβαλα μια κρεμα λανολινης αν το γραφω σωστα της μεντελα και μια χαρα μετα απο 1-2 μερες, δοκιμασε την

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Εγώ είχα αγοράσει παγοκυστη απο το φαρμακείο και το διατηρούσα κρύο. Για να το ζεστανω η είχα βραστο νερό σε θερμός και έβαζα στο καπάκι απο το θερμός νερό και έβαζα μέσα το μπιμπερο, οπότε ζεσταινόταν ή ζητούσα απο καμία καφετέρια βραστό νερό το οποίο μου έφτιαχναν στιγμιαία στην μηχανή του εσπρεσσο και δεν μου ζήτησαν ποτέ λεφτά.

 

little, το γάλα το έβγαζες κατευθείαν από την κατάψυξη και το έβαζες στις παγοκύστες ή από την ψύξη του ψυγείου? επίσης, μήπως γνωρίζεις, ποση ώρα μπορείς να το κρατήσεις με τις παγοκύστες πριν το ζεστάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...