Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πονος μετα τον αποθηλασμο


Recommended Posts

Δεν εχεις αδικο, προσπαθω να της εξηγησω σιγα-σιγα οτι ειναι μεγαλη κοπελα κλπ...καπως τους μειωσαμε τους θηλασμους. Θηλαζω καθε 3 μερες τωρα απο το ενα στηθος και 12-24 ωρες μετα απο το αλλο για να μην της φανει τοσο αποτομα. Μετα θα το κανω καθε 4 ελπιζω...

 

Για το φασκομηλο βρηκα αυτο http://www.iama.gr/ethno/faskomilo/Papakonstantinou.pdf , οπου λεει οτι

"Δεν πρέπει να χρησιμοποιείται σε μητέρες που θηλάζουν και σε μικρά παιδιά (υψηλά περιεχόμενα κετονών), ούτε επίσης σε εγκύους γυναίκες (νευροτοξικό και εκτρωτικό αποτέλεσμα) διότι μπορεί να προκαλέσει συγγενείς καρδιακές ανωμαλίες."

Εχει δικιο? το εχετε ακουσει? Ο παιδιατρος δεν ηξερε να μου πει. Μηπως οταν το συνιστουν γι αποθηλασμο το δινουν σε μητερες που εχουν ηδη σταματησει να θηλαζουν αλλα εχουν ακομα λιγο γαλα? Εγω παντα ειχα πολυ γαλα. Η ξαδελφη μου οταν αποθηλασε ενω το εκανε ομαλα της πετρωσε το στηθος και αναγκαστηκε να παρει χαπια...θελω να το αποφυγω :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν εχεις αδικο, προσπαθω να της εξηγησω σιγα-σιγα οτι ειναι μεγαλη κοπελα κλπ...καπως τους μειωσαμε τους θηλασμους. Θηλαζω καθε 3 μερες τωρα απο το ενα στηθος και 12-24 ωρες μετα απο το αλλο για να μην της φανει τοσο αποτομα. Μετα θα το κανω καθε 4 ελπιζω...

 

Για το φασκομηλο βρηκα αυτο http://www.iama.gr/ethno/faskomilo/Papakonstantinou.pdf , οπου λεει οτι

"Δεν πρέπει να χρησιμοποιείται σε μητέρες που θηλάζουν και σε μικρά παιδιά (υψηλά περιεχόμενα κετονών), ούτε επίσης σε εγκύους γυναίκες (νευροτοξικό και εκτρωτικό αποτέλεσμα) διότι μπορεί να προκαλέσει συγγενείς καρδιακές ανωμαλίες."

Εχει δικιο? το εχετε ακουσει? Ο παιδιατρος δεν ηξερε να μου πει. Μηπως οταν το συνιστουν γι αποθηλασμο το δινουν σε μητερες που εχουν ηδη σταματησει να θηλαζουν αλλα εχουν ακομα λιγο γαλα? Εγω παντα ειχα πολυ γαλα. Η ξαδελφη μου οταν αποθηλασε ενω το εκανε ομαλα της πετρωσε το στηθος και αναγκαστηκε να παρει χαπια...θελω να το αποφυγω :(

 

Το φασκόμηλο συστήνεται και για τη ρύθμιση της υπερπαραγωγής όταν άλλες μέθοδοι (πχ block feeding) δεν είναι αρκετές. Σ' αυτή την περίπτωση η μαμά θηλάζει κανονικά ενώ πίνει φασκόμηλο (για κάποιες μέρες) - δεν υπάρχει δηλαδή αντένδειξη για το θηλασμό.

 

Κάθε ουσία (ακόμα και οι φυτικές όπως το φασκόμηλο) έχει άλλη επίδραση όταν καταναλώνεται απευθείας από ένα μωρό/παιδί, άλλη όταν περνάει μέσω του πλακούντα (που δεν φιλτράρει παρά ελάχιστα) στη διάρκεια της εγκυμοσύνης και διαφορετική όταν καταναλώνεται από τη μαμά και περνάει σε μικρό έως απειροελάχιστο βαθμό στο γάλα της και τελικά στο μωρό/παιδί (που τότε όμως το μεταβολίζει και διαφορετικά απ' ό,τι στις παραπάνω 2 περιπτώσεις).

 

Η εξαδέλφη σου ίσως να μην το έκανε και πολύ ομαλά αν τελικά το στήθος της πέτρωσε... Το τι εννοεί κανείς "ομαλό" είναι σχετικό... Θεωρητικά, ο αποθηλασμός (όταν ξεκινά από τη μαμά) πρέπει να γίνεται τόσο ομαλά ώστε το μωρό να προλαβαίνει να προσαρμόζεται στη μείωση των θηλασμών άνετα. Είναι λίγο δύσκολο να συμβεί αυτό χωρίς παράλληλα να προλάβει το στήθος να προσαρμοστεί...

 

Όπως και να χει, το φασκόμηλο είναι σαφέστατα λιγότερο επικίνδυνο από τα χάπια...

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΣ...συνεχιζεται ο πονος στο αριστερο...στο δεξι εχουμε φτασει 6η μερα χωρις θηλασμο και ειναι ΟΚ. Το αριστερο ενω θηλασα εχθες (5η μερα) και ειχα πια σκοπο να ξαναθηλασω σε 6, σημερα το πρωι ειναι λιγο πρησμενο και ποναει παλι-ειχε σταματησει να ποναει μεχρι εχθες που θηλασα. Ειναι και λιγακι ζεστο. Ομως ουτε κοκκινο ειναι, ουτε πιανω γρομπαλακια-γενικα με την αφη φαινεται να ειναι πρησμενο αλλα οχι πετρωμενο-φαινεται να ειναι μια μεγαλη περιοχη ομοιμορφα κα ελαφρα πρησμενη. Τι να κανω???? Και αυριο φευγω διακοπες και δεν ξερω αν θα εχει ιντερνετ!

Link to comment
Share on other sites

ποσο ειναι το παιδακι σου? ρωταω για να δω γιατι ο δικος μου ειναι κοντα 17 μηνων και ειναι απο τους φανατικους του θηλασμου,,,,πραγματικα νιωθω οτι δεν θα καταφερω να τον αποθηλασω ποτε

 

θηλαζει οοοοληηηηη νυχτα θα πεθανω

 

εσενα αποθηλασε απο το ενα στηθος απ οτι καταλαβα και το θηλαζεις καθε 5 μερες απο το αλλο? αλλα παρολα αυτα σε ποναει,,,εκτος απο ζεστες κομπρεσες μασαζ εκι που ειναι πρησμενο και φασκομηλο δεν ξερω κατι αλλο,,,νομιζω ομως αφου τον βαζεις καθε 5 μερες θα τελειωσει οπως και στο αλλο υπομονη λιγο ακομα,,,,

Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι για μαστιτιδα ή κατι αλλο, για αυτο γραφω.

το στηθος που ποναει το ειχα ψιλοπιεσει με το χερι πριν λιγες μερες να δω αν θα βγαλει γαλα δεν ξερω κ αν το τραυματισα.

Εχω επισης απορια, τί να κανω με τη συχνοτητα των θηλασμων. Εφτασα στο ενα ανα 5 και στο αλλο ανα 6 μερες. Να αρχισω παλι να θηλαζω πιο συχνα απο το αριστερο που ποναει? Και τι να κανω με το αλλο, σταματαω το θηλασμο ή θα επηρεαστει?

Πληζ οποιος ξερει, ειναι σαββατο, κ φευγω αυριο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικα διαβαζω το φορουμ τοσο καιρο, εχουν βοηθηθει τοσες κοπελες με το θηλασμο, για τη δικη μου περιπτωση δεν ξερει κανενας? :(

 

Θηλαζουμε καθε 6 μερες, απο την επομενη κιολας μερα το στηθος μου ποναει σαν να πιεζεις μελανια, στη βαση του και κατω απο τη θηλη, ενω δεν ειναι ουτε κοκκινο ουτε πρησμενο. Δε νομιζω να βγαζει πια και πολυ γαλα οταν θηλαζω. Φασκομηλο ηπια, κομπρεσσες κανω, τιποτα. Μου ειπαν να το δεσω:( οποτε ουτε απο γιατρο εχω βοηθεια.

 

Αν γνωριζει καμμια, παρακαλω να μου πει τι να κανω.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπερα και απο μενα! αποθηλασα πριν 2μιση μηνες και ολα καλα! μετα απο 20 μερες περιπου πηγα να κανω εναν υπερυχο μαστων γιατι εδω και χρονια εχω ενα ινοαδενωμα κατω απο την θηλη το οποιο ομως το παρακολουθω και ευτυχως δεν μεγαλωνει! προχθες ποναγα και στα δυο στηθη σαν να ημουνα πιασμενη αλλα απο το ενα στηθος οταν το παταω με ποναει σα να εχω μελανια αλλα δεν ειναι ουτε κοκκινο ουτε πρησμενο ουτε πιανω κατι διαφορετικο! φοβαμαι πολυ γιατι νομιζω ειναι λιγο πιο σκληρο σε αυτο το σημειο! εχει συμβει σε καμια κοπελα αυτο;; το απογευμα εχω παλι ραντεβου για υπερηχο γιατι εχω τρομοκρατηθει!:(

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά!!!Δεν βρήκα αντίστοιχο θέμα και γράφω εδώ:

Αποθήλασα πολύ ομαλά,πριν 8 μήνες περίπου,όταν η μικρή μου ήταν 21 μηνών.Ποτέ στην συνέχεια δεν ασχολήθηκα με το αν έχει το στήθος γάλα γιατί ποτέ δεν με ενόχλησε και για αρκετό καιρό είχαμε μόνο 2-3 γεύματα την ημέρα,μετά 1 και μετά ένα σχεδόν μέρα παρά μέρα...

Το πρόβλημα μου έρχεται τώρα που εδώ και δυο μήνες περίπου,πονάει το στήθος μου,όπως πόναγε παλιότερα,προ εγκυμοσύνης,στην περίοδο,αλλά είναι συνεχόμενος,δεν αφορά μόνο τις μέρες που περιμένω περίοδο,αφορά όλο το μήνα.

Γνωρίζει κάποια κοπέλα εδώ αν συνδέεται με τον θηλασμό,αν δηλαδή έχει να κάνει με το ότι επανήλθε το στήθος στα κανονικά του,σας έχει συμβεί κάτι τέτοιο;Ομολογώ πως μετά από 2 εγκυμοσύνες και 48 μήνες θηλασμού σε σύνολο,αυτό με πάει πολύ πίσω,στα εφηβικά μου χρόνια:shock:,μόνο που πονάει συνέχεια το στήθος...

Ευχαριστώ που με ακούσατε....

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Καμία που να έχει αποθηλάσει τόσο καιρό και να της συμβαίνει κάτι αντίστοιχο;

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Γεια σας.θέτω πάλι το ερώτημα πουέγραψα κ Σ άλλη ενότητα.νιώθω το ένα στήθος κυρίως βαρύ.να βάλω το μωρό να πιει;έχω αποθηλάσει εδώ κ δέκα μέρες...να πιω φασκόμηλο κ αν Δ δω διάφορα να βάλω το μωρό;τι να κάνω;;;λίγη βοήθεια..

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας.θέτω πάλι το ερώτημα πουέγραψα κ Σ άλλη ενότητα.νιώθω το ένα στήθος κυρίως βαρύ.να βάλω το μωρό να πιει;έχω αποθηλάσει εδώ κ δέκα μέρες...να πιω φασκόμηλο κ αν Δ δω διάφορα να βάλω το μωρό;τι να κάνω;;;λίγη βοήθεια..

 

Σου απάντησα στο αλλο θεμα.

Πρέπει πρώτα να γράψεις κάποιες λεπτομέρειες σχετικα με το ποσο πολυ θηλαζε το μωρο πιο πριν.

Εχεις θηλαστρο; Θα μπορούσες να κανεις μια αντληση για λιγο. Αφου θέλεις να αποθηλασεις οριστικά μην ξαναβάζεις το μωρο στο στηθος.

Πιες φασκομηλο, 4 φλιτζάνια την ημερα για 4-6 μερες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...