Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μειωνεται το γαλα μου....


mariazaf

Recommended Posts

γειας σας, εχω κ εγω ένα προβλημα κ θα ηθελα την βοηθειά σας γιατι είμαι στα προθηρα για συμπλήρωμα. εχω μια μπεμπα περιπου 3 μηνων (9/7/13) θηλάζω αποκλειστικά γεννηθηκε 3840 την πηρα 3560 κ σημερα ειναι 5500, είναι λιγα??? Τρωει κάθε 2,5 -3ώρες περιπου 15-20λεπτα εκτός τις ημέρες που μου κανει κάτι κουλα κ τρώει 5 λεπτα ανα 2,5 ώρες και το βράδυ θέλει να με ρουφήξει ολόκληρη κ τοτε λέω συμπλήρωμαααααα αλλα κρατιεμαι, τι να κάνω ειναι λίγα τα κιλα της?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν θες να γραψεις πιο αναλυτικα τις ζυγισεις με ημερομηνιες γιανα εχουμε καλυτερη εικονα.

Χονδρικα οπως τα βλεπω το μωρο παιρνει 650 γρ/μηνα που ειναι μεσα στα φυσιολογικα πλαισια, αν και οχι υψηλα.Θηλαζετε κι απο τα δυο στηθη; Το προγραμμα των θηλασμων το εχεις καθιερωσει εσυ; Πανες βρεχει; Ολα τα υπολοιπα φαινονται καλα;

Μπορεις να προσφερεις πιο συχνα,ειδικα απο εδω και περα θα ξεχνιεται με τα ερεθισματα του περιβαλλοντος και θα πρεπει να της θυμιζεις εσυ οτι πρεπει και να φαει.

Ο υπνος οπου να 'ναι θα στρωσει - μεχρι να ξαναχαλασει απο τα δοντια...

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

τα κιλα της το προηγουμενο διαστημα ειναι οκ αλλα απο της 17/9 που ήταν 5200 εχει παρει μονο 300γρ, οι πανες της ειναι 5-6 την ημερα, απλα νιωθω λεπω οτι δεν χορταινει πλεον μονο με το στηθος. οταν ξεκινησα της εδινα στηθος κ γευμα, τωρα εχω μπερδευτει γιατι ρουφαει συνεχεια κ της δινω κ τα 2στηθη. υπάρχει χρονος που πρέπει να κάθεται σε καθε στηθος??ποτε αδειάζω? το βράδυ δεν ξυπναει καθόλου κοιμαται 5-7ωρες, πριν πεσουμε με ρουφαει ασταμάτητα. κανω κατι λάθος? αν ξεκινησω συμπληρωμα θα κόψει τον θηλασμό???

Link to comment
Share on other sites

τα κιλα της το προηγουμενο διαστημα ειναι οκ αλλα απο της 17/9 που ήταν 5200 εχει παρει μονο 300γρ, οι πανες της ειναι 5-6 την ημερα, απλα νιωθω λεπω οτι δεν χορταινει πλεον μονο με το στηθος. οταν ξεκινησα της εδινα στηθος κ γευμα, τωρα εχω μπερδευτει γιατι ρουφαει συνεχεια κ της δινω κ τα 2στηθη. υπάρχει χρονος που πρέπει να κάθεται σε καθε στηθος??ποτε αδειάζω? το βράδυ δεν ξυπναει καθόλου κοιμαται 5-7ωρες, πριν πεσουμε με ρουφαει ασταμάτητα. κανω κατι λάθος? αν ξεκινησω συμπληρωμα θα κόψει τον θηλασμό???

 

Το συμπλήρωμα χορηγείται σε μωρο που θηλαζει αποκλειστικα αν υπαρχει ιατρικός λόγος ή αληθινή ανεπάρκεια γαλακτος. Με 5-6 πανες βρεγμενες δεν υπαρχει ανεπάρκεια γαλακτος.

 

Ο σωματοτυπος ο δικός σου και του μπαμπα του μωρου πως ειναι; Είστε μικρόσωμοι, κανονικοί, ψηλοί;

 

Έχετε ιστορικό αλλεργιών;

 

Ο γιατρός του μωρου τι λέει; Σας ζήτησε καλλιέργεια ούρων;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το συμπλήρωμα χορηγείται σε μωρο που θηλαζει αποκλειστικα αν υπαρχει ιατρικός λόγος ή αληθινή ανεπάρκεια γαλακτος. Με 5-6 πανες βρεγμενες δεν υπαρχει ανεπάρκεια γαλακτος.

 

Ο σωματοτυπος ο δικός σου και του μπαμπα του μωρου πως ειναι; Είστε μικρόσωμοι, κανονικοί, ψηλοί;

 

Έχετε ιστορικό αλλεργιών;

 

Ο γιατρός του μωρου τι λέει; Σας ζήτησε καλλιέργεια ούρων;

 

και οι 2 μικροι ειμασταν αδυνατοι τωρα ειμαστε γεματοι, ο μπαμπας μας ειναι ψηλος η μαμα κανονικη. αλλεργιες δεν εχουμε κ ο γιατρος μου ειπε να του κανω ενα γευμα με συμπληρωμα επειδη μια φορα την ημερα μου κανει πρασινα κακα,αλλα δεν τις εχω δωσει ακομα γιατι φοβαμαι μην σιγα σιγα κοψει τον θηλασμο! αδικα την ζοριζω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...
και οι 2 μικροι ειμασταν αδυνατοι τωρα ειμαστε γεματοι, ο μπαμπας μας ειναι ψηλος η μαμα κανονικη. αλλεργιες δεν εχουμε κ ο γιατρος μου ειπε να του κανω ενα γευμα με συμπληρωμα επειδη μια φορα την ημερα μου κανει πρασινα κακα,αλλα δεν τις εχω δωσει ακομα γιατι φοβαμαι μην σιγα σιγα κοψει τον θηλασμο! αδικα την ζοριζω?

 

Για τα πράσινα κακα σίγουρα η λύση δεν ειναι το ξένο γαλα!!!!!!

 

Έχουν βλεννες τα κακα;

 

Υπάρχουν μωρα που γεννιούνται μεγάλα (πάνω απο 3,600-ο μέσος όρος ειναι περίπου 3,100) απο μικρόσωμους γονεις. Αυτα τα μωρα γονιδιακα δεν έχουν πολυ μεγαλο περιθώριο ανάπτυξης αφου αργα η γρήγορα αρχίζουν να ακολουθούν το σωματοτυπο που ειναι γενετικά προκαθορισμένο να πάρουν. Αυτα τα μωρα αναπτύσσονται αλλα δεν παίρνουν "οσο πρέπει".

 

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλα έλειπα ταξιδι.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Για τα πράσινα κακα σίγουρα η λύση δεν ειναι το ξένο γαλα!!!!!!

 

Έχουν βλεννες τα κακα;

 

Υπάρχουν μωρα που γεννιούνται μεγάλα (πάνω απο 3,600-ο μέσος όρος ειναι περίπου 3,100) απο μικρόσωμους γονεις. Αυτα τα μωρα γονιδιακα δεν έχουν πολυ μεγαλο περιθώριο ανάπτυξης αφου αργα η γρήγορα αρχίζουν να ακολουθούν το σωματοτυπο που ειναι γενετικά προκαθορισμένο να πάρουν. Αυτα τα μωρα αναπτύσσονται αλλα δεν παίρνουν "οσο πρέπει".

 

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλα έλειπα ταξιδι.

 

Τελικα της ξεκινησα 2 φορες την ημερα ξενο, λιγο οι τυψεις (μηπως δεν χορταινει), λιγο ο γιατρος, λιγο η αυξηση των γευματων δεν μπορεσα να το κρατησω αλλο. Αν κ εχω μεγάλο στηθος η ροη μου δεν ειναι αφθονη κ παλι παλευω πολυ 5 γευματα στηθος 2 ξενο. υπάρχει τροπος να αφξησεις το γαλα στον 4 μηνα?? η ειναι αρκετο οσο εχει θηλασει κ δεν χρειαζεται να χτυπιεμαι αλλο??

(ειχαμε λιγο βλενες)

Link to comment
Share on other sites

Αφου τα κακάκια είναι πράσινα και με βλένες μηπως έχεις υπερπαραγωγή;

Όταν έχουμε υπερπαραγωγή (δε σημαίνει οτι θα έχεις στήθος Πάμελα Άντερσον) παράγεται αναλογικά περισσότερο από το ελαφρό γάλα που κατεβαίνει πρώτο και βέβαια και περισσότερο από το λιπαρό γάλα που έρχεται δεύτερο. Ίσως όμως το μωράκι σου δεν προλαβαίνει να πιει το δεύτερο γιατι γεμίζει το στομαχάκι του με το πρώτο που κατεβαίνει μπόλικο. Αυτό εξηγεί και το χαμηλό βάρος και τα πράσινα κακάκια. Θα σου έλεγα να μιλήσεις με συμβουλο θηλασμού. Το συμπλήρωμα δεν έχει σχέση με τα πράσινα κακάκια. Και η αύξηση της παραγωγης μπορεί να είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια! Ελπιζω καποια να μπορεσει να με βοηθησει.

Εχω ενα μωρακι 52 ημερων.Μεχρι τις 40 μερες θηλαζαμε αποκλειστικα.Τον τελευταιο καιρο μπηκε στη μεση και ενα με δυο γευματα ξενο γαλα γιατι το μωρο ζοριζοταν στο στηθος εκλαιγε σπαρακτικα οποτε εβλεπα οτι δεν χορταινε.τον βαζω στο στηθος ανα 1.30 με 2 ωρες.

Σημερα απο το πρωι πιεζω το στηθος και δεν βγαζει γαλα.Εβγαλα καποια στιγμη με το θηλαστρο (δευτερη φορα που το χρησιμοποιω) μονο 50ml.

Τι εχει γινει?Σταματαει το γαλα μου? Εχω απαγοητευτει...:cry::cry::cry:

Να σας πω οτι την παρασκευη τελειωνω τις 2 βδομαδες που παιρνω μαγια μπυρας.Επισης πινω τσαι θηλασμου...

v0Zqp3.png 34ef5a11df.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Ελπιζω καποια να μπορεσει να με βοηθησει.

Εχω ενα μωρακι 52 ημερων.Μεχρι τις 40 μερες θηλαζαμε αποκλειστικα.Τον τελευταιο καιρο μπηκε στη μεση και ενα με δυο γευματα ξενο γαλα γιατι το μωρο ζοριζοταν στο στηθος εκλαιγε σπαρακτικα οποτε εβλεπα οτι δεν χορταινε.τον βαζω στο στηθος ανα 1.30 με 2 ωρες.

Σημερα απο το πρωι πιεζω το στηθος και δεν βγαζει γαλα.Εβγαλα καποια στιγμη με το θηλαστρο (δευτερη φορα που το χρησιμοποιω) μονο 50ml.

Τι εχει γινει?Σταματαει το γαλα μου? Εχω απαγοητευτει...:cry::cry::cry:

Να σας πω οτι την παρασκευη τελειωνω τις 2 βδομαδες που παιρνω μαγια μπυρας.Επισης πινω τσαι θηλασμου...

Ο θηλασμος δεν εχει περιορισμούς ούτε ωράρια.να το βάζεις στο στήθος ακόμα κι αν έχουν περάσει 10 λεπτά απο τον προηγούμενο θηλασμο! Διάβασε αυτο

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/γνώση-σημαίνει-δύναμη/θηλασμός-δεν-σημαίνει-μόνο-θρέψη/

Επίσης κοιτά μήπως περάσετε κάποιο άλμα ανάπτυξης

http://mariasmother.blogspot.gr/2013/05/blog-post_1397.html

Και γι'αυτο πεινάει συνεχεια....θα περάσει!! Οσο για το θηλαστρο εγω θηλάζω αποκλειστικά το 8 μηνων μωρακι και βγάζω με το ζόρι 30!!

Να τον αλλάζεις στήθος οταν αδειάζει η οταν το αφήνει..

Επίσης το οτι κλαίει δεν ειναι απαραίτητο να ειναι απο πείνα..ίσως να πονάει η κοιλίτσα του η να νυσταζει η οτιδήποτε..

Σταδιακά μπορείς να μειώσεις το ξένο γάλα και να καταφέρεις να θηλασεις αποκλειστικά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

γεια σας ειμαι πρωταρα εδω αλλα αποφασισα να γραψω μηπως μπορεσει καποιος να με βοηθησει. γεννησα τις 28/11/13 ευτυχως η μικρη μου επιασε στηθος αμεσως και την θηλασα δυδτυχως ομως εδινα και λιγο συμπλυρωμα στην αρχη γιατι δεν χορταινε,επινε περιπου 10 με 20 μλ, οταν ηρθαμε σπιτι τις 02/12/2013 εδινα ακομα συμπλυρωμα το 24ωρο εδινα περιπου φορες καθε φορα απο 30 με 40μλ, προσπαθησα αρκετες φορες να σταματησω το συμπλυρωμα την εβαζα πιο συχνα στο στηθος και ετσι καπως σταματησαμε το συμπλυρωμα στις 2 φορες,μεχρι πριν απο 3 μερες που νομιζω οτι μου μειωθηκε το γαλα γιατι το συμπλυρωμα αυξηθηκε παλι στις 3 με 4 φορες, την δευτερα ξεκιναω παλι δουλεια και σκεφτηκα να παρω ενα θηλαστρο ωστε να δινει ο αντρας μου το γαλα μου αντι για συμπλυρωμα τις ωρες που θα λειπω, επειδη διαβασα οτι το γαλα μπορει να αυξηθει αν χρησιμοποιηθει και θηλαστρο λεω να το δοκιμασω μπορει να μου προτεινει καποιος ενα καλο;θα παρακαλουσα για μια απαντηση ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ειμαι πρωταρα εδω αλλα αποφασισα να γραψω μηπως μπορεσει καποιος να με βοηθησει. γεννησα τις 28/11/13 ευτυχως η μικρη μου επιασε στηθος αμεσως και την θηλασα δυδτυχως ομως εδινα και λιγο συμπλυρωμα στην αρχη γιατι δεν χορταινε,επινε περιπου 10 με 20 μλ, οταν ηρθαμε σπιτι τις 02/12/2013 εδινα ακομα συμπλυρωμα το 24ωρο εδινα περιπου φορες καθε φορα απο 30 με 40μλ, προσπαθησα αρκετες φορες να σταματησω το συμπλυρωμα την εβαζα πιο συχνα στο στηθος και ετσι καπως σταματησαμε το συμπλυρωμα στις 2 φορες,μεχρι πριν απο 3 μερες που νομιζω οτι μου μειωθηκε το γαλα γιατι το συμπλυρωμα αυξηθηκε παλι στις 3 με 4 φορες, την δευτερα ξεκιναω παλι δουλεια και σκεφτηκα να παρω ενα θηλαστρο ωστε να δινει ο αντρας μου το γαλα μου αντι για συμπλυρωμα τις ωρες που θα λειπω, επειδη διαβασα οτι το γαλα μπορει να αυξηθει αν χρησιμοποιηθει και θηλαστρο λεω να το δοκιμασω μπορει να μου προτεινει καποιος ενα καλο;θα παρακαλουσα για μια απαντηση ευχαριστω

 

εγω πετυχα μεγαλη αυξηση της παραγωγης μου με το lactaline personal της ameda διπλης αντλησης. στο συστηνω ανεπιφύλακτα !!! ότι άλλο θελεις ρωτα με.

Link to comment
Share on other sites

χαιρεταιιιιιι.....θα ηθελα να σας πω για ενα προβληματακι που αντιμετωπιζω της τελευταιες μερουλες..εχω ενα κοριτσακι 4 μηνων και 18 ημερων 7800 κιλα :P:p της τελευταιες 4 μερες επρεπε να απουσιαζω απο το σπιτι για πανω απο πεντε ωρες,το μωρακι μου το κραταει η πεθερα μου..αλλα...οποτε λειπω χρειαζεται ΔΥΣΤΗΧΩΣ να δινω στο μωρο συμπληρωμα γιατι δεν μου περισευει γαλα να βγαλω με το 8ηλαστρο ετσι κι αυτες της μερες εδωσα παλι ξενο γαλα στο μωρακι μου παρατηρησα ομως πως δεν βγαζω την ιδια ποσοστητα γαλα που εβγαζα πριν απο 4 μερες υπαρχει περιπτωση να σταματησει τελειως??:-(:sad::?: πως μπορω να το αυξησω ωστε να αποθηκευω και στο ψυγειο??επισης να πω πως η μπεμπα μου κοιμαται ολο το βραδυ,πρεπει να την ξυπναω το βραδυ για να φαει??:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

χαιρεταιιιιιι.....θα ηθελα να σας πω για ενα προβληματακι που αντιμετωπιζω της τελευταιες μερουλες..εχω ενα κοριτσακι 4 μηνων και 18 ημερων 7800 κιλα :P:p της τελευταιες 4 μερες επρεπε να απουσιαζω απο το σπιτι για πανω απο πεντε ωρες,το μωρακι μου το κραταει η πεθερα μου..αλλα...οποτε λειπω χρειαζεται ΔΥΣΤΗΧΩΣ να δινω στο μωρο συμπληρωμα γιατι δεν μου περισευει γαλα να βγαλω με το 8ηλαστρο ετσι κι αυτες της μερες εδωσα παλι ξενο γαλα στο μωρακι μου παρατηρησα ομως πως δεν βγαζω την ιδια ποσοστητα γαλα που εβγαζα πριν απο 4 μερες υπαρχει περιπτωση να σταματησει τελειως??:-(:sad::?: πως μπορω να το αυξησω ωστε να αποθηκευω και στο ψυγειο??επισης να πω πως η μπεμπα μου κοιμαται ολο το βραδυ,πρεπει να την ξυπναω το βραδυ για να φαει??:confused::confused:

 

μην την ξυπνάς αλλα κανε αντλήσεις με το θηλαστρο όταν κοιμαται ώστε να αυξησεις την παραγωγη σου και να εχεις και γαλα να της αφησεις.

Link to comment
Share on other sites

χαιρεταιιιιιι.....θα ηθελα να σας πω για ενα προβληματακι που αντιμετωπιζω της τελευταιες μερουλες..εχω ενα κοριτσακι 4 μηνων και 18 ημερων 7800 κιλα :P:p της τελευταιες 4 μερες επρεπε να απουσιαζω απο το σπιτι για πανω απο πεντε ωρες,το μωρακι μου το κραταει η πεθερα μου..αλλα...οποτε λειπω χρειαζεται ΔΥΣΤΗΧΩΣ να δινω στο μωρο συμπληρωμα γιατι δεν μου περισευει γαλα να βγαλω με το 8ηλαστρο ετσι κι αυτες της μερες εδωσα παλι ξενο γαλα στο μωρακι μου παρατηρησα ομως πως δεν βγαζω την ιδια ποσοστητα γαλα που εβγαζα πριν απο 4 μερες υπαρχει περιπτωση να σταματησει τελειως??:-(:sad::?: πως μπορω να το αυξησω ωστε να αποθηκευω και στο ψυγειο??επισης να πω πως η μπεμπα μου κοιμαται ολο το βραδυ,πρεπει να την ξυπναω το βραδυ για να φαει??:confused::confused:

 

 

Αν την έπαιρνες για λίγες μέρες στο δικό σου κρεβάτι; Θα σε μύριζε και θα στρεφόταν προς σε σένα για θηλασμό αρκετές φορές μέσα στη νύχτα χωρίς καν να ξυπνήσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην την ξυπνάς αλλα κανε αντλήσεις με το θηλαστρο όταν κοιμαται ώστε να αυξησεις την παραγωγη σου και να εχεις και γαλα να της αφησεις.

 

ευχαριστω πολυ για την απαντηση:D:D

θα πρεπει να τραβαω με το θηλαστρο καθε τρεις ωρες??:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Αν την έπαιρνες για λίγες μέρες στο δικό σου κρεβάτι; Θα σε μύριζε και θα στρεφόταν προς σε σένα για θηλασμό αρκετές φορές μέσα στη νύχτα χωρίς καν να ξυπνήσει...

 

:) πολυ ωραια η ιδεα σου!!αλλα φοβαμαι να την παρω στο κρεβατι μαζι μου μηπως την χτυπησω καταλαθος!!επισης η παιδιατρος μου εχει πει πως αν ταιζω ξαπλωμενη με το μωρο τοτε υπαρχει περιπτωση να παθει ωτιτηδα!!

Link to comment
Share on other sites

:) πολυ ωραια η ιδεα σου!!αλλα φοβαμαι να την παρω στο κρεβατι μαζι μου μηπως την χτυπησω καταλαθος!!επισης η παιδιατρος μου εχει πει πως αν ταιζω ξαπλωμενη με το μωρο τοτε υπαρχει περιπτωση να παθει ωτιτηδα!!

Ωτιτηδα;;Το άκουσα κι αυτο!:shock:Εγω παντός εδώ και 10 μηνες όλο ξαπλωμένη θηλαζω χωρις κάποιο πρόβλημα..Το βράδυ πιστευω ειναι λιγο βάρβαρο να ξυπνάς καθε 3 ώρες! Κανε μια άντληση πρην πας για υπνο π.χ.11-12 και μια πολυ νωρίς το πρωι 5-6 αν μπορείς και θα σε καλύψει!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την απαντηση:D:D

θα πρεπει να τραβαω με το θηλαστρο καθε τρεις ωρες??:confused::confused:

 

Η παιδίατρος μου ειχε πει εφόσον δεν υπαρχει θεμα βαρους του μωρου να μην την ξυπναω αφου εχει στρωμενο υπνο και μετα μαθει να ξυπναει. Εσυ θελεις να τρωει το μωρο πιο πολύ η να εχεις γαλα να αφησεις? τι ωρες τρωει πρωτο και τελευταιο γευμα? πχ. εμενα τρωει πρωτο γευμα 8 το πρωι και τελευταιο 8 το βραδυ. οποτε αντλουσα στις 11 και 1 το βραδυ και μετα στις 6 το πρωι. σε φασεις που ηθελα να αυξησω πιο πολύ την παραγωγη εκανα και μια εβδομαδα επιπλέον αντληση 3 το βραδυ. Επισης αντλουσα και μετα από κάθε θηλασμο την περιοδο που εκανα επαναγαλλακτισμο για να δεχεται επιπλέον ερεθισμα το στηθος. Δεν ξερω σε τι φαση εισαι ακριβως με την παραγωγη σου και ποσο εντατικα πρεπει να το κανεις. θα πραξεις αναλογα με το τι στοχο εχεις. σιγουρα θα δεις αυξηση με το θηλαστρο.

Link to comment
Share on other sites

:) πολυ ωραια η ιδεα σου!!αλλα φοβαμαι να την παρω στο κρεβατι μαζι μου μηπως την χτυπησω καταλαθος!!επισης η παιδιατρος μου εχει πει πως αν ταιζω ξαπλωμενη με το μωρο τοτε υπαρχει περιπτωση να παθει ωτιτηδα!!

 

Και οι νυχτερινοι θηλασμοι σιγουρα θα αυξησουν την παραγωγη σου απλα εγω δεν θα το εκανα από τη στιγμη που το μωρο δεν ξυπναει από μονο του. Παντως μην φοβάσαι ουτε ωτιτιδα θα παθει ουτε θα πλακωθεί. εγω το μονο που ειχα παρατηρησει όταν θηλαζα ξαπλα ηταν ότι μου εκανε αναγωγες πολύ ευκολα αλλα δεν μπορω να το γενικευσω και για αλλα μωράκια.

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μου ειχε πει εφόσον δεν υπαρχει θεμα βαρους του μωρου να μην την ξυπναω αφου εχει στρωμενο υπνο και μετα μαθει να ξυπναει. Εσυ θελεις να τρωει το μωρο πιο πολύ η να εχεις γαλα να αφησεις? τι ωρες τρωει πρωτο και τελευταιο γευμα? πχ. εμενα τρωει πρωτο γευμα 8 το πρωι και τελευταιο 8 το βραδυ. οποτε αντλουσα στις 11 και 1 το βραδυ και μετα στις 6 το πρωι. σε φασεις που ηθελα να αυξησω πιο πολύ την παραγωγη εκανα και μια εβδομαδα επιπλέον αντληση 3 το βραδυ. Επισης αντλουσα και μετα από κάθε θηλασμο την περιοδο που εκανα επαναγαλλακτισμο για να δεχεται επιπλέον ερεθισμα το στηθος. Δεν ξερω σε τι φαση εισαι ακριβως με την παραγωγη σου και ποσο εντατικα πρεπει να το κανεις. θα πραξεις αναλογα με το τι στοχο εχεις. σιγουρα θα δεις αυξηση με το θηλαστρο.

 

θελω να εχω πιο πολυ παραγωγη για να μπορω να αφηνω γαλα στο ψυγειο ωστε αν χρειαστει να παω καποθ να μην δινω ξενο....το πρςτο γευμα ειναι γυρω στης 8 κι εμενα..το βραδυνο δεν το εχουμε εξακριβωση ακριβως:rolleyes: αλλα 9 με 11 θα εχει φαει!!ααα δλδ αφου φαει να κανω κι θηλαστρο??κι αν δεν βγαζω παραπανω απο 20μλ??σορρυ αν σας κουραζω!!:oops:

Link to comment
Share on other sites

Ωτιτηδα;;Το άκουσα κι αυτο!:shock:Εγω παντός εδώ και 10 μηνες όλο ξαπλωμένη θηλαζω χωρις κάποιο πρόβλημα..Το βράδυ πιστευω ειναι λιγο βάρβαρο να ξυπνάς καθε 3 ώρες! Κανε μια άντληση πρην πας για υπνο π.χ.11-12 και μια πολυ νωρίς το πρωι 5-6 αν μπορείς και θα σε καλύψει!

 

ναι ωτιτηδα ετσι μου εχει πει και με εχει φοβησει..:(:(:confused:

Link to comment
Share on other sites

θελω να εχω πιο πολυ παραγωγη για να μπορω να αφηνω γαλα στο ψυγειο ωστε αν χρειαστει να παω καποθ να μην δινω ξενο....το πρςτο γευμα ειναι γυρω στης 8 κι εμενα..το βραδυνο δεν το εχουμε εξακριβωση ακριβως:rolleyes: αλλα 9 με 11 θα εχει φαει!!ααα δλδ αφου φαει να κανω κι θηλαστρο??κι αν δεν βγαζω παραπανω απο 20μλ??σορρυ αν σας κουραζω!!:oops:

 

από τις 11 το βραδυ εως τις 8 το πρωι που κοιμαται δεν βγαζεις καθολου γαλα? εκεινες τις ωρες, μπορεις να κανεις μερικες αντλήσεις και να το κρατας για την επομενη μερα. οι νυχτερινοι θηλασμοι είναι απαραίτητοι για την αυξηση της παραγωγης. εναλλακτικα, αν δεν θηλαζεις, χρησιμοποιησε το θηλαστρο για να κρατας και το γαλα.

την ημερα, αν κανεις επιπλέον αντλήσεις μετα τους θηλασμούς, γινονται για να δωθει επιπλέον ερεθισμα στο στηθος και να καταλαβει ο οργανισμος σου ότι χρειαζεσαι επιπλέον γαλα, και εννοείται ότι δεν θα βγαλεις πολύ γαλα αφου μολις εχει φαει το μωρο, απλα μακροπρόθεσμα αυξάνεται η παραγωγη.

 

δεν είμαι ειδικη στο θηλασμο, αυτά τα λεω βαση της δικης μου περιπτωσης, ισως καποια πιο εμπειρη κοπελα να εχει να σου πει και κατι άλλο..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...