Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αίμα με θήλαστρο


karis

Recommended Posts

Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με την χρήση θηλαστρου.

Εχω ενα αγοράκι 3 μηνών τον οποίο και θηλάζω αποκλειστικά. Εκτός απο τις πρώτες μέρες που με πόναγε λίγο μέχρι να μάθει να θηλάζει σωστα, δεν είχα ποτέ ώς τώρα πόνο ή αίμα κατα τον θηλασμό.

Χθές αποφάσισα να χρησιμοποιήσω ενα θήλαστρο που μου δώσανε (avec babe) για πρώτη φορά, ώστε να μπορέσει να τον ταίσει ο άντρας μου για να μπορέσω να λείψω για λίγες ώρες.

Κατα την άντληση, πέρα απ'το γεγονος οτι το γάλα εβγαινε με το ζόρι ενώ ποσότητα έχω αρκετή, αρχισα να πονάω πολύ και το γάλα άρχισε να βγαίνει ρόζ. Το έκλεισα αμέσως και παρατήρησα οτι και οι θηλές μου ήταν διογκομένες και πολύ ερεθισμένες κάτι που ούτε με τον θηλασμό μου έχει συμβεί ποτε.

 

Γνωρίζετε αν αυτη η συμπεριφορά μπορεί να ειναι λόγω λαθος χειρισμού ή κακης ποιοτητας θηλάστρου;

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγώ την είχα πατήσει έτσι στο μαιευτήριο που μου έφεραν νοσοκομειακό θήλαστρο επειδή το μωρό ήταν στη φωτοθεραπεία..Στη δική μου περίπτωση έφταιγε το γεγονός πως δεν είχαν χαμηλώσει την ένταση (ούτε μου είπαν να το κάνω εγώ) με αποτέλεσμα να ξεκινήσω την άντληση στο maximum οπότε ήταν επόμενο να πληγωθώ. Όταν πήρα δικό μου θήλαστρο στο σπίτι φρόντιζα πάντα να το ανάβω και να το χαμηλώνω προτού το βάλω στο στήθος. Μήπως κάτι τέτοιο συνέβη και σε εσένα; Πάντως οι πληγές στο στήθος δεν αποτελούν αντένδειξη στο θηλασμό. Προσπάθησε να αερίζεις την περιοχή και να είσαι όσο το δυνατόν περισσότερο χωρίς σουτιέν, επίσης βοηθάει η επάλειψη με κηραλοιφή (η οποία όμως λερώνει τα ρούχα)

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Α επίσης τσέκαρε το μέγεθος της χοάνης μπορεί να φταίει αυτό για τη μικρή ποσότητα. Πάντως κι εγώ ποτέ δεν έβγαλα μεγάλη ποσότητα με το θήλαστρο παρόλο που είχα πολύ γάλα..Έχω ακούσει ότι βοηθάει αν τηνώρα που αντλείς από το ένα στήθος έχεις το μωρό να θηλάζει από το άλλο όμως δεν το δοκίμασα ποτέ και δεν ξέρω κατά πόσο βολεύει πρακτικά.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...