Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συχνότητα θηλασμού μετά τις στερεές τροφές


Recommended Posts

Πόσο είναι το μωρο;

 

Απο στερεές τι τρώει;

 

Πόσο γάλα έπινε οσο ελειπες;

 

Έχεις τράπεζα;

 

Νινα νανα σ΄ευχαριστω για την απάντηση. Λοιπόν απο στέρεες τρώει ρυζελευρο και δημητριακά της hipp που τα φτιάχνει η Μαμα μου με μητρικό γάλα το μεσημέρι τρώει σουπιτσα πατατούλα καροτο κολοκυθακι και το απόγευμα φρουτοκρέμα.(τη σουπιτσα την αρχίσαμε πριν 2 μερες) Οσο έλειπα έπινε συνολικά 300 μλ γάλα. Εχω τράπεζα γάλακτος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το οτι βγάζεις 50μλ με το θηλαστρο δεν σημαίνει οτι έχεις 50μλ στο στήθος ούτε οτι το μωρο πίνει απο εσένα 50μλ τη φορα.

Σημαίνει μόνο το εξής: οτι μπορείς εσυ με το συγκεκριμένο θηλαστρο να αντλησεις 50μλ σε χ χρόνο την συγκεκριμένη χρονική στιγμη. ΤΙΠΟΤΑ άλλο!

 

Να φροντίζεις να κάνει 4-5 θηλασμούς το 24ωρο.

 

Σε ρωτάω για τις πάνες γιατι αν δεν πίνει αλλα υγρά αλλα παρόλα αυτά τρώει πολυ τοτε οτι τσισα υπάρχει στις πάνες ειναι απο το γάλα σου! Αρα; Γάλα έχεις!

 

Έχει δυσκοιλιοτητα;

 

Λοιπόν, να τι παρατήρησα. Τις τελευταίες 3-4 μέρες και τις πάνες της βρέχει καλύτερα και η δυσκοιλιότητα που είχε με την έναρξη των φρούτων και των λαχανικών (δηλαδή από τότε που έκλεισε τον έκτο μήνα) σταμάτησε και επιτέλους ενεργείται φυσιολογικά και ξεκίνησε να θηλάζει χωρίς να γκρινιάζει τόσο όσο γκρίνιαζε παλιότερα και για λίγο περισσότερη ώρα (καλά όχι τρελά πράματα αλλά λίγο περισσότερο). Ίσως να κάνει δουλειά και το θήλαστρο πάντως τα πάμε σαφώς καλύτερα και μου έχει φύγει το άγχος ότι δεν παίρνει ύγρα.

Νίνα-Νανά, σε ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες και για την υποστήριξή σου!:-D Να' σαι καλά! Έχει αλλάξει πολύ η ψυχολογία μου τις τελευταίες μέρες. Βοηθάει βέβαια και η μπουμπού που δείχνει να είναι ικανοποιημένη, χορτασμένη και πολύ χαρούμενη γενικώς.

swhr547iq.pngg0zwfjvky.png
Link to comment
Share on other sites

Νινα νανα σ΄ευχαριστω για την απάντηση. Λοιπόν απο στέρεες τρώει ρυζελευρο και δημητριακά της hipp που τα φτιάχνει η Μαμα μου με μητρικό γάλα το μεσημέρι τρώει σουπιτσα πατατούλα καροτο κολοκυθακι και το απόγευμα φρουτοκρέμα.(τη σουπιτσα την αρχίσαμε πριν 2 μερες) Οσο έλειπα έπινε συνολικά 300 μλ γάλα. Εχω τράπεζα γάλακτος.

 

Αφου το μωρο τρώει καλα στερεές δεν έχεις λόγο να αντλεις ειδικά αν σε έχουν κουράσει οι αντλησεις.

Το μωρο θα τρώει τα 3 γεύματα στερεών οσο λείπεις στη δουλεια κι όταν γυρνάς σπίτι θα θηλαζεις χωρις να ασχολείσαι με στερεές τροφές.

Οι κρεμες αυτές φτιάχνονται και με νερό, αν έχεις τράπεζα μπορει να τις φτιάχνει με μητρικό.

Τις πρώτες μέρες χωρις αντλησεις θα πρηζεσαι, να βγάζεις λίγο γάλα με το χέρι για αποσυμφόρηση.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, να τι παρατήρησα. Τις τελευταίες 3-4 μέρες και τις πάνες της βρέχει καλύτερα και η δυσκοιλιότητα που είχε με την έναρξη των φρούτων και των λαχανικών (δηλαδή από τότε που έκλεισε τον έκτο μήνα) σταμάτησε και επιτέλους ενεργείται φυσιολογικά και ξεκίνησε να θηλάζει χωρίς να γκρινιάζει τόσο όσο γκρίνιαζε παλιότερα και για λίγο περισσότερη ώρα (καλά όχι τρελά πράματα αλλά λίγο περισσότερο). Ίσως να κάνει δουλειά και το θήλαστρο πάντως τα πάμε σαφώς καλύτερα και μου έχει φύγει το άγχος ότι δεν παίρνει ύγρα.

Νίνα-Νανά, σε ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες και για την υποστήριξή σου!:-D Να' σαι καλά! Έχει αλλάξει πολύ η ψυχολογία μου τις τελευταίες μέρες. Βοηθάει βέβαια και η μπουμπού που δείχνει να είναι ικανοποιημένη, χορτασμένη και πολύ χαρούμενη γενικώς.

 

Χαίρομαι που πάτε καλύτερα.

Να κανεις προσπάθεια να δεχτει και νερό σιγα σιγα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφου το μωρο τρώει καλα στερεές δεν έχεις λόγο να αντλεις ειδικά αν σε έχουν κουράσει οι αντλησεις.

Το μωρο θα τρώει τα 3 γεύματα στερεών οσο λείπεις στη δουλεια κι όταν γυρνάς σπίτι θα θηλαζεις χωρις να ασχολείσαι με στερεές τροφές.

Οι κρεμες αυτές φτιάχνονται και με νερό, αν έχεις τράπεζα μπορει να τις φτιάχνει με μητρικό.

Τις πρώτες μέρες χωρις αντλησεις θα πρηζεσαι, να βγάζεις λίγο γάλα με το χέρι για αποσυμφόρηση.

 

Της ώρες που ειμαι στο Σπιτι κανει 4 θηλασμους. Είναι αρκετοί;

Link to comment
Share on other sites

Της ώρες που ειμαι στο Σπιτι κανει 4 θηλασμους. Είναι αρκετοί;

 

4 το 24ωρο εννοείς;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Και έκανα δυο αντλησεις σύνολο 6 δηλ.

 

Αρα συνεχίζεις τις αντλήσεις;

Αν συνεχίσεις τις αντλησεις, τοτε 4 θηλασμοι ειναι καλα, αν δεν συνεχίσεις τις αντλησεις προσπάθησε να τους κανεις τουλάχιστον 5 αν και ειναι πιθανο να τους αυξήσει απο μόνο του το μωρο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Αρα συνεχίζεις τις αντλήσεις;

Αν συνεχίσεις τις αντλησεις, τοτε 4 θηλασμοι ειναι καλα, αν δεν συνεχίσεις τις αντλησεις προσπάθησε να τους κανεις τουλάχιστον 5 αν και ειναι πιθανο να τους αυξήσει απο μόνο του το μωρο.

 

Ναι συνεχίζω με το swing αλλα με κουρασαν παρα πολυ.

Οποτε σταματώ τις αντλησεις και κάνω 5 θηλασμους το 24 ωρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 χρόνια μετά...

Γεια σας μαμάδες! Λοιπόν η μπουμπού μου μεγάλωσε και επίσημα και σε δύο εβδομάδες που κλείνει τον έκτο μήνα , θα ξεκινήσει στέρεες τροφές.

 

Έχω τις εξής απορίες:

Δεν έχω κανένα πρόγραμμα θηλασμού, θηλάζει όποτε θέλει και αυτό σημαίνει μπορεί να αντέξει μέχρι και τρίωρο χωρίς θηλασμό, τα βράδια εννοείται περισσότερο γιατί κοιμάται πιο πολλές ώρες, αν όμως μέσα στη μέρα κάνει ζέστη μπορεί να τη θηλάζω κ ανά μισή ώρα γιατί λογικά διψάει. Άρα πότε τη ταιζω φρουτοκρεμα; Πώς θα ξέρω πότε; Πρέπει να έχουμε συγκεκριμένη ώρα που τρώει; 

 

Επίσης, δε θέλω να μου μειωθεί το γάλα. Άρα τη θηλάζω και μετά το φαγητό, σωστά; Ή και πριν; Δε θα σκάσει το μωρό αν το ταιζω και πριν; Το άκουσα και αυτό , για αυτό σας ρωτάω.

 

Η τελευταία απορία είναι με το νερό. Πώς καταλαβαίνουμε ότι διψάει το μωρό και πρέπει να δώσουμε νερό αντί για γάλα; Λογικά πρέπει να αγοράσω και μπιμπερό τώρα για το νερό εκτός από μπολ για φαγητό , σωστά; Τα αποστειρώνουμε αυτά; Εύχομαι να μου πείτε όχι, γιατί πραγματικά με το θηλασμό έχω ξεγνοιασει :-)

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Just now, Annitamik είπε:

Γεια σας μαμάδες! Λοιπόν η μπουμπού μου μεγάλωσε και επίσημα και σε δύο εβδομάδες που κλείνει τον έκτο μήνα , θα ξεκινήσει στέρεες τροφές.

 

Έχω τις εξής απορίες:

Δεν έχω κανένα πρόγραμμα θηλασμού, θηλάζει όποτε θέλει και αυτό σημαίνει μπορεί να αντέξει μέχρι και τρίωρο χωρίς θηλασμό, τα βράδια εννοείται περισσότερο γιατί κοιμάται πιο πολλές ώρες, αν όμως μέσα στη μέρα κάνει ζέστη μπορεί να τη θηλάζω κ ανά μισή ώρα γιατί λογικά διψάει. Άρα πότε τη ταιζω φρουτοκρεμα; Πώς θα ξέρω πότε; Πρέπει να έχουμε συγκεκριμένη ώρα που τρώει; 

 

Επίσης, δε θέλω να μου μειωθεί το γάλα. Άρα τη θηλάζω και μετά το φαγητό, σωστά; Ή και πριν; Δε θα σκάσει το μωρό αν το ταιζω και πριν; Το άκουσα και αυτό , για αυτό σας ρωτάω.

 

Η τελευταία απορία είναι με το νερό. Πώς καταλαβαίνουμε ότι διψάει το μωρό και πρέπει να δώσουμε νερό αντί για γάλα; Λογικά πρέπει να αγοράσω και μπιμπερό τώρα για το νερό εκτός από μπολ για φαγητό , σωστά; Τα αποστειρώνουμε αυτά; Εύχομαι να μου πείτε όχι, γιατί πραγματικά με το θηλασμό έχω ξεγνοιασει :-)

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Οι παραπάνω απορίες προκύπτουν γιατί έχω ενημερωθεί από τη παιδίατρο μας ( που είναι κατά τ αλλά σούπερ , αλλά από θηλασμό δεν έχει πολλές γνώσεις) ότι θα μειωθούν σιγά σιγά οι θηλασμοι με την εισαγωγή των στερεών τροφών.  Παρόλα αυτά, γνωρίζω ότι αν γίνει κάτι τέτοιο υπάρχει κίνδυνος να μου κοπεί το γάλα . Για αυτό ρωτάω τι σας βόλεψε στην εισαγωγή των στερεών και συνεχίσατε το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Γεια σας μαμάδες! Λοιπόν η μπουμπού μου μεγάλωσε και επίσημα και σε δύο εβδομάδες που κλείνει τον έκτο μήνα , θα ξεκινήσει στέρεες τροφές.

 

Έχω τις εξής απορίες:

Δεν έχω κανένα πρόγραμμα θηλασμού, θηλάζει όποτε θέλει και αυτό σημαίνει μπορεί να αντέξει μέχρι και τρίωρο χωρίς θηλασμό, τα βράδια εννοείται περισσότερο γιατί κοιμάται πιο πολλές ώρες, αν όμως μέσα στη μέρα κάνει ζέστη μπορεί να τη θηλάζω κ ανά μισή ώρα γιατί λογικά διψάει. Άρα πότε τη ταιζω φρουτοκρεμα; Πώς θα ξέρω πότε; Πρέπει να έχουμε συγκεκριμένη ώρα που τρώει; 

 

Επίσης, δε θέλω να μου μειωθεί το γάλα. Άρα τη θηλάζω και μετά το φαγητό, σωστά; Ή και πριν; Δε θα σκάσει το μωρό αν το ταιζω και πριν; Το άκουσα και αυτό , για αυτό σας ρωτάω.

 

Η τελευταία απορία είναι με το νερό. Πώς καταλαβαίνουμε ότι διψάει το μωρό και πρέπει να δώσουμε νερό αντί για γάλα; Λογικά πρέπει να αγοράσω και μπιμπερό τώρα για το νερό εκτός από μπολ για φαγητό , σωστά; Τα αποστειρώνουμε αυτά; Εύχομαι να μου πείτε όχι, γιατί πραγματικά με το θηλασμό έχω ξεγνοιασει :-)

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Οι παραπάνω απορίες προκύπτουν γιατί έχω ενημερωθεί από τη παιδίατρο μας ( που είναι κατά τ αλλά σούπερ , αλλά από θηλασμό δεν έχει πολλές γνώσεις) ότι θα μειωθούν σιγά σιγά οι θηλασμοι με την εισαγωγή των στερεών τροφών.  Παρόλα αυτά, γνωρίζω ότι αν γίνει κάτι τέτοιο υπάρχει κίνδυνος να μου κοπεί το γάλα . Για αυτό ρωτάω τι σας βόλεψε στην εισαγωγή των στερεών και συνεχίσατε το θηλασμό.

Αρχικά για το νερό, δ χρειάζεσαι μπιμπερο αλλα εκπαιδευτικό ποτηρακι, το οποίο δ χρειαζεται αποστειρωση

Εμάς στο πρώτο παιδί επειδή το νερό εκεί που μεναμε δ ηταν καλό η γιατρος είπε εμφιαλωμένο, αν ήταν καλό δλδ πίναμε θα εδινα από βρύση. Κ δ το βραζαμε

Μετα το φαγητο προσφέρεις νεράκι, κ αφου φτάσει να τρωει δύο γευματα, κ πινει όταν της δίνεις, μπορείς να το έχεις εύκαιρο στο χώρο που κάθεστε οποτε να της προσφέρεις κ μεσα στη μέρα τώρα που θα έχει κ ζεστη

Η ώρα που θα δίνεις τα φρουτα είναι κατά προσέγγιση. Ανάλογα τι ώρα ξυπναει κ κάνετε τον πρώτο θηλασμο, κ σηκωνεστε από το κρεβάτι, αν έχει κάποιον στάνταρ ενδιάμεσο υπνο ως το μεσημερι, γενικα τι βολεύει εσας

Δ ειναι τοσο τραγικό αν μια μερα φαει στις 10κ την αλλη μιση ωρα αργοτερα

Λογικά στις αρχες που δ θα τρωει ποσότητα θα ζητάει να θηλασει κ μετα το γεύμα, αν αργότερα της φτάνει, δ χρειαζεται να πινει οπωσδηποτε

Περίπου μια ώρα από τον θηλασμο είναι ένα καλό χρονικό σημείο για να δωσεις γευμα, γτ δ ειναι φουσκωμένη από το γαλα, αλλα δ εχει φτάσει κ να πειναει, οποτε θα δεχτεί πιο εύκολα κ κτ διαφορετικο

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik said:

Γεια σας μαμάδες! Λοιπόν η μπουμπού μου μεγάλωσε και επίσημα και σε δύο εβδομάδες που κλείνει τον έκτο μήνα , θα ξεκινήσει στέρεες τροφές.

 

Έχω τις εξής απορίες:

Δεν έχω κανένα πρόγραμμα θηλασμού, θηλάζει όποτε θέλει και αυτό σημαίνει μπορεί να αντέξει μέχρι και τρίωρο χωρίς θηλασμό, τα βράδια εννοείται περισσότερο γιατί κοιμάται πιο πολλές ώρες, αν όμως μέσα στη μέρα κάνει ζέστη μπορεί να τη θηλάζω κ ανά μισή ώρα γιατί λογικά διψάει. Άρα πότε τη ταιζω φρουτοκρεμα; Πώς θα ξέρω πότε; Πρέπει να έχουμε συγκεκριμένη ώρα που τρώει; 

 

Επίσης, δε θέλω να μου μειωθεί το γάλα. Άρα τη θηλάζω και μετά το φαγητό, σωστά; Ή και πριν; Δε θα σκάσει το μωρό αν το ταιζω και πριν; Το άκουσα και αυτό , για αυτό σας ρωτάω.

 

Η τελευταία απορία είναι με το νερό. Πώς καταλαβαίνουμε ότι διψάει το μωρό και πρέπει να δώσουμε νερό αντί για γάλα; Λογικά πρέπει να αγοράσω και μπιμπερό τώρα για το νερό εκτός από μπολ για φαγητό , σωστά; Τα αποστειρώνουμε αυτά; Εύχομαι να μου πείτε όχι, γιατί πραγματικά με το θηλασμό έχω ξεγνοιασει :-)

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Οι παραπάνω απορίες προκύπτουν γιατί έχω ενημερωθεί από τη παιδίατρο μας ( που είναι κατά τ αλλά σούπερ , αλλά από θηλασμό δεν έχει πολλές γνώσεις) ότι θα μειωθούν σιγά σιγά οι θηλασμοι με την εισαγωγή των στερεών τροφών.  Παρόλα αυτά, γνωρίζω ότι αν γίνει κάτι τέτοιο υπάρχει κίνδυνος να μου κοπεί το γάλα . Για αυτό ρωτάω τι σας βόλεψε στην εισαγωγή των στερεών και συνεχίσατε το θηλασμό.

 

 

Συνήθως ξεκινάς με ένα γεύμα (π.χ. μεσημέρι), όπου σταδιακά αυξάνεις την ποσότητα του φαγητού και, όταν μάθει να τρώει κάπως, μειώνεται αντίστοιχα η ποσότητα του γάλακτος. Στο τέλος, στο συγκεκριμένο γεύμα δε θα δίνεις καθόλου γάλα, μόνο νερό. Στη συνέχεια το ίδιο για το 2ο γεύμα, το 3ο κλπ. Προφανώς δεν γίνεται να συνεχίσει να πίνει το ίδιο γάλα + το φαγητό, αυτό είναι και το νόημα της εισαγωγής των τροφών, ότι σταδιακά θα χρειάζεται όλο και λιγότερο γάλα, μέχρι τους 12 μήνες που στην πράξη δε χρειάζεται καθόλου (με δεδομένο οτι τρώει και από αλλού πρωτείνες, λιπαρά και ασβέστιο), εκτός αν θέλεις εσύ να προσφέρεις.

 

Για το νερό εμείς της δώσαμε αρχικά σε μπιμπερό και μόλις έμαθε να το πίνει, απλώς το βάζαμε μπροστά της. Αν ήθελε, προσπαθούσε να το πάρει, αλλιώς το πέταγε. Εάν όμως δεν έχει μάθει ποτέ το μπιμπέρο, συμφωνώ οτι ίσως είναι καλύτερο να δοκιμάσετε κατευθείαν το ποτηράκι...

 

Η αποστείρωση μετά τον 6ο μήνα δεν έχει κανένα νόημα, ούτε για το νερό, ούτε για το γάλα, ούτε για οτιδήποτε άλλο. ;) Έτσι κι αλλιώς πολύ σύντομα θα μπουσουλάει με ό,τι αυτό συνεπάγεται....

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λέει η Βίκυ και η chocolate eater, απλά για το νερό εμάς η παιδίατρος μας είπε κατ'ευθειαν κανονικό ποτήρι. Και όντως βόλεψε γιατί δεν χρειάστηκε να κάνει δύο μεταβάσεις, μία στο εκπαιδευτικό και μία σε κανονικό. Στην αρχή χυνόταν νερό εννοείται αλλά από το έτος και πέρα (τώρα είναι 14 μηνών) δεν χύνεται σταγόνα. Εννοείται το κρατάμε εμείς. Τώρα που έμαθε κανονικό ποτήρι κ το ξέρει καλά σκέφτομαι να πάρουμε εκπαιδευτικό για εκτός σπιτιού (γιατί τώρα παίρνουμε κάτι χάρτινα κ γεμίζω από ένα θερμός όταν της δίνω) και για το σπίτι για να πίνει μόνη της αλλά δεν θέλουμε να πολυχρησιμοποιει πλαστικά σκεύη.

Νερό βρύσης μας είπε κι εμάς (έχουμε φίλτρο αλλά δεν το ξέρει η παιδίατρος, οπότε βρύσης γενικώς) και η αποστείρωση σταματάει στους 6 μήνες. Εξάλλου σε λίγο θα τρώει όλα τα παιχνίδια από το πάτωμα. 

Κι εγώ είχα απορία πότε νερό αντί γάλα, αλλά γενικά οι γιατροί προτιμούν το γάλα που έχει θρεπτικά συστατικά. Της έδινα νερό μαζί με τα γεύματα (εσύ που είναι καλοκαίρι ίσως πιο πολύ) και γύρω στο 10μηνο -δεν θυμάμαι ακριβώς- άρχισε να το δείχνει, οπότε δίνουμε όταν ζητάει. Τώρα που είναι και καλοκαίρι το ζητάει πιο πολύ.

Τα φρούτα εμάς μας είχε πει κατά προσέγγιση στις 10. Μπορεί να φάει 9.30, μπορεί 11 αλλά εκεί γύρω. Εμάς μας είχε ξεκινήσει με το μεσημεριανό πρώτα και μετά φρούτα. Θα σας τα πει σταδιακά.

Το γάλα δεν κόβεται από τις στερεές, αλίμονο αν κοβόταν έτσι! Απλά προσαρμόζεται να παράγεται οσο χρειάζεται. Εξάλλου το μωρό περνάει φάσεις. Εμάς τώρα που είναι 14 μηνών από το έτος και μετά θηλαζει πολύ περισσότερο από πριν, με το που κάτσω δίπλα της ή την πάρω αγκαλιά τραβάει μπλούζα. Οπότε το γάλα προσαρμόζεται στις ανάγκες. Στην αρχή μας είχε πει να τη θηλάζω πριν το γεύμα και αν θέλει και κατά τη διάρκεια και ότι μπορεί να προτιμάει το γάλα απ' το φαΐ αλλά τελικά είναι πολύ φαγανη και αδειάζει το πιατο ήδη απ'τις πρώτες βδομάδες και ζητάει και γάλα μετά. Σε κάποιους μήνες δεν έπινε γάλα κοντά στα γεύματα, τώρα πίνει, αλλαζουν αυτά και το γάλα πάντα επαρκεί, μην ανησυχείς. 

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Η τελευταία απορία είναι με το νερό. Πώς καταλαβαίνουμε ότι διψάει το μωρό και πρέπει να δώσουμε νερό αντί για γάλα; Λογικά πρέπει να αγοράσω και μπιμπερό τώρα για το νερό εκτός από μπολ για φαγητό , σωστά; Τα αποστειρώνουμε αυτά; Εύχομαι να μου πείτε όχι, γιατί πραγματικά με το θηλασμό έχω ξεγνοιασει :-)

 

Αν διψάει θα ξεδιψάει με οτν θηλασμό σίγουρα αφού το έχει συνηθίσει, τώρα όμως που είναι καλοκαίρι σίγουρα θα θέλει και νερό.

Μην πάρεις μπιμπερό, κατευθείαν εκπαιδευτικό ποτηράκι καλύτερα. Υπάρχουν πολλές επιλογές. Με στόμιο μαλακό, με στόμιο σκληρό, με καλαμάκι, 360 που είναι σαν κανονικό ποτήρι, με χεράκια για να το κρατάνε πιο εύκολα, χωρίς χεράκια...

Αποστείρωση δεν χρειάζεται πλέον. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Annitamik είπε:

Γεια σας μαμάδες! Λοιπόν η μπουμπού μου μεγάλωσε και επίσημα και σε δύο εβδομάδες που κλείνει τον έκτο μήνα , θα ξεκινήσει στέρεες τροφές.

 

Έχω τις εξής απορίες:

Δεν έχω κανένα πρόγραμμα θηλασμού, θηλάζει όποτε θέλει και αυτό σημαίνει μπορεί να αντέξει μέχρι και τρίωρο χωρίς θηλασμό, τα βράδια εννοείται περισσότερο γιατί κοιμάται πιο πολλές ώρες, αν όμως μέσα στη μέρα κάνει ζέστη μπορεί να τη θηλάζω κ ανά μισή ώρα γιατί λογικά διψάει. Άρα πότε τη ταιζω φρουτοκρεμα; Πώς θα ξέρω πότε; Πρέπει να έχουμε συγκεκριμένη ώρα που τρώει; 

 

Επίσης, δε θέλω να μου μειωθεί το γάλα. Άρα τη θηλάζω και μετά το φαγητό, σωστά; Ή και πριν; Δε θα σκάσει το μωρό αν το ταιζω και πριν; Το άκουσα και αυτό , για αυτό σας ρωτάω.

 

Η τελευταία απορία είναι με το νερό. Πώς καταλαβαίνουμε ότι διψάει το μωρό και πρέπει να δώσουμε νερό αντί για γάλα; Λογικά πρέπει να αγοράσω και μπιμπερό τώρα για το νερό εκτός από μπολ για φαγητό , σωστά; Τα αποστειρώνουμε αυτά; Εύχομαι να μου πείτε όχι, γιατί πραγματικά με το θηλασμό έχω ξεγνοιασει :-)

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Οι παραπάνω απορίες προκύπτουν γιατί έχω ενημερωθεί από τη παιδίατρο μας ( που είναι κατά τ αλλά σούπερ , αλλά από θηλασμό δεν έχει πολλές γνώσεις) ότι θα μειωθούν σιγά σιγά οι θηλασμοι με την εισαγωγή των στερεών τροφών.  Παρόλα αυτά, γνωρίζω ότι αν γίνει κάτι τέτοιο υπάρχει κίνδυνος να μου κοπεί το γάλα . Για αυτό ρωτάω τι σας βόλεψε στην εισαγωγή των στερεών και συνεχίσατε το θηλασμό.

Τα φρούτα συνήθως είναι το δεκατιανο γεύμα. Όπως ειπώθηκε μία ώρα πριν αν έχει θηλασει θα δοκιμάσει με όρεξη τις στερεές. Λίγες κουταλιές αρχικα, ένα φρούτο νέο κάθε τρεις-τεσσερεις μέρες φαντάζομαι θα σου τα πει αναλυτικα ή παιδίατρος. 

 

 

Έπειτα την θηλαζεις οποτε πεινασει, μπορεί και στην μισή μπορεί και στις δύο ώρες ανάλογα με το ποσό έχει φάει αλλά και την όρεξη της. 

 

Το γάλα σε θηλαζοντα μωρά είναι αρκετό νομίζω για να ξεδιψασουν, οπότε και δύο γουλιες νερό να πίνει δεν υπάρχει ζήτημα για αρχή. Εγώ δεν θα διαλεγα μπιμπερο αλλά ένα εκπαιδευτικό ποτήρι ή ένα μικρό κανονικό ποτήρι ή παγουρινο. 

 

Μπολακι πλαστικό μάλλον θα χρειαστείς ώστε να της βάζεις αργότερα με ασφάλεια φαγητό να δοκιμάζει και μόνη της γύρω στους δέκα μήνες. Ένα κουταλάκι θα χρειαστείς και κάποιο απορρυπαντικό ειδικό για μωρά αν θέλεις. Αποστείρωση δεν χρειάζεται όπως δεν χρειάζεται και βρασμένο νερό. 

 

Το γάλα σου δεν θα κοπεί όσο το μωρό θηλάζει κατά απαίτηση του και ελεύθερα, θα προσαρμοστεί στην νέα ζήτηση. 

 

Καλη αρχή!

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις σας! Πραγματικά είναι ένας φόβος μη κοπεί το γάλα με την εισαγωγή των στερεών τροφών , γιατί κάτι τέτοιο μου περιέγραψε η κουνιάδα μου ότι λιγόστεψε . Εκείνη τελικά το σταμάτησε το θηλασμό.

 

Θα πάρω κατευθείαν λοιπόν εκπαιδευτικό ποτηράκι. Χαίρομαι που δε χρειάζεται αποστείρωση, φοβήθηκα ότι ίσως λόγω καλοκαιριού και λόγω ζέστης μπορεί να χρειαζόταν.

 

Και πάλι σας ευχαριστώ όλες! Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σας

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Εγώ προσωπικά εκ πείρας σε συμβουλεύω κατ'ευθειαν κανονικό ποτήρι αντί εκπαιδευτικο, αλλά μάλλον είμαστε οι μόνοι που το κάναμε.

Κι εμείς καταλήξαμε να πίνουμε από κανονικό ποτήρι (βασικά ήταν μικρό γυάλινο ποτηράκι για σφηνακι) γιατί δύο τρεις φορές που δοκιμασα με  ένα εκπαιδευτικό που είχα πάρει γινόταν μουσκεμα κ δεν έπινε κιόλας! 

Link to comment
Share on other sites

Εμάς με το σφηνάκι δεν μπορούσε αλλά έπινε είτε με κανονικο δικό μας είτε με τις κουπιτσες που έχουν τα σετ μπαμπού

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Κι εμείς καταλήξαμε να πίνουμε από κανονικό ποτήρι (βασικά ήταν μικρό γυάλινο ποτηράκι για σφηνακι) γιατί δύο τρεις φορές που δοκιμασα με  ένα εκπαιδευτικό που είχα πάρει γινόταν μουσκεμα κ δεν έπινε κιόλας! 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα σας, είμαι καιρό μέλος στο φόρουμ κ αφού έχω διαβάσει κάποιες συζητήσεις πιο παλιές πήρα το θάρρος να γράψω κ εγώ μιας κ δεν έχω βρει λύση στο πρόβλημα μου!!! Έχω ένα μωράκι 5,5 μηνών κ το θηλάζω σχεδόν αποκλειστικά !!! Λέω σχεδόν γτ εδώ έρχεται το πρόβλημα μου .... Όταν το μωρό μου έκλεισε τους 2 μήνες το γάλα είχε αρχίσει να μειώνεται ΠΑΡΑ πολύ με αποτέλεσμα να κλαίει κ να μη βάζει βάρος ! Με παρότρυνση της παιδιάτρου κ την επιμονή του συζύγου, προσπάθησα να του δώσω ξένο γάλα .... Για καλή Μ τύχη το παιδάκι δεν ήθελε με τπτ το ξένο γάλα δεν του άρεσε καθόλου !!!!! Το μπιμπερο δεν το έπιανε έβαζε τα κλάματα κ με το sns που προσπάθησα έπινε max 90ml όλη τη μέρα !! Παράλληλα να σας πω ότι είχα ξεκινήσει να κάνω αντλήσεις με νοσοκ. Θηλαστρο για να επαναφέρω το γάλα μου ! Αφού κλείσαμε κ τον 3ο μήνα το μωράκι μου έτρωγε κατά κύριο λόγο από μένα αυτό το λίγο που είχα κ πολύ λίγο από το sns ... Έπαιρνε βάρος περίπου 600γρ το μήνα ,για την γιατρό μου θεωρείται το κατώτερο .... Έδωσα πίσω το θηλαστρο γτ αντλούσα μετά από θηλασμό κ έβγαζα σταγόνες μόνο όλο το μήνα κ ήταν πολύ ψυχοφθόρο για μένα ! Αποφάσισα να έχω το μωρό συνέχεια στο στήθος μπας κ επαναφέρει εκείνο το γάλα μου ..... Έτσι κ έγινε το γάλα μου αυξήθηκε σε ικανοποιητικά επίπεδα τόσο όσο να παίρνει 600γρ το μήνα κ να νοιωθω ότι το μωρό όταν θηλάζει πίνει όντως γάλα κ όχι αέρα !! μετά όμως από ένα μήνα πάλι το γάλα μου ελαττώθηκε ΠΑΡΆ πολύ , είχα σχεδόν καθόλου , οπότε πανικοβλήθηκα πάλι !!!! Μίλησα με μια μαία φίλη κ της ζήτησα τη γνώμη για την δομπεριδονη. Μου είπε αν θέλω να ξεκινήσω για 3 βδομάδες μιας κ με το θηλαστρο δεν μπορούσα να λειτουργήσω .... Ξεκίνησα τη δομπεριδονη κ μετά από 1 βδομάδα επανήλθε το γαλατάκι μου κ το μωράκι μου ήταν κάθε μέρα χορτατο κ εγώ πανευτυχής !!!!! Ενοιωθα το στήθος μου γεμάτο κ το μωρό μου το άκουγα να καταπίνει !!

 Όταν σταμάτησα την δομπεριδονη(μετά από ένα μήνα )  άρχισε σταδιακά παλι το γάλα Μ να μειώνεται ! Κ φτάσαμε στους 5 μήνες που είμαστε τώρα με λιγο γαλατάκι από μένα κ λίγο sns πάλι το οποίο το τρώει με το ζόρι κ αυτό 30ml το γεύμα από το απόγευμα κ μετά .... Γτ μου μειώνεται κάθε τρεις κ λίγο ? Τι μου συμβαίνει ????

Πριν 1 βδομάδα ξεκινήσαμε κ τις στερεές τροφές κ όλοι Μ λένε : αφου ξεκίνησες στερεές τροφές δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για το γάλα σου ! Πάλεψε το έτσι. !!! Μα το μωρό μου δεν το θέλει το ξένο γάλα κ δεν τρώει αποκλειστικά ακόμα στερεές για να μην αγχωνομαι !!!! Κ στο κάτω κάτω θέλω να τον θηλάσω κι άλλους μήνες ακόμα κ γτ θελω και γτ δεν θέλει με τπτ το ξένο γάλα στην γευση !!! 

Έχει περάσει κάποια κοπελα κτ παρόμοιο ? Τι με συμβουλευτε να κάνω ?

Το στήθος μου πλέον το νοιωθω γεμάτο μόνο αν κοιμηθεί το μωρό στις 22:00 το βράδυ κ ξυπνήσει ξανά για να θηλάσει στις 7 το πρωί !κ ενώ έχω πιει το βράδυ 2 μπίρες κ έχω πιει κ μαγιά μπύρας σε χάπια όλη μέρα  !!! Γτ αργεί τόσο να γεμίσει ???? Όσο για το ξένο γάλα , έχουμε δοκιμάσει ΟΛΕΣ τις μάρκες μήπως κ βρούμε κάποια που να του αρέσει !!

Επεξεργάστηκαν by Kellitsa_geo
Link to comment
Share on other sites

On 21/6/2021 at 3:46 ΜΜ, Kellitsa_geo είπε:

Καλησπέρα σας, είμαι καιρό μέλος στο φόρουμ κ αφού έχω διαβάσει κάποιες συζητήσεις πιο παλιές πήρα το θάρρος να γράψω κ εγώ μιας κ δεν έχω βρει λύση στο πρόβλημα μου!!! Έχω ένα μωράκι 5,5 μηνών κ το θηλάζω σχεδόν αποκλειστικά !!! Λέω σχεδόν γτ εδώ έρχεται το πρόβλημα μου .... Όταν το μωρό μου έκλεισε τους 2 μήνες το γάλα είχε αρχίσει να μειώνεται ΠΑΡΑ πολύ με αποτέλεσμα να κλαίει κ να μη βάζει βάρος ! Με παρότρυνση της παιδιάτρου κ την επιμονή του συζύγου, προσπάθησα να του δώσω ξένο γάλα .... Για καλή Μ τύχη το παιδάκι δεν ήθελε με τπτ το ξένο γάλα δεν του άρεσε καθόλου !!!!! Το μπιμπερο δεν το έπιανε έβαζε τα κλάματα κ με το sns που προσπάθησα έπινε max 90ml όλη τη μέρα !! Παράλληλα να σας πω ότι είχα ξεκινήσει να κάνω αντλήσεις με νοσοκ. Θηλαστρο για να επαναφέρω το γάλα μου ! Αφού κλείσαμε κ τον 3ο μήνα το μωράκι μου έτρωγε κατά κύριο λόγο από μένα αυτό το λίγο που είχα κ πολύ λίγο από το sns ... Έπαιρνε βάρος περίπου 600γρ το μήνα ,για την γιατρό μου θεωρείται το κατώτερο .... Έδωσα πίσω το θηλαστρο γτ αντλούσα μετά από θηλασμό κ έβγαζα σταγόνες μόνο όλο το μήνα κ ήταν πολύ ψυχοφθόρο για μένα ! Αποφάσισα να έχω το μωρό συνέχεια στο στήθος μπας κ επαναφέρει εκείνο το γάλα μου ..... Έτσι κ έγινε το γάλα μου αυξήθηκε σε ικανοποιητικά επίπεδα τόσο όσο να παίρνει 600γρ το μήνα κ να νοιωθω ότι το μωρό όταν θηλάζει πίνει όντως γάλα κ όχι αέρα !! μετά όμως από ένα μήνα πάλι το γάλα μου ελαττώθηκε ΠΑΡΆ πολύ , είχα σχεδόν καθόλου , οπότε πανικοβλήθηκα πάλι !!!! Μίλησα με μια μαία φίλη κ της ζήτησα τη γνώμη για την δομπεριδονη. Μου είπε αν θέλω να ξεκινήσω για 3 βδομάδες μιας κ με το θηλαστρο δεν μπορούσα να λειτουργήσω .... Ξεκίνησα τη δομπεριδονη κ μετά από 1 βδομάδα επανήλθε το γαλατάκι μου κ το μωράκι μου ήταν κάθε μέρα χορτατο κ εγώ πανευτυχής !!!!! Ενοιωθα το στήθος μου γεμάτο κ το μωρό μου το άκουγα να καταπίνει !!

 Όταν σταμάτησα την δομπεριδονη(μετά από ένα μήνα )  άρχισε σταδιακά παλι το γάλα Μ να μειώνεται ! Κ φτάσαμε στους 5 μήνες που είμαστε τώρα με λιγο γαλατάκι από μένα κ λίγο sns πάλι το οποίο το τρώει με το ζόρι κ αυτό 30ml το γεύμα από το απόγευμα κ μετά .... Γτ μου μειώνεται κάθε τρεις κ λίγο ? Τι μου συμβαίνει ????

Πριν 1 βδομάδα ξεκινήσαμε κ τις στερεές τροφές κ όλοι Μ λένε : αφου ξεκίνησες στερεές τροφές δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για το γάλα σου ! Πάλεψε το έτσι. !!! Μα το μωρό μου δεν το θέλει το ξένο γάλα κ δεν τρώει αποκλειστικά ακόμα στερεές για να μην αγχωνομαι !!!! Κ στο κάτω κάτω θέλω να τον θηλάσω κι άλλους μήνες ακόμα κ γτ θελω και γτ δεν θέλει με τπτ το ξένο γάλα στην γευση !!! 

Έχει περάσει κάποια κοπελα κτ παρόμοιο ? Τι με συμβουλευτε να κάνω ?

Το στήθος μου πλέον το νοιωθω γεμάτο μόνο αν κοιμηθεί το μωρό στις 22:00 το βράδυ κ ξυπνήσει ξανά για να θηλάσει στις 7 το πρωί !κ ενώ έχω πιει το βράδυ 2 μπίρες κ έχω πιει κ μαγιά μπύρας σε χάπια όλη μέρα  !!! Γτ αργεί τόσο να γεμίσει ???? Όσο για το ξένο γάλα , έχουμε δοκιμάσει ΟΛΕΣ τις μάρκες μήπως κ βρούμε κάποια που να του αρέσει !!

Καλησπέρα κ να σου ζήσει το μωράκι σου. Είναι όντως διαπιστωμένο ότι δεν έχεις γάλα? Γιατί από 1 διάστημα θηλασμού κ μετέπειτα το στήθος δεν γεμίζει ποτέ (παρά μόνο αν περάσουν παρά πολλές ώρες) αλλά "κατεβαίνει" γάλα την ώρα που θηλάζει το μωρό. Μήπως αυτό συμβαίνει κ σε σένα κ νομίζεις ότι δεν έχεις γάλα? Κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ, αλλιώς ρωτά μήπως είναι τπτ ορμονικό..

Link to comment
Share on other sites

On 21/6/2021 at 3:46 ΜΜ, Kellitsa_geo είπε:

Καλησπέρα σας, είμαι καιρό μέλος στο φόρουμ κ αφού έχω διαβάσει κάποιες συζητήσεις πιο παλιές πήρα το θάρρος να γράψω κ εγώ μιας κ δεν έχω βρει λύση στο πρόβλημα μου!!! Έχω ένα μωράκι 5,5 μηνών κ το θηλάζω σχεδόν αποκλειστικά !!! Λέω σχεδόν γτ εδώ έρχεται το πρόβλημα μου .... Όταν το μωρό μου έκλεισε τους 2 μήνες το γάλα είχε αρχίσει να μειώνεται ΠΑΡΑ πολύ με αποτέλεσμα να κλαίει κ να μη βάζει βάρος ! Με παρότρυνση της παιδιάτρου κ την επιμονή του συζύγου, προσπάθησα να του δώσω ξένο γάλα .... Για καλή Μ τύχη το παιδάκι δεν ήθελε με τπτ το ξένο γάλα δεν του άρεσε καθόλου !!!!! Το μπιμπερο δεν το έπιανε έβαζε τα κλάματα κ με το sns που προσπάθησα έπινε max 90ml όλη τη μέρα !! Παράλληλα να σας πω ότι είχα ξεκινήσει να κάνω αντλήσεις με νοσοκ. Θηλαστρο για να επαναφέρω το γάλα μου ! Αφού κλείσαμε κ τον 3ο μήνα το μωράκι μου έτρωγε κατά κύριο λόγο από μένα αυτό το λίγο που είχα κ πολύ λίγο από το sns ... Έπαιρνε βάρος περίπου 600γρ το μήνα ,για την γιατρό μου θεωρείται το κατώτερο .... Έδωσα πίσω το θηλαστρο γτ αντλούσα μετά από θηλασμό κ έβγαζα σταγόνες μόνο όλο το μήνα κ ήταν πολύ ψυχοφθόρο για μένα ! Αποφάσισα να έχω το μωρό συνέχεια στο στήθος μπας κ επαναφέρει εκείνο το γάλα μου ..... Έτσι κ έγινε το γάλα μου αυξήθηκε σε ικανοποιητικά επίπεδα τόσο όσο να παίρνει 600γρ το μήνα κ να νοιωθω ότι το μωρό όταν θηλάζει πίνει όντως γάλα κ όχι αέρα !! μετά όμως από ένα μήνα πάλι το γάλα μου ελαττώθηκε ΠΑΡΆ πολύ , είχα σχεδόν καθόλου , οπότε πανικοβλήθηκα πάλι !!!! Μίλησα με μια μαία φίλη κ της ζήτησα τη γνώμη για την δομπεριδονη. Μου είπε αν θέλω να ξεκινήσω για 3 βδομάδες μιας κ με το θηλαστρο δεν μπορούσα να λειτουργήσω .... Ξεκίνησα τη δομπεριδονη κ μετά από 1 βδομάδα επανήλθε το γαλατάκι μου κ το μωράκι μου ήταν κάθε μέρα χορτατο κ εγώ πανευτυχής !!!!! Ενοιωθα το στήθος μου γεμάτο κ το μωρό μου το άκουγα να καταπίνει !!

 Όταν σταμάτησα την δομπεριδονη(μετά από ένα μήνα )  άρχισε σταδιακά παλι το γάλα Μ να μειώνεται ! Κ φτάσαμε στους 5 μήνες που είμαστε τώρα με λιγο γαλατάκι από μένα κ λίγο sns πάλι το οποίο το τρώει με το ζόρι κ αυτό 30ml το γεύμα από το απόγευμα κ μετά .... Γτ μου μειώνεται κάθε τρεις κ λίγο ? Τι μου συμβαίνει ????

Πριν 1 βδομάδα ξεκινήσαμε κ τις στερεές τροφές κ όλοι Μ λένε : αφου ξεκίνησες στερεές τροφές δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για το γάλα σου ! Πάλεψε το έτσι. !!! Μα το μωρό μου δεν το θέλει το ξένο γάλα κ δεν τρώει αποκλειστικά ακόμα στερεές για να μην αγχωνομαι !!!! Κ στο κάτω κάτω θέλω να τον θηλάσω κι άλλους μήνες ακόμα κ γτ θελω και γτ δεν θέλει με τπτ το ξένο γάλα στην γευση !!! 

Έχει περάσει κάποια κοπελα κτ παρόμοιο ? Τι με συμβουλευτε να κάνω ?

Το στήθος μου πλέον το νοιωθω γεμάτο μόνο αν κοιμηθεί το μωρό στις 22:00 το βράδυ κ ξυπνήσει ξανά για να θηλάσει στις 7 το πρωί !κ ενώ έχω πιει το βράδυ 2 μπίρες κ έχω πιει κ μαγιά μπύρας σε χάπια όλη μέρα  !!! Γτ αργεί τόσο να γεμίσει ???? Όσο για το ξένο γάλα , έχουμε δοκιμάσει ΟΛΕΣ τις μάρκες μήπως κ βρούμε κάποια που να του αρέσει !!

Που μένεις;Θα ήταν καλό να μιλήσεις με παιδίατρο σύμβουλο θηλασμού να σας δει από κοντά να δει αν όντως δεν έχεις γάλα. 500 γρ έβαζε το δικό μου μετά τον τρίτο μήνα. 

Link to comment
Share on other sites

τα 600γρ μπορει να ειναι το κατωτατο για νεογεννητο αλλα ειναι μεσα στα ορια του φυσιολογικου.ειδικα πλεον που ειστε 5-6μ η ελαχιστη προσληψη ειναι κ λιγοτερο

συμφωνω να δεις παιδιατρο-συμβουλο

μηπως εχεις αδιαθετησει;ισως παιζει κτ ορμονικο;

το μωρο γενικα ποσους θηλασμους κανει;αναφερεις 9ωρες βραδινου υπνου.δινεις πιπιλα;βρεχει αρκετες πανες;

μηπως γινεται καποιο λαθος στον τροπο που θηλαζει;δ πιανει καλα;εχετε ελεγξει χαλινο;

Link to comment
Share on other sites

On 21/6/2021 at 3:46 ΜΜ, Kellitsa_geo είπε:

Καλησπέρα σας, είμαι καιρό μέλος στο φόρουμ κ αφού έχω διαβάσει κάποιες συζητήσεις πιο παλιές πήρα το θάρρος να γράψω κ εγώ μιας κ δεν έχω βρει λύση στο πρόβλημα μου!!! Έχω ένα μωράκι 5,5 μηνών κ το θηλάζω σχεδόν αποκλειστικά !!! Λέω σχεδόν γτ εδώ έρχεται το πρόβλημα μου .... Όταν το μωρό μου έκλεισε τους 2 μήνες το γάλα είχε αρχίσει να μειώνεται ΠΑΡΑ πολύ με αποτέλεσμα να κλαίει κ να μη βάζει βάρος ! Με παρότρυνση της παιδιάτρου κ την επιμονή του συζύγου, προσπάθησα να του δώσω ξένο γάλα .... Για καλή Μ τύχη το παιδάκι δεν ήθελε με τπτ το ξένο γάλα δεν του άρεσε καθόλου !!!!! Το μπιμπερο δεν το έπιανε έβαζε τα κλάματα κ με το sns που προσπάθησα έπινε max 90ml όλη τη μέρα !! Παράλληλα να σας πω ότι είχα ξεκινήσει να κάνω αντλήσεις με νοσοκ. Θηλαστρο για να επαναφέρω το γάλα μου ! Αφού κλείσαμε κ τον 3ο μήνα το μωράκι μου έτρωγε κατά κύριο λόγο από μένα αυτό το λίγο που είχα κ πολύ λίγο από το sns ... Έπαιρνε βάρος περίπου 600γρ το μήνα ,για την γιατρό μου θεωρείται το κατώτερο .... Έδωσα πίσω το θηλαστρο γτ αντλούσα μετά από θηλασμό κ έβγαζα σταγόνες μόνο όλο το μήνα κ ήταν πολύ ψυχοφθόρο για μένα ! Αποφάσισα να έχω το μωρό συνέχεια στο στήθος μπας κ επαναφέρει εκείνο το γάλα μου ..... Έτσι κ έγινε το γάλα μου αυξήθηκε σε ικανοποιητικά επίπεδα τόσο όσο να παίρνει 600γρ το μήνα κ να νοιωθω ότι το μωρό όταν θηλάζει πίνει όντως γάλα κ όχι αέρα !! μετά όμως από ένα μήνα πάλι το γάλα μου ελαττώθηκε ΠΑΡΆ πολύ , είχα σχεδόν καθόλου , οπότε πανικοβλήθηκα πάλι !!!! Μίλησα με μια μαία φίλη κ της ζήτησα τη γνώμη για την δομπεριδονη. Μου είπε αν θέλω να ξεκινήσω για 3 βδομάδες μιας κ με το θηλαστρο δεν μπορούσα να λειτουργήσω .... Ξεκίνησα τη δομπεριδονη κ μετά από 1 βδομάδα επανήλθε το γαλατάκι μου κ το μωράκι μου ήταν κάθε μέρα χορτατο κ εγώ πανευτυχής !!!!! Ενοιωθα το στήθος μου γεμάτο κ το μωρό μου το άκουγα να καταπίνει !!

 Όταν σταμάτησα την δομπεριδονη(μετά από ένα μήνα )  άρχισε σταδιακά παλι το γάλα Μ να μειώνεται ! Κ φτάσαμε στους 5 μήνες που είμαστε τώρα με λιγο γαλατάκι από μένα κ λίγο sns πάλι το οποίο το τρώει με το ζόρι κ αυτό 30ml το γεύμα από το απόγευμα κ μετά .... Γτ μου μειώνεται κάθε τρεις κ λίγο ? Τι μου συμβαίνει ????

Πριν 1 βδομάδα ξεκινήσαμε κ τις στερεές τροφές κ όλοι Μ λένε : αφου ξεκίνησες στερεές τροφές δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για το γάλα σου ! Πάλεψε το έτσι. !!! Μα το μωρό μου δεν το θέλει το ξένο γάλα κ δεν τρώει αποκλειστικά ακόμα στερεές για να μην αγχωνομαι !!!! Κ στο κάτω κάτω θέλω να τον θηλάσω κι άλλους μήνες ακόμα κ γτ θελω και γτ δεν θέλει με τπτ το ξένο γάλα στην γευση !!! 

Έχει περάσει κάποια κοπελα κτ παρόμοιο ? Τι με συμβουλευτε να κάνω ?

Το στήθος μου πλέον το νοιωθω γεμάτο μόνο αν κοιμηθεί το μωρό στις 22:00 το βράδυ κ ξυπνήσει ξανά για να θηλάσει στις 7 το πρωί !κ ενώ έχω πιει το βράδυ 2 μπίρες κ έχω πιει κ μαγιά μπύρας σε χάπια όλη μέρα  !!! Γτ αργεί τόσο να γεμίσει ???? Όσο για το ξένο γάλα , έχουμε δοκιμάσει ΟΛΕΣ τις μάρκες μήπως κ βρούμε κάποια που να του αρέσει !!

Πως καταλαβαίνεις ότι δεν έχεις γάλα? Το αίσθημα του πρησμένου και γεματου στήθους όταν εδραιωθεί ο θηλασμός παύει να εμφανίζεται και συμβαίνει μόνο αν περάσουν πολλές ώρες μεταξύ των θηλασμων. 

 

Επίσης αν το παιδί κλαίει ή δείχνει πεινασμενο ενώ έχει εδραιωθεί ο θηλασμός περνάει άλμα ανάπτυξης και αυτό δεν σημαίνει πως δεν έχεις γάλα. Αντίθετα θηλάζει παραπάνω για να αυξήσει την παραγωγή. 

 

Ενδείξεις πως έχεις γάλα είναι οι βρεγμένες πάνες και το βάρος του μωρού. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...