Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καφες και εγκυμοσυνη


demi

Recommended Posts

Θεωρείται από τους χειρότερους καφέδες ως προς τι? Έχω την εντύπωση ότι όλοι το λένε αυτό γιατί επιβαρύνει το στομάχι, κατά τα άλλα έχει λιγότερη καφεϊνη από τον γαλλικό και τον εσπρέσσο. Τουλάχιστον έτσι λέω στον εαυτό μου, γιατι μόνο ο νες μου αρέσει ;)

 

κι ομως, ειναι οντως ο χειροτερος για το στομαχι, και περιεχει την περισσοτερη καφεινη απ' ολους, ακομη και απ' τον espresso!

και μην ξεχναμε, ειναι ο μονος στον οποιο πινουμε τον ιδιο τον καφε ενω στους υπολοιπους πινουμε το αποσταγμα τους!

το οτι ομως ο φραπε ειναι μεγααααλη αγαπη για ολους τους ελληνες, ειναι αλλο θεμα...:rolleyes:

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 187
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θεωρείται από τους χειρότερους καφέδες ως προς τι? Έχω την εντύπωση ότι όλοι το λένε αυτό γιατί επιβαρύνει το στομάχι, κατά τα άλλα έχει λιγότερη καφεϊνη από τον γαλλικό και τον εσπρέσσο. Τουλάχιστον έτσι λέω στον εαυτό μου, γιατι μόνο ο νες μου αρέσει ;)

 

 

Εχει λιγότερη καφεινή από τον γαλλικό, όχι όμως από τον εσπρέσσο. Εξαλλου είναι και διαφορετική η ποσότητα που πίνουμε. Και πάλι όμως ο γαλλικός εχει μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε καφεϊνη.

Η φήμη που έχει ο νες ίσως έχει να κάνει με την μεθοδο παρασκευής του. Τωρα τι αρεσει στον καθένα είναι εντελώς υποκειμενικό. Εγώ για παραδειγμα δεν μπορώ να πιω με τίποτα ελληνικό γιατί μου πεφτει βαρύς!

 

Παντως μια κουπα καφέ συνήθως δεν βλάπτει. Αν μπορούμε να τον αποφύγουμε, καλό θα μας κάνει γενικά, αλλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ :D

 

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 34Η ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΩ 35Η ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ..ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΚΑΦΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙΝΑ ΧΑΜΟΜΗΛΙ Η ΓΑΛΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΟΥΛΕΣ(3ο ΜΗΝΑ) ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΞΑΝΑΠΙΝΩ ΕΝΑ ΦΛΙΤΖΑΝΑΚΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ Κ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΖΕΣΤΕΣ ΠΙΝΩ ΕΝΑΝ ΕΣΠΡΕΣΣΟ ΝΤΕΚΑΦΕΙΝΕ ΠΟΥ Κ ΠΟΥ..!! ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΟΤΙ Ο ΝΕΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΚΑΦΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟΥΣ.ΤΙ ΕΝΝΟΩ? ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΤΑ ΚΑΦΕΟΔΕΝΤΡΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΚΑΡΠΟ ΤΟΥΣ ΕΤΟΙΜΟ ΠΡΟΣ ΚΑΤΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΣΤΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑ ΤΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ(ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΥΧΟΝ ΑΧΡΗΣΤΑ ΜΕΡΗ)ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ Ο ΓΝΗΣΙΟΣ ΚΑΦΕΣ..! ΤΩΡΑ Η ΚΑΘΕ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΕΤΑ ΠΕΡΝΕΙ ΤΟΝ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ ΑΡΩΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ Η ΚΑΘΕ ΕΤΑΙΡΙΑ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΑΡΩΜΑ..Π.Χ ΛΟΥΜΙΔΗΣ,ΜΠΡΑΒΟ..ΚΤΛ.. ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΦΕ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΟΣ ΚΑΦΕΣ ΚΑΙ 2Ος ΕΡΧΕΤΕ Ο ΕΣΠΡΕΣΣΟ..ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΝΕΣ ΑΠΟ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΚΑΘΑΡΙΖΑΝ ΤΟΥΣ ΚΑΡΠΟΥΣ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΦΕΟΔΕΝΤΡΑ ΤΑ ΑΧΡΗΣΤΑ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΤΑ ΠΕΤΟΥΣΑΝ ΑΛΛΑ ΤΑ ΦΥΛΑΓΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΕΨΗΝΑΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΑΚΑΘΙΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΣΕ ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ..ΕΠΕΙΤΑ ΑΦΟΥ ΕΙΔΑΝ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΕΜΠΟΡΙΟ Η NESTLE ΩΣ 1Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕ ΤΟ ΧΗΜΙΚΟ ΠΟΥ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΑΦΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΟΛΛΑΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΕΝΤΕΡΑ.ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ Ο ΝΕΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΧΗΜΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΜΜΕΝΑ ΚΑΤΑΚΑΘΙΑ ΚΑΦΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΒΛΑΒΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.!! ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΚΑΠΩΣ ΠΙΟ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ,ΤΩΡΑ ΤΟ ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙ Η ΚΑΘΕ ΜΑΝΟΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗ..!!

Link to comment
Share on other sites

Ως γνωστης του καφε και με πολλα χρονια εμπειριας θα σας πω οτι δεν υπαρχει χειροτερος καφες απο τον νες καφε και τα παραγωγα του τυπου jacobs με γευσης και γενικα οτι κυκλοφορει σε στιγμιαιο.Ο ελληνικος καφες δε, ειναι χαμηλης επεξεργασιας καφες τυπου robusta με περισσοτερη καφεινη 2% σε σχεση τον arabica που εχει 1% καφεινη.Ο δε decafeine κακος κανουν και τον προτεινουν διοτι υπαρχουν δυο τροποι επεξεργασιας η μια ειναι με την μεθοδο του ελβετικου νερου που ειναι η λιγοτερο επιβλαβης και η δευτερη με την μεθοδο με χλωριουχο μεθυλενιο,αυτο παει να πει οτι και αυτος ειναι επεξεργασμενος.Decaffeine δεν παει να πει 0% καφεινη!!!

 

Θελω να πω δηλαδη , οτι δεν κανει κακο ενα ποτηρι cappucino , freddo espresso h freddo cappucino η ενα latte αρκει να ειναι απο υψηλης ποιοτητας καφε οπως , illy ,starbucks ,lavazza kai γενικα ολοι οι καφεδες που προερχονται απο arabica beans και εχουν οσο το δυνατο λιγοτερη επεξεργασια!!

Link to comment
Share on other sites

ο καλυτερος ειναι ο γαλλικος και ο ελληνικος. ασχετο που εγω στην εγκυμοσυνη επινα ντεκαφεινε κ η παιδιατρος μου το απαγορεψε γιατι λεει πως ειναι οτι χειροτερο τωρα που θηλαζω κ ειπε να πινω μονο αυτους τους δυο...ακομα κ στο μαιευτηριο τα πρωινα μας ειχαν παντα γαλλικο καφε...

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο καλυτερος ειναι ο γαλλικος και ο ελληνικος. ασχετο που εγω στην εγκυμοσυνη επινα ντεκαφεινε κ η παιδιατρος μου το απαγορεψε γιατι λεει πως ειναι οτι χειροτερο τωρα που θηλαζω κ ειπε να πινω μονο αυτους τους δυο...ακομα κ στο μαιευτηριο τα πρωινα μας ειχαν παντα γαλλικο καφε...

 

 

Μπορεις να πινεις οτι καφε θελεις εκτος απο στιγμιαιο αρκει να ειναι υψηλης ποιοτητας απο arabica beans.Ο ιδιος κοκος καφε κανει ολους τους καφεδες!Ο τροπος εκχυλισης δηλαδη -γαλλικος-εσπρεσσο-ελληνικος-καφετιερια με εμβολο ειναι η διαφορα.Ο κοκος καφε ειναι ενας και απο εκει και περα το αλεσμα και η εκχυλιση ειναι που κανει τον καφε γαλλικο-ελληνικο-εσπρεσσο κλπ!Αυτο στο λεω γιατι οι περισσοτεροι οπως και εγω και ο αντρας μου που ειναι γιατρος δεν ειχαμε ιδεα!!!Νομιζαμε οτι αλλο ειναι γαλλικος αλλο ελληνικος κλπ.Αλλα μετα απο τοσα χρονια που δουλευω μεσα στους κοκους καφε επιτελους εμαθα!

 

Αλλα θα συμφωνησω με τον παιδιατρο για τον decafeine , καλυτερα να πιεις ενα ποτηρι καφε κανονικο παρα ντεκαφεινε!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να πινεις οτι καφε θελεις εκτος απο στιγμιαιο αρκει να ειναι υψηλης ποιοτητας απο arabica beans.Ο ιδιος κοκος καφε κανει ολους τους καφεδες!Ο τροπος εκχυλισης δηλαδη -γαλλικος-εσπρεσσο-ελληνικος-καφετιερια με εμβολο ειναι η διαφορα.Ο κοκος καφε ειναι ενας και απο εκει και περα το αλεσμα και η εκχυλιση ειναι που κανει τον καφε γαλλικο-ελληνικο-εσπρεσσο κλπ!Αυτο στο λεω γιατι οι περισσοτεροι οπως και εγω και ο αντρας μου που ειναι γιατρος δεν ειχαμε ιδεα!!!Νομιζαμε οτι αλλο ειναι γαλλικος αλλο ελληνικος κλπ.Αλλα μετα απο τοσα χρονια που δουλευω μεσα στους κοκους καφε επιτελους εμαθα!

 

Αλλα θα συμφωνησω με τον παιδιατρο για τον decafeine , καλυτερα να πιεις ενα ποτηρι καφε κανονικο παρα ντεκαφεινε!

 

 

δεν το ειχα σκεφτει ετσι.....δικιο εχεις!!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Το ερώτημα "Μπορώ να πίνω καφέ στην εγκυμοσύνη και σε τί ποσότητα;" είναι από τα πιο συχνά που μου απευθύνουν οι έγκυες, οπότε επ' αφορμή και της σχετικής συζήτησης στο parents, ας θέσουμε ορισμένα επιστημονικά δεδομένα:

 

Κατ' αρχάς, να διευκρινίσουμε ότι πρέπει να αναφερόμαστε στην επίδραση όχι του καφέ, αλλά γενικά της καφεΐνης κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Η καφεΐνη περιέχεται εκτός του καφέ και στο τσάι, στη σοκολάτα και στα αναψυκτικά, ακόμη και σε μερικά παυσίπονα ή φάρμακα για τις ημικρανίες, καθώς και σε βότανα, όπως το guarana. Επομένως, είναι σημαντικό ο γυναικολόγος να ρωτάει την έγκυο σχετικά με την συνολική κατανάλωση των παραπάνω ειδών.

 

Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης η καφεΐνη περνάει μέσω του πλακούντα και φτάνει στο έμβρυο.

 

Δυστυχώς, η επιστήμη δεν έχει καταλήξει ομοφώνως σε συγκεκριμένες συστάσεις σχετικά με την κατανάλωση καφεΐνης κατά την εγκυμοσύνη. Υποστηρίζεται ότι η λήψη ποσότητας άνω των 300 mg/ημέρα, που αντιστοιχεί σε 3 ως 4 καφέδες την ημέρα, σχετίζεται με αυξημένο κίνδυνο για αυτόματη αποβολή και για μειωμένη ανάπτυξη του εμβρύου. Γενικά, κατά την αμερικανική βιβλιογραφία, θεωρείται συνετό να περιορίζεται η κατανάλωση της καφεΐνης σε ποσότητα λιγότερη των 300 mg/ημέρα. Όμως, για γυναίκες με ιστορικό επαναλαμβανόμενων αποβολών η πρόσληψη καφεΐνης θα έπρεπε να περιοριστεί κατά το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης σε 150 mg/ημέρα, δηλαδή 1 ως 2 φλιτζάνια καφέ την ημέρα. Προσοχή, στα παραπάνω στοιχεία αναφερόμαστε σε mg καφεΐνης, όχι σε ml ροφήματος.

 

Το Εθνικό Σύστημα Υγείας (NHS) της Μ. Βρετανίας συνιστά η ημερήσια ποσότητα να μην ξεπερνά τα 200 mg, ποσότητα που αντιστοιχεί σε 2 φλιτζάνια στιγμιαίου καφέ.

 

Ενδεικτικά αναφέρω ότι ένα φλιτζάνι στιγμιαίου καφέ περιέχει 100 mg καφεΐνης, ένα φλιτζάνι καφέ φίλτρου 140 mg, ένα φλιτζάνι τσάι 75 mg, ένα κουτάκι Cola 40 mg, μια σοκολάτα γάλακτος 100 gr περιέχει 50 mg καφεΐνης και η σοκολάτα υγείας το διπλάσιο. Οι παραπάνω ποσότητες mg καφεΐνης στα ροφήματα είναι σχετικές, διότι εξαρτώνται από την ποσότητα του ροφήματος και από τον τρόπο που παρασκευάζεται (π.χ. ένας "ελαφρύς" στιγμιαίος καφές ή μικρότερης ποσότητας μπορεί να έχει μόνο 75 mg καφεΐνης).

 

Αυτό στο οποίο συγκλίνουν όλες οι μελέτες είναι ότι δεν χρειάζεται να διακοπεί εντελώς η πρόσληψη καφεΐνης, αλλά να γίνεται μειωμένη κατανάλωση αυτής.

 

Η συμβουλή που δίνω στις έγκυες είναι να μειώσουν την κατανάλωση καφέ στα 1 ή 2 φλιτζάνια τη μέρα (εάν φυσικά δεν προσλαμβάνουν καφεΐνη και από άλλες πηγές). Μέχρι να καταλήξουν οι έρευνες στο πώς ακριβώς επηρεάζει η καφεΐνη την εγκυμοσύνη, είναι φρόνιμο να καταναλώνεται η παραπάνω χαμηλή ποσότητα.

 

Όσον αφορά την περίοδο του θηλασμού, η Αμερικανική Ακαδημία Παιδιάτρων (AAP) θεωρεί ότι η κατανάλωση καφεΐνης είναι ασφαλής. Όμως, μια μικρή ποσότητα αυτής (<1%) φτάνει στο μητρικό γάλα και, επομένως, όταν η μητέρα πίνει πάνω από 3 καφέδες την ημέρα, το μωρό μπορεί να έχει εκνευρισμό ή να δυσκολεύεται να κοιμηθεί.

 

Τέλος, πρέπει να έχουμε υπόψη μας ότι η κατανάλωση καφεΐνης μπορεί να μειώσει τη γονιμότητα.

 

Πηγές:

-American College of Obstetricians and Gynecologists: Preconception Care, Washington, DC, ACOG, 1995, ACOG technical bulletin 205.

-Burrow GN, Duffy TP: Medical Complications During Pregnancy, 5th ed. Philadelphia, W.B. Saunders, 1999.

-Creasy RK, Resnik R: Maternal-Fetal Medicine, 4th ed. Philadelphia, W.B. Saunders, 1999.

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

 

http://maieytiras-gynaikologos.blogspot.gr/

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια. Είμαι στον τέταρτο μήνα εγκυμοσύνης και ενώ στο πρώτο μου παιδάκι δεν εκείνα καθόλου καφέ τώρα στην δεύτερη εγκυμοσύνη δεν μπορώ να κόψω τον πρωινό καφέ , γιατί με τις αϋπνίες που έχω από το πρώτο μωρό που ακόμα δεν κοιμάται καλά την νύχτα δεν μπορώ να μην πιω ένα καφέ το πρωί δεν θα μπορώ να λειτουργήσω κ να ανταπεξέλθω στις υποχρεώσεις μου. Διάβασα κάτι έρευνες που έγιναν το 2008 κ φρικαρα βέβαια. Για αποβολές όταν καταναλώνεις καφεΐνη στην εγκυμοσύνη. Τι ισχύει πλέον ; Γνωρίζει καμία σας ; Εσείς καταναλώνατε καφέ στην εγκυμοσύνη σας ; 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έναν ελληνικό ελαφρύ τον έπινα ωραιότατα το πρωί. Με βοηθούσε και στο μεγάλο πρόβλημα της δυσκοιλιότητας. Νομίζω ότι με μέτρο δεν βλάπτει ο καφές. Ας πούμε ένα καφεδάκι την ημέρα. Ρώτησε και τον γιατρό σου βεβάιως. Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Iris89 είπε:

Εγώ έναν ελληνικό ελαφρύ τον έπινα ωραιότατα το πρωί. Με βοηθούσε και στο μεγάλο πρόβλημα της δυσκοιλιότητας. Νομίζω ότι με μέτρο δεν βλάπτει ο καφές. Ας πούμε ένα καφεδάκι την ημέρα. Ρώτησε και τον γιατρό σου βεβάιως. Με το καλό!

Α πολύ ωραία ! Ευχαριστώ για την απάντηση. Μόλις τον ξανά δω θα ρωτήσω 

πρίν από 49 λεπτά , Mamaloulou είπε:

Εγώ επινα δυο καφέδες την ημέρα,είχα ρωτήσει το γιατρό και μου είχε πει πως δεν υπάρχει πρόβλημα 

Αχα οκ ευχαριστώ για την απάντηση :)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Είμαι στον τέταρτο μήνα εγκυμοσύνης και ενώ στο πρώτο μου παιδάκι δεν εκείνα καθόλου καφέ τώρα στην δεύτερη εγκυμοσύνη δεν μπορώ να κόψω τον πρωινό καφέ , γιατί με τις αϋπνίες που έχω από το πρώτο μωρό που ακόμα δεν κοιμάται καλά την νύχτα δεν μπορώ να μην πιω ένα καφέ το πρωί δεν θα μπορώ να λειτουργήσω κ να ανταπεξέλθω στις υποχρεώσεις μου. Διάβασα κάτι έρευνες που έγιναν το 2008 κ φρικαρα βέβαια. Για αποβολές όταν καταναλώνεις καφεΐνη στην εγκυμοσύνη. Τι ισχύει πλέον ; Γνωρίζει καμία σας ; Εσείς καταναλώνατε καφέ στην εγκυμοσύνη σας ; 

Και γω δύο ελληνικούς την ημέρα και στις τρεις εγκυμοσύνες μου....Δεν προκαλεί καμία παρενέργεια αν τον καταναλώνεις με μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...